DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Atentie de unde va cumparati RCA!

asarban
post 8 Jan 2004, 14:34
Post #1


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Ochii mari la asigurarile RCA!


Afacerile incheiate la colt de strada sunt periculoase
"Asigurarile" privind siguranta politelor incheiate la colt de strada sunt date doar de societatile de asigurari. Imprimeria Nationala si juristii ne indeamna sa mergem la sediile firmelor, unde cel putin avem cu cine sa vorbim si dupa incheierea politelor.

Politele de asigurare obligatorie de raspundere civila auto (RCA) incheiate la "unitatile mobile" (autoturisme sau chiar masute pliante) nu prezinta garantii, afirma surse autorizate. Interesant este ca institutia de supraveghere a asigurarilor este convinsa ca avem toate motivele sa fim linistiti.

Politele sunt foarte sigure, chiar daca sunt incheiate in strada, atata vreme cat cei care le incheie sunt de la companiile de asigurari autorizate de catre Comisia de Supraveghere a Asigurarilor (CSA), afirma reprezentantii institutiei amintite.

Mai mult decat atat, CSA sustine ca politele de asigurare au suficiente elemente de securizare, excluzand posibilitatea unor tepe date de asiguratorii omniprezenti in piete sau la orice colt de strada. Motivatia este ca "aceste polite sunt facute la Imprimeria Nationala", de unde putem trage concluzia ca nu exista riscuri.

Imprimeria Nationala nu garanteaza
Directorul general al Imprimeriei Nationale, Dan Docan, a propus in urma cu trei luni companiilor de asigurari sa suplimenteze masurile de securizare in cazul politelor RCA in asa fel incat sa poata fi descoperiti cei care nu sunt la zi cu asigurarea. Pana acum, mai mult de jumatate dintre posesorii de autoturisme nu au incheiat RCA.

Imprimeria Nationala a propus ca, pe langa hartia cu melanj fluorescent si vigneta securizata, sa fie aplicata holograma cu informatie variabila, care ar permite o monitorizare concreta a detinatorilor de asigurare auto. Insa aceasta solutie avansata de Imprimeria Nationala a fost refuzata de catre toate companiile de asigurari.

Surse din mediul juridic sustin ca nimeni nu poate garanta ca aceste polite sunt sigure.

Posesorii de masini migreaza de la o societate la alta
Romanii prefera sa incheie politele de asigurare obligatorie de raspundere civila (RCA) la Asirom, in proportie de 58,6%, si la Omniasig, dar la mare distanta (15%), arata un studiu efectuat de Daedalus Consulting, institut de cercetare a pietei. La Astra, doar 9,4% dintre romani prefera sa incheie RCA, in timp ce pentru Alliaz-Tiriac au optat 5,9%, iar pentru Unita 5,3 procente.

RCA este cel mai solicitat tip de polita de asigurare, acest tip de polita existand in peste 23% din gospodariile din mediul urban, releva Daedalus Consulting. Totusi, in cazul asigurarilor obligatorii de raspundere civila se inregistreaza cea mai scazuta loialitate fata de firmele de asigurari.

Astfel, doar in 58% din gospodariile in care exista cel putin o asigurare obligatorie de raspundere civila a fost pastrata aceeasi companie de asigurari. Potrivit Daedalus Consulting, fidelitatea cea mai mare este inregistrata in Muntenia unde, in 68,8% din gospodarii, compania de asigurari a ramas neschimbata fata de 58% media. Studiul a fost realizat pe un esantion de 2.846 de gospodarii si este reprezentativ pentru mediul urban.
Claudia Botezatu
Realitatea Romaneasca -08/01/2004


Si linkul:http://www.revistapresei.ro/RO/articol.cfm?Sectiune=Esential&ID=60038


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fion98
post 8 Jan 2004, 14:48
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 9 September 03
From: Bucuresti




eu am facut la un sediu asirom.

dar am o problema. "Vaca" care mi-a completat, nu a scris toata seria de la sasiu, ci doar ultimele7 cifre, iar la adresa doar orasul (fara strada, bloc etc).

e suficient doar atat?

mersi
wink.gif


--------------------
Dacia LOGAN - IL-xx-DIO
--
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 8 Jan 2004, 14:49
Post #3


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Dracu stie?
Nu poti sa te duci la aia si sa-i spui sa iti scrie tot?


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fion98
post 8 Jan 2004, 14:53
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 9 September 03
From: Bucuresti




sad.gif sad.gif sad.gif sad.gif

pot, dar nu prea mai are loc, ca in mod normal trebuie sa inghesuiesti seria aia ca sa incapa, pe cand ea mi-a labartat ultimele cifre pe toata lungimea.

mama ei de vaca.

si mai e o problema, pe langa hartia care mi-au dat-o mie, trebuiau sa mai completeze un formular, pe care nu l-a completat de fata cu mine, ca a zis ca o face mai tarziu, datele luandu-le de pe indogo-ul rezultat in urma completarii "fitzuicii" pe care am promit-o


--------------------
Dacia LOGAN - IL-xx-DIO
--
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 8 Jan 2004, 15:00
Post #5


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




La politie, in fisierul in care sunt trecute datele masinii tale, sunt trecute doar ultimele 5 cifre din seria caroseriei.....


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 8 Jan 2004, 15:21
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




Primul grup de cifre din serie identifica producatorul, tara de origine, tipul si versiunea masinii, etc. deci daca marca si tipul masinii sint scrise corect, identificarea se face pe baza ultimului grup de cifre; eu cred ca nu este nici o problema ca nu a scris si primul grup de cifre.


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fion98
post 8 Jan 2004, 15:22
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 231
Joined: 9 September 03
From: Bucuresti




cool.

am banuit eu dar voiam sa fiu sigur

mersi wink.gif


--------------------
Dacia LOGAN - IL-xx-DIO
--
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 8 Jan 2004, 15:55
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




QUOTE

trebuiau sa mai completeze un formular

Aia e cererea pe care de fapt trebuia s-o completezi tu. Daca ai polita, stai linistit.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 9 Feb 2004, 09:09
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti






--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 08:12
Forum Renault