DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

22 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Amenda rovinieta., Primita pe nedrept.

nickey
post 31 Mar 2011, 21:16
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 5 December 05
From: Bucuresti




Salutare,

Astazi am avut surpriza sa primesc in posta o amenda care spune ca in data de 1.11.2010 am circulat fara rovineta prin Maracineni. Amenda este de de 250 lei + plata retroactiva a rovinietei, deci un total de 370 de lei.

Acum intervine si problema, pentru ca eu aveam rovinieta valabila la acea data, tin minte perfect cand am achizitionat-o, pe data de 5.01.2010 pe perioada de 1 an, cand a trebui sa plec din pacate la inmormantarea unei rude.
Din pacate, nu mai detin rovinieta veche, am aruncat-o cand am cumparat-o pe cea noua, la jumatatea lunii februarie. Pe rovinieta noua scrie ca trebuie pastrata 1 an dupa expirare, pe cea veche care arata ca un cartonas cu lunile si anul pe lateral nu scria asa ceva, astept sa ma corectati daca gresesc.
Cred ca nimeni nu mai are rovinieta veche, mai ales ca la mine au trecut 5 luni de la fapta si aproape 3 luni de cand a expirat.

Am fost la Petrom de une am achizitionat-o, am vorbit cu seful de statie si mi s-a spus ca in baza unei cereri s-ar putea obtine de pe rola martor, cunoscand data si un interval orar ceva informatii.

Acum am mai descoperit o greseala pe procesul verbal, pe care o sa-l scanez maine si o sa-l postez aici, scrie vehiculul categoria A a circulat fara rovinieta. Va intreb, saracul Logan asa e incadrat?

O sa pregatesc tot maine o contestatie prin care sa cer anularea P.V. pe baza acestei greseli, din ce stiu eu este suficient.

Astept de la voi putin ajutor in elaborarea contestatiei, precum si sfaturi.

Multumesc anticipat si sper sa nu va fi plictisit, daca e nevoie o sa fac un rezumat.

Multumesc anticipat.


--------------------
Dacia Sandero Stepway 0,9 TCE Easy-R 2017
Viata este un ocean imens, in care multi dau din maini si din picioare, dar putini stiu sa inoate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CRY 79
post 31 Mar 2011, 22:12
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.974
Joined: 25 April 09
From: Sibiu




Ai sanse mari de reusita daca spui ca ai avut rovigneta. Instanta o sa ceara lamuriri celor de la drumuri si sunt obligati sa le ofere. Si cu categoria ar fi o paine de mancat... Dar odata ce ai nr. masinii si alte date...


--------------------
Renault Trafic Iunie 2005, 74 Kw si multi cai frumosi - SB 10 KXF
With under cover face.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
al1n
post 31 Mar 2011, 22:26
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 416
Joined: 1 August 08
From: Iasi




din ce stiu la rovinieta categoria A inseamna autoturisme cu masa <3500kg, sper sa nu gresesc dar cred ca te incadrezi...poti sa contesti faptul ca aveai rovinieta si apoi se demonstreaza in instanta


--------------------
Dacia/Renault Berlina 1.4/Symbol Expression 1.2 16v '99/2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 31 Mar 2011, 22:55
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




http://www.cnadnr.ro/pagina.php?idg=52
uita-te aici ce inseamna categoria a si dupa aia mai gandeste-te daca au gresit.


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 31 Mar 2011, 23:26
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




a aparut si campionul , oricum chestia cu lipsa rovinietei mi se pare de prost gust pentru cei care nu vor sa plateasca de cind s-a infiintat aceasta taxa si e bine ca le aminteste prin amenzi lucrul asta


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 31 Mar 2011, 23:32
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




si totusi mai e ceva neplacut. faptul ca la schimbare proprietarului(numarului de inmatriculare) trebuie sa te duci sa platesti din buzunar inca 25 lei ca sa iti treaca datele noi, desi e aceeasi masina, aceeasi serie de caroserie etc.
mare vrajeala are si ala... o merita.

This post has been edited by sorin1983: 31 Mar 2011, 23:34


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bygy007
post 31 Mar 2011, 23:53
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 8.156
Joined: 12 May 06
From: BUCURESTI




asta mi se pare corect atita timp cit e platita taxa nu ar mai trebui sa ia bani , sau sa faca ceva in genul asigurarilor sa iti poti lua banii inapoi


--------------------
LOGAN LAUREATE 1,6 GPL 2009 - B 07 BGY
din subteranele Bucurestiului
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nickey
post 1 Apr 2011, 06:48
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 5 December 05
From: Bucuresti




Multumesc pentru raspunsuri, va rog sa ma credeti pe cuvant ca aveam rovinieta valabila la acea data, altfel taceam si plateam fara sa ma mai agit pe aici.

Pana una alta, poate sa-mi confirme cineva daca pe rovinieta veche (atasament), scrie ca trebuie pastrata 1 an dupa expirare (asa cum scrie pe cea de anul acesta)?

P.S. Sunt totusi surprins deoarece CNADNR foloseste o alta incadrare a autoturismelor decat cea din permisul auto (atasament). Conform permisului eu sunt conducator categoria B de vehicule.

O sa revin cu amenda in atasament asa cum am promis.

Attached thumbnail(s)
rovinieta_electronica.jpg ( Size: 113.59k ) Number of downloads: 9834
permis_auto.jpg ( Size: 63.83k ) Number of downloads: 9725


--------------------
Dacia Sandero Stepway 0,9 TCE Easy-R 2017
Viata este un ocean imens, in care multi dau din maini si din picioare, dar putini stiu sa inoate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindrgn
post 1 Apr 2011, 07:05
Post #9


mamut lânos


Group: Members
Posts: 1.347
Joined: 27 April 08
From: brasov




ce tampenie. am fost prin ianuarie sa fac rovigneta la un iveco de la firma (care se conduce cu cool.gif si mi-a zis cucoana de la posta (caci acolo am fost) ca trebuie sa pastrezi 3 ani de zile chitanta de la rovigneta. si m-am uitat la ea blink.gif . acum inteleg de ce. problema e ca in 3 ani de zile tusul de pe bonul fiscal se cam sterge huh.gif

daca poti dovedi ca ai avut rovigneta, sa le dai in bot, ca sunt niste nenorociti handrilaii astia. ca deh, nu putem uita nici o secunda in ce tara traim sad.gif

This post has been edited by alindrgn: 1 Apr 2011, 07:06


--------------------
Dacia Logan / Duster -- 2008 abs plus / 2017 black touch
Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 1 Apr 2011, 07:30
Post #10


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




Nu cumva e vorba de 1 an?

Asta cu pastratul cred ca are o justificare logica. Parca legea spune ca pot sa incheie procesul verbal in maxim 6 luni de la constatare, si intr-o luna sa-l trimita, deci ar fi 7 luni.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 1 Apr 2011, 08:01
Post #11


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




La cati bani au supt astia de la buget nu sunt in stare sa tina o baza de date cu plati ? Incompetenti ... in alta ordine de idei, mie mi-a expirat rovigneta si trebuie sa ma duc la Serus pentru revizie. Daca circul pe Soseaua de Centura am nevoie sa-mi fac alta ?


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindrgn
post 1 Apr 2011, 08:18
Post #12


mamut lânos


Group: Members
Posts: 1.347
Joined: 27 April 08
From: brasov




am auzit clar cand a spus 3 ani. si am intrebat-o 'cum adica 3 ani?'. si a zis ca acuma asa trebuie, cu astea electronice... 3 ani tu trebuie sa dovedesti ca ai avut rovigneta. e o tampenie, dar ce sa facem...

baza de date e o problema generala. nu ai vazut ca nici la amenzi nu sta treaba mai bine? s-au trezit oamenii acum 2 saptamani ca au nu stiu ce amenda ne platita de acum un an jumate... pentru ca astia nu comunica intre ei, si la mijloc cine pica? tot fraierul...

This post has been edited by alindrgn: 1 Apr 2011, 08:19


--------------------
Dacia Logan / Duster -- 2008 abs plus / 2017 black touch
Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nickey
post 1 Apr 2011, 08:31
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 5 December 05
From: Bucuresti




Asa cum am promis atasez copia P.V.

Plan de bataie:
1. Sa sun la Cestrin sa le expun problema sa vad ce-mi zic.
2. Sa merg la Petrom sa depun o cerere prin care sa-mi elibereze un duplicat daca este posibil, asa cum am fost sfatuit chiar de ei.
3. Sa intocmesc contestatia cat mai repede si sa atasez si cererea facuta la Petrom, ca sa ma incadrez in cele 15 zile, urmand ca ulterior sa le trimit si raspunsul Petrom.


Am facut rost de o rovinieta veche si am citit-o cu atentie, daca e nevoie, o pot si atasa aici, nu este specificat (ca pe cea noua), sa fie pastrata 1 an dupa ce expira.
Concret, cand am primit P.V., rovinieta mea veche era expirata de 3 luni fara 4 zile, greu de crezut ca in acesta situate cineva o mai poate avea.

Mai astept sfaturi si de la voi, si o sa postez aici contestatia pe care o sa o depun.

P.S. Gasim undeva scris ca trebuie pastrata 3 ani?

This post has been edited by nickey: 1 Apr 2011, 08:37

Attached thumbnail(s)
Rovinieta_001.jpg ( Size: 2.11mb ) Number of downloads: 10310


--------------------
Dacia Sandero Stepway 0,9 TCE Easy-R 2017
Viata este un ocean imens, in care multi dau din maini si din picioare, dar putini stiu sa inoate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 1 Apr 2011, 08:58
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




QUOTE(Tamango @ 1 Apr 2011, 09:01)
La cati bani au supt astia de la buget nu sunt in stare sa tina o baza de date cu plati ? Incompetenti ...
*



atunci contractul asta pentru ce mama d.racu' l-au mai incheiat ??? blink.gif
http://licitatiipublice.clubafaceri.ro/lic...are-109603.html

QUOTE(Tamango @ 1 Apr 2011, 09:01)
in alta ordine de idei, mie mi-a expirat rovigneta si trebuie sa ma duc la Serus pentru revizie. Daca circul pe Soseaua de Centura am nevoie sa-mi fac alta ?
*



da.

Ordonanță nr. 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare și a tarifului
de trecere pe rețeaua de drumuri naționale din România - Versiune actualizata la data de 02/08/2010

Art. 1. - (1) În înțelesul prezentei ordonanțe, termenii și expresiile de mai jos se definesc după cum urmează:
...
a1) vehicul de transport persoane - vehiculul conceput și construit în exclusivitate pentru transportul de pasageri;
...
cool.gif utilizatori - persoanele fizice sau juridice înscrise în certificatul de înmatriculare, care au în proprietate sau care, după caz, pot folosi în baza unui drept legal vehicule înmatriculate în România, denumite în continuare utilizatori români, respectiv persoanele fizice ori juridice înscrise în certificatul de înmatriculare, care au în proprietate sau care, după caz, pot folosi în baza unui drept legal vehicule înmatriculate în alte state, denumite în continuare utilizatori străini;
...
d) rețeaua de drumuri naționale din România - drumurile de interes național definite conform art. 6 alin. (1) din Ordonanța Guvernului nr. 43/1997 privind regimul drumurilor, republicată, cu modificările și completările ulterioare;
e) tarif de utilizare - o anumită sumă a cărei plată conferă unui vehicul dreptul de a utiliza, pe parcursul unei perioade date, rețeaua de drumuri naționale din România, concesionată Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România - S.A.;

Ordonanță nr. 43/1997 privind regimul drumurilor - Versiune actualizata la data de 15/02/2011
...
Art. 6. - (1) Drumurile de interes național aparțin proprietății publice a statului și cuprind drumurile naționale, care asigură legăturile cu capitala țării, cu reședințele de județ, cu obiectivele de interes național, între ele, precum și cu țările vecin, și pot fi clasificate ca:
a) autostrăzi;
cool.gif drumuri expres;
c) drumuri naționale europene (E);
d) drumuri naționale principale;
e) drumuri naționale secundare.

Centura Bucuresti este realizata la profil de autostrada ? Este, nu a zis domnul Boc asa ? Este administrata de M.T.I. prin C.N.A.D.N.R. ? Este. Face parte din domeniul public ? Face. Prin urmare raspunsul este DA !

deja incep sa apara roadele: http://www.hotnews.ro/stiri-esential-83433...a-rovinieta.htm

This post has been edited by george_scala_2004: 1 Apr 2011, 09:13


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 1 Apr 2011, 09:13
Post #15


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(george_scala_2004 @ 1 Apr 2011, 09:58)
atunci contractul asta pentru ce mama d.racu' l-au mai incheiat ??? blink.gif
http://licitatiipublice.clubafaceri.ro/lic...are-109603.html
*



Firma de partid ? biggrin.gif La cat de nehaliti sunt te amendeaza de 10 ori pentru aceeasi fapta. Iesi odata pe DN1 sa zicem, sunt 10 camere de control rovinieta, pac, 10 amenzi ... mama lor ...


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindrgn
post 1 Apr 2011, 09:45
Post #16


mamut lânos


Group: Members
Posts: 1.347
Joined: 27 April 08
From: brasov




QUOTE(nickey @ 1 Apr 2011, 09:31)
Asa cum am promis atasez copia P.V.

Plan de bataie:
1. Sa sun la Cestrin sa le expun problema sa vad ce-mi zic.
2. Sa merg la Petrom sa depun o cerere prin care sa-mi elibereze un duplicat daca este posibil, asa cum am fost sfatuit chiar de ei.
3. Sa intocmesc contestatia cat mai repede si sa atasez si cererea facuta la Petrom, ca sa ma incadrez in cele 15 zile, urmand ca ulterior sa le trimit si raspunsul Petrom.
Am facut rost de o rovinieta veche si am citit-o cu atentie, daca e nevoie, o pot si atasa aici, nu este specificat (ca pe cea noua), sa fie pastrata 1 an dupa ce expira.
Concret, cand am primit P.V., rovinieta mea veche era expirata de 3 luni fara 4 zile, greu de crezut ca in acesta situate cineva o mai poate avea.

Mai astept sfaturi si de la voi, si o sa postez aici contestatia pe care o sa o depun.

P.S. Gasim undeva scris ca trebuie pastrata 3 ani?
*




eu nu am zis ca asa si e. probabil aia de la posta era mult prea blonda. si mie mi s-a parut o aberatie. dar tind sa cred ca totusi un an ajunge, avand in vedere ca in 7 luni iti vine PV acasa. deci 1 an se 'justifica', dar 3 nu.

de ce nu incerci sa faci cumva sa apara chestia asta si la tv? sau in ziare? o poti face si din fata calculatorului, la realitatea, protv, antena etc. asupra ta este un abuz in acest moment, pentru ca aveai rovigneta veche pe care nu trebuia sa o demonstrezi si dupa ce expira. dar cum legile la noi sunt facute dupa ureche, desteptii nu au specificat ca supravegherea s-ar face doar pentru noile rovignete, sau faptul ca dovada (chitanta) iti trebuie si dupa ce expira rovigneta in cauza...


--------------------
Dacia Logan / Duster -- 2008 abs plus / 2017 black touch
Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 1 Apr 2011, 09:46
Post #17


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Pana una alta nu a demonstrat ca avea rovinieta.
Cand va putea demonstra, atunci va putea sa se planga.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindrgn
post 1 Apr 2011, 09:48
Post #18


mamut lânos


Group: Members
Posts: 1.347
Joined: 27 April 08
From: brasov




da, dar asta nu ar trebui sa fie problema lui. cand a cumparat rovigneta in 2010 nu i-a zis ca trebuie sa pastreze si chitanta dupa ce expira. acuma iti spune (chiar daca pune din burta 3 ani). ce vina are el ca nu mai are chitanta? sau probabil trebuie sa dam comanda speciala de un dulap pentru casa, in care sa adunam de amu inainte toate chitantele si facturile, ca sa ne putem dovedi 'nevinovatia' si peste 10 ani...


--------------------
Dacia Logan / Duster -- 2008 abs plus / 2017 black touch
Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 1 Apr 2011, 09:49
Post #19


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




N-a zis nimeni ca e obligat, dar uite ca era in interesul lui wink.gif


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 1 Apr 2011, 09:50
Post #20


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




ca orice rovinieta in acea perioada avea si o folie ce se lipea pe geam - nu cred ca a fost data jos in cazul in care a fost si lipita- e simplu sa iei seria de pe ea si sa mergi la statia de unde ai cumparat vinieta sau chiar un telefon la cnadr sa iti confirme daca acea serie e inregistrata...

This post has been edited by aleksanders: 1 Apr 2011, 09:50


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alindrgn
post 1 Apr 2011, 09:50
Post #21


mamut lânos


Group: Members
Posts: 1.347
Joined: 27 April 08
From: brasov




deci ma duc la hornbach sa imi cumpar niste lemne sa imi fac un dulap special pentru chitante.


--------------------
Dacia Logan / Duster -- 2008 abs plus / 2017 black touch
Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 1 Apr 2011, 09:51
Post #22


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




O idee foarte buna smile.gif


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 1 Apr 2011, 09:56
Post #23


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




nu e chiar asa de negru totul- eu cand am reinoit vinieta am dat doar nr masinii si deja eram inregistrat la ei - eu banuiesc ca problemele apar la micile benzinarii din tara care nu au transmis datele catre centre


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nickey
post 1 Apr 2011, 10:07
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 5 December 05
From: Bucuresti




Am tot incercat sa sun la Bucuresti, dar tot primesc: "Directia solicitata este momentan ocupata." O sa incerc si mai tarziu.

Pregatesc cererea catre Petrom, mai ales ca stiu data exacta si un interval de 3-4 ore, banuiesc ca o sa le fie mai usor.
Undeva trebuie sa exista o copie, banuiesc ca nu a fost data spre incarcare la cei de la drumuri, sau cine a incarcat-o a gresit pe undeva.

Dupa ce elaborez cererea o sa o postez aici.


--------------------
Dacia Sandero Stepway 0,9 TCE Easy-R 2017
Viata este un ocean imens, in care multi dau din maini si din picioare, dar putini stiu sa inoate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 1 Apr 2011, 10:08
Post #25


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




ai avut lipit ceva pe geam? daca da - acolo ai o serie si o sa fie mai usor in a identifica chitanta vinietei tale


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 1 Apr 2011, 10:09
Post #26


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Si daca nu, oricum nu fu valabila smile.gif)


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 1 Apr 2011, 10:11
Post #27


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




adevarul e ca s-au dat si multe tepe cu viniete contrafacute-


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nickey
post 1 Apr 2011, 10:32
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 5 December 05
From: Bucuresti




Nu a fost lipita in geam, pentru ca trebuia sa schimb parbrizul, fiind crapat si stiam ca nu mai poate fi lipita si dezlipita pe parbrizul nou.

Oricum eu nu cred ca cei de la drumuri au facut constatarea asa, nu cred ca pot vedea cu camerele data de expirare a rovinitei, mai ales daca parbrizul e si putin murdar.


--------------------
Dacia Sandero Stepway 0,9 TCE Easy-R 2017
Viata este un ocean imens, in care multi dau din maini si din picioare, dar putini stiu sa inoate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 1 Apr 2011, 10:34
Post #29


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




ideea e ca in acea perioada aveai obligativitatea de a lipi in geam vinieta pentru ca eventualul control se facea prin oprirea masinii - de cand au introdus vinieta electronic nu se mai opresc masinile si identificarea se face prin filmarea numarului -


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nickey
post 1 Apr 2011, 10:46
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 5 December 05
From: Bucuresti




De acord, dar ce se intampla in cazul in care se schimba parbrizul, sau pur si simplu acel sticker se degradeaza de la soare sau condens, cum am vazut la multe masini?

Repet, eu nu cred ca ei au facut constatarea dupa acel sticker, ci dupa nr. de inmatriculare.

Postez aici si cererea catre Petrom, sa vedem daca pot reformula anumite paragrafe cu ajutorul vostru.




Domnule Director,



Subsemnatul XXX Catalin, cu domiciliul in Str. YYY, bl. ZZ, ap, WW, va rog sa-mi aprobati eliberarea unei copii după chitanta si rovinieta achizitionata de la dvs. in data de 5 ianuarie 2010 in intervalul orar 8-12 pentru autoturismul cu nr. de inmatriculare BC 69 CAT.

Solicit eliberarea acestor copii în calitate de client fidel al companiei dvs., aceste documente fiindu-mi necesare pentru contestarea unei amenzi si actionarea in judecata a Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale.

Am fost sanctionat contraventional cu amenda in cuantum de 370 de lei, pentru ca nu aveam rovinieta valabila la data de 1 noiembrie 2010, dupa spusele dumnealor, cu procesul verbal Seria R11, Nr. 0034043 /25.03.2011 pe care vi-l atasez in copie.

Mentionez ca pe vechea rovinieta achizitionata de la dvs., nu era specificat nicaieri, ca aceasta trebuie pastrata si dupa expirare, aceasta nemaifiind valabila incepand cu 5 ianuarie 2011.


Pentru relații suplimentare doresc să fiu contactat la următorul număr de telefon 0744......

Multumesc anticipat!

Semnătura Data


1 Apr 2011, 12:40:
Pana la urma eu tot am ramas cu o nelamurire.

In textul P.V. scrie asa:
"Am constatat ca la data de ... vehiculul categoria A a circulat fara a detine rovinieta valabila."


Conform codului rutier:

Iată cum sunt împărțite pe categorii autovehiculele conform codului rutier românesc. Denumirea categoriei corespunde și tipului de permis de conducere necesar conducerii acestora.

CATEGORIA A: motocicleta cu sau fără ataș;

In linkul postat de sorin1983 mai sus http://www.cnadnr.ro/pagina.php?idg=52
eu inteleg ca acelea ar fi categorii de roviniete, dar din exprimarea din procesul verbal eu inteleg categorie de autovehicul.

Gresesc la interpretare?

Daca interpretez corect, atunci procesul verbal e nul pentru ca nu e corect completat.

Cine ma lamureste?
Multumesc.

This post has been edited by nickey: 1 Apr 2011, 11:40


--------------------
Dacia Sandero Stepway 0,9 TCE Easy-R 2017
Viata este un ocean imens, in care multi dau din maini si din picioare, dar putini stiu sa inoate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
22 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:48
Forum Renault