DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 4 5 6 7 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Muntenegru

Markos
post 30 Jul 2014, 20:09
Post #151


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(kum @ 30 Jul 2014, 20:10)
A luat 20 cu o fata fericita de parca l-am anuntat ca a castigat la loto.
*


Păi e normal, de obicei se mulțumesc cu 5.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 31 Jul 2014, 09:29
Post #152


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Ajung sa cred ca io am trecut prin alta Bulgarie decat aia prin care ai fost tu smile.gif


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 31 Jul 2014, 09:36
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




QUOTE(Markos @ 30 Jul 2014, 20:09)
Păi e normal, de obicei se mulțumesc cu 5.
*


radmasa.gif

la valoarea lui.

ps eu mai amarat, am scapat cu 5 euro pt depasirea coloanei pe pod plus banda continua.

uitasem sa scriu anul 2007 - de atunci nu mai am avut probleme cu politia bulgara.

This post has been edited by b76bgaarh: 31 Jul 2014, 09:37


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 31 Jul 2014, 10:14
Post #154


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Eu din 2006 încoa' am traversat cel puțin de doo ori pe an (o dată dus, o dată întors) Bulgaria și n-am fost oprit decât o singură dată.

Și atunci din vina mea.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 31 Jul 2014, 10:53
Post #155


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Ce spune kum, ca politistii sunt cam spagari si stau la panda, e adevarat. Si ai nostri practica asta, dar ai lor, mai tare parca. blush.gif Am intalnit, acum cativa ani, de la Ruse pana la Kulata, cel putin 20 de echipaje. Unii stateau ascunsi dupa panouri publicitare, altii in boscheti, ca de obicei..cu pistoalele alea. Poate a fost o actiune pe traseul romanilor..ca multi erau opriti pe dreapta. Eu nu am fost oprit niciodata dar nu nici nu am sarit calul. La trecerea frontierei la fel...impresie negativa, nepoliticosi, chiar artagosi. Mi-au facut si control la bagaje la intoarcere. Cel mai bine s-au purtat la Bregovo, la granita cu Serbia, dar acolo pe Timok cam stiu romaneste. smile.gif
Eu am fost in Bulgaria in 6 randuri, aprox. cate o saptamana...o data la Albena ca tot romanu, in rest cu alte treburi pe la Silistra, Svistov, Vidin, Belogradcik si Sofia. Am mai tranzitat de trei ori spre Grecia, prin Sofia si o data pe la Svilengrad. Pot sa pretind, deci, ca am cules mai multe impresii decat media. smile.gif Nordul Bulgariei e cel mai sarac si kum pe acolo a trecut..gresesc? Bulgaria e o tara mai saraca decat Romania..si se vede. Sofia e mai coscovita.
Dar nu as zice ca bulgarii sunt mai puturosi, betivi, oamenii de rand sunt ok, mai putin politistii de frontiera mad.gif . Mi se pare mai bine gospodarit pamantul, mai bine cultivat, in curti nu vezi atatea panarame de anexe, tot felul de sandramale, gramezi de balegare, ca la noi, mai ales in sud. Pai cand am intrat la Bechet si am luat drumul in lungul Dunarii radmasa.gif ..toate orataniile posibile pe drum (national): curci, rate, gaste, magari si spre seara, nelipsitele vaci. Iar ca bonus, noaptea carute incarcate cu lemne de furat..nesemnalizate. Ceea ce e frapant in trafic: se merge mult mai normal, mai prudent si...lipsesc 'bulgarii" nostri laugh.gif ..adica nu prea se da nimeni in stamba.


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 31 Jul 2014, 11:20
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




QUOTE(kum @ 30 Jul 2014, 21:10)
(in 2006 parca) m-a tras pe dreapta (singurul din toata coloana) pe centura Sofiei pe motiv ca nu aveam vigneta lipita pe parbriz.

Precizare: cele afirmate reprezinta parerea mea personala, bazata pe perceptia mea despre cum merg treburile. Nu e neaparat nevoie sa coincida cu a altor colegi.
*



Anul 2010, iesirea din Slovenia spre Austria.
Nu aveam vigneta slovena lipita in geam, ci pusa in acel buzunar de plastic lipit in parbriz, unde se putea odata vigneta de la RCA.
Ne-a oprit un sloven in civil insa cu vesta reflectorizanta pe el si statie de emisie-receptie la brau si efectiv a inceput sa urle, in enlgeza, ceva de genul "Ce inseamna asta, va bateti joc de mine, etc".
L-am calmat cand i-am dat bonul fiscal de la vigneta luata cu 30-40 de minute inainte.
Asadar, mai exista probleme cu lipitul vignetei in parbriz si in alte tari, mult mai pretentioase decat BG.

Fara pretentia ca am dreptare, nu poti avea o parere obiectiva despre o tara pe care ai tranzitat-o 60 km, indiferent ca e vorba de Bulgaria sau Patagonia.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 31 Jul 2014, 15:32
Post #157


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




cu pistoalele alea care e treaba? Ce inregistreaza? Eu am cerut sa vad ora la care a fost inregistrata viteza respectiva, sa imi dau seama daca eram eu sau nu, si politia austriaca a inceput sa o dea cotita. Pana la urma le-am zis, poate sa fi avut maxim 117 pe retrictie de 110, da nu cat scrie la matale pe pizdol. Au mai taiat ei din condei si am luat amenda minima, 35 de euro. Puteam sa zic, dati-o'n spanac, aveam 110 fix. Aviz amatorilor. Am banuit ca nu au nimic, pentru ca au mers vreo 20 de minute in spatele meu pana sa ma opreasca, am trecut pe langa nenumarate exituri de pe autostrada, etc.

This post has been edited by neumann: 31 Jul 2014, 15:34


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 1 Aug 2014, 12:20
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




QUOTE(neumann @ 31 Jul 2014, 17:32)
cu pistoalele alea care e treaba? Ce inregistreaza?
*



Am vazut prin Bulgaria si Serbia acele pistoale (or mai fi si prin alte parti).
Acele pistoale inregistreaza viteza cu care mergi, iar cand politia te opreste iti arata pe afisajul pistolului viteza cu care mergi.

Cine vrea sa se certe cu politia bulgara, in limba bulgara, nu prea vad ce sanse de reusita are.

In plus, din cate stiu, pistolul face inutil detectorul de radar.
Adica atunci cand detectorul incepe sa macane, deja viteaza este inregistrata pe pistol.

Din motivul asta spuneam ca in BG cel mai bine este sa conduci in acelasi ritm cu bulgarii de pe strada.

Cu inregistrarea vitezei din miscare nu stiu cum e.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 1 Aug 2014, 23:51
Post #159


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




QUOTE(b76bgaarh @ 31 Jul 2014, 10:36)
radmasa.gif

la valoarea lui.

ps eu mai amarat, am scapat cu 5 euro pt depasirea coloanei pe pod plus banda continua.

uitasem sa scriu anul 2007 - de atunci nu mai am avut probleme cu politia bulgara.
*


Esti cel putin batut in cap. Tocma' ce-am explicat ca aveam 2 hartii de 20 de euro in portofel. Ce pana mea, voiai sa-i cer restu'? Sau sa-i spun: nenea nenea... stai asa sa ma duc sa schimb. Da' de ce sa nu te dai tu in spectacol nitel?

QUOTE(gibonu @ 31 Jul 2014, 12:20)
Anul 2010, iesirea din Slovenia spre Austria.
Nu aveam vigneta slovena lipita in geam, ci pusa in acel buzunar de plastic lipit in parbriz, unde se putea odata vigneta de la RCA.
Ne-a oprit un sloven in civil insa cu vesta reflectorizanta pe el si statie de emisie-receptie la brau si efectiv a inceput sa urle, in enlgeza, ceva de genul "Ce inseamna asta, va bateti joc de mine, etc".
L-am calmat cand i-am dat bonul fiscal de la vigneta luata cu 30-40 de minute inainte.
Asadar, mai exista probleme cu lipitul vignetei in parbriz si in alte tari, mult mai pretentioase decat BG.

Fara pretentia ca am dreptare, nu poti avea o parere obiectiva despre o tara pe care ai tranzitat-o 60 km, indiferent ca e vorba de Bulgaria sau Patagonia.
*


Colegu', am tranzitat-o mai mult de 60 de km. Asa cum am scris (si probabil ti-a scapat) am tranzitat-o cand am fost la greci (am trecut granita pe la Kulata). Am tranzitat-o cand am fost la Nessebar. Am tranzitat-o cand am fost la Duni. Am tranzitat-o cand am fost la Sofia.

This post has been edited by kum: 2 Aug 2014, 15:52


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 3 Aug 2014, 23:25
Post #160


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




QUOTE(gibonu @ 1 Aug 2014, 13:20)
Am vazut prin Bulgaria si Serbia acele pistoale (or mai fi si prin alte parti).
Acele pistoale inregistreaza viteza cu care mergi, iar cand politia te opreste iti arata pe afisajul pistolului viteza cu care mergi.


*



Foarte frumos, insa eu am cerut sa imi arate ORA si eventual DATA la care a inregistrat viteza respectiva. Altfel inregistrez pe unu si amendez toti gusterii de trec mai tarziu p'acolo. O sa imi spui politia austriaca nu face asa ceva - iti zic eu ca face..


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 4 Aug 2014, 09:20
Post #161


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




QUOTE(kum @ 1 Aug 2014, 23:51)
Esti cel putin batut in cap. T
*


ma scuzatz nu eu am dat 20 de euro, da na valoarea ta....


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 4 Aug 2014, 11:40
Post #162


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




QUOTE(kum @ 2 Aug 2014, 01:51)
Colegu', am tranzitat-o mai mult de 60 de km. Asa cum am scris (si probabil ti-a scapat) am tranzitat-o cand am fost la greci (am trecut granita pe la Kulata). Am tranzitat-o cand am fost la Nessebar. Am tranzitat-o cand am fost la Duni. Am tranzitat-o cand am fost la Sofia.
*



Felicitari.
Am spus deja ceea ce am avut de spus, nu mai insist.
Doar mai adaug: data viitoare cand mai treci prin BG, ai grija sa ai la tine niste bancnote de 5 euro. S-ar putea sa te ajute.

QUOTE(neumann @ 4 Aug 2014, 01:25)
Foarte frumos, insa eu am cerut sa imi arate ORA si eventual DATA la care a inregistrat viteza respectiva. Altfel inregistrez pe unu si amendez toti gusterii de trec mai tarziu p'acolo. O sa imi spui politia austriaca nu face asa ceva - iti zic eu ca face..
*



Nu spun nimic despre politia austriaca pentru ca nu am avut treaba cu ei.
Spun doar ca este destul de greu sa te intelegi cu politia bulgara, in limba bulgara sa iti arate "ORA si eventual DATA la care a inregistrat viteza respectiva".
Desi ma repet, din acest motiv este bine sa mergi in ritm cu ceilalti bulgari de pe sosea.

This post has been edited by gibonu: 4 Aug 2014, 11:41


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 5 Aug 2014, 15:20
Post #163


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




Pai vezi, asta e motivul pentru care io mi-am format acea impresie (impresie de care tu zici ca-i gresita): io nu plec la drum cu gandu' sa am bani marunti pentru spaga. Io cand plec la drum, in general caut sa respect regulile de circulatie (atat in tara cat si afara, merg exact la fel). Daca in nici o tara nu am patit ca la bulgari (sa stea efectiv la panda si sa aiba toate facute in asa fel incat sa incalci regulile fara sa vrei), problema nu e la mine, ci la bulgari. Am mers si io prin ceva tari, deci nu vorbesc din carti.

Ultima ta recomandare este exact argumentul care imi sustine opinia.

Oricum, inchei si eu aici discutia. Cum ziceam, parerea mea nu trebuie sa coincida cu a altora. Fiecare are propriile lui idei si opinii.

Plus ca se mai baga in seama si toti analfabetii...

This post has been edited by kum: 5 Aug 2014, 15:56


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 6 Aug 2014, 13:00
Post #164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




@kum

Nu se pune problema de incheiat o anumita discutie.
La fel cum scopul forumului nu este acela de a ne certa ca prostii intre noi.

Am zis (atat eu cat si alti colegi de forum) ca parerea ta despre BG nu corespunde intocmai realitatii.
Nu ca este corecta sau gresita, ca nu judecam/evaluam pareri.

Din pacate, in tari precum Bulgaria, Serbia sau Macedonia te poti astepta la mici abuzuri din partea politiei locale, care insa se rezolva cu 5-10 Euro.
Asta e realitatea, nu este situatia perfecta insa nici tragica asa cum reise din ceea ce postezi tu despre BG.

As fi curios sa citesc parerea unui sarb / bugar sau macedonean care tranziteaza Romania.
Nu m-ar mira absolut deloc sa aiba parte de aceleasi mici abuzuri din partea politie rutiere din RO.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 6 Aug 2014, 13:08
Post #165


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




la cati bulgari sunt la noi in trafic, se simte mai bine decat la el acasa.

orikum de mare angajament pozele cu buzile din muntenegru, vorba lu kog despre viata grea.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 6 Aug 2014, 16:19
Post #166


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




Io cand spun ca esti batut in cap cu maiu'...
Ba ... trista in batista, pozele alea sunt la misto. Daca esti ..., nu mai semnaliza.
Cum a fost prima data cand te-a pus maman sa dai cu aspiratoru'?
10824.gif

P.S. Bulgari poate aveti voi in imputita copitala. Pe la noi sunt mai putini. Nu ca ar conta asta, ca tu tot ca o ... mergi cu masina. Trebuia sa te filmez atunci cand ai stat 10 minute sa parchezi masina intr-o curte aproape goala radmasa.gif
Aide capu' tau de ... ce esti!

@ca nu meriti sa-mi irosesc zile de vacanta pentru tine. Pe alea le pastrez pentru altii.

6 Aug 2014, 17:26:
QUOTE(gibonu @ 6 Aug 2014, 14:00)
@kum

Nu se pune problema de incheiat o anumita discutie.
La fel cum scopul forumului nu este acela de a ne certa ca prostii intre noi.

Am zis (atat eu cat si alti colegi de forum) ca parerea ta despre BG nu corespunde intocmai realitatii.
Nu ca este corecta sau gresita, ca nu judecam/evaluam pareri.

Din pacate, in tari precum Bulgaria, Serbia sau Macedonia te poti astepta la mici abuzuri din partea politiei locale, care insa se rezolva cu 5-10 Euro.
Asta e realitatea, nu este situatia perfecta insa nici tragica asa cum reise din ceea ce postezi tu despre BG.

As fi curios sa citesc parerea unui sarb / bugar sau macedonean care tranziteaza Romania.
Nu m-ar mira absolut deloc sa aiba parte de aceleasi mici abuzuri din partea politie rutiere din RO.
*



Pai experienta mea imi spune exact contrariul: in Serbia am vazut exact 2 politisti (si am tranzitat-o de doua ori: o data la dus cca. 360 km si a doua oara la intors mai mult de 1000 de km). In Muntenegru m-au prins cu 113 km/h intr-o zona unde limita era de 70 si nu mi-au facut nimic decat m-au atentionat verbal. Am vrut sa le dau spaga si n-au vrut.
Comparand asta cu ce am vazut la bulgari, mie imi reiese cu totul altceva decat ce spui tu. Plus ca nu sunt singurul care are aceasta parere despre vecinii bulgari.


This post has been edited by kum: 6 Aug 2014, 16:26


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 6 Aug 2014, 20:45
Post #167


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




Anul acesta am traversat BG spre Grecia si retur.
Am observat ca in multe yone au aparut camere pt verificat vigneta si nu am intalnit decat un echipaj undeva la iesire din Varna spre Albena.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 6 Aug 2014, 21:36
Post #168


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(kum @ 6 Aug 2014, 17:19)
Am vrut sa le dau spaga si n-au vrut.
*


Fraieri.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 6 Aug 2014, 22:08
Post #169


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




QUOTE(kum @ 6 Aug 2014, 16:19)
Io cand spun ca esti batut in cap cu maiu'...
Ba ... trista in batista, pozele alea sunt la misto. Daca esti ..., nu mai semnaliza.

*


Când stai la porumb și apă caldă e doar la tv, buzile din concediu e motiv de mândrie pe forum.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 6 Aug 2014, 22:28
Post #170


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




Mai ai putin si incepi sa corectezi lumea pe aici: km baa, nu kmp!

Cineva sa-si faca mila de asta si sa-l impuste. Dau un ciai bun!

BTW, zi-i lu' maman ca ajung si luna asta la copitala. Same place same time. Ultima data parea tare multumita.

This post has been edited by kum: 6 Aug 2014, 22:29


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mezym
post 6 Aug 2014, 23:48
Post #171


Mandru proprietar de Fluence Privilege 1,6 16v 2010


Group: Members
Posts: 430
Joined: 29 December 13




Dupa cum spuneam acum ceva timp, am fost in Muntenegru.
Cazarea in Budva, hotel Kangaroo de care am fost extrem de multumit. 3 stele, demipensiune, mancare foarte buna, conditii bune in camera, wifi, aer conditionat, frigider, parcare subterana gratuita (dar in care trebuia sa faci multe manevre fiindca era destul de aglomerata), aproximativ 500 de metri de plaja Slovenska.

In postul asta o sa ma axez mai mult pe drum/traseu, iar zilele urmatoare impresii mai in detaliu despre statiuni, poze s.a.m.d. .

De plecat am plecat din Tr-Severin, avand la mine un Gps cu IgoPrimo, pe telefon Route66 si print-uri cu traseul de pe Google Maps.
Fiindca ai de tranzitat doua tari relativ bizare, fara autostrazi pe ruta respectiva, indicatiile si recomandarile altora sunt extrem de utile, din pacate cele mai bune atat de rar intalnite.

Traseul cel mai scurt dat de GoogleMaps a fost Tr. Severin - Zajecar - Paracin - Krusevac - Aleksandrovac - Raska - Novi Pazar - Berane - Podgorica - Petrovac - Budva.
Traseul este ... in cea mai mare parte praf. In mod clar e mult mai usor de parcurs decat cel prin Durmitor (desi pe aici se merge prin Canionul Moraca), insa calitatea drumului lasa de dorit aproape 90%. Cu exceptia Zajecar - Paracin, cativa kilometri Podgorica - Budva, ai de-a face cu denivelari in asfalt, gropi, plombe, marcaje doar pe mijlocul drumului, semnalizari rutiere deficitare.
Tre' sa fii inzestrat cu foarte multa stapanire de sine, prezenta de spirit, orientare in spatiu. Ratezi sau tratezi superficial un indicator, te gasesti pe un alt drum.
Deci cine pleaca spre Muntenegru tre' sa se astepte la un drum foarte lung, foarte obositor si foarte prost. De fapt, eu nu pot sa-mi aduc aminte exact cand am circulat ultima oara in Romania pe un asfalt atat de prost. L-as putea compara cu starea in care se afla E60 TM - TR. Severin acum 7,8 ani.

Bun, referitor la ruta aleasa, in niciun caz nu mergeti Krusevac - Aleksandrovac - Raska. Ruta asta trece prin Kapaonik. A nu se intelege gresit, peisajul e foarte spectaculos, insa drumul mult mai tehnic decat Transfagarasanul. Drumul 119 este unul foarte ingust, cu enorm de multe viraje, cele mai multe cu pante intre 10-13%. Practic treci muntii de la poale la alta. Cred ca se urca pe putin spre cota 1400.
Norocul meu, daca pot spune asa, e ca n-am prea gasit pe mai nimeni in trafic, pe sensul meu de mers nici atat. Depasiri nu se prea pot face, exista riscul sa ajungi in vreo prapastie (chiar era unu cazut cand eu ajunsesem pe la jumatatea drumului).

Cea mai buna si mai sigura cale de a ajunge la Raska si Novi Pazar este sa continui pe drumul european, adica Krusevac - Kraljevo - Raska - Novi Pazar. Pe asta am mers la intoarcere dupa ce-am gasit o postare pe un alt forum.

Dupa ce-am mers pe 119-le ala circulatul prin Muntenegru mi s-a parut mediu ca dificultate. Aici e, de fapt, diferenta intre o tara mizerabila precum Romania si una incercata mult de istorie: inteligenta. Desi asfaltul si semnalizarea sunt din alt secol, felul in care abordeaza dealurile sau coborarile e unul inteligent. Doua sensuri la urcare, unul cu linie discontinua la coborare. Iar chestiile astea le gasesti inclusiv in Canionul Moraca.
Depasiri se pot face si prin canion, dar doar daca esti un bun sofer si-ti cunosti bine masina. Altfel, sansele de-a face accident sunt foarte mari (pe ruta asta au murit cei cu autocarul anul trecut). Si, din pacate, si la ei e plin de destepti de stau lipiti de cel din fata. Diferenta e ca nu se prea angajeaza in depasiri daca altul se afla deja intr-una.

De politie e plin si-n Serbia, si-n Muntenegru. Cu pistolul cu radar i-am gasit si cand ma pregateam sa parasesc 119-le. Prin Serbia strainii ce-si mai dau blituri legat de politie, de la localnici n-ai sa prea vezi. In Muntenegru situatia sta mai bine.
Oricum, cu exceptia zonelor unde fusesem semnalizat ca sta politia, daca drumul a permis eu n-am respectat nicio limita de viteza. Daca pe dealuri limita era 30, cel mai adesea le-am urcat cu 60-70. Daca am avut localitate si drumul liber, 80 scria pe mine. De luat vreun radar n-am luat, deci ma pot considera norocos din punctul asta de vedere.

In rest, ambuteiaje sunt in Budva dupa-amiaza, inainte de tunelul intrarii dinspre Kotor. In Kotor doar dimineata se poate circula, de la pranz incolo e nebunie. Cine merge la Dubrovnic sa se astepte la acelasi drum prost. Eu n-am mers cu ferry-ul, am parcurs tot golful Kotor, asemanator cu Clisura Dunarii, insa de o frumusete inzecita.
Legat de Dubrovnik, pe 120 de km de la Budva pana acolo, cu tot cu granita, se fac aproximativ 3 ore. La intors am facut chiar mai mult de atat fiindca la iesirea din Croatia coada la vama era de vreo 2 km.

Calatorii am facut cam in fiecare zi, ba la Sveti Stefan, Petrovac, Kotor, Dubrovnik. Benzina in Muntenegru e 1,37 euro cea de 95. Eu am pus de 98 cu 1,40 euro. Preturile astea sunt valabile la orice statie peste tot pe unde am mers in Muntenegru.

Am facut in acest trip 1700 de km cu un consum mediu de 7,3%, unul foarte bun avand in vedere ca s-a mers cu masina plina, clima 18 grade non stop, ambuteiaje la Kotor si Budva fara numar, turatii ale motorului de ma mir ca nu mi-a sarit distributia. Pentru mine Fluence-ul a trecut orice test. Nu ma asteptam sa se descurce ireprosabil pe un drum atat de dificil, pe niste dealuri incredibile. Dar despre asta am sa postez pe topic-ul dedicat.
Ca si timp si kilometri, 680 la dus, 720 la intors. Restul pana la 1700 au fost drumetiile. Si la dus si la intors, cu tot cu vami, pauze de cafea, mese traseul a durat 13 - 14 ore.
PS: Am intrat cu buletinul in toate tarile, Serbia, Muntenegru, Croatia. Singurele taxe au fost cele de autostrada in Serbia (12 km - 0,5 euro), de tunel in Muntenegru (tunelul Budva - 2,5 euro) si de parcare (4 ore - 14 euro) in Dubrovnik (parcarea publica dinaintea orasului vechi; mai era una la vreo 200 de m de el).


QUOTE(mezym @ 26 Jun 2014, 08:06)
Se poate intra in Muntenegru doar cu buletinul? Pe site-ul mae zice ca da. Voi ce stiti?
ce alte taxe se mai percep la si in tara?
Iar asta este traseul pe care vreau sa merg:

https://maps.google....=ro&mra=mru&z=7

*



This post has been edited by mezym: 7 Aug 2014, 00:00


--------------------
Megane II Sedan Fluence 1.6 16v Expression 2006/ 1.6 16v Privilege 2010 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 6 Aug 2014, 23:55
Post #172


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(mezym @ 7 Aug 2014, 00:48)
De politie e plin si-n Serbia, si-n Muntenegru. Cu pistolul cu radar i-am gasit si cand ma pregateam sa parasesc 119-le.
*


Cât le-ai dat șpagă?


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 15 Aug 2014, 22:49
Post #173


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




M-am intors din Grecia, dar postez aici informatii legate de vama Calafat-Vidin, ptr. ca aici a inceput discutia.
Vama a fost aglomerata (dimineata zilei de 27 iulie), dar a mers repede (ma refer ca procedura, ptr. ca am prins schimbarea de tura de la ora 8 dimineata si am asteptat vreo 15 min.). E comuna romana-bulgara pe partea romaneasca a Dunarii. In vama am vazut un chiosc unde scrie mare "Vignete", in extremitatea dreapta cum mergi spre bulgari. Deoarece a fost destul de mare vanzoleala pe acolo, plus ca am vazut in ultimul moment chioscul si oricum stiam ca intru in Vidin, nu am intrebat daca au si vignete bulgaresti. Dar poate incearca cineva si ne spune si noua ptr. viitor. Eu am luat-o din Vidin de la prima statie de benzina iesita in cale si am platit-o cu cardul.
Drumul spre sarbi a fost destul de liber, cu asfalt destul de bun. In vama spre sarbi insa a fost mai rau! In primul rand era aglomerat. Bulgarii au verificat portbagajele la toti, insa politicos si scurt. Apoi am stat vreo 15-20 min. ptr. niste formalitati la niste masini din fata (niste van-uri cu marfa cu numere de Macedonia). Dupa ce controlau 5-6 masini, ne dadeau drumul dar urma o noua bariera cu un chiosc aflat mai la distanta, asa ca trebuia sa te dai jos, sa mergi la ghiseu, sa dai codul de bare de la vigneta, te nota si abia la sfarsit ne dadea drumul la toti (ma refer la cele 5-6 masini). Apoi urma un alt grup. La sarbi a urmat verificarea lor obisnuita, insa si aici tot in grupuri de 5-6 masini. In total am pierdut peste 30 minute.
La intoarcere am mers pe la Portile de Fier si a mers repede. Pe drum am prins si eu o masina unde 2 politisti stateau sub un pod cu pistolul radar la ochi. Era dupa un varf de panta, aveam aproape 100 unde limita era 80, insa aveau un girofar aprins si l-am vazut de la distanta, asa ca am franat usor. Nu m-au oprit, deci cred ca eram "in limite"!


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 18 Aug 2014, 13:33
Post #174


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Stie careva cat de calda e apa in Muntenegru?
In ultimul timp vremea mi se pare cam rece, si ma gandesc ca si apa marii ar putea sa fie rece.
Anul trecut am prins vreo 2 zile de apa foarte rece, era plin de lume pe plaja, si nimeni in apa.


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 18 Aug 2014, 23:55
Post #175


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Cica e o tara cu apa calda. Totusi intreaba-l mai bine pe kum. blush.gif

Serios acum...apa marii are o inertie termica mai mare...nu se raceste chiar asa dupa doua zile de racoreala in aer. smile.gif Daca se raceste brusc e mai degraba ca urmare a schimbarii curentului, care poa' sa aduca apa mai rece. Nu stiu cum o fi la concret la Adriatica, dar la Marea Neagra, cand o tine vantul sustinut din sud, desi e cald in aer, in apa se raceste pt ca se schimba curentul litoral normal din nord si la tarm ajunge apa mai de la adancime.


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 19 Aug 2014, 16:20
Post #176


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Intr-adevar anul trecut apa a fost rece din cauza curentilor, a fost vant puternic si valuri mari.
Am gasit un site care afiseaza temperatura apei: http://water.travel.org.ua/the-island-of-s...emperature.html
Nu stiu cat de corecte sunt valorile de pe site, voi verifica la fata locului. wink.gif

This post has been edited by testike: 19 Aug 2014, 16:23


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
calinnov
post 23 Aug 2014, 21:16
Post #177


Membru autentic


Group: Members
Posts: 629
Joined: 28 December 06
From: Alba Iulia




Sal,
M-am intors astazi din Muntenegru, apa Adriaticii calda, asemenea si temperatura de afara.
Incantat de toate cele vazute, dar sunt si ei balcanici in ce priveste curatenia pe plajele libere, malurile apelor curgatoare sau al lacurilor, in apropierea ghenelor de gunoi etc.
In rest, numai de bine.
NB


--------------------
ex. Renault Sedan 2.2, 1.6 16V, 82kw 2006 Exp.
ex. Renault Sedan 2.2, 1.5 dci, 78kw, 2007 Exp
Renault Estade 2.2, 1.9 dci, 96kw, 2007 Priv
ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V 2003 55kw Exp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 13 Jul 2015, 08:03
Post #178


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Ceva recomandari de obiective pe anul asta? In mare am notat Budva cu plajele sale, muntele Lovcen, Sveti Stefan cu plajele aferente. Ar mai fi ceva interesant?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_dsn
post 15 Jul 2015, 11:57
Post #179


Membru autentic


Group: Members
Posts: 730
Joined: 14 September 07
From: Cluj-Napoca




Viziteaza toata coasta, golful Kotor, e superb. Poti da o fuga si pana in Dubrovnik ca e foarte aproape.

Daca vrei plaja cu nisip fin si intrare foarte lina in mare, Ulcinj.


--------------------
Kia Ceed SW 1.4 TGDI 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 15 Jul 2015, 12:01
Post #180


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Pe coasta cobor, deci trec prin Dubrovnik, am fost si anul trecut..si ..fara cuvinte...

La Ulcinj am vazut ca e cea mai lunga plaja, 13 km, pana in granita cu Albania, ma duc si acolo.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 4 5 6 7 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 12:20
Forum Renault