DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 4 5 6 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Discutii pe marginea legii atestarii

bucatzel
post 22 Feb 2016, 15:18
Post #151


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.208
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




@johnybic. Serios, mai pune o virgula, un punct, un rand nou, CEVA, ca nu suntem ocnasi sa fim pedepsiti sa descifram fiecare fraza.

/offtopic
Ce ma distreaza e obligativitatea ITP-ului facut la RAR pentru troscoletele noastre. Adica no, inteleg ca o masina din anii '20 nu mai are nimeni altcineva competenta(*) s-o verifice, dar pentru pentru ceea ce banui ca-i marea masa a masinilor atestate (adica mai noi de hai sa zicem 1960). cam orice statie ITP cu pedometru e exact la fel de capabila sa faca verificarea in cauza.

(*) nu mi-o venit un termen mai bun.

/ontopic
@johnnybic, rezumatul ar fi ca ai intrebat un om care nu cred ca o stat sa si verifice legislatia in vigoare inainte sa raspunda.
Cand oi ajunge sa fie buna de atestat, pune-i o cerere scrisa in fata, ataseaza-i daca vrei bucatile de lege la care te referi, si o sa fie nevoit sa se intereseze, si cu ocazia asta isi va aduce si el cunostiintele la zi.

This post has been edited by bucatzel: 22 Feb 2016, 16:30


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johnybic
post 22 Feb 2016, 16:04
Post #152


dacia si atat


Group: Members
Posts: 616
Joined: 6 December 13
From: Buzau




pai chiar suntem la cheremul lor

22 Feb 2016, 16:08:
nu mam apucat de ea ca nu am vrut sa o tin in curte sa o ploua sa o ninga si la nici un servis nu o duc ca toti sunt niste profitori ,sa dea buleala si sati ia banul iar masina ca sa o atest nui trebuie mult cu o munca efectiva de maxim o luna este gata poate si mai putin ,la masina trebuiesc mici retusuri ,, mai bag o virgula cai pe degeaba biggrin.gif

22 Feb 2016, 16:12:
ok domul bucatel ai dreptate vedem noi ce o mai fi (eu sunt ca ala din reclama,,ti-am zis ca e popa tu nu si nu batman,batman,, asa sunt eu)

sper ca nu am suparat pe nimeni

22 Feb 2016, 19:55:
Tatabobu asta este masina si ce are ma rog ?


http://www.daciaclub.ro/Dacia-1310-1985-t289129.html

This post has been edited by johnybic: 22 Feb 2016, 19:55


--------------------
Dacia 1310 1985
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 16 Mar 2016, 14:20
Post #153


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Ma tot gandesc daca vreau sau nu sa aduc unele "modernizari" cotetului din dotare in timpul reparatiei.
Practic, modelul capatand statut de "cult-car" odata cu trecerea timpului, sunt disponibile o gramada de modificari, in functie de modul in care se vrea exploatat.
In timp ce sunt disponibile in continuare majoritatea reperelor noi livrate de catre producator, exista si multe solutii alternative - aftermarket care ar putea imbunatati experienta la volanul masinii.
1. Cum pot stabili ce modificari sunt sau nu sunt agreate de catre RCR in cazul vehiculelor istorice?
Spre exemplu:
a. caseta de directie: cea originala este una lenta (4 ture) poate fi inlocuita cu una de pe modelele BMW E36 (1992 - 1997), BMW E46 (1998 - 2004), sau BMW Z3 (1995 - 2002), care sunt mult mai rapide (3 ture) => experienta la volan mai placuta.
b. tren de rulare: exista solutii de suspensie mai noi, mai performante care ar imbunatati considerabil tinuta de drum, dar care nu veneau standard in perioada in care s-a comercializat modelul. De asemenea exista foarte multe solutii pentru frane, fie ca vin de pe modele mai noi de BMW Seria 3, fie ca sunt solutii aftermarket, dedicate acestei generatii.
c. jante: evident, nenumarate posibilitati, exista vreun criteriu de acceptare, sau orice model care nu a fost disponibil de la constructor aduce descalificarea de la atestat.
d. ceasuri suplimentare (Voltmetru, Presiune si temperatura ulei): pentru ca modelul nu a beneficiat de asa ceva in echipare standard, au aparut foarte multe solutii oferite de piata aftermarket, unele chiar de "tuneri" agreati de marca BMW.
Exemple ar mai fi, dar e suficient pentru discutia asta.

2. Daca masina a iesit pe poarta fabricii cu anumite dotari optionale, este acceptabila instalarea ulterioara unor optionale? Spre exemplu, masina mea nu a fost fabricata cu A\C, dar i-a fost instalat un sistem original de pe o masina donatoare. In aceeasi nota m-ar interesa sa ii instalez un sistem de pilot automat si OBC "mare" - cu mai multe functii decat cel curent.
Din ce imi dau seama, astea pica sub incidenta vehicolului de TIP D, corect?

Daca ar fi dupa mine, niciunul dintre exemplele de mai sus nu ar fi agreat in contextul unei masini cu atestat, dar am vazut membri care aduc imbunatatiri (multe de bun simt) masinilor lor, de tipul aprindere electronica pentru masinile prevazute cu platina din fabrica, alt model de axe planetare, pompe de frana cu circuit dublu, etc si am vrut sa clarific lucrurile astea pentru a stabili un plan pentru recosntructia masinii.
Din ce vad pe site-ul retromobil sunt permise astfel de modificari, dar nu mai mult de 2 aduse unuia dintre un grup selectiv de ansample si subansamble, caz in care masina se incadreaza pentru un atestat de tip E.
QUOTE
Tip E – EXCEPTII

Vehicul  clar identificat, care a suferit modificări costructive  în afara perioadei de producție, care nu respectă obligatoriu caracteristicile epocii și care poate ingloba tehnologii sau materiale  disponibile la momentul modificarii si nedisponibile la data productiei. Un vehicul de acest tip trebuie să păstreze întotdeauna sasiul / cadru original și trebuie să aibă caroseria în similara perioadei de fabricatie pentru acest model. Dintre elementele de mai jos , nu pot  fi mai mult de două schimbate:

- Motor
- Transmisie
- Roti
- Suspensie Fata, Sistem directie
- Suspensii spate

Aceste modificări, care poat fi făcute recent, nu schimbata de data vehiculului

Totusi, parca devine putin neclar cand se specifica
QUOTE
Modificari neacceptate (pentru TIP E):  elemente mecanice principale cu o data a fabricatiei care le descalifica din pozitia de vehicule istorice

ceea ce intra in conflict cu partea bolduita din definitie.



--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 16 Mar 2016, 14:45
Post #154


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.208
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Aici sunt mai multe nivele de gri din ce-am mai auzit pe ici pe colo.

Una e vehicul istoric pur si simplu, si alta e vehicul ce participa la competitii unde un surub neoriginal poate te penalizeaza mai mult decat un punct de rugina.

au, stai ca acum cred ca incep sa inteleg.
Modificarile neacceptate la care banui ca se refera cred ca tintesc restomod-urile de genul Camaro din '70 cu motorul din ultimul Corvette.

Era pe undeva pe site-ul RCR-ului la un moment dat o exprimare "modificari in spiritul vremii"

Pai citeste si tu mai departe prin cod-ul FIVA din pagina aia http://retromobil.ro/docs/CODUL_TEHNIC%20FIVA%202011.doc
ca-i un pic mai clar decat ce-ai spicuit tu mai sus.

L.E. si dupa aia injura-ma-n barba, si asteapta pana o raspunde cineva mai putin nauc decat mine.
Certificatul FIVA (adica ce inteleg ca-i tratat in documentul de mai sus) mi se pare ca e cumva urmatorul nivel peste atestatul de vehicul istoric. Dar la ala se inscriu masini cu pretentii de concourse.

This post has been edited by bucatzel: 16 Mar 2016, 16:40


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 16 Mar 2016, 17:58
Post #155


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Păi citatul meu e din documentul ala. Inteleg ca alea sunt reguli de arbitraj, dar oare sunt pentru atestare, sau pentru competitii?
De competitii nu am pretentii, dar vreau un atestat luat corect si sa stiu ca daca vreau sa vin la o parada, pot intra. biggrin.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DACIOTUL_97
post 18 Mar 2016, 19:42
Post #156


Ne plac femeile,dar iubim masinile !


Group: Members
Posts: 1.647
Joined: 8 July 13
From: Bd-ul Dacia




Deci,sa inteleg ca acest certificat se poate obtine si daca masina are imbunatatiri ? blink.gif


--------------------
Dacia 1310/Logan/ MLS 1986/MLS 1985/1.4 Preference 2006
"Voi lupta pana la ultima mea picatura de sange,ca sa ai dreptul,sa nu fi de acord cu mine"
#Pasionat de fiare vechi#
Ex.Dacia 1310-CN3 & 1310-ph1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 18 Mar 2016, 21:25
Post #157


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.057
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Depinde de imbunatatiri, e preferabil sa discuti intai cu cineva din comisia tehnica sau responsabil cu atestarea, din Retromobil.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Matrix2005
post 12 Mar 2017, 09:22
Post #158


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 11 March 17




Buna Ziua!
M-am hotarat si eu in achizitionarea unu model dacia 1310 din 1985 masina nu arata rau as dori sa o achizitionez sa o restaurez in vederea atestari ca automobil de epoca.Masina este din anul 1985 are culoarea gri din ce am observat eu in pozele din anunt masina are numere noi toate actele valabile singurul incoveniet care il vad in vedere atestari este instalatia de gpl dar daca este nevoie o pot da jos.Si as dori sa ii schimb culoarea din griul acel in rosu 28 credeti ca poate influenta atestarea schimbarea culori?As dori o parere despre aceasta masina si daca se merita toata investitia in acesta.Din poze nu ce reies nu mai are toate elementele originale care au fost puse de dinsa cand a iesit pe poarta fabrici dar as dori o parere despre aceasta!!!Astept un raspuns promt din partea dumneavoastra!!

Attached thumbnail(s)
121486428_2_644x461_vand_dacia_1310_an_1985_fotografii_rev001.jpg ( Size: 41.9k ) Number of downloads: 472
121486428_3_644x461_vand_dacia_1310_an_1985_dacia_rev001.jpg ( Size: 19.99k ) Number of downloads: 500
121486428_4_644x461_vand_dacia_1310_an_1985_auto_moto_si_ambarcatiuni_rev001.jpg ( Size: 32.5k ) Number of downloads: 495
121486428_5_644x461_vand_dacia_1310_an_1985_braila_rev001.jpg ( Size: 44.61k ) Number of downloads: 491
121486428_6_644x461_vand_dacia_1310_an_1985__rev001.jpg ( Size: 35.46k ) Number of downloads: 487
121486428_7_644x461_vand_dacia_1310_an_1985__rev001.jpg ( Size: 34.72k ) Number of downloads: 102
121486428_8_644x461_vand_dacia_1310_an_1985__rev001.jpg ( Size: 34.64k ) Number of downloads: 103


--------------------
VW Passat 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iustin_uap
post 12 Mar 2017, 13:15
Post #159


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 25 October 13
From: Piatra-Neamt




Din poze masina arata bine, in mare. Am vazut si eu anuntul cu ceva timp in urma. Atat timp cat culoarea face parte din paletarul producatorului din vremea respectiva nu cred ca vor fi probleme cu revopsirea. GPLul trebuie dat jos in vederea atestarii. De asemenea, aripile, masca, bordul si volanul nu sunt cele originale.

Dvs. sunteti singurul in masura sa decideti daca merita, sau nu. Daca masina e o baza buna, va place modelul, aveti resursele logistice si financiare pt. a duce la capat proiectul si o faceti pt. dvs. si nu pt. o revanzare ulterioara, parerea mea e ca merita.


--------------------
Dacia 1300/1310 73/83
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex1300BV
post 12 Mar 2017, 14:54
Post #160


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 20 November 08




Parerea mea e ca masina e ok asa cum este, si nu necesita restaurare. Poate antifonare.

Mai este una asemanatoare,
http://classiccar.3xforum.ro/post/22347/1/Vand_Dacia_1310/
trebuie facut cont
la 700 euro.



Attached thumbnail(s)
10884123_1.jpg ( Size: 42.9k ) Number of downloads: 128
10884123_2.jpg ( Size: 68.7k ) Number of downloads: 98
10884123_3.jpg ( Size: 70.85k ) Number of downloads: 89
ok_367574.jpg ( Size: 27.85k ) Number of downloads: 73
ok_367576.jpg ( Size: 56.56k ) Number of downloads: 58
ok_367578.jpg ( Size: 51.26k ) Number of downloads: 63
ok_367579.jpg ( Size: 54.96k ) Number of downloads: 62
ok_367581.jpg ( Size: 33.65k ) Number of downloads: 57
ok_367584.jpg ( Size: 52.4k ) Number of downloads: 65
ok_367586.jpg ( Size: 56.6k ) Number of downloads: 64


--------------------
Dacia 1410 1991 1397 cmc TLX Break - xxxxxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Matrix2005
post 31 May 2017, 19:59
Post #161


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 11 March 17




Buna seara am si eu o nelamurire le gata de o chesti!
Daca doresc sa achizitionez o masina deja atesata ca si vehicul istori atestatul este transmisibil sau trebuie sa o iau de la capatcu atestarea in cea ce priveste masina isi va schimba proprietarul si numerele de inmatriculare!!!Ce este de facut in acest caz sau ce pasi trebuies facut pentru a nu se pierde atesatul bine inteles daca acesta se pierde o data cu schimbarea numarului si a propietarului!!
Va multumesc si astept un raspuns din partea voastra!!!


--------------------
VW Passat 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 31 May 2017, 21:39
Post #162


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.208
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




http://retromobil.ro/co.html Articolele 4 si 5.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 2 Jun 2017, 09:59
Post #163


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.438
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




Daca masina este trecuta ca "vehicul istoric" in carte atunci asa ramane. Cel mult te poti inscrie in Retromobil ca membru pentru a putea participa la evenimente smile.gif


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 14 Dec 2017, 21:10
Post #164


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.057
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Ov, se vorbeste "pe la colturi" (e proaspata) ca teroristii (aia din parlament & guvern) vor sa bage de la anu' o noua taxa "de poluare", care ar ajunge in cazul masinilor non-euro la 200 euroi/an. Puteti face ceva in privinta asta (cu istoricele)? Avand in vedere si itp-ul obligatoriu la r.a.r., care se va face (tot de la anul) anual.... miroase a jale mare, ca sa nu-i zic belirea pwlii pt. noi, amatorii de vechituri (istorice sau nu).
unsure.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 15 Dec 2017, 10:31
Post #165


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.438
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




deocamdata sunt doar vorbe, vedem ce-o fi de facut cand s-or apropia de o forma finala, sper sa existe (ca si pana acum) exceptie pentru vehiculele istorice


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 15 Dec 2017, 16:40
Post #166


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.057
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Sa speram ca nu va fi cazul, dar la cat sunt de fomisti...


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 3 Jun 2018, 21:38
Post #167


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.704
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




@ oldtimercraiova, deci am dreptate sau nu, ca nu inteleg in totalitate...

Dacii si altele atestate cu GPL - check;
Dacii cu CD player, inchidere centralizata cu telecomanda, geamuri electrice etc - check;
Dacii si altele atestate desi nu au culoarea din paletarul vremii - check...

Ontopic acum, sa ne tii la curent cu evolutia, ma intereseaza sa stiu daca atestez Lada asa cum este ea, survival cu ceva urme de 40 de ani, sau ma apuc de restaurat la ea...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 4 Jun 2018, 08:44
Post #168


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.438
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




cand zici ca-s atestate inseamna ca le-ai vazut tu fizic mentiunea in CIV sau ca le-ai vazut pe la diferite evenimente retromobil? smile.gif


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 4 Jun 2018, 13:01
Post #169


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.704
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Le-am vazut cu ecusonul retromobil pe masca/capota, prin diverse locuri prin oras, pe facebook si pe alte medii de socializare. La evenimente retromobil nu am fost, la CIV-uri nu am acces, insa iau de bun ce vad, gandind ca ecusoanele alea RCR au un anumit regim special. Dat fiind ca e si o Sportiva albastra din 1989 care nu e atestata, dar care are ecuson, doar pentru ca proprietarul a reusit sa mai faca rost de unul pentru ca stie lume la RCR, asa cum mi-a spus intr-un mesaj pe facebook, ma face sa cred ca ar trebui facuta nitica ordine in masinile atestate/modificate necorespunzator...vezi si taxiul galben de la Pelicanul...mai e si o dacie gri pe aici pe forum, de la PLoiesti parca, cu CD-player si ganduri de inchidere centralizata, desi e atestata...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 4 Jun 2018, 15:09
Post #170


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.438
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




Avem locuri libere in retromobil, te bagi la facut curat?

Proprietarul daciei albastre (secretarul general retromobil si secretar la sectia dacia) are o masina din punctul nostru de vedere youngtimer, mai are un an pana sa fie atestata, este o masina rara si printre cele mai frumos restaurate dacii sport. In plus mai are inca o dacie 1300 atestata si aia.

Ala cu pelicanul si-a modificat masina dupa ce a luat-o (maina foarte faina inainte), din pacate (sau din fericire, ca asta ar mai lipsi sa mai facem) nu noi retragem atestatele si RAR-ul cand se duce cu masina la ITP. Stiu ca e usor sa stai pe margine si sa urlii pentru orice ca retromobilul e de vina (si pt unele lucruri chiar e), dar e tare deranjant sa-ti iei ca persoana din timpul liber/dedicat familiei sa incerci sa faci lucruri ok pentru comunitate si sa vina cineva sa arunce cu rahat in tine. Vreti schimbare puneti mana si implicati-va. Mai era un inteligent tot pe facebook care la orice subiect de discutie punea (acelesi) poze rasuflate cu o dacie cu niste rugina intre aripa si fusta fata, asa avea rugina acolo, care era legatura dintre dacia aia ruginita si tinicheaua individului modificata din bara in bara?

This post has been edited by Ov: 4 Jun 2018, 15:19


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 4 Jun 2018, 15:55
Post #171


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.208
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Amu' personal, ca om care se plictiseste cu spume fara muzica in jurul lui, pot intelege existenta unui cd player. Ca eu de ani de zile imi tin cantaretul intins printr-o cutie de carton sub bord si ma tot mint ca intr-o buna zi il voi monta in interiorul unui radio "corect" e cumva cealalta extrema, dar nu vad de ce ar fi deranjant un cd-player in masina.
Pe vremea cand aveam celalalta 1300, fix asta aveam si eu in bord. Da, un rand de fete de usi traforate ca sa intre boxele in ele ar fi o problema, ca totusi e genul de modificare nereversibila, dar sa nu fim chiar mai catolici decat papa, ca totusi suntem ortodocsi tongue.gif

Ecusoanele alea RCR sunt date membrilor. Preferabil, ca sa le monteze pe masinile atestate. Dar nu ele sunt stampila de confirmare ca sunt vehicule istorice, doar inscriptia din CIV este.

Personal, mi se pare dureroasa partea cu GPL-ul, insa pe de alta parte, avand in vedere trendurile eco din zilele noastre, nu m-ar mira ca peste cativa ani sa devina optional-obligatorie dotarea asta.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 4 Jun 2018, 16:26
Post #172


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.438
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




Uite da, daca vrei sa ne certam pe tampenii din retromobil atunci asta e un subiect minunat. Si mie mi se pare dureros ca NU ai voie cu GPL! Mai ales acum cand trend-ul este de a arata cu degetul masinile poluatoare fara catalizatoare & stuff, GPL-ul ar fi o scuza minunata ca ne pasa de mediu si nu vrem sa poluam. Ca sa nu zic ca majoritatea masinilor vechi merg mult mai bine pe GPL decat pe benzina "moderna". Evident ca oricum asta cu poluarea e praf in ochi atata timp cat parcul masinilor atestate in romania reprezinta ceva gen 0.01% din total si oricum majoritatea mai mult stau decat merg.
Ce mare hal de modificare reprezinta montarea unei instalatii GPL? O gaura in carburator si cateva in caroserie sa prinzi butelia?

This post has been edited by Ov: 4 Jun 2018, 16:27


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 4 Jun 2018, 17:01
Post #173


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.208
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Dureros uitandu-ne la situatia actuala. Adica gpl este incompatibil cu vehicul istoric, conform cu regulamentul valabil acum. Nu e obligatoriu s-o atesti ca vehicul istoric, nu merg atat de mult incat sa conteze economia de consum. Nici macar ca si ecologie nu-i cine stie ce castig, deci nu pot zice ca inteleg rostul. Si in plus, renuntarea la instalatie implica o intreaga distractie la RAR, nu poti pur si simplu sa o dai jos si sa zici ca te-ai saturat de ea.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 5 Jul 2018, 14:29
Post #174


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.709
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




O conversia electrica ar fi faina pe o istorica, broasca de exemplu. si ar face-o mai daily driver decat mecanica de epoca. Dar intre omologare si atestare e o problema grava la noi

This post has been edited by einstein1984: 5 Jul 2018, 14:29


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 4 5 6
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 04:42
Forum Renault