DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> comutator faza scurta-faza lunga defect, fiabilitate proasta sau ghinion?

Lucian123
post 28 Jan 2005, 09:10
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 240
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




Garantat ca are relee pentru lumini. Nu ar avea cum sa reziste intrerupatoarele ale firave la o putere asa mare.


--------------------
DACIA LOGAN Laureate 1.4 Rosu - B40XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 28 Jan 2005, 11:30
Post #32


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ha, ha...
Am facut la intalnire probe practice pentru lamurire...
NU ARE RELEE, nici pe faza scurta, nici pe faza lunga. Doar la proiectoare...
Am un nou motiv de bricolaj... Sa pun relee...Dacia nu inceteaza sa ma uimeasca...Si sa-mi dea de munca...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 28 Jan 2005, 12:11
Post #33


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Din pacate asa este.... NU ARE RELEE.... acolo unde AR TREBUI sa fie releele este un mare LOC GOL!!!!... din pacate nici documentatia de service (zarita cu coada ochiului pe la cei care o detin) nu este consecventa.... la descrierea releelor si sigurantelor SUNT RELEE pentru faruri insa in schemele electrice NU SUNT relee.... tipic DACIA!!!

P.S. Klaus, de data asta o sa bricolam impreuna!.... poate se baga si Liviu cu ceva ajutoare...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zesu
post 7 Feb 2005, 18:41
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 7 February 05




Eu am vazut o descriere tehnica f amanuntita unde erau cativa parametri diferiti la sistemul de franare intre masinile cu motorul de 1,4 si cel de 1,6 (daca retin eu bine, diametre diferite ale sabotilor de frana). Totusi, m-am uitat apoi pe alte pdf uri de pe net si nu a era nici o diferenta.
Am impresia ca aceasta masina, ca si altele, va fi produsa in mai multe moduri, pt Romania, mai "romaneste" si pt vest, mai... altfel... deja cineva a postat cum ca tabla folosita pt vest va fi alta...


--------------------
Dacia 1310i - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daxx
post 8 Feb 2005, 06:43
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 423
Joined: 1 October 04
From: Iasi




A aparut si la mine problema cu faza lunga..defect mecanic pare, asa cum spunea si initiatorul topicului..Azi de dimineata nu am mai reusit sa merg cu faza lunga decat daca tineam eu cu mina de "maner"..E adevarat ca erau minus multe grade, dar nu cred sa fie problema de temperatura...Hmm..si eu care ma bucuram ca nu am avut probleme..
Mai studiez problema si daca nu se (auto)rezolva..fuga la service...
Aa..ca veni vorba..problema ciudata si la deschiderea portbagajului..parea ca nu pot descuia din cauza frigului zilele astea..dar era o chestie aleatorie..ba se deschidea, ba nu..in aceleasi conditii climaterice..De ex, seara nu reuseam sa descui sub nici o forma, iar a doua zi dimineata (cu noapte intre cu vreo minus 18 grade) se deschidea fara nici o problema..nu e ciudat?
Hai spor(t) la condus!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncalin
post 14 Aug 2005, 22:21
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 30 December 04




blush.gif
Salut
Inchipuiti-va ca nu am reusit sa rezolv problema cu maneta de iluminare.Acum vreo 2 luni am fost la Dacia si de atunci ma duc mereu cu zaharelul,ca n-au pe stoc ,ca ma suna ei etc.Ce ziticeti de calitatea serviciilor oferite?Masina este in garantie si ei tot pot sa te duca cu presu luni de zile!Am sunat la vocea clientului,da degeaba.Au spus ca ma suna ei!Oare ce as putea face ,in afara de a-i da in judecata pt. o amarita de piesa?Altfel,loganu meu merge bine,am 8500km la bord.


--------------------
logan pref 1.4 - xxxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sony
post 15 Aug 2005, 06:50
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 30 August 04
From: Ban Land




Scrie un mail la adresa constantin.stroe@daciagroup.com !


--------------------
Caruta cu doi cai frumosi 1945
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zizo
post 15 Aug 2005, 08:31
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 8 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(AL @ 28 Jan 2005, 12:11)
Din pacate asa este.... NU ARE RELEE.... acolo unde AR TREBUI sa fie releele este un mare LOC GOL!!!!... din pacate nici documentatia de service (zarita cu coada ochiului pe la cei care o detin) nu este consecventa.... la descrierea releelor si sigurantelor SUNT RELEE pentru faruri insa in schemele electrice NU SUNT relee.... tipic DACIA!!!

P.S. Klaus, de data asta o sa bricolam impreuna!.... poate se baga si Liviu cu ceva ajutoare...
*




Daca este posibil, va rog sa reventi cu un tutorial in cazul in care ati reusit.
Sunt convins ca foarte multa lume are fi interesata.

Multumesc anticipat.


--------------------
Dacia Duster 2010 Laureate 4x4 DCI - B XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolovan_ro
post 16 Aug 2005, 15:55
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 449
Joined: 25 November 04




Daca nu au relee...probabil au triace. Un bec de 50W/12V are are un amperaj de vo 5 A, in total vo 10A pentru o faza. Contactul din bord trebuie sa fie gindit pentru minim 15A (cu 50% mai mult decit puterea nominala). La dimensiunile alea, ma cam indoiesc ca au facut un contact suficient de robust care incape acolo, merge usor, nu face zgomot...pe linga alte contacte de care mai are nevoie. Asta presupunind ca becul are 50W


--------------------
Dacia Logan II 2016/Laureate 0.9TCe
Suma inteligentelor pe pamint ii constanta, populatia este in crestere
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 16 Aug 2005, 16:01
Post #40


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(bolovan_ro @ 16 Aug 2005, 15:55)
Daca nu au relee...probabil au triace.
Da, da, culca-te pe cea ureche...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolovan_ro
post 16 Aug 2005, 17:11
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 449
Joined: 25 November 04




klaus, ai schema electrica de la logan?, sau ii doar dupa ureche?

This post has been edited by bolovan_ro: 16 Aug 2005, 17:12


--------------------
Dacia Logan II 2016/Laureate 0.9TCe
Suma inteligentelor pe pamint ii constanta, populatia este in crestere
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 16 Aug 2005, 17:31
Post #42


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




E din verificate...Dar eu cred ca NU ai citit exact ACEST topic. Nu are decat o pagina jumate, cred ca nu ar fi o dificultate...

ca sfat personal: daca puneti relee, puneti-le in compartimentul motor nu pe la blocul de comutatoare de la volan, ca e spatiu putin in jurul volanului, plus ca mai si zdrangane releele daca nu le prindeti bine (si sunt si destul de dificil de prins)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver
post 16 Aug 2005, 20:21
Post #43


i'm not driving fast, i'm flying low...


Group: Members
Posts: 542
Joined: 10 November 04
From: South Coast




QUOTE(luxxxian @ 5 Jan 2005, 17:54)
Se pare ca nu e acelasi bloc de lumini ca la Solenza.
Am asteptat vreo 10 min. pana au verificat si cei din service daca nu e la fel, si nu e acelasi.
Ar fi fost bine, pentru ca de Solenza aveau pe stoc.

[Later edit] Sper ca macar becurile sant la fel, pentru ca am cumparat o trusa de becuri si sigurante ptr SLZ ( nu aveau pentru Logan)
*



la care service ca si eu am problema cu faza lunga, din cand in cand nu vrea sa treaca pe faza lunga, cam aceeasi problema ca la tine. doar ca e solenza smile.gif


--------------------
Nissan Leaf cu baterie - RLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolovan_ro
post 16 Aug 2005, 20:29
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 449
Joined: 25 November 04




klaus, am citit...si am citit ca n-ai vazut releele...atit...ai verificat restul instalatiei electrice? Poate-i in alta parte...poate are alt sistem (mai ieftin, sau la acelasi pret, dar mai performant...macar teoretic)


--------------------
Dacia Logan II 2016/Laureate 0.9TCe
Suma inteligentelor pe pamint ii constanta, populatia este in crestere
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 16 Aug 2005, 21:24
Post #45


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu cat m-a dus capul, am verificat. Cine vrea sa verifice mult, asteptam cu interes sa ne spuna si noua rezultatele verificarilor pe care le face...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncalin
post 19 Aug 2005, 08:37
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 30 December 04




Am fost la Dacia Service, pe Calea Turzii(Cluj Napoca).In sfirsit,mi-au schimbat maneta de iluminare(cod piesa 6001548106).L-am intrebat pe cel care mi-a schimbat piesa daca are relee sau nu.Raspunsul lui a fost:NU ARE RELEE PT. FARURI!Piesa respectiva e destul de mica,sa fi inghesuit francezii ceva gen releu sau triac?Greu de crezut.Daca nu-mi retineau piesa defecta o faceam bucati sa vad ce e inauntru.Mi-a aparut in schimb inca o problema:bag greu in marsarier,citeodata.Pur si simplu nu vrea sa intre,desi becul de marsarier se aprinde.Raspuns la service:"poate nu ati apasat destul pedala de ambreiaj" post-336-1110552439.gif


--------------------
logan pref 1.4 - xxxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ice cube
post 26 Aug 2005, 17:12
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 13 November 04
From: Tg-Jiu




klaus, pana la urma, ti-ai pus relee? Ca te bucurai ca ai motiv de bricolaj. Daca ti-ai pus, invata-ne si pe noi cum sa facem


--------------------
dacia logan ambition - Gj-03-XYB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dge76
post 24 Nov 2005, 21:35
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 24 November 05




Vis-a-vis de problema cu blocul de lumini, incercati sa directionati priza de aer de langa volan spre geam sau in alta directie, sa nu mai bata in blocul de lumini.
Si eu am avut aceeasi problema, dar decand am redirectionat sa bata aerul cald in alta directie nu am mai avut probleme.
Sper sa va ajute sfatul meu.


--------------------
Dacia Logan - B-84-MSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codrin
post 24 Nov 2005, 23:37
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.364
Joined: 7 January 05
From: Bucuresti




Si care era problema la blocul de lumini?


--------------------
Mazda . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 25 Nov 2005, 01:57
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




se "incalzea"?? biggrin.gif


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 25 Nov 2005, 20:58
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Exact acceasi problema a fost si la mine; au schimbat-o fara sa comenteze nimic, chiar la revizia de 15k. Pareau chiar destul de familiarizati ca unele blocuri au tendinta de a face figuri; cred ca nici uzina nu le face probleme la recuperarea banilor. Cea nou deocamdata merge bine tongue.gif

Bafta!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raszvan
post 25 Nov 2005, 23:01
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 2 September 05




Klaus, eu cred ca blocul de lumini este ceva mai complex si are si rol de releu...de aici si pretul destul de piperat.
Eu imi explic asta si prin fapul ca trecerea de la o faza la alta se face numai cand este alimentat (pus contactul).
Oricum, blocul acesta de lumini se foloseste si pe renault clio, care are mai multe becuri ( implicit mai mult consum ) si nu prea am auzit sa aiba probleme din cauza suprasolicitarii.


--------------------
ex clio symbol 1.5 dci 2005
megan dci, 2003.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutg
post 4 Dec 2005, 11:52
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 27 October 05




Aceeasi problema a aparut si la mine. Logan Laureate ... fabricat pe 9 Noiembrie 2005 blink.gif
Din cate am observat ..ar putea avea legatura cu "incalzirea" blocului de lumini .. dar... nu sunt foarte sigur de asta.
Un lucru este cert: Este inadmisibil ca cei de la service sa repare defectul doar daca este un defect permanent.

Pai si daca ar merge frana tot la fel de aleator ? Nu ar fi un defect permanent... dar... nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar intampla daca nu ar mai functiona frana in fata unei trecere de pietoni.

Am sa ma duc la service-ul autorizat Dacia de la noi din Ploiesti .. si am sa ma iau un pic de ei ... daca nu imi vor schimba piesa defecta.

P.S.: La mine .. defectul pare a fi de natura mecanica.


--------------------
Logan Laureate 1.4 MPI - PH 12 JAY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LUYgescu
post 9 Mar 2006, 20:13
Post #54


membru diesel-ist


Group: Members
Posts: 164
Joined: 21 November 05
From: ploiesti




scriu aici pentru ca nu am gasit alt topic al carui subiect sa fie mai apropiat de problema mea si deschiderea unui topic nou nu o consider necesara...

am cumparat masina pe 16 decembrie 2005...de atunci am schimbat de doua ori blocul de lumini(din fericire este acoperit de garantie)...

de fiecare data am avut acceasi problema...nu cupleaza atunci cand doresc sa semnalizez stanga, in rest blocul de lumini este functional...

deci in aproape 3 luni de cand am masina am schimbat 2 blocuri de lumini..prima oara in luna ianuarie si astazi....

am intrebat la service(ipso) si mi-au spus ca au mai fost masini cu aceasta problema..
tot de la ei am aflat ca a existat un lot de blocuri de lumini care au acest defect, ca dacia stie de acest lucru si ca intre timp au remediat problema...

sper sa nu mai am probleme...

numai de bine..



--------------------
DACIA LogaN...1.5dci preferance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hannddy
post 3 Apr 2006, 11:52
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 19 September 03
From: Timisoara




Nu stiu daca are sau nu relee pt faruri..dar un lucru e sigur.... in momentul schimbarii fazelor se aude un tacanit ca de releu.... si se aude destul de tare...
E posibil sa tacane si atceva in afara de contactele unui releu?


--------------------
Logan Ambition 1.6 Verde Cameleon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 3 Apr 2006, 11:57
Post #56


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.511
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Cred că ce auzi tu este țăcănitul mecanismului de blocare a manetei în poziția pentru fază lungă.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hannddy
post 3 Apr 2006, 12:00
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 19 September 03
From: Timisoara




nu!
tacanitul mecanic de care vorbesti tu apare si el..dar apare dupa ce sa auzit primul tacanic....
primul tacanit apare exact in momentul in care se schimba fazele(se aprinde becul)..... si se aude si la cand fac flash-uri....
Nu e obligatoriu sa trag de maneta pana in pozotoa finala..adica sa ramana cuplata ..si doar sa trag de ea pana se aprind farurile si se aude tacanitul...


--------------------
Logan Ambition 1.6 Verde Cameleon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ICET
post 3 Apr 2006, 20:58
Post #58


O fi bine sa fii rau sau e rau sa fii bine??


Group: Members
Posts: 750
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti





Zgomotul de care zici tu,se aude doar in habitaclu si doar la actionarea manetei.Releul sau releele se aud doar in compartimentul motor si anume in cutia de plastic negru situata in jurul bateriei sau pe contraaripa stanga/fata(la cele fabricate vara-toamna 2005)si din habitaclu e cam greu sa auzi asa ceva.


--------------------
FIAT Grande Punto 2006 - B 07 CHE
StarGuide Sg-43-ds

Marbella M-5010 defect

Membru Frigotehnist.STELIST pe viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hannddy
post 3 Apr 2006, 21:50
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 19 September 03
From: Timisoara




oki..si ce se aude atunci?
repet..se aude imante de a cupla meneta..deci nu e sgomotul pe care il face aceasta!


--------------------
Logan Ambition 1.6 Verde Cameleon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 5 Apr 2006, 09:20
Post #60


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.511
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Ai vedenii auditive, la mine fazele se comută în liniște perfectă, nu se aude nimic, doar frecarea manetei în locașul său, zgomot de plastic pe plastic. Poate ai vreo bavură pe acolo și face un zgomot similar cu un releu.

Nici o variantă de Logan nu are releu pe becurile de fază lungă/scurtă.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:15
Forum Renault