DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> amortizoare, amortizoare

adtz_0808
post 16 Sep 2008, 08:43
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 23 January 08




stie cineva cat costa un amortizor fata pentru solniza ? se aud batai , parca fiar pe fier cand intru pe drum denivelat,mai ales pe partea dreapta si ma gandeam sa schimb si amortizoarele odata cu bucsi si ce o mai zice doctorul..... Multumesc. sleep.gif


--------------------
Dacia Solenza dacia solenza 2005 solenza cu haion - B-13-USC
casca ochii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 16 Sep 2008, 08:59
Post #2


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




doh.gif doctorul
salut daca asculti dupa el te face sa schimbi tot pe fata.un telescop fata cam 150lei pe ulei,dar mai inainte schimba bascula cu tot cu bucsi si pivot pe ea,si la mine la fel faceau in special pe drt si am schimbat bascula stg-drt si un pic se mai aude dar cum zice un doctor poate fi si bieletele de directie duse,masina are servodirectie,si din cauza servo nu se simte jocul in bieleta.deci asta este parerea mea schimba bascula stg-drt si dupa vezi ce mai troncane si daca mai ai scolco"))) schimba si telescoapele.bafta


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 16 Sep 2008, 15:07
Post #3


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




sari cam repede la amortizoare. pana atunci cauta la bucsi bara stabilizatoare , pivoti etc. vezi ca ramsen ti-a dat un sfat bun.


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 16 Sep 2008, 21:44
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Un amortizor este intre 110 - 135 ron depinzand de marca , bucati cumparate si negociere ( Monroe sau Bilstein ) ;
Bucsile de la bara stabilizatoare cam 12 ron toate 4 ;
Cap pivot 35-45 ron ;

La amortizoare NU are ce sa se auda fier pe fier nici daca au curs si in cel mai rau caz ele nu mai amortizeaza si e masina barca , dar zgomotele si trozniturile vin din alte parti !

Ramsen - jocul in bieletele de directie il poti verifica daca salti masina si desfaci capetele de bara .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 17 Sep 2008, 09:10
Post #5


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




corect mariuse dar momentan nu are rost sa le verific ca totusi nu am jocul acela mare.sau ma insel eu cu joc in bieletele de directie.ms


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 17 Sep 2008, 10:00
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Ideea este ca , daca le verifici din timp si le rectifici cand ai joc mic ies bine si te mai tin inca jumatate din viata masinii , dar daca le lasi pana ai joc mare , nu prea mai ai ce sa le faci , decat sa le schimbi cu totul .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adtz_0808
post 19 Sep 2008, 07:01
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 23 January 08




multam fain baieti, incredibil forumul asta,nu cred ca este ceva la care sa nu gasim rezolvare pe forum. inca o data multumesc!!! tongue.gif


--------------------
Dacia Solenza dacia solenza 2005 solenza cu haion - B-13-USC
casca ochii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
metrix4you
post 20 Sep 2008, 12:32
Post #8


Pasionat de Solenza


Group: Members
Posts: 505
Joined: 13 March 07
From: Giurgiu




salutare , o intrebare legata de amortizoare
Imi troncane ceva pe spate , partea dreapta si cand am fost la service la revizia de 60k , i-am pus sa verifice si au zis ca nu are ce , decat bucsa de la amortizor , unde se prinde de punte , dar ca nu se poate face nimik , decat sa schimb tot amortizorul pentru ca nu se gasesc bucsi.
Le-am zis ca am citit eu ceva pe aici cu bucsi de Dacie si niste saibe , dar cica nu e buna metoda.
Voi ce ma sfatuiti? este foasrte enervanta acea bataie , mai ales cand merg pe drumuri cu denivelari


--------------------
Dacia Solenza 2003 Rapsodie - Gr-03-EGV
... doar eu si "Solnitza" mea ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan solenza
post 20 Sep 2008, 17:37
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 6 April 08




QUOTE(metrix4you @ 20 Sep 2008, 12:32)
salutare , o intrebare legata de amortizoare
Imi troncane ceva pe spate , partea dreapta si cand am fost la service la revizia de 60k , i-am pus sa verifice si au zis ca nu are ce , decat bucsa de la amortizor , unde se prinde de punte , dar ca nu se poate face nimik , decat sa schimb tot amortizorul pentru ca nu se gasesc bucsi.
Le-am zis ca am citit eu ceva pe aici cu bucsi de Dacie si niste saibe , dar cica nu e buna metoda.
Voi ce ma sfatuiti? este foasrte enervanta acea bataie , mai ales cand merg pe drumuri cu denivelari
*



auzi faci ce vrei dar eu te-as sfatui sa pui 2 bucsi de dacie si 2 saibi daca stii cat de cat mecanica poti face tu acasa e foarte simplu dar eu zic ca merita eu la mine am pus acus 30000 mii km si nu se mai aude acea bataie


--------------------
ARO dacia 10,4 solenza 1,4 mpi scala 2004 - bh o4 frb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 21 Sep 2008, 09:31
Post #10


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




salut
daaaa pune 2 bucsi cum zice colegu si nu o sa mai ai probleme.telescoapele mele au fost bucsate si au mers bine dar cind am luat eu masina sau dus telescoapele si le-am schimbat.deci baga 2 bucsi.bafta


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel8810
post 23 Sep 2008, 09:06
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 4 June 07




Matrix4you.....pune duoa bucsi de bascula berlina si saibe...eu am asa de un an si ceva ...si nu a mai aparut acea bataie(troncaneala) intradevar e tare enervanta...mare filosofie nu trebuie...eu le-am schimbat in fata blocului...am dat drumu la amortizor de sus masina fiind pe cric...apoi am desfacut amortizorul...am schimbat bucsa am pus amortizorul inapoi..apoi am lasat masina de pe cric..pana a ajuns butucul pe ciment astfel incat sa put ridica tija amortizorului pana sus sa o pot prinde inapoi...cam intr-o ora daca nu ai probleme cu surubul de la amortizor cel de jos (se cam gripeaza cel mai bine ar fi sa-ti iei un spray antideblocare)...rezolvi problema

This post has been edited by daniel8810: 23 Sep 2008, 09:08


--------------------
Dacia Solenza 2004 august - IS 88 DDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan solenza
post 23 Sep 2008, 18:19
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 6 April 08




inainte de a baga suruburile de jos ungele bine cu vaselina pt ca la urmatoarea desfacere sa nu te chinui si sigur nu se vor gripa


--------------------
ARO dacia 10,4 solenza 1,4 mpi scala 2004 - bh o4 frb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cannabiz
post 8 Mar 2009, 16:51
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 8 March 09




Salut. am si eu o problema...scartie ceva in fatza...o fi de la directie(cand invart de volan, scartie) sau de la amortizoare. Cand am fost sa-mi schimb placutzele de frana, mecanicul, mi-a zis ca am scurgeri de lichid la amortizor. ma ajuta cnv . Va multumesc!!!

8 Mar 2009, 16:56:
Si inca ceva, as vrea sa-mi schimb amortizoarele dp spate, deoarece am jentile intorse, pt stabilitate si arata f bine, si sunt putin iesite in afara iar cand pun greutate pe spate, roata atinge aripa si roade cauciucul. cat m-am costa un set de amortizoare mai rigide. va multumesc, incaodata

This post has been edited by Cannabiz: 8 Mar 2009, 16:56


--------------------
Dacia Solneza 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 8 Mar 2009, 23:11
Post #14


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




cauta topicul deschis de mine la probleme tehnice si vezi ce am facut eu sa nu imi mai atinga jantele de aripa...OK
sau vorbim pe mess
nissan_nav74


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 6 Apr 2009, 18:27
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Un set de amortizoare Bilstein F6-BN8-0026 pe ulei pentru spate- 180 lei.

Dupa ce le-am schimbat impreuna cu tecile la arcuri e cu totul alta viata, am scapat de troncaneli si fasaitul enervant de amortizor distrus smile.gif


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 8 Apr 2009, 23:03
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(Cannabiz @ 8 Mar 2009, 16:51)
Salut. am si eu o problema...scartie ceva in fatza...o fi de la directie(cand invart de volan, scartie) sau de la amortizoare. Cand am fost sa-mi schimb placutzele de frana, mecanicul, mi-a zis ca am scurgeri de lichid la amortizor. ma ajuta cnv .  Va multumesc!!!
*



Ca s-a dus vre-un amortizor si a curs e o treaba si va trebui sa-l schimbi ( sau pe set ... asa cum ar spune si altii ) , dar acea scartaiala pe fata eu cred ca e de la flansa amortizorului , adica acel rulment care este asezat in capatul de sus al amortizorului . Nu are nici o treaba amortizorul curs cu invartitul de volan , pt ca amortizorul nu lucreaza cand misti de volan .
Mai verifica si bieletele de directie si bucsele . Ar fi o idee sa pui ( daca nu ai ) putin ulei in capatul amortizoarelor . Si eu initial eram contra , dar dupa cateva ploi am vazut ca numai asa iti poti mentine fata masinii in liniste . Cauta si niste capace de plastic pentru a masca piulitele amortizoarelor si uleiul si gata .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
metrix4you
post 19 Apr 2009, 18:44
Post #17


Pasionat de Solenza


Group: Members
Posts: 505
Joined: 13 March 07
From: Giurgiu




un amortizor spate stie cineva cat costa ? m-am hotarat sa le schimb , pentru ca este cam barcutza.Am verificat si alte masini si nu se leagana asa rau , dar la mine daca ma apas pe ea si ii dau drumul se mai misca de 2-3 ori sus jos smile.gif si cred ca mai am si bucsile din capul lor dus.
Stie cineva cum se schimba ? se face greu ?


--------------------
Dacia Solenza 2003 Rapsodie - Gr-03-EGV
... doar eu si "Solnitza" mea ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai San
post 19 Apr 2009, 19:45
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 2 April 08
From: Bucuresti sau Arges




metrix4you un amortizor spate origine DACIA este 135 lei


--------------------
Dacia; solenza 2005/confort ; vw golf 4 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 19 Apr 2009, 22:37
Post #19


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




si se schimba mai usor decit la berlina

19 Apr 2009, 22:38:
eu...sa nu mai fie barcuta am pus pe spate amortizoare pe gaz...bine am si o problema pe spate din cauza jantelor mai late cu 3 cm decit originalele

This post has been edited by ramsen: 19 Apr 2009, 22:38


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reckno
post 20 Apr 2009, 00:02
Post #20


Adaug tampiti in lista de warn logs!


Group: Members
Posts: 523
Joined: 18 June 07




amortizoarele blistein pe gaz de spate de dsn/solenta sunt 75 ron, mi le-am schimbat asta toamna si merg perfect, ai grija cand cumperi amortizoarele sa apesi pe ele si sa mearga greu si la apasare si la tragere, si cand le apesi acestea trebuie sa se ridice singure usor


--------------------
Renault Megane Coupe 2011 - MAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
metrix4you
post 21 Apr 2009, 12:07
Post #21


Pasionat de Solenza


Group: Members
Posts: 505
Joined: 13 March 07
From: Giurgiu




am cumparat amortizoare spate originale la pretul de 140 lei bucata.Am apasat si am tras de ele dar nu merg prea greu.Cica sunt pe gaz.Altceva nu am gasit.Au garantie 1 an

21 Apr 2009, 16:12:
am terminat problema cu amortizoarele.tocmai am venit de la service.Inlocuirea lor a costat 50 de lei lu' nea mecanicu' ( nu mi-a zis niciun pret , asa am considerat eu ).
Problema rezolvate prin inlocuirea lor:
-nu mai este barca pe spate
- am scapat de troncanitul ala ingrozitor la cea mai mica denivelare
La "autopsia" vechilor amortizoare am descoperit ca unul din ele pirdea presiune , deci era inutil acolo iar celalalt avea bucsa de jos dusa si era destul de moale
Credeam ca cele originale sunt pe lichid , dar am vazut ca defapt erau pe gaz.
Probleme constatate pentru viitor ... inceput de uzura rulment dreapta spate , sabotii de frana mi-a zis sa-l vizitez dupa 90-100.000km

This post has been edited by metrix4you: 21 Apr 2009, 15:12


--------------------
Dacia Solenza 2003 Rapsodie - Gr-03-EGV
... doar eu si "Solnitza" mea ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reckno
post 21 Apr 2009, 15:33
Post #22


Adaug tampiti in lista de warn logs!


Group: Members
Posts: 523
Joined: 18 June 07




poti sa pui si tu o poza cu amortizoarele originale care le-ai luat tu pe gaz


--------------------
Renault Megane Coupe 2011 - MAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
metrix4you
post 21 Apr 2009, 20:14
Post #23


Pasionat de Solenza


Group: Members
Posts: 505
Joined: 13 March 07
From: Giurgiu




cam greu sa mai pun poza pentru ca sunt montate, dar erau un cutii albastre de dacia , aveau si codul ala din 10 cifre sau cate sunt.Ele sunt negre , daca te ajuta culoarea smile.gif.
M-a uimit cat de repede le-a schimbat.Sus are o bucsa de cauciuc in portbagaj si una sub tabla de prindere si jos surubul ala lung.
O sa fac cateva poze , sa vad daca reusesc sa pozez ce scrie pe ele , pentru ca are niste linii ca niste gradatii


--------------------
Dacia Solenza 2003 Rapsodie - Gr-03-EGV
... doar eu si "Solnitza" mea ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 21 Apr 2009, 22:29
Post #24


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




eu cred colegule ca tu ai cumparat amortizoare pe ulei bilstein...la pretul asta de 140 lei/buc sint pe la mine decit cele pe ulei ... cele pe gaz sint mai ieftine

21 Apr 2009, 22:29:
vreau poze neaparat si iti spun daca ai luat teapa cu pretul...si tu nu stiai sa schimbi 2 amortizoare spate in parcareeee???

This post has been edited by ramsen: 21 Apr 2009, 22:29


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 22 Apr 2009, 17:15
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Ramsen eu am luat cu 90 lei bucata Bilstein in urma cu putin timp, dar noi stam in Pitesti, e normal sa fie mai ieftine...

In ceea ce priveste schimbatul, intr-adevar e foarte usor. Dar poate omul nu are timp, cum nu am avut nici eu si se duce la service eventual in timpul serviciului sa le schimbe biggrin.gif


This post has been edited by andri1940: 22 Apr 2009, 17:18

Attached thumbnail(s)
Imag033.jpg ( Size: 233.64k ) Number of downloads: 4026


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
metrix4you
post 22 Apr 2009, 18:38
Post #26


Pasionat de Solenza


Group: Members
Posts: 505
Joined: 13 March 07
From: Giurgiu




cele Blistein erau 95 lei.O sa fac tot posibilul sa gasesc cutia de la ele , dar atata timp cat erau sigilate si si cutia era albastra de Dacia , abtibildul ala de siguranta si garantia de la dacia .... nu stiu ce sa zic.
Partea cu schimbatul ... stiam teoretic , dar practic nu aveam nicio scula smile.gif

22 Apr 2009, 21:56:
Sper sa te lamureasca pozele astea.Imi pare rau ca nu mai am si cutia.Poze cu amortizorul nu fac pentru ca nu ma tavalesc pe sub masina , dar este negru smile.gif

This post has been edited by metrix4you: 22 Apr 2009, 20:56

Attached thumbnail(s)
2.jpg ( Size: 595.73k ) Number of downloads: 4238
3_001.jpg ( Size: 884.43k ) Number of downloads: 3696
4.jpg ( Size: 144.94k ) Number of downloads: 3562
1.jpg ( Size: 298.63k ) Number of downloads: 3501


--------------------
Dacia Solenza 2003 Rapsodie - Gr-03-EGV
... doar eu si "Solnitza" mea ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanvs
post 13 Aug 2009, 23:28
Post #27


membru autentic


Group: Members
Posts: 1.248
Joined: 14 January 08
From: CRAIOVA




Sunt de calitate amortizoarele Bilstein produse la Sibiu?
Am gasit in comert amortizoare Auto Speed cica facute in Polonia.Ce parere aveti sunt mai bune decat Bistein-urile romanesti?
Oare se mai gasesc amortizoare de spate Monroe,pt ca eu nu am mai gasit?

PS:Sunt interesat doar de amortizoare pe gaz.

Va multumesc anticipat.


--------------------
Hyundai Elantra 2021
D A C I A S O L E N Z A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 15 Aug 2009, 20:51
Post #28


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Mie mi se par groaznice amortizoarele astea originale DACIA pentru spate.... Nu stiu exact cine e adevaratul producator al lor. Ziceti voi ca astea DACIA sunt pe gaz ? Cert e ca dupa 2 ani si 20.000 km..... au eficienta 25% !!!!
Si credeti-ma ca nu merg pe drumuri proaste, doar de cateva ori pe E85.... ca de cand am copil mic nu prea mai bat eu tara in lung si in lat !

Asadar sunt interesat de alte amortizoare pe spate care sa fie oricum ALTFEL decat cele DACIA.... Monroe erau de obicei pe ulei ?


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 15 Aug 2009, 21:10
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




dacia solenza este echipata fata spate cu monroe pe ulei


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wind
post 16 Aug 2009, 19:30
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 630
Joined: 19 January 07
From: bucuresti




QUOTE(i96nds @ 15 Aug 2009, 20:51)
Mie mi se par groaznice amortizoarele astea originale DACIA pentru spate.... Nu stiu exact cine e adevaratul producator al lor. Ziceti voi ca astea DACIA sunt pe gaz ? Cert e ca dupa 2 ani si 20.000 km..... au eficienta 25% !!!!
Si credeti-ma ca nu merg pe drumuri proaste, doar de cateva ori pe E85.... ca de cand am copil mic nu prea mai bat eu tara in lung si in lat !

Asadar sunt interesat de alte amortizoare pe spate care sa fie oricum ALTFEL decat cele DACIA.... Monroe erau de obicei pe ulei ?
*



i96nds , daca ai aflat eficienta de 25 % la camionul celor de la unix eu nu m-as baza 100 % pe rezultat. Am trecut si eu de curiozitate pe acolo si ghici cat mi-a iesit pe spate : 8 % stg si 13 % dr . In urma cu 2 sapt am facut si un test la autocobalcescu , rezultat : 73 % stg si 78 % dr.
cum explici diferentele asa mari ?



--------------------
Dacia Solenza 2004 Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 04:34
Forum Renault