DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> anvelope pt 1300,ce marca?, ce marime?165 sau mai bine 155???

zolygas
post 28 Oct 2005, 13:53
Post #1


tanar,fara bani...cu dacie


Group: Members
Posts: 73
Joined: 19 August 05




Va salut!
Doresc sa aflu,de la posesorii mai vechi de 1300,care ar fii marca de anvelope care mi-ar recomandao...care ar fii mai indicate pt 1300,dar nu neaparat sa fie si cele mai "piperate" ca si pret???
De asemenea doresc sa aflu sfaturile voastre despre tipul care ar fii ideale pentru ambele anotimpuri?(deoarece nu mi-as permite 2 randuri de cauciucuri...)
Momentan Dacia mea are pe fata de 155 iar pe spate de 165...dar...sunt cu camere...asa am cumparat-o de la mosu care mi-a vandut-o...El mi-a spus ca este bine sa am de 155 pe fata ca nu afecteaza directia...Este adevarat?
Eu as dori sa renunt la astea cu camere...dar nu stiu ce sa aleg....
de 155 pe fata si 165 pe spate....sau toate 165....Cele de pe fata trebuie sa fie neaparat NOI sau merg si cele REESAPATE???...Sa fie de "vara" sau de "vara-iarna"....? conteaza cumva marca?
Astept sfaturile d-voastra,
Va multumesc anticipat,
zolygas


--------------------
dacia 1300 berlina - tm-01-AKG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 28 Oct 2005, 14:17
Post #2


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




Pai eu la dacia mea aia veche din 82 am avut atat pe fata cat si pe spate numai 165 pe 13 normal (poti sa iti pui si fara camera). Sa nu dai multi bani iti poti lua Debica Navigator se cheama sunt 4seasons nu ai treaba cu ele. Alea Sava sunt un pic mai scumpe ca Debica dar modelul asta spus de mine e foarte bun.
Succes excl.gif


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Electronistu'
post 28 Oct 2005, 14:23
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 8 May 05
From: Bacau




Calitate/pret: Debica
155: viteza (ceva) mai mare, consum mai scazut
165: consum mai maricel (nu iti imagina un litru la suta), dar aderenta crescuta. Recomandate iarna


--------------------
Dacia 1300 - BC-xx-DAN

[I][B]SHAREWARE[/B][/I]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 28 Oct 2005, 14:25
Post #4


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Daca dacia ta e 1300 din cele vechi, din '70 - '80, pune-i anveloe de dimensiunea din talon adica 155/80 R13. Daca iti cumperi un singur set de anvelope, in nici un caz sa nu-ti iei anvelope de vara (bine, daca nu ai de gand sa mergi cu masina iarna sunt OK si alea). Marca conteaza, ia-ti unele macar acceptabile (Debica, Sava sau cam pe acolo).
@ electronistu': nu zau? Ma uimesti! Chiar sa fie mai bine iarna sa mergi pe anvelope mai late? Adica sa exerciti o presiune mai mica asupra solului?

This post has been edited by tatabobu: 28 Oct 2005, 14:26


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Electronistu'
post 28 Oct 2005, 14:31
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 8 May 05
From: Bacau




Nu trebuie sa fii uimit. Nici sa vb ironic. Trecand peste asta, da raman la parereamea. Ai astfel sanse sa intri cu roata in zapada mai mici, dat dimensiunilor mai mari. Aderenta crescuta! Sper ca nu contestezi asta! Daca nu am dreptate, atunci de ce dragsterele au pe rotile spate (propulsie) cauciucuri asa de late!
Inca o data te rog sa raspunzi politicos, nu ironic, ok?


--------------------
Dacia 1300 - BC-xx-DAN

[I][B]SHAREWARE[/B][/I]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 28 Oct 2005, 14:32
Post #6


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(Electronistu' @ 28 Oct 2005, 15:23)
Calitate/pret: Debica
155: viteza (ceva) mai mare, consum mai scazut
165: consum mai maricel (nu iti imagina un litru la suta), dar aderenta crescuta. Recomandate iarna
*



Hai ca esti tare. Din ianuarie am cauciucuri de 165 pe spate. Pe asfalt masina se comporta mai bine. Dar pe zapada tasata, desi pana la schimbarea rotilor din spate masina avea un puternic caracter sub-virator, cu rotile noi era sa pierd controlul masinii la o curba care o facusem de enspe ori si stiam cum sa o iau prea bine, ba chiar inainte o ajutam usor cu frana de mana ca sa si ia curba. De ce oare? blink.gif

QUOTE(Electronistu' @ 28 Oct 2005, 15:31)
Nu trebuie sa fii uimit. Nici sa vb ironic. Trecand peste asta, da raman la parereamea. Ai astfel sanse sa intri cu roata in zapada mai mici, dat dimensiunilor mai mari. Aderenta crescuta! Sper ca nu contestezi asta! Daca nu am dreptate, atunci de ce dragsterele au pe rotile spate (propulsie) cauciucuri asa de late!
Inca o data te rog sa raspunzi politicos, nu ironic, ok?
*



One word. Uita-te la concursurile de masini pe zapada sa vezi ca aia au roti ca de bicicleta (sunt mult mai inguste si decat 155), si au in plus si "crampoane". Aia se chinuie sa faca pe dracu in patru sa creasca presiunea / cm patrat pe zapada, si tu vrei sa o reduci.

Dragsterele au cauciucuri asa mari ca merg pe asfalt. Acolo e o cu totul alta poveste. Acolo castigi aderenta. Dar si frecari in plus. La zapada trebuie sa te chinui sa te "agati" de partea de rulare.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Electronistu'
post 28 Oct 2005, 14:40
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 8 May 05
From: Bacau




Asta da raspuns, nu cum era inainte sa-l editezi (apropo, de ce la un moderator nu apare ca postul a fost editat?). A fost doar o opinie personala, contestabila. Insa mi se pare normal ca asta sa se faca in mod civilizat.


--------------------
Dacia 1300 - BC-xx-DAN

[I][B]SHAREWARE[/B][/I]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 28 Oct 2005, 14:41
Post #8


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Nici chiar ca la bicicleta, dar latimea anvelopelor folosite in raliuri pe zapada (ex: Raliul Suediei) este de zece centimetri.
Ironia pe care ai simtit-o in postul meu era provocata de sfatul total pe dos dat. Nu ai fi ironic daca ai vedea ca cineva recomanda stingerea incendiilor cu alcool, de exemplu?

This post has been edited by tatabobu: 28 Oct 2005, 14:41


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 28 Oct 2005, 14:43
Post #9


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(Electronistu' @ 28 Oct 2005, 15:40)
Asta da raspuns, nu cum era inainte sa-l editezi (apropo, de ce la un moderator nu apare ca postul a fost editat?). A fost doar o opinie personala, contestabila. Insa mi se pare normal ca asta sa se faca in mod civilizat.
*



Nu l-am editat. Mi le-am unit. Asa ar arata si daca ti le-as fi unit pe ale tale daca aveai 2 consecutive.


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Electronistu'
post 28 Oct 2005, 15:08
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 8 May 05
From: Bacau




Bine, am inteles. Oricum multumesc ca ati rasp politicos pana la urma. Asa se face treaba corect smile.gif . Oricum cele de 155 cred ca sunteti de acord ca determina un consum mai mic, nu?


--------------------
Dacia 1300 - BC-xx-DAN

[I][B]SHAREWARE[/B][/I]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 28 Oct 2005, 15:20
Post #11


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




tatabobu

De ce la batranele nu ar fi ok 165?


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 28 Oct 2005, 15:53
Post #12


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Nu am zis ca nu ar fi OK, dar apar diferente inerente trecerii de la o dimensiune la alta. Adica o pierdere mica la demaraj, o crestere usoara a consumului, a fortelor in directie si planetare, o crestere a stabilitatii, o eroare mai mare a indicatoarelor de bord. In plus, iarna esti avantajat cu anvelope mai subtiri. In ideea ca dispui de bani pentru 4 anvelope, si folosesti masina tot anul, ai mai multe avantaje la 155 R13.
@ Electronistu': e un consum mai mic, dar doar cu cateva sute de mililitri la suta de kilometri.

This post has been edited by tatabobu: 28 Oct 2005, 15:54


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 28 Oct 2005, 16:20
Post #13


__________________


Group: Members
Posts: 13.006
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE(Electronistu' @ 28 Oct 2005, 15:23)
165: consum mai maricel (nu iti imagina un litru la suta)
*


Insa imagineaza-ti cu incredere in jur de 0.5...
QUOTE
De ce la batranele nu ar fi ok 165?

Desi nu mi-a fost adresata intrebarea...
Eu sa am 1300 n-as pune 165 pt ca: 1300 are CV-n 4 trepte, mai mult, are rap la a 4-a putin mai scurt (1.04 parca) in timp ce modelele echipate din fabrica cu 165 au 5 trepte (0.97 la a 4-a si 0.76 la a 5-a). Deja 1300 la viteze mari e cam turata, 165/70 din punctul asta de vedere, nu face decat sa o chinuie in plus... Desi nu e mult, ceva de ordinul a max 50-100 rpm in functie de viteza, luati si asta in calcul...


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zolygas
post 28 Oct 2005, 18:56
Post #14


tanar,fara bani...cu dacie


Group: Members
Posts: 73
Joined: 19 August 05




Va multumesc mult ca mi-ati fost inca odata de ajutor...!
Sper sa pot fii si eu de folos altora,la fel cum am fost si eu ajutat de altii....
Va multumesc,
Cu stima , zolygas


--------------------
dacia 1300 berlina - tm-01-AKG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 28 Oct 2005, 19:39
Post #15


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Zolygas,

Pune cu incredere Debica. Am avut timp de 2 ani si 30 000 km si am fost foarte multumit de ele. A mea avea 165/70R13. Cauta ca profilul sa fie All Seasons, adica sa mergi cu el si iarna si vara. E un compromis rezonabil pt o Dacie. Nu pune anvelope resapate. Nicaieri, nici pe fata nici pe spate.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
comnic5
post 28 Oct 2005, 22:19
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 8 April 05
From: Iasi




Zolygas,

Dacia mea este din '79. Pana acum o saptamana aveam cauciucuri de 155. Cum erau cam roase si vine iarna m-am gandit sa le schimb si mi-am luat 4 cauciucuri de 165 vara-iarna. Am auzit ca alea de 155 taie mai bine zapada, dar oare diferenta de 1cm latime e chiar asa importanta? Eu cred ca nu. Si acum fie vorba intre noi, Mercedes-urile cu cauciucuri de 2x mai late ca Dacia si cu tractiune pe spate nu ar trebui sa circule iarna ca au cauciucuri late? Sa fim seriosi. Diferenta de 1 cm latime nu afecteaza masina iar in cartea tehnica de 1300 scrie ca merg ambele variante (155 sau 165), asa ca nu iti va afecta nimic pe masina. Ca firma si pret eu am ales ceva mai ieftin dar All Seasons. Am dat pe cauciuc 830000 lei si sunt de firma Tigar, fabricate in Iugoslavia. Masina se comporta la fel de bine ca inainte si nu am sesizat nici o pierdere de putere sau viteza. Garantia la cauciucuri este de 36 luni + montaj gratis.
Pana acum am avut numai tubeless si astea noi sunt la fel. Cred ca cu tubeless scapi de grija exploziilor si ai stabilitate mai mare in curbe.

Oricum iti recomand sa nu pui in nici un caz cauciucuri resapate.

Toate bune.

This post has been edited by comnic5: 28 Oct 2005, 22:25


--------------------
Dacia 1300 - IS-04-GSD
Opel Astra F X17DT 82CP
Opel Omega B Y22DTH 122CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fiorossu
post 28 Oct 2005, 22:58
Post #17


Membru iritant


Group: Members
Posts: 97
Joined: 19 August 05
From: Bucuresti-Berceni




Eu zic ca la Dacia 1300-1310 nu are rost sa vb de avantajele unui cauciuc mai lat pentru ca oricata stabilitate ti-ar oferi, oricum masina se inclina extrem de mult la viraje unde s-ar simti diferenta de cauciucuri. Pe de alta parte, daca nu ai masina echipata asa cum scrie pe talon, iti risti suspendarea sau amenda de la garcea.

Intre noi fie vorba, Mercedes-urile alea n-ar trebuie sa circule iarna daca cauciucurile lor late sunt de vara (cum as inclina sa cred, ca n-ar putea altfel sa fie bengosi vara) + tractiunea spate = sinucidere.

Eu am de vara acum si ma interesez sa caut de un set de iarna f. bun sa stiu ca nu am probleme cativa ani. Am vazut cateva profile marfa la Goodyear, Toyo , Dunlop si Kleber pe www.cauciucuridirect.ro si www.anvelope.ro.


--------------------
Peugeot 406 2000 Hdi full options
Dacia 1310 TLS ... de maritat
Peugeot 406 din 2000 Hdi 138CP (Obdtuning) ... masina de zi cu zi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sity_boy84
post 2 Nov 2005, 23:04
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 18 October 05
From: Buzau




eu am descoperit(vine vorba) niste cauciuri foarte buna.debica.am facut 25000 de km cu ele si se vedeau ca noi....am si unghiul bun,dar nici ele nu m-au dezamagit.si se comporta bine si iarna.iarna putin mai desumflate si totu e perfect.acu depinde si de sofer iarna. icon_mrgreen.gif sunt 165 si mai e mult pana cand o sa-mi ia cartea politia pt cauciucuri.....va anunt cand o sa fie asta.bafta


--------------------
Dacia/Hyundai 1300/Accent 1979/2008 - BZ 79 UAP/BZ 82 TSC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andutzu
post 2 Nov 2005, 23:11
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 385
Joined: 19 December 04




Eu am MATADOR MP55. Au profil de iarna.Sunt super pe zapada, nu-ti mai trebuiesc lanturi.Eu n-am ramas impotmolit niciodata cu ele desi am intrat in zapada la nivelul capotei.(bineinteles nu batatorita) Am 30k cu ele si arata aproape ca noi.Singurul dezavantaj e ca sunt cam zgomotoase pe asfaltul ud. Pret: 1,1mil. (sept 2004)


--------------------
Dacia 1310 - PH 23 ALX
REMAT Tuning.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fiorossu
post 2 Nov 2005, 23:23
Post #20


Membru iritant


Group: Members
Posts: 97
Joined: 19 August 05
From: Bucuresti-Berceni




De marca Dayton ce ati auzit ? am vazut prin Carrefour la oferta cu 4500000=4 bucati de iarna pe 155/80/R13. Parca as merge mai degraba pe Debica Frigo un picut mai scumpe dar cu un profil mult mai sanatos (asta in ideea ca nu o sa aduca marci mai bune, pt ca acum nu aveau pe 155/165 decat astea).


--------------------
Peugeot 406 2000 Hdi full options
Dacia 1310 TLS ... de maritat
Peugeot 406 din 2000 Hdi 138CP (Obdtuning) ... masina de zi cu zi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andutzu
post 2 Nov 2005, 23:31
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 385
Joined: 19 December 04




Cred ca 165 ar fi mai bune. Si arata si mai bine decat 155 care de la distanta zici ca-s de bicicleta


--------------------
Dacia 1310 - PH 23 ALX
REMAT Tuning.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fiorossu
post 3 Nov 2005, 00:16
Post #22


Membru iritant


Group: Members
Posts: 97
Joined: 19 August 05
From: Bucuresti-Berceni




Incorect. S-a mai discutat pe tema asta si dpv tehnic este recomandat cauciucul cat mai subtire, in speta 155, pe perioada iernii pentru a exercita o presiune mai mare asupra suprafetei de rulare cu care intra in contact. Treaba cu aratatul bine ma lasa rece...brrrr ce frig mai e smile.gif)


--------------------
Peugeot 406 2000 Hdi full options
Dacia 1310 TLS ... de maritat
Peugeot 406 din 2000 Hdi 138CP (Obdtuning) ... masina de zi cu zi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emircea
post 3 Nov 2005, 12:16
Post #23


membru cu Te-FiSI


Group: Members
Posts: 756
Joined: 14 June 04
From: Timisoara




Dragi forumisti,

Eu fac parte din categoria celor cu 1300, fosta C.V. 4 trepte (acum am de R 21) si care si-a pus un set de cauciucuri de 185/60 (profil de ploaie), ca a prins o ocazie.

Ei, pentru asta circul cu foarte mare atentie iarna, am avut surprize sa-mi patineze pe zapada proaspata, iarba uda si noroi gros pentru ca nu se mai 'infig' in calea de rulare. In schimb, pe ploaie si vreme frumoasa sunt ok. Daca as avea posibilitatea, as lua si un set de 155/80 cu profil de iarna linistit... Acum, cum da inghetul, deja iau lanturile dupa mine si 3-4 lopeti de nisip intr-o cutie, in portbagaj.


--------------------
Dacia 1300, 1981; Opel Manta B, 1977;Octy 1.8T, 2009; 1981 / 1977 / 2009 - MH / TM / B
Daca nu poti sa-i lamuresti, zapaceste-i! (Murphy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Electronistu'
post 3 Nov 2005, 13:12
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 8 May 05
From: Bacau




QUOTE(emircea @ 3 Nov 2005, 12:16)
185/60
*


Ti-ai pus alte jante? Ca asa mi se par cam late... stiu ca se poate si 175, dar nici alea nu prea merg cum trebuie. 185 mi se pare exagerat... si la consum, si unde vreti. Poate doar pt look, dar...


--------------------
Dacia 1300 - BC-xx-DAN

[I][B]SHAREWARE[/B][/I]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 3 Nov 2005, 19:31
Post #25


__________________


Group: Members
Posts: 13.006
Joined: 4 September 04
From: -




185/60 stau f bine pe 13x5,5
Nu si pe 4,5 insa...
Emircea, pune-o poza!


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emircea
post 3 Nov 2005, 22:07
Post #26


membru cu Te-FiSI


Group: Members
Posts: 756
Joined: 14 June 04
From: Timisoara




Pe jantele standard de tabla, de la mama ei...

Poza atasata (nu stiu cat de bine/clar se vede, lumina batea independent de dorinta mea):

Attached thumbnail(s)
Dacia002.JPG ( Size: 413.8k ) Number of downloads: 3335


--------------------
Dacia 1300, 1981; Opel Manta B, 1977;Octy 1.8T, 2009; 1981 / 1977 / 2009 - MH / TM / B
Daca nu poti sa-i lamuresti, zapaceste-i! (Murphy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Electronistu'
post 3 Nov 2005, 22:23
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 8 May 05
From: Bacau




Merci, se vede destul de clar.
P.S.: Pe viitor incearca sa faci pozele mai mici. Eu unul nu maplang, dar poate vrea si un amarat cu dial-up sa vada, si e pacat smile.gif


--------------------
Dacia 1300 - BC-xx-DAN

[I][B]SHAREWARE[/B][/I]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 3 Nov 2005, 22:53
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.259
Joined: 10 January 05




Ii o faza cam ciudata. Ati vazut sigur la tv masinile alea 4x4 care au cauciucuri imense sa nu se scufunde in zapada.

Deci e mai bine sa ai cauciucuri late, de exemplu, daca stai unde nu se curata zapada si nu e asa de tasata ca sa nu te afunzi tare ?(normal ca ma refer la zapada mica ca la aia mare te afunzi oricum, iar diferenta aia de 1cm nu prea conteaza).

Cred ca in mare conteaza fluctuatia coeficientului de frecare in raport cu cresterea presiuni vs cresterea suprafetei. Fiecare variabila are limita ei, iar daca nu poti pune cauciucuri imense atunci te indrepti spre marirea presiunii, nu ?

Cam asta am inteles eu, poate am inteles prost.


Ca anvelope recomand tot Debica(pe masina sunt debica passio-nu is all season- si au fost folosite si iarna, din necesitate, fara probleme-incet si cu atentie), daca nu ai bani de Sava.

This post has been edited by eXtenSion: 3 Nov 2005, 22:55


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 5 Nov 2005, 00:29
Post #29


__________________


Group: Members
Posts: 13.006
Joined: 4 September 04
From: -




Am vazut si eu la TV, da' faci confuzie... Alea au cauciucurile enorme si dezumflate ca sa nu se "afunde"-n gheata... Adica pt a exercita o pres cat mai mica pe gheata si sa nu pice naibii-ntr-o crevasa d-aia adanca si fara fund...

QUOTE
Cred ca in mare conteaza fluctuatia coeficientului de frecare in raport cu cresterea presiuni vs cresterea suprafetei


Coef de frecare n-are o treaba cu presiunea, ca urmare nici cu suprafata... wink.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dreamer
post 5 Nov 2005, 01:18
Post #30


Un visator hoinar ...


Group: Members
Posts: 1.750
Joined: 23 September 05
From: Brasov




Diferenta intre cauciucurile de 155 si 165 este mare .... atat in latine cat si in inlatime ... cele de 155 pe fata sunt cele mai recomndate iarna. Mergi la dezmembrari si cauta cauciucuri de 155 de iarna ( sa nu fie resapate, sa fie pe geanta umflate ca sa vezi ca nu au nici un defect ).
Caucicurile de gen Montana sau Debica de 165 arata exact la fel ca si cauciucurile straine (ex. Chet - Artic 2 ) de 155 ... afirmatia asta o fac dupa niste masuratori efectuate in prealabil. Niste cauciucuri de iarna de la dezmembrari te costa cam 1,6 mil ( 2 buc )
Un mic efort financiar in acest sens iti comfera o siguranta mult mai mare, incearca prima data niste cauciucuri din dezmembrari ca sa vezi diferenta dintre Michellin si Debica ... si apoi o sa te gandesti de 10 ori inainte sa arunci banii pe Debica. ( parearea mea e ca daca cumperi Debica sau alte bombe de genul.... arunci banii degeaba, mai bine mai strangi niste bani si cumperi niste anvelope adevarate ).


--------------------
Ex Renault Megane 1, 2 si 4 2002 diesel, 2004 si 2017 benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 00:02
Forum Renault