DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> GPL Solenza, avantaje si dezavantaje GPL

asm
post 29 Sep 2005, 08:51
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 3 January 05
From: Baia Mare




Salutare tuturor!
In primul rand imi cer scuze daca mai exista un asemenea topic. Eu nu l-am gasit din motive de timp, dar cred ca ar fi multi interesati de subiect.
As vrea sa-mi montez o instalatie GPL la Solenza mea 1.4 MPI si as vrea sa vad parerile voastre despre asta. Daca aveti asa ceva montat, dati-va cu parerea cum merge, sunteti sau nu multumiti...
Merita dpdv al costurilor? Creste mult consumul? Cum este cu omologarea la RAR? Siguranta am inteles ca este ok.
Daca puteti si sa-mi recomandati ceva producatori de asemenea instalatii si firme care monteaza.

Va multumesc!


--------------------
Dacia Logan 2009 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Corbu'
post 29 Sep 2005, 14:10
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 763
Joined: 6 August 05
From: Canada




www.majore.ro
Din cate stiu eu sunt cei mai seriosi si acum au promotie: 700 EU instalatia cu TVA si montaj inclus (parca monteaza si pe masinile DAEWOO noi ce vin cu garantie 100.000 KM).
Banii ii scoti in aproximativ 25.000 KM (mers in afara la consum 6% benzina vs 7% GPL, in oras poate si mai repede).

Edit: am vazut ca esti din Baia Mare, cam scump drumul pana in Bucuresti. Cel mai bine suna la ei si intreaba de cel mai apropiat colaborator, insa e posibil ca pretul sa fie mai mare (in Timisoara de exemplu se cere 1000 EU pentru aceeasi instalatie).

This post has been edited by Corbu': 29 Sep 2005, 14:14


--------------------
------- ------- -------

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 29 Sep 2005, 15:19
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




costa cam 700-800 euro,dar daca nu faci multi km pe an nu prea se merita.Plus ca GPL-ul este destul de prost si in timp roade chiulasa.Am vazut un Cielo cu motorul demontat din aceasta cauza:chiulasa,supape si segmenti praf facute


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pit-bull
post 9 Oct 2005, 15:17
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.182
Joined: 9 October 05
From: Banat




Salutare!
Nu am o astfel de instalatie ... !
Parerea mea e ca isi merita banii o instalatie cu gaz la preturile actuale tinanad cont de diferenta mare de pret dintre litrul de gaz si litrul de benzina.


--------------------
DACIA Solenza 2004 Confort
Renault Megane Sedan Facelift-2007/Lux P/1,5dci/106CP/6+1/MP3/Beige Poivre+Bandouri
Renault Clio 3 Facelift-2009/1.2 16v Dynamique/AC-Auto/Bleu Gris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
g_kata
post 10 Nov 2005, 21:26
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 10 November 05
From: Timisoara




Mah eu am discutat cu cativa care au si mi-au zis ca pe slz nu se merita,mai ales ca nu are consum mare,aprox 8% in oras imi minca mie,si ar consuma si mai putzin dak as merge mai lin,da am permisu de 2 luni si ma mai acomodez cu ea.
Deci eu cel putzin nu mi-as pune,mai ales ca iti scade si puterea motorului.


--------------------
Dacia SuperNova/Solenza - TM-32-CCC/TM-09-JZI
Mie imi place Solenza si nemeni nu ma face sa n-o plac
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristyyy2003
post 15 Nov 2005, 09:25
Post #6


R.I.P. Marli


Group: Members
Posts: 736
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




Eu zic....ca se merita. Sincer. Eu am masina, SLZ, de 9 luni si am parcurs aprox 22000km cu ea. Daca aveam GPL pe ea, instalatia se amortiza de ceva timp.
Atasat un xls cu care puteti sa va calucati profitabilitatea.
Mi-as pune si maine daca as avea banii necesari. Eu zic ca isi merita toti banii, mai ales ca eu nu mi-am cumparat masina sa o tin o viata. Sunt constient ca pretul de revanzare scade, dar nu mai mult decat rentabilitatea instalatiei.

SPOR!!!

P.S. Schimbati extensia din zip in xls.


Attached File(s)
Attached File  GPL_SLZ.zip ( 15k ) Number of downloads: 1627


--------------------
Suzuki SX4 2008 - B 67 TMK
"Greierii" ma innebunesc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadu221
post 16 Nov 2005, 17:23
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 11 March 04
From: Ploiesti




eu m-am interesat si mai e un service in bucuresti STELAUR dar abia ce am vb la tel si la majore si la stelaur si au pretul la fel 750 ieuroaie cu butelie de 50 l la umplere (tva si motare inclusa) puterea au zis ca nu scade la tipul asta de motor si de instalatie, consumul au spus ca e la fel ca pe benzina dar depinde de calitatea gazului. o gramada de bani dar la trei plinuri pe luna io zic ca se merita un gpl. Ar fi binevenite cateva opinii de la posesori .. bazate pe experienta cu astfel de instalatii


--------------------
DSN rapsodie - 2002 - ph-22-unu
Ie doar o amarata de dacie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristyyy2003
post 16 Nov 2005, 23:07
Post #8


R.I.P. Marli


Group: Members
Posts: 736
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




Mda....si eu am sunat la ei. Pe site este o promotie care de fapt nu este. desi sunt foarte multe slz prin bucurestiul asta cu GPL se pare ca nici unul dintre ei nu este membru DC.
mad.gif


--------------------
Suzuki SX4 2008 - B 67 TMK
"Greierii" ma innebunesc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mef
post 17 Nov 2005, 07:25
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 27 September 05
From: Iasi




QUOTE(cristio_79 @ 29 Sep 2005, 15:19)
costa cam 700-800 euro,dar daca nu faci multi km pe an nu prea se merita.Plus ca GPL-ul este destul de prost si in timp roade chiulasa.Am vazut un Cielo cu motorul demontat din aceasta cauza:chiulasa,supape si segmenti praf facute
*


pai eu stiam ca GPL-ul protejeaza motorul nu il distruge. La cati taximetristi vad GPL ar fi stupid sa-si strice astia masinile proprii, plus ca pe dacia 1310 am si eu GPL de vreo 3 ani si nu am avut pb la motor/chiuloasa.


--------------------
Toyota Avensis 2007/1.8 VVT-I - none
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 17 Nov 2005, 08:39
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




nu e stupid deloc ca ei fac economii importante si un set motor de dacie e fff ieftin. vecinul meu taximetrist isi face motorul de 2 ori pe an dar are gpl...


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristyyy2003
post 17 Nov 2005, 22:58
Post #11


R.I.P. Marli


Group: Members
Posts: 736
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(alx @ 17 Nov 2005, 09:39)
vecinul meu taximetrist isi face motorul de 2 ori pe an dar are gpl...
*


probabil ca si exagerezi matale nitel asa. tata este taximetrist si are gpl pe ea de la 30000km iar acum are 180.000 km si nu i-a facut motorul pana acum. oricum discutia deviaza pt. ca aici era vorba de motoarele de slz.
SPOR!!!


--------------------
Suzuki SX4 2008 - B 67 TMK
"Greierii" ma innebunesc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 17 Nov 2005, 23:22
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




deviaza, deviaza.. dar de curiozitate ce maisina are tatal tau, de pana acum nu a umblat la motor?


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristyyy2003
post 18 Nov 2005, 00:06
Post #13


R.I.P. Marli


Group: Members
Posts: 736
Joined: 19 December 04
From: Bucuresti




post-336-1110552475.gif

Berlina 1310, 1999, carburator. De cand are GPL a folosit ulei Esso 20w40 cu schimb la 8000km.
SPOR!!!


--------------------
Suzuki SX4 2008 - B 67 TMK
"Greierii" ma innebunesc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smeagol
post 18 Nov 2005, 11:04
Post #14


Membru ...


Group: Members
Posts: 238
Joined: 18 November 05
From: Timisoara




Ma astept sa-ti dispara ceva spatiu din portbagaj atunci cand iti monteaza o butelie, dar se plange cineva de pierdere ? Mai poti folosi portbagajul fara prea mare deranj ?


--------------------
Dacia Logan Ambition 2006, 1.6 MPI - TM 10 ???
"Ai grija ce-ti doresti. S-ar putea sa capeti."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadu221
post 19 Nov 2005, 12:35
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 11 March 04
From: Ploiesti




am oprit eu un solenzar cu numar de bucale cu gazul pus la un service cu i... info .. i nu stiu cum. si din vb i vb pe lg faptul ca ii papa 9-10 in oras se plangea ca a facut poteca pana la aia de la service ca i se tot defecta nush ce pe la vaporizator. Am mai vb si cu un supernovist care si-a pus la majore si era multumit dar nu facuse inca peste 10 000 km. io unu desi am banii inca mais tau in dilema ...Ma cam doaresufletelul de locul din portbagaj. din pacate la dsn si solenza nu merge bagat rezervr totroidal ca la papuc desi toate au rezerva sub masina . Nu am inteles ezac de ce .. probabil ca nu is identice suporturile


--------------------
DSN rapsodie - 2002 - ph-22-unu
Ie doar o amarata de dacie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosad
post 20 Nov 2005, 14:18
Post #16


service advice


Group: Members
Posts: 137
Joined: 21 August 05




sincer nu as recomanda gaz pe un motor proiectat pe benzina
am avut un cielo pe benzina si am mers 280.000 km si nu prea am avut probleme si am un amic cu executive pe gaz si are numai belele


--------------------
dacia solenza - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadu221
post 24 Nov 2005, 14:48
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 726
Joined: 11 March 04
From: Ploiesti




mai taci mah cu proiectatu ... in olanda sau italia crezi ca se primesc masini special proiectate pe gaz??
Deci am fost azi si mi-am tras un gaz pe dsn (motor idem solenza) . Buuuuun!
ca sa nu mai zic ca pe acolo era un mertzan cu gaz pe el E 200 sau 500 Kompresor .. sa imi pice fata cand am vazut. In paralel aveau 4 fiaturi albeea galbene cu gpl pe ele. In fine , ideea e ca pana sa imi puna aia instalatiile a venit un taximetrist cu dsn cu aceeasi instalatie necajit ca nu ii mai merge masina bine si ca i-a ajuns consumu la 10% in oras. M-am speriat cand am vazut si intrand in vb cu omul l-am intrebat care-i treaba cu instalatia. Omul avea 45.000 cu instalatia de gaz si singura lui nemultumire era ca de vreo 2 zile incepuse sa ii pape 10% in loc de 8.5 si ca avea relantiul instabil. ... 45 000 fara nici cea mai mica problema!!
Acum parerile mele legate de instalatie in urma drumului de intoarcere ... FFF multumuit. puterea nu scade aproape deloc ... chiar nu se simte decat daca vrei sa faci liniute probabil . Ramane sa ii fac consumul ... dar sigur este sub 8 pe exteriorsi i-am tras in goarna ca sa vad care poate fi cel mai rau consum. Ma mai laud dupa ce consum prima butelie.


--------------------
DSN rapsodie - 2002 - ph-22-unu
Ie doar o amarata de dacie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutctn
post 24 Nov 2005, 17:01
Post #18


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 20 November 04
From: Bucuresti




Se merita sa pui gaz pe solenza/supernova. Problema la voi (cei cu injectie multipunct) este ca pretul instalatiei e mult mai mare decat la cele cu carburatie de exemplu. Se amortizeaza mai greu dar no problem nu sunt probleme tehnice stati linistiti.


--------------------
Dacia 1310 1998
Skoda Superb Elegance
People who say it cannot be done, should not interrupt those who are doing it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgePitesteanu
post 26 Oct 2009, 19:38
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 18 October 09




mai fratilor...eu am de foartemult timp GPL pe solenza mea...am facut peste 140.000 km pana acum si NU ARE NIMIC ! MAI CONTEAZA SI CUM ESTE DE INTRETINUTA O MASINA... spre exemplu...a mea este o asa ziza "masina de familie"...n-a vazut scartaieturi...frane bruste...drift-uri...sau alte bazaconii...pentru cei care nu au GPL si se gandesc daca merita sau nu...eu va spun ca merita...la bani este super...si portbagajul...pai eu am fost la bunici asta vara si amtaiat un porc...a avut loc un porc intreg de 150 kg in portbagaj...(LANGA BUTELIA GPL)...deci...mairamane un pic de loc...nu credeti?


--------------------
dacia solenza 2003 ,confort - ag 08 rne
norocos de mic...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovizona
post 6 Nov 2009, 10:59
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 28 December 07
From: Timisoara




Are dreptate George, eu sunt inginer mecanic si am si eu solentza cu GPL(a mea are 100000km la bord), din punct de vedere financiar este mult mai bine(cu bani care ii economisesti din combustibil poti sa iti faci intretinerea pe un an de zile la masina si ce se mai strica la ea) din punct de vedere tehnic motorul acelasi randament il are si nu se strica mai repede,e o prostie ce zic uni in necunostinta de cauza ca se strica motorul sau ca nu mai ai acelasi randament
instalatie de gaz am marca OMVL am pe ea si ma costat 700 euro iar bani pe instalatie se amortizeaza repede

This post has been edited by ovizona: 6 Nov 2009, 11:01


--------------------
renault symbol 2008 full option - TM82VEO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorcer
post 6 Nov 2009, 12:31
Post #21


Kamikaze


Group: Members
Posts: 233
Joined: 2 September 05
From: Petrosani




la un calcul facut : la 10.000 km economisesti 600 lei . Avand in vedere pretul euro-ului , 800 euro fac aproape 3500 lei. Deci e nevoie de aproape 60.000 km pentru amortizarea pretului instalatiei.
Si exista totusi diferentza intre gaz si benzina mai ales la turatie , cine merge linistiti nu simte , dar cine scoate untu din masina la ala se simte diferenta.


--------------------
mazda 626 , vw t2 , renault master , dacia solenza 1986-2003 - -----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 6 Nov 2009, 12:42
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




Tu de unde stii? Ai auzit la un prieten?


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorcer
post 6 Nov 2009, 20:53
Post #23


Kamikaze


Group: Members
Posts: 233
Joined: 2 September 05
From: Petrosani




De 4 ani detin masina de gaz de 1 an detin si solenza . Si am si montat si instalatii de gaz si am si mers cu multe masini care au gaz spre deosebire de altii.



6 Nov 2009, 20:55:
ps. suma economisita poate fi mai mare sau mai mica in functie de stilul de condus si conditiile de trafic. Cu siguranta cineva care circula non stop prin bucuresti isi va amortiza mai repede instalatia de gaz.

This post has been edited by sorcer: 6 Nov 2009, 20:55


--------------------
mazda 626 , vw t2 , renault master , dacia solenza 1986-2003 - -----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 7 Nov 2009, 00:16
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




una este sa faci plinu cu 50-60 lei si sa mergi cu masina 4-500 Km si alta cu si alta cu 130-140 lei wink.gif


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 7 Nov 2009, 14:34
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




QUOTE(sorcer @ 6 Nov 2009, 12:31)
dar cine scoate untu din masina la ala se simte diferenta.
*


Cine vrea sa mearga sportiv si vrea sa scoata untul din ea in nici-un caz nu isi ia solenza si nici nu pune gaz pe ea. Pentru asa ceva exista alt fel de ,,masini". Gazul este pentru economie la buzunar. Ca la mediu oricum nu se gandeste nimeni.


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorcer
post 7 Nov 2009, 21:00
Post #26


Kamikaze


Group: Members
Posts: 233
Joined: 2 September 05
From: Petrosani




pai clar ca nu isi pune nimeni gpl din cauza emisiilor reduse de CO2 , daca nu ar fi diferenta de pret considerabila intre benzina si gaz nu ar mai pune nimeni gaz.

7 Nov 2009, 21:05:
QUOTE(bygy007 @ 7 Nov 2009, 00:16)
una este sa faci plinu cu 50-60 lei si sa mergi cu masina 4-500 Km si alta cu si alta cu 130-140 lei wink.gif
*



cu 60 lei bagi 25-30l depinde din ce oras esti , ca exista diferente de pana al 30-40 bani intre statiile de gaz. Deci nu stiu cum faci tu plinu cu 60 lei . Poate daca ai vre-o butelie super mica . La mine intra 45 l si am vazut butelii si mai mari .

Cat despre kilometraj iara exagerezi , poate daca ai tico sau matiz altcumva nu faci 500km cu 25l de gaz.

Eu cu 40l fac 450 km , bine cu mazda cu motor de 1,6 carburatie , viteze cam pana in 140 rar depasesc si rar sub 100 numa unde e nevoie.

Cu solenza intr-adevar se fac mai multi km , dar nici 500 cu 25l.

This post has been edited by sorcer: 7 Nov 2009, 21:05


--------------------
mazda 626 , vw t2 , renault master , dacia solenza 1986-2003 - -----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 8 Nov 2009, 01:42
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




e posibil sa fi gresit un pic rezervorul este toroidal , nu am mers niciodata pina la gol ideea este ca am mers cam 400 Km cu 33L de gaz (o parte pe autostrada ) bine ca prin bucuresti e gazul mai ieftin , dar am facut in mare calculul , in oras imi ia cam intre 9 si 11 / 100 in functie de unde bag gaz si cum merg


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu78
post 8 Nov 2009, 12:54
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.392
Joined: 19 May 08
From: voluntari




Eu alimentez numai de la Agip si Lukoil.Diferenta calitative nu am simtit niciodata. Indiferent de unde am alimentat. In schimb gazul de la Luk se arde mai repede cu 1 l la suta. In rest consumul este de 8-9,5 in oras si 7-9 in afara. Asfalt uscat.


--------------------
Ford Focus 2015 - IF-44-VOI
Membru cu armă!
Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solenzaxjg
post 8 Nov 2009, 13:39
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 21 August 09




Dupa mine nu se merita GPL pe solenza mai ales ca porbagajul ii mic iara cu gaz mai mult de 120 nu poti merge ca nu are putere.Se merita la cei care circula mult prin oras ca ii consum mic si gazul ii mai ieftin ca si benzina.Eu nu mi-as pune asa ceva mai ales ca dupaia locul in porbagaj se micsoreaza mult.Bafta celui care vrea sa-si puna GPL


--------------------
dacia solenza 2004 confort - CJ 07 JBY
EU SI VISINIA MEA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorcer
post 8 Nov 2009, 19:54
Post #30


Kamikaze


Group: Members
Posts: 233
Joined: 2 September 05
From: Petrosani




QUOTE(solenzaxjg @ 8 Nov 2009, 13:39)
Dupa mine nu se merita GPL pe solenza mai ales ca porbagajul ii mic iara cu gaz mai mult de 120 nu poti merge ca nu are putere.Se merita la cei care circula mult prin oras ca ii consum mic si gazul ii mai ieftin ca si benzina.Eu nu mi-as pune asa ceva mai ales ca dupaia locul in porbagaj se micsoreaza mult.Bafta celui care vrea sa-si puna GPL
*



Oare de ce se baga in discutie toti cei care nu stiu ????
Daca eu am atins 175 km/h pe gaz cu sistem traditional si masina cu carburatie , de ce crezi ca solenza nu va ajunge la viteza maxima ca si pe benzina? Singura problema este ca ajunge mai greu , dar scuza-ma nici pe benzina nu ajunge foarte usor la 160 .


--------------------
mazda 626 , vw t2 , renault master , dacia solenza 1986-2003 - -----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:09
Forum Renault