DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Zgomot eliberare ambreaj logan nou(1000 km)

adn_ul
post 28 Jul 2010, 16:39
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 28 July 10




Salut,

Sunt nou pe acest forum insa as dori sa va cer parerile si voua legat de niste posibile probleme pe care le-am sesizat.

Am un Logan preferance, 1.4 Mpi, masina am luat-o noua, dupa nici 1000 KM am sesizat o chestie care mi se pare ciudata cel putin, daca scot maisina din viteze si eliberez ambreajul, se aude un zcomot ca si un ticait din zona cutiei de viteze cred, cand calc pedala de ambreaj ticaitul dispare, mentionez ca nu intampin probleme la schmbatul de viteze sau alte,eu am sesizat doar cand e la relanti cu ambreajul eliberat. Am fost la service Dacia si cei de acolo mi-au zis ca e un zgomot normal si ca toate fac asa(zgomot tehnologic sau tehnic), in timpul in cae eram la service a mai venit cineva fix cu aceeasi problema cu un logan de 1.6 care nu avea nici 500 KM. Un prieten are exact acelasi model, am verificat si la el si nu mi s-a parut ca se aude ceva ciudat. Astept parerile voastre legate de aceasta problema. Multumesc.


--------------------
logan cotet 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bekali
post 28 Jul 2010, 19:25
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 19 July 07




da asa este. zgomot tehnologic. stai linistit nu e nici o defectiune. eu am 100000 si asa a facut din prima zi.


--------------------
dacia logan 1,5 dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut L.
post 29 Jul 2010, 07:37
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 884
Joined: 7 February 05
From: Pitesti




la mine nu face imediat ci dupa ceva timp de mers, dupa ce se incalzeste bine masina, daca apas ambreiajul dispare zgomotul


--------------------
Renault Megane 3_1.5 dci 110_2012 ***Clio IV 0.9_ 2019
"Daca viata e o calatorie scurta, trebuie sa incercam sa o facem la clasa intai"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adn_ul
post 30 Jul 2010, 12:36
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 28 July 10




Dupa ce ajunge temperatura apei la 4 liniute se aude cel mai bine, de la ce a putea fi problema, cei de la service dacia ziceau ca nu e nimic, ideea e ca e enervant zgomotul ala, si nu face la toate cum ziceau ei ar putea fi ceva defect de fabricatie?

Mai astept pareri si de la alti care s-au confruntat cu acea problema.


--------------------
logan cotet 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_h1982
post 30 Jul 2010, 13:34
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 1 July 09
From: Arad




Zgomotul specific. Este mai pronuntat cand motorul este cald. Face asa din prima zi. Obisnuieste-te tongue.gif


--------------------
Dacia Logan 2007 ABS+ - arad
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jcdenton
post 30 Jul 2010, 13:41
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 1 November 07
From: Bucuresti




Subscriu, si la mine e la fel (oare asa face toate?)


--------------------
Dacia Logan Laureate 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 30 Jul 2010, 13:47
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




da, "asa face toate".
este topic deschis pe tema asta. e zgomot tehnologic. search.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
71doru
post 4 Aug 2010, 14:48
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 12 September 09




Nu-ti face probleme, si la mine se aude cand se incalzeste si, pe langa acel zgomot, se mai aude si lantul pompei de ulei, mai ales cand este rece. Am invatat sa disting un zgomot de altul. Lantul pompei de ulei se aude mai tare ascultand langa roata dreapta, ambreiajul langa cea stanga. Niciunul dintre zgomote nu s-a intensificat asa ca de ceva vreme le ignor. Din masina nu le aud.


--------------------
Dacia Logan 1,6 16V Prestige 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rayn3
post 6 Aug 2010, 08:39
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 3 May 07




Problema tehnologica...Same here!! La scurt timp dupa ce mi-am cumparat si eu masina, era vara si la un semafor pe E70, dupa ce am scos din viteza, masina mergea la relanti, m-am pomenit cu acel pocanit. Evident ca m-am speriat si am fost la service, plus documentare pe forum. Explicatia este ca toate fac asa. Este o problema la nu stiu ce arc(Valeo) de la discul de ambreiaj. M-as fi asteptat ca la varianta Phase 2, sa fi rezolvat si aceasta problema. Se pare ca nu au prea umblat la motor. M-as mira daca si masinile Renault care sunt echipate cu acelasi motor renault care echipeaza si Loganurile, au aceeasi problema....Am observat ca indeosebi vara, cand este foarte cald, apare acea bataie, ca de diesel, in rest cand e rece afara, chiar daca apa ajunge la 4 linii, cel putin la mine nu apare aceasta problema sau poate zgomotul este mult redus....


--------------------
Dacia Logan 2007/1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 6 Aug 2010, 11:18
Post #10


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




La cam toate masinile se aude mai mult sau mai putin. Insa exista diferentieri de insonorizare...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlad iancu
post 14 Jan 2013, 23:40
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 14 January 13




salutare daca pun un ulei mai gros dispare sunetul acesta la cutie? am un logan 1,5 dci si am acel sunet tehnologic...


--------------------
Dacia Logan mcv 2008 - B 86 W L D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 15 Jan 2013, 01:40
Post #12


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Nu. Degeaba pui alt ulei daca nu schimbi discul de ambreiaj.


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robbie_ro
post 15 Jan 2013, 09:19
Post #13


-----------------------


Group: Members
Posts: 459
Joined: 25 June 07




Sunetul nu vine din cutia de viteze, ci de la ambreiaj. Si cum pe acolo nu poti pune ulei...


--------------------
Dacia Logan 2007, Laureate Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lostboy
post 15 Jan 2013, 09:23
Post #14


Finding my way!


Group: Members
Posts: 3.261
Joined: 17 May 06




Zgomotul revine chiar dacă ai schimbat discul de ambreiaj. Discul de ambreiaj nu se schimbă exclusiv din cauza zgomotului menționat.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MihaiFlorinMih123
post 26 Jun 2017, 07:49
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 8 June 17




Sint mai multe răspunsuri care invocă zgomot tehnologic.De unde ati luat termenul asta pentru ca l-am cautat in dictionare si nu exista,zgomotul tehnologic apare in cadrul procesului tehnologic de fabricatie Acest zgomot tehnologic nu exista la alte modele de masini decit la Dacia si corect e denumit DEFECT DE PROIECTARE SAU FABRICATIE..Si eu am la loganul nou acest ZGOMOT DE FUNCTIONARE .care nu e trecut in certificatul de conformitate si nu ar trebui sa existe.La garantie nu vor sa o faca pt ca e scumpă remedierea si trebuie sa foloseasca materiale de calitate si merge si asa cu materiale proaste ca de aia e asa ieftina ,va vor spune cei de la service-ul de garantie.Zgomotul e de la rulmentii cutiei de viteze care fac joc dupa f putini km de functionare.Cutii de viteze proaste sau refuzate la export eventual reparație si vîndute in RomaniamDe obicei produsele cumpărate in Romania nu au aceeasi calitate cu produsele similare vîndute in Europa.Dacia daca o cumpărați din Germania nu are aceasta defecțiune. (Zgomot tehnologic)


--------------------
Dacia logan MCV MCV 1,2 16 VALVE 75 CP 2016 , 1,2 16 VALVE 75cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robbie_ro
post 26 Jun 2017, 15:00
Post #16


-----------------------


Group: Members
Posts: 459
Joined: 25 June 07




Eu am scapat de acel zgomot dupa inlocuirea kitului de ambreiaj. Deci nu era din cutie (cel putin in cazul meu).


--------------------
Dacia Logan 2007, Laureate Plus
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 20:08
Forum Renault