DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Filtru de APA, Se aduna periodic gunoaie/reziduri in instalatie

panter1
post 10 Nov 2009, 02:24
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 792
Joined: 26 February 09
From: Bucuresti




Deschid un topic pentru ca mi-a venit o idee

Saptamana trecuta am schimbat antigelul si daca tot am facut asta, am demonat radiatorul sa il spal in casa de musculite pe care le i-a in "freza" vara in mers si se opresc intre elementii radiatorului blocand trecerea aerului prin el cu efecte in ineficienta racire.. insa surpriza mi-a fost cand am bagat furtunul cu presiune de apa si prin interiorul radiatorului, am ramas uimit cand am vazut ca a iesit o negreala de nedescris si avea ceva granule gen nisip,inclusiv o frunza si multe, multe gunoaie.. Eu merg pe antigel cu apa distilata deci nu pun apa de la robinet.

In toamna am schimbat si radiatoru aerotermei care cedase dupa 8 ani, cel care a fost pe masina la fel.. era imbacsit cu gunoaie de am zis ca nu se mai termina de iesit din el.. pe cat era de mic pe atat de imbacsit..

Acele reziduri (cred eu) sunt rezultate din cum corodeaza antigelul stuturile, si cu timpul se rup bucati din ele, si care se plimba apoi linistite prin instalatie, sau alte reziduri.. bucati de furtune, etc..

Dragi colegi forumisti.. toate astea se rasfrange asupra paletelor pompei de apa, infunda radiatorul mare, dar si cel de caldura(calorifer). Vara ne miram de ce n-i se urca apa sus, sau nu avem racire cum trebuie, si iarna ne intrebam de ce nu prea da caldura asa bine.. si sunt sigur ca multi dintre voi au intampinat problema asta

Solutie
wub.gif Confectionarea unui Filtru de Apa care sa stranga toate rezidurile solide, pus undeva cat mai jos, ma gandeam pe retur, unde iese apa din calorifer, pentru ca rezidurile de cele mai multe ori stau jos sau unul sus si unul jos la intrare si iesire din radiator, la fel cum e si la benzina, filtru de benzina, numai ca la apa sa fie doua. Voi ce spuneti? astept parerile voastre, deocamdata nu am idee din ce s-ar putea confectiona unsure.gif

This post has been edited by panter1: 10 Nov 2009, 02:24


--------------------
Dacia 1310 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristiman46
post 10 Nov 2009, 07:20
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 10 September 09




Filtru tip 'y' cum e la centralele termice cred k ar merge ,montat pe returul din radiator .este asemanator cu cu filtrul de benzina cu pahar dar este de bronz tot.
Si se poate curata din cand in cand.


--------------------
dacia 1310 berlina 1988 - ph 02 utk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuliano_smile
post 10 Nov 2009, 10:36
Post #3


Dependent de D1300


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 5 November 08
From: Ploiesti




Cristi nu e rea ideea, dar mai sunt filtre de apa, care sunt mari, dar face treaba buna.


--------------------
Dacia Solenza si o Berlina Furioasa 2004 Scala cu 1980 editia de Lux
Schimb iluminarea la masini:tablouri de bord, plafoniere.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 10 Nov 2009, 17:32
Post #4


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




nu ar fi mai bine sa eliminati cauza si nu efectul?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristiman46
post 10 Nov 2009, 18:02
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 10 September 09




Da ,Argon daca folosesti un antigel de calitate nu ai asa de multe depuneri.Dar merita pus si un filtru(nu are ce sa dauneze).


--------------------
dacia 1310 berlina 1988 - ph 02 utk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuliano_smile
post 10 Nov 2009, 19:47
Post #6


Dependent de D1300


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 5 November 08
From: Ploiesti




Eu pun antigel bun, pot sa zic, si sincer nu am probleme. Am fost in vara la Slanic, si pot sa pun ca atunci cand am oprit motorul, nu sa mai incalzit peste temperatura lui de lucru.


--------------------
Dacia Solenza si o Berlina Furioasa 2004 Scala cu 1980 editia de Lux
Schimb iluminarea la masini:tablouri de bord, plafoniere.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
panter1
post 10 Nov 2009, 23:28
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 792
Joined: 26 February 09
From: Bucuresti




QUOTE(cristiman46 @ 10 Nov 2009, 07:20)
Filtru tip 'y' cum e la centralele termice cred k ar merge ,montat pe returul din radiator .este asemanator cu cu filtrul de benzina cu pahar dar este de bronz tot.
Si se poate curata din cand in cand.
*


Poti sa pui o poza daca ai sau gasesti cu asa ceva si cum arata, de unde se cumpara, etc??

QUOTE(argon @ 10 Nov 2009, 17:32)
nu ar fi mai bine sa eliminati cauza si nu efectul?
*


Teoretic da.. practic... ... in interiorul instalatiei sunt elemente care se corodeaza, n-ai ce le face(mai ales aluminiul care se corodeaza foarte usor cu lichide), si avand in vedere ca si antigelul are si el depunerile lui cu toate ca nu le vedem, si nu ne permitem sa punem antigel de 20 de lei pe Litru atata timp cat nu il tii prea mult acolo si necesita completari, iar un schimb de antigel ar insemna peste 65 de ron, cam mult zic eu + completarile ulterioare .... unsure.gif

QUOTE(iuliano_smile @ 10 Nov 2009, 19:47)
Eu pun antigel bun, pot sa zic, si sincer nu am probleme. Am fost in vara la Slanic, si pot sa pun ca atunci cand am oprit motorul, nu sa mai incalzit peste temperatura lui de lucru.
*



Ce inseamna antigel bun? Dinala albastru de 8Lei/L?(avand in vedere ca cel mai ieftin costa 6Lei), pai dinala bag, dar tot are depuneri desi in borcan nu se vad, i-a scoate radiatorul si baga presiune in el sa vezi ce iese pe partea cealalta. iar problemele cauzate de depuneri apar in timp nu imediat(pe radiator se depune incet si cand se infunda acele canale de tot cu corpuri solide adio racire eficienta). Eu am scos din el bucati de.. nu stiu ce erau, dar erau solide, si am mers mereu pe antigel cu apa distilata, radiatorul a fost schimbat acum 1 an din cauza unui mic accident(lipsa de ABS intr-o situatie limita).
Iar la cel de caldura(mic de bord CN) dupa ce l-am curatat a intrat mai multa apa in el laugh.gif Oricum l-am schimbat ca se sparsese(fiind din aluminiu era logic ca s-a subtiat si fisurat) dar am vrut sa vad ce ar avea prin el radmasa.gif si a.. avea si bucati de cauciuc, semn ca furtunele se corodeaza si ele si se desprind bucati care apoi se plimba prin instalatie rolleyes.gif


Apreciez orice raspuns, si astept parerile voastre in continuare

This post has been edited by panter1: 10 Nov 2009, 23:54


--------------------
Dacia 1310 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
freddybb
post 11 Nov 2009, 21:14
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 181
Joined: 22 February 06




eu prefer odata la doi ani sa spal instalatia de racire sau cand schimb antigelu, las sa curga apa de robinet, pe cele doua circuite in ambele sensuri alternativ pana iese curata, filtru se poate infunda cu impuritati si vor aparea simptomele termostatului blocat inchis, ai pute sa sa adaugi in instaltie fosfat trisodic sau soda calcinata pt pasivizare si dupa scurt timp cateva zeci de minute sa-l golesti si sa clatesti bine instalatia, o alta problema ar fii in cazul filtrului aerisirea cand cand este curatat
succes pt toti smile.gif


--------------------
dacia 1300 - AB 01 HXS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuliano_smile
post 11 Nov 2009, 22:02
Post #9


Dependent de D1300


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 5 November 08
From: Ploiesti




Eu am dat 14lei pe un litru de antigel.


--------------------
Dacia Solenza si o Berlina Furioasa 2004 Scala cu 1980 editia de Lux
Schimb iluminarea la masini:tablouri de bord, plafoniere.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dstdan
post 5 Mar 2015, 10:26
Post #10


Damian Stefan Tolbariu-Dan dst Team


Group: Members
Posts: 343
Joined: 6 November 13
From: Mures autoservice Team DST Dan




Folositi un antigel mai nou/modern G 12 / G12 Plus pentru autoturisme cu bloc, etc din aluminiu..e un pic mai scump dat tine 5 ani si mai bine, nu corodeaza, oxideaza..ramane curat.


--------------------
Dacia,Renault,VW - 1310, Megan, Tiguan 1997, 2003, 2008 - TAM
Mintile luminate discuta idei, mintile mediocre discuta evenimente, mintile reduse discuta oameni!
D.S.T.DAN Team
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 10th May 2024 - 19:55
Forum Renault