DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Garnituri geamuri si macara usa, -ceva mai bun-

tavykbt
post 20 Nov 2007, 16:49
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 22 February 06




Salut! Exista o alternativa mai buna la garniturile de la baza geamurilor laterale, cele care "nu lasa" apa sa intre in usa? A facut cineva vreo imbunatatire in acest sens? + Se potrivesc fara prea multe modificari macarale mai de calitate, de pe alte masini, care sa nu trebuiasca sa le schimbi o data pe an(usa stanga fata), sa nu troncane in usa de la bass etc. ? As vrea sa stiu daca a facut cineva o imbunatatire in sensu asta biggrin.gif


--------------------
Dacia Berlina Li 2000 - TM - 777777
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 20 Nov 2007, 17:06
Post #2


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




1- pentru stergatoare le-am folosit p-alea din magazin, iar pt un contact ferm stergator - geam am intercalat intre stergatoare si fata de usa bucatele de izopren. Mai exact, in dreptul clemelor de fixare.

2- macaralele-s destul de ok. Nu-mi dau seama ce nu merge la tine. Vezi ca trebuie reglata pozitia macaralei din cele 3 suruburi de prindere pe cadrul usii. Iar daca cele doua arcuri sunt la locul lor, totul ar trebui sa fie in regula...

3- pt bass n-ai ce face. Eventual fonoabsorbant (aluband sau dynamat). Eu am preferat vaselina. Adica anticoroziv in loc de fonoabsorbant. Chestie de prioritati...
In schimb am refacut capitonajele in sensul ca am renuntat la carton si am inlocuit cu placaj. Rigiditatea mai mare a placajului mi-a permis lipirea unui strat de izopren pe capitonaj, pe partea care vine inspre usa. Astfel, contactul capitonaj - usa a devenit mai bun, s-au eliminat vibratiile, iar "sunetul" la inchiderea portierei s-a-mbunatatit. la Pioneer-urile de 50W RMS din usi n-am sesizat nicio diferenta.
Important este sa astupi toate gaurile de montaj ale portierei. Din fabrica masina vine cu gaurile alea astupate. Eu am folosit petece din folie de plastic lipite pe margini cu power-tape. Mult mai elegant si practic decat cu prenandez.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dstdan
post 6 Mar 2015, 14:53
Post #3


Damian Stefan Tolbariu-Dan dst Team


Group: Members
Posts: 343
Joined: 6 November 13
From: Mures autoservice Team DST Dan




Apropo de acele lamele cauciuc (care se rup si coc de la soare ) ce racleaza geamurile laterale la urcare/coborarea lor...ar trebui incercat ceva ..adaptat de la alte masini..vreo idee....chiar ar trebui ceva mai etans si noi ! asteptam idei !


--------------------
Dacia,Renault,VW - 1310, Megan, Tiguan 1997, 2003, 2008 - TAM
Mintile luminate discuta idei, mintile mediocre discuta evenimente, mintile reduse discuta oameni!
D.S.T.DAN Team
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 16:27
Forum Renault