DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

33 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Dureri de masele, Leacuri si alinari

costi
post 19 May 2005, 13:05
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




Raspuns Radio Erevan: ba da, dar e bine s-o nimeresti din prima !


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 19 May 2005, 14:19
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




QUOTE(Marius @ 19 May 2005, 13:42)
Stati ca m-ati bagat de tot in ceata..  blink.gif  ....

Adica n-am voie sa port proteza cand stau cu gura cascata la un lighean plin cu pietre ?  ohmy.gif    laugh.gif
*


Doar daca te doare un dinte de la proteza. wink.gif


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
northwood
post 20 May 2005, 08:46
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 26 November 03
From: Bucuresti




Asa, revin cu un update.
Marti dimineata am scos maseaua, este vineri dimineata si sunt umflat serios (cel mai tare e umflat ganglionul).

Am fost aseara din nou la cabinetul unde am facut extractia, m-a curatat doctorita cu apa oxigenata si mi-a pus un pansament dezinfectant.

Inca nu am o noapte dormita de la un cap la altul de duminica incoace. M-am ghiftuit cu ampicilina, aspirina, rupan, nurofen forte, algocalmin pastile/fiole.

Din aceasta dimineata am trecut pe amoxicilina si ketonal (la recomandarea telefonica a unei prietene de familie stomatolog, care din nefericire pentru situatia mea medicala este in concediu de ingrijire copil).

This post has been edited by northwood: 20 May 2005, 08:47


--------------------
SKARPEA MTB Galben_Gri 2009
Maxon CM 10 - Midland ML 145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi
post 20 May 2005, 09:00
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 23 May 02
From: Bucuresti




Din experienta proprie si cea a mamei (stomatolog): daca ai o infectie sunt inutile ampicilina, amoxicilina etc. Prea slabe.
Nu am inteles prea bine daca doctorita a pus acest diagnostic (infectie), dar dupa umflatura ganglionului pare sa fie asa ceva.
Cu efect garantat ca in 24 ore dispare durerea si in 3 zile dispare umflatura: oxacilin (sau, putin mai slab, eritromicin) 2 (doua !) la 6 ore !!! (primul interval insa de 4 ore, deci luat, apoi 4 ore, luat din nou, 6 ore, luat etc.). Pare mult (unii ar putea sa spuna ca e prea toxic), dar mai toxic este sa stai cu o infectie ce nu cedeaza...
A, inca o chestie: nu combina antibioticele decat daca stii bine ce faci; uneori efectul se poate diminua (actiune reciproca) sau chiar anula !


--------------------
Dacia Solenza / Logan - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moby007
post 6 Aug 2006, 14:26
Post #65





Group: Members
Posts: 0
Joined: 6 August 06
From: FOCSANI




sal


This post has been edited by moby007: 7 Aug 2006, 12:08


--------------------
ford coupe 2002 - VN-51-SEL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moby007
post 6 Aug 2006, 14:32
Post #66





Group: Members
Posts: 0
Joined: 6 August 06
From: FOCSANI




eu_cabinet.jpg ( Size: 4.65k ) Number of downloads: 11104
topicul se adreseaza durerilor din zona molarului de minte. asta ainseamna ca diagnosticul poate sa fie diferit.
(1) poate sa fie o simpla pericoronarita, iara atunci cand aceasta este inferior este insotita de dureri intense, uneori pulsatile, trismus (imposibilitatea de deschidere a gurii). tratamentul nu este greu. incercati sa curatati cat se poate de bine zona respectiva cum puteti mai bine. ideea este ca trebuie insistat sub gingia care acopera dintisorul si in jur. dupa asta se poate clati cu ceai de musetel, dar cel mai bine ar sa folosesti o solutie care contine iod, o solutie betadinata (BETADINA) si clatit fff bine in zona respectiva. deja dupa 10-15 minute trismusul cedeaza in intensitate. in urmatoarele zile spalati ff bine zona si clatiti cu CORSODYL o apa da gura fff buna numai ca aveti grija ca ea contine gluconat de clorhexidina si daca sunteti fumator sau bautor de cafea va pigmenteaza dintisorii. pigmentarea va disparea dupa un periaj profesional si intreruperea tratamentului cu Clorhexidina.
(2) poate sa fie o pulpita seroasa. inflamatia pulpei dentare datorita unui proces carios avansat care intereseaza tavanul camerei pulpare. in acest caz durerea este spontana si apare noaptea la culcare doarece in momentul in care stam intinsi aportul sangvin la nivel cefalic este crescut si ....... provoaca durerea. ca tratament prima idee este ca trebuie sa dormiti in fotoliu, adica sa nu mai stati intinsi. a doua ar fi sa puneti o buleta de DENTOCALMIN in cavitatea creeata de procesul carios. ATENTIE! NU FOLOSITI DENTOCALMIN IN ORICE SITUATIE! se foloseste numai in durerile acute, violente in pulpitele seroase in care durerea este contiuna si nu pulsatila. Cand este pulsatila este purulenta si degeaba folositi dentocalmin. Dupa folosirea de dentocalmin se va devitaliza dintisorul inntr-un cabinet stomatologic. biggrin.gif oricum tot acolo ajungeati dimineata. ca analgezice.... aceleasi de mai sus....
(3) poate sa fie o pulpita purulenta. in acest caz tratamentul de ja nu se mai poate realiza la domiciliu. aici durerea nu mai este continua si intensa ca la cea seroasa durerea este pulsatila. in acest caza nu puteti face altceva decat sa incercati sa va desfundati canalele radiculare umplute cu resturi alimentare. incercati sa tregeti din dintisor pana se elibereaza canalele. daca nu reusiti se va produce abcesul. de aici e nasol. dintisorul nu va mai avea viata lunga. va va enerva toata viata. la orice curent va va deranja si el. asa ca incercati sa mergeti sa il tratati inainte de abces... fistula.

This post has been edited by moby007: 7 Aug 2006, 12:08


--------------------
ford coupe 2002 - VN-51-SEL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
..IcemaN..
post 7 Aug 2006, 09:35
Post #67


membru drept superior


Group: Members
Posts: 38
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti-Dristor




QUOTE(costi @ 17 May 2005, 16:01)
Pai cred si eu. Ar fi culmea sa te doara dintii la 23 de ani. Mai discutam pe la 50 !
*



spune-i asta fostei mele prietene... 22 ani si avea cate-o sticluta de Dentocalmin peste tot. la mine acasa, la ea acasa.... pana si la mine in masina era o sticluta de licoare magica.

poate-mi spune si mie un dentist de pe forum de ce mi s-a inflamat gingia in jurul dintilor de jos...din senin. s-a inrosit, s-a umflat....si cand atingeam cu limba ma durea. acum e mai bine..dar tot inflamata e. sa ma duc la un control?


--------------------
Dacia Berlina 1997, 1.4 L - B- -ICE
CHOKE!!!
on my exhaust smoke ! :))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moby007
post 7 Aug 2006, 12:03
Post #68





Group: Members
Posts: 0
Joined: 6 August 06
From: FOCSANI




QUOTE(..IcemaN.. @ 7 Aug 2006, 10:35)
spune-i asta fostei mele prietene... 22 ani si avea cate-o sticluta de Dentocalmin peste tot. la mine acasa, la ea acasa.... pana si la mine in masina era o sticluta de licoare magica.

poate-mi spune si mie un dentist de pe forum de ce mi s-a inflamat gingia in jurul dintilor de jos...din senin. s-a inrosit, s-a umflat....si cand atingeam cu limba ma durea. acum e mai bine..dar tot inflamata e. sa ma duc la un control?
*





probabil ai mult tartru. Cauza principala a gingivitelor (inflamatia gingiilor) o constituie placa bacteriana (agregare bacteriana aderenta pe dinti, care nu poate fi indepartata prin jet de apa sau simpla clatire). In urma mineralizarii placii bacteriene se formeaza tartrul dentar. 90% cam din cauza asta iti si sangereaza gingiile. trabuie sa faci un detartraj neaparat. daca nu este din cauza tartrului poate sa fie din cauza unei medicatii pe care o urmezi. trebuie sa mergi la un medic.
iti recomand dupa un detartraj sa folosesti fir interdentar macar o data pe saptamana pt a preveni depunerea de tartru.
ai sa vezi ce bine te simti dupa detartraj. de preferat cu ultrasunete. e mai putin traumatizant. foloseste o apa de gura dupa asta si chiar si inainte. aquafresh, oral B, cea mai buna ar fi Corsodyl dar pigmenteaza daca bei cafea sau fumezi
Detartrajul cu ultrasunete inlatura tartrul (piatra) si majoritatea coloratiilor de pe dinti. Periajul ulterior indeparteaza si el alte pete (coloratii), neindepartate de detartraj si inlatura senzatia de asprime care ramane dupa aceasta procedura. Insa mai pot ramane coloratii pe dinti, care pot fi indepartate, de exemplu, cu ajutorul unui jet de pulbere de bicarbonat si apa sau alte manopere de finisare.
In alta ordine de idei, de obicei, o igienizare profesionala, ca si un control stomatologic, sunt indicate o data la 6 luni. In conditiile unui periaj si a unei igienizari corecte, a unui flux salivar normal, a unui regim alimentar echilibrat, a unei masticatii corecte etc., tartrul depus este minim sau inexistent in acest interval de timp. Dar igienizarea periodica tot este indicata. Sunt cazuri in care depunerea tartrului este foarte rapida, din varii motive, si, firesc, se va face detartraj mai des.

This post has been edited by moby007: 7 Aug 2006, 12:17


--------------------
ford coupe 2002 - VN-51-SEL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trf
post 7 Aug 2006, 13:03
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 6 September 04
From: Bucuresti




La mine merge cu solutie de apa caduta cu sare....efect rapid garantat...tine cam 15 minute....intre timp se ia si una bucata algocalmin....si a doua zi fuguta la nenea cu patentul....


--------------------
Dacia Logan 2004 Preference 1.4 - B - 81 - T R F
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 8 Aug 2006, 09:13
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




QUOTE(moby007 @ 6 Aug 2006, 15:32)
[...] o buleta de DENTOCALMIN in cavitatea creeata de procesul carios. ATENTIE! NU FOLOSITI DENTOCALMIN IN ORICE SITUATIE! se foloseste numai in durerile acute, violente in pulpitele seroase in care durerea este contiuna si nu pulsatila. Cand este pulsatila este purulenta si degeaba folositi dentocalmin. Dupa folosirea de dentocalmin se va devitaliza dintisorul inntr-un cabinet stomatologic. [...]

Asta e marele dezavantaj al dentocalminului, dupa folosire se renunta la nerv.

Si - culmea - am citit SIGUR o aberatie:

pe un lot de dentocalmin scria "se va folosi atunci cind SE DORESTE recuperarea pulpei" in loc de "se va folosi atunci cind NU SE DORESTE recuperarea pulpei".


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 9 Aug 2006, 14:20
Post #71


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Cel mai iute remediu in cazu' durerii de masea este pasta de dinti infundata cu harnicie si din abundenta acolo. MIe-mi trecea pe vremea cind ma mai durea cite ceva, adica pe vremea cind mai aveam ceva masele prin gura. sad.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13nov
post 9 Aug 2006, 15:51
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 260
Joined: 7 June 04
From: Bucuresti




Am si eu o problema tehnica cu o masea. Am fost la stomatolog mi-a scos nervul, mi-a facut obturatie de canal si mi-a pus o plomba provizorie urmand ca pentru cea definitiva sa aleg intre doua optiuni: fie plomba simpla care ar intra intre cele doua proeminente ale maselei fie sa-mi imbrace maseaua cu o coronita care (zice dentistul) ar preveni eventuala rupere in doua a maselei. Daca poate sa ma ajute cineva cu un sfat, deoarece sincer nu stiu ce sa aleg. Daca aleg coronita inseamna sa imi distruga o mare parte din ce a mai ramas din masea si sa vad cat o tine si chestia cu care imbraca dintele, care va fi si mult mai scumpa decat o plomba si mai pretentioasa de construit (laborator, etc). Stie cineva sa-mi explice mai detaliat ce implica coronita si imbracarea maselei? Poate fi doar un mijloc sa ma stoarca de bani? (pana acum, am cam avut impresia ca ma stoarce de bani, avand in vedere ca pentru o obturatie de canal, o detartrare si vreo 4 radiografii am platit 5 milioane).


--------------------
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI 2008
Clio III 1.5 dci Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 9 Aug 2006, 16:06
Post #73


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Coronita costa intre 70 si 120 de euro daca-i din ceramica. Daca-i din plastic e ieftina. Mai exista si varianta din metal da' p-orma o sa arati ca babele alea care ies la poarta si rinjesc ca proastele ca sa le luceasca dintii-n farurile masinilor care trec pe sosea.
Sa nu uit, pe linga coronita, mai trebuie facut si pivotul care costa si el.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 9 Aug 2006, 18:36
Post #74


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(13nov @ 9 Aug 2006, 16:51)
Stie cineva sa-mi explice mai detaliat ce implica coronita si imbracarea maselei?

Dacă ai posibilitatea, alege coronița.
Dacă nervul e omorât corespunzător (pen'că poate fi omorât și necorespunzător smile.gif ), nu se compară cu plomba!


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 9 Aug 2006, 19:37
Post #75


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(Marty @ 9 Aug 2006, 17:06)
Sa nu uit, pe linga coronita, mai trebuie facut si pivotul care costa si el.
*



Buey, da' de unde stii tu atatea? Cumva in stomatologie se utilizeaza saibe de avioane? Ar iesi o noua moda. Sa te lauzi ca ai dintii cu tehnologii aero-spatiale radmasa.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13nov
post 9 Aug 2006, 19:43
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 260
Joined: 7 June 04
From: Bucuresti




Daca chiar e o alegere mai buna coronita, chiar asta o sa o aleg.
@Marty: S-ar putea sa incep sa stralucesc din alte motive chiar inainte sa imi puna coronita, ca dentistul asta are o boala cu radiografiile, am fost de doua ori la el si deja mi-a facut vreo 4-5 radiografii. Asa ca daca va intalniti noaptea cu mine din contrasens si va orbesc sa stiti ca nu am faza lunga aprinsa, de la radiografii mi se trage.
Pivotul ce e? E cumva un surub? Pana acum chiar nu am avut probleme cu dintii si nu ma asteptam ca de la o simpla carie care nu a durut niciodata sa ajung sa construiasca asta diverse mecanisme in gura mea.

P.S. @Driverx: Ce bine ar fi daca ar folosi astia materiale de aviatie, macar as stii ca dintii mei ar avea viata in ore/ciclii si as sti exact cand sa-i scot inainte sa se strice.

This post has been edited by 13nov: 9 Aug 2006, 19:47


--------------------
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI 2008
Clio III 1.5 dci Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 9 Aug 2006, 21:01
Post #77


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(13nov @ 9 Aug 2006, 20:43)
P.S. @Driverx: Ce bine ar fi daca ar folosi astia materiale de aviatie, macar as stii ca dintii mei ar avea viata in ore/ciclii si as sti exact cand sa-i scot inainte sa se strice.
*



Dar ma intreb daca o sa iti permiti in stilul asta. Ca ma tem ca o sa faci ca astia de la companiile aeriene cand mai lungesc acel numar de ore....so...tot la dureri o sa ajungi radmasa.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moby007
post 10 Aug 2006, 22:06
Post #78





Group: Members
Posts: 0
Joined: 6 August 06
From: FOCSANI




QUOTE(13nov @ 9 Aug 2006, 16:51)
Am si eu o problema tehnica cu o masea. Am fost la stomatolog mi-a scos nervul, mi-a facut obturatie de canal si mi-a pus o plomba provizorie urmand ca pentru cea definitiva sa aleg intre doua optiuni: fie plomba simpla care ar intra intre cele doua proeminente ale maselei fie sa-mi imbrace maseaua cu o coronita care (zice dentistul) ar preveni eventuala rupere in doua a maselei. Daca poate sa ma ajute cineva cu un sfat, deoarece sincer nu stiu ce sa aleg. Daca aleg coronita inseamna sa imi distruga o mare parte din ce a mai ramas din masea si sa vad cat o tine si chestia cu care imbraca dintele, care va fi si mult mai scumpa decat o plomba si mai pretentioasa de construit (laborator, etc). Stie cineva sa-mi explice mai detaliat ce implica coronita si imbracarea maselei? Poate fi doar un mijloc sa ma stoarca de bani? (pana acum, am cam avut impresia ca ma  stoarce de bani, avand in vedere ca pentru o obturatie de canal, o detartrare si vreo 4 radiografii am platit 5 milioane).
*



daca peretii dintisorului sunt foarte subtiri este de preferat sa fie imbracat adica o coronita. in principiu se merita o coronita daca este la nivelul molarilor adica de la al 6-lea dinte in spate. molarii au nevoie de rezistenta si daca peretii sunt subtiri in mod sigur se vor fractura. acum depinde... daca este numai un perete distrus nu ar fi o problema, nu ar trebui imbracat se poate reface foarte usor, dra daca toti peretii sunt apoape distrusi atunci intradevar trebuie facuta o consolidare pe pivoti (nu conteaza neaparat din ce material: argint, titan..., se pot folosi pivoti normali, nu foarte scumpi). dupa reconsolidare se poate prepara dintisorul pt o eventuala coronita. aceasta poate sa fie din Verasoft(metal) fatetat cu acrilat (plastic) deci oarecum estetic cea mai ieftina varianta 60-90 RON, sau compozit total fizionomica aprox 200 RON sau ceramica cel mai rezistent si mai estetic dar, avand in vedere ca este in zona laterala nu este prez vizibil si este recomandat compozitul.
daca nu este vorba de un molar ci de un premolar, adica primul sau al doilea dintisor dupa canin atunci se schimba lucrurile. se poate realiza fffff bine in cabinet. Dupa aplicarea unui pivot pt rezistenta si realizarea bontului pe acesta se poate realiza coronita cu ajutorul unei cape de celuloid(plastic transparent) preformate (cu forma unui premolar) in care se introduce compozitul fotopolimerizabil. Aceasta capa umpluta cu compozit la culoarea celorlalti dinti se aplica pe bont si se fotopolimerizeaza (intareste), dupa care se indeparteaza capa (plasticul) si va ramane un dintisor fff frumos la culoarea celorlalti si destul de reziztent (nu atat de rezistent incat sa poti sa spargi in continuu in el porumb prajit sau echivalenti). acestea sunt variantele. pret aprox 60-70 ron cu tot cu pivot.
o obturatie de canal ar trebui sa coste in jur de 40-maxim 50 ron, un detartraj cu ultrasunete in jur de 50 ron, ia o radiografie in jur de 8 ron, daca ai urmat si un tratament de gangrena mai costa si ala aprox 50 ron.
SUCCES!!!

This post has been edited by moby007: 10 Aug 2006, 22:23


--------------------
ford coupe 2002 - VN-51-SEL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moby007
post 10 Aug 2006, 22:14
Post #79





Group: Members
Posts: 0
Joined: 6 August 06
From: FOCSANI




QUOTE(diaconuliviu @ 8 Aug 2006, 10:13)
Asta e marele dezavantaj al dentocalminului, dupa folosire se renunta la nerv.

Si - culmea - am citit SIGUR o aberatie:

pe un lot de dentocalmin scria "se va folosi atunci cind SE DORESTE recuperarea pulpei" in loc de "se va folosi atunci cind NU SE DORESTE recuperarea pulpei".
*



IN MOMENTUL IN CAMERA PULPARA ESTE DESCHISA ESTE CLAR CA NU MAI POTI RECUPERA PULPA. DE ACEEA SI APAR DURERILE. IN CAZUL IN CARE NU FOLOSESTI DENTOCALMIN SAU CHIAR SI CU EL IN UNELE SITUATII SE POATE EXTIRPA NUMAI PULPA SI SE POT PASTRA FILETELE NERVOASE CARE VOR FI CAPTUSITE CU HDROXID DE CALCIU. TEORIE....

This post has been edited by moby007: 10 Aug 2006, 22:14


--------------------
ford coupe 2002 - VN-51-SEL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 10 Aug 2006, 23:07
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




cam off topic : moby zi`mi si mie dentistul cu preturile astea smile.gif ca in cateva zile am de facut o vizita! sau care stie pe cineva si recomanda va rog sa ziceti pe PM sau aici!


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moby007
post 10 Aug 2006, 23:11
Post #81





Group: Members
Posts: 0
Joined: 6 August 06
From: FOCSANI




QUOTE(sorin1983 @ 11 Aug 2006, 00:07)
cam off topic : moby zi`mi si mie dentistul cu preturile astea smile.gif ca in cateva zile am de facut o vizita! sau care stie pe cineva si recomanda va rog sa ziceti pe PM sau aici!
*



biggrin.gif eu... tongue.gif daca vii la Focsani..... biggrin.gif

This post has been edited by moby007: 10 Aug 2006, 23:12


--------------------
ford coupe 2002 - VN-51-SEL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 10 Aug 2006, 23:45
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




ahhh la fosta firma aveam acces la focsani smile.gif acum nu sad.gif uofff uite asa mor de tanar cu maselele mele cu tot smile.gif


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
memyselfandI
post 9 Jan 2007, 19:48
Post #83


m


Group: Members
Posts: 191
Joined: 8 March 05
From: Bucuresti




salutare, toata lumea vb de durere, da' de frica nu zice unu nimic ? bat-o vina de frica..
Domnu stomatolog de la focsani, o intrebare daca se poate..
cum scap domne de frica ?

acu serios, daca " maselele" au ajuns la nivelul gingiei, se mai poate recupera ceva ? ( contra COST, evident)
Astept raspunsurile dvs. Vineri ma duc la macelar si am morcovu cat turnu efel !.

o seara buna tuturor...


--------------------
Logan 1.6 2006 - 7727
"la curse e simplu, totu' e sa faci ca drumul"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prodanu
post 17 Oct 2007, 00:19
Post #84





Group: Members
Posts: 0
Joined: 17 October 07




[B]atunci cand faci wacko.gif de durere de masea incearca sa pui in carie 3-4 picaturi de propolis sau sa tii o bucatica de propolis (cat bobu de orez) in carie ....pe mine ma durut maseaua pana am pus propolis picaturi akum ma pun la somn si maine la stomatolog sa o rezolv.... happy.gif

Attached thumbnail(s)
no_smoking_sign300x294.jpg ( Size: 10.92k ) Number of downloads: 10916


--------------------
dacia berlina 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1.6
post 18 Oct 2007, 00:18
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 2 May 05




QUOTE(memyselfandI @ 9 Jan 2007, 19:48)

acu serios, daca " maselele" au ajuns la nivelul gingiei, se mai poate recupera ceva ? ( contra COST, evident)
*



Da..se poate! Dar depinde...depinde de starea osului periradicular, a formei radacinilor, a gradului de distructie dentara, de valoarea protetica a dintelui..in general de "cat de mult merita sa incerci sa tratezi un dinte sau sa adopti o cura radicala" pentru a avea si viabilitate un astfel de tratament Acestea le stabileste medicul pe baza oglinzii dentare si a radiografiilor(radiografia panoramica de obicei da o imagine de ansamblu asupra starii tuturor dintilor). Daca merita tratat, si de obicei aceasta trebuie sa fie atitudinea terapeutica(pt ca e mult mai usor sa scoti un dinte decat sa-l tratezi) in cazul distructiilor coronare masive se folosesc dispozitivele corono radiculare:reconsituiri ale bontului dentar ancorate in radacina(ni), confectionate in laborator(pivotii metalici turnati) sau in cabinet (pivoti de fibra de sticla) care reconstuie "miezul" coroanei astfel pregatind dintele pentru o protezare conjuncta (coroana artificiala sau punte)care restaureaza morfologic si functional dintele distrus.

Legat de frica...nu ar trebui sa te doara tratamentul. Anestezicele din ziua de astazi sunt bune si acele atraumatice(grosime de 0,25mm). Dupa anestezie nu ar trebui sa ai probleme. Asta vei vedea pe parcursul tratamentului . Desigur atitudinea medicului este esentiala...el trebuie sa fie si un bun psiholog.

18 Oct 2007, 00:32:
QUOTE(moby007 @ 10 Aug 2006, 22:06)
sau compozit total fizionomica aprox 200 RON sau ceramica cel mai rezistent si mai estetic dar, avand in vedere ca este in zona laterala nu este prez vizibil si este recomandat compozitul.
     
*



Cu parere de rau ...compozitul total fizionomic nu se recomanda (si mai ales pe molari)pentru ca este casant si legatura metal-compozit este slaba fata de cea ceramica(portelan)-metal unde ceramica se arde pe metal. Compozitul contine subst. organice. Ca atare se degradeaza , se coloreaza si isi pierde din rezistenta. Biocompatibiliatea sa este inferioara ceramicii. Eu reomand ceramica total fizionomic (adica nu se vede metalul lucrarii) sau si mai bine ca sa aiba o rezistenta si mai mare si pentru ca este si in spate si nu prea se vede ...recomand o coronita cu fateta de ceramica. Diferenta de pret nu trebuie sa fie prea mare intre compozit si portelan dar ca avantaje portelanul sta net mai bine!!!

This post has been edited by 1.6: 18 Oct 2007, 00:32


--------------------
Dacia Seat Logan Preferance 1.6 - Leon 2.0 TDI 2004 - 2007 - PH 08- GPK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 9 Jan 2008, 19:41
Post #86


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Bun ... am si eu o MARE PROBLEMA ... de cateva zile ma incearca o masea . Am fost azi ( pe la 18 ) la dentist ... si mi-a pus un "pansament" ( nu stiu ce naiba a pus sub el ) , dar MA DOARE DE MOR !!!
Am luat nurofen ... si nu mai stiu ce ... dar tot ma doare !
Sfaturi va rog !!!!


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 10 Jan 2008, 11:15
Post #87


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Ti-a pus devitalizant, e normal sa te doara, in cateva ziel iti trece, ca ameteste nervul, probabil te-a chemat peste o saptamana.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
apollo
post 11 Jan 2008, 10:45
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.881
Joined: 20 August 05
From: Focsani




Stie cineva ceva de "Solpadeine"?

cica e mai bun ca Aulin-ul si nu ataca stomacul.


--------------------
Ex - Dacia Nova GT 1.6 L 1997 - VN - ?? - ???
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 11 Jan 2008, 10:55
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Aulin ataca ficatul si e interzis in unele tari (SUA, Japonia, Marea Britanie). Renunta la el. Incearca Tador (antiinflamator) sau Solpadeine (cel mai puternic analgezic care se poate obtine fara reteta).

This post has been edited by thecagero: 11 Jan 2008, 10:58


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1.6
post 11 Jan 2008, 11:17
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 276
Joined: 2 May 05




Aulinul este contraindicat persoanelor cu boli hepatice cronice. La cele fara astfel de afectiuni nu este contraindicat. Recomand in prima faza nurofenul forte care are si el efect antiinflamator.
Tadorul ca si alte antiinflam. poate provoca afectiuni gastrice. La fel se CI la pers cu afectiuni hepatice cronice. Iata unele din CI: boli hemoragice, ulcer gastro-duodenal, astm bronsic,insuficienta hepatica, insuficienta renala.
Solpadeine contine paracetamol. Iarasi precautie la afectiuni hepatice sau renale grave. Poate produce si somnolenta ..atentie soferi!! smile.gif
Informatiile astea le am de pe net pentru ca nici noi, medicii, nu le cunoastem toate precautiile si CI.
Ca o concluzie personala la treaba cu Aulinul: luat in dozele recomandate si nerepetat, la o persoana fara afectiuni hepatice, nu face rau.


--------------------
Dacia Seat Logan Preferance 1.6 - Leon 2.0 TDI 2004 - 2007 - PH 08- GPK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
33 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:07
Forum Renault