DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> SCARTAIT DIRECTIA LA VIRAJ DREAPTA, Cand virez dreapta pe loc scartie ...

BACIU NICOLAE CRISTIAN
post 14 Dec 2005, 11:41
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 30 November 05




De ieri a inceput sa scartie directia cand virez dreapta pe loc si la o viteza minima de deplasare (am directie asistata).Simt ca incep sa-mi pierd increderea in masinuta asta pe care inca o ador.Am cu ea 22670 Km si este din aprilie 2005. sad.gif


--------------------
DACIA LOGAN PREFERANCE - BH 95 BAC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Dec 2005, 11:48
Post #2


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Nu-i asa ca ai aceleasi roti montana pe ea?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DigitalScribe
post 14 Dec 2005, 16:38
Post #3


Scribul Digital


Group: Members
Posts: 1.249
Joined: 5 October 04
From: Iasi




Tind sa cred ca nu-i scartait. E sunet grav sau inalt ?
Daca e inalt... e scartait si fac trimitere la ce-a spus Klaus mai sus.
Daca-i grav e ce am eu si cred ca are toata lumea.
La mine "horcaie" hidraulica... daca pot zice asa cand invart pe loc. E un sunet grav (o vibratie practic) care apare daca am rotile bracate intr-o directie si am de invartit pana in cealalta directie. Ajung la mijloc... totul bine si frumos... trec de mijloc si ajung in partea cealalta deja servodirectia se ... "abtine" pe ea... si scoate acel sunet ciudat dar atat. Rar am nevoie sa fac astfel de manevre si in utilizarea de zi cu zi nu face alte sunete suspecte.

This post has been edited by DigitalScribe: 14 Dec 2005, 16:39


--------------------
Renault Espace V Renault Zoe D-Max 2022 - n/a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 14 Dec 2005, 16:55
Post #4


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Nu stiu exact ce fel de scartait auzi tu, dar ar fi bine sa te uiti daca nu cumva ai pierdut lichidul de la servo.
Si la mine a inceput sa se auda un zgomot ciudat la virare si am descoperit ca scapa lichid pe la un senzor.


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BACIU NICOLAE CRISTIAN
post 15 Dec 2005, 07:41
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 30 November 05




Nivelul de lichid servo in vas este neschimbat.Rotile montana sunt si pe stinga,iar scirtaitul se aude si se simte in volan numai la viraj dreapta.Zgomotul este destul de neplacut.Se aude mai tare din habitaclul masinii,unde mai pui ca manevre de viraj stg.dr.le fac foarte des(sunt instructor auto).


--------------------
DACIA LOGAN PREFERANCE - BH 95 BAC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 15 Dec 2005, 10:50
Post #6


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Scartaitul la viraj pe loc este de la DSN incoace, si se datoreaza in majoritatea cazurilor anvelopelor. Testul evident se face smplu, se ia viraj pe loc pe o suprafata cu ceva nisip.
Este de la calitatea cauciucului.
Insa pot fi si alte cauze, incepand de la flansele amortizoarelor, capetele de bara, bucsile antiruliu, poate un rulment de pe coloana de directie din habitaclu.
Si la DSN mai era o cauza: bucsa de trecere a coloanei de directie prin pedalier. Poate ar merita verificata si ea.

Insa, ma indoiesc ca este de la cutia de directie sau ceva exterior, avand in vedere ca se aude mai mult in habitaclu. Eu as verifica coloana de directie interioara si poate prinderea casetei de directie (sa nu fie vreun joc care sa o impinga si astfel sa creeze conditii propice de frecare coloana directie de vreo bucsa.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 2 Jan 2006, 20:17
Post #7


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




QUOTE(BACIU NICOLAE CRISTIAN @ 14 Dec 2005, 11:41)
De ieri a inceput sa scartie directia cand virez dreapta pe loc si la o viteza minima de deplasare (am directie asistata).Simt ca incep sa-mi pierd increderea in masinuta asta pe care inca o ador.Am cu ea 22670 Km si este din aprilie 2005. sad.gif
*



Am si eu cam aceleasi simptome la masina, numai ca atunci cand virez stanga, pe loc sau in mers, face ca o usa neunsa din filmele de groaza. Cand motorul este rece nu face aproape deloc dar dupa ce fac cativa kilometri zici ca sunt cu dricul, ce naiba sa aiba? Montanele le-am maritat, deci nu e de la cauciucuri, au mai ramas flansele de la amortizoare, capetele de bara, bucsile antiruliu.....apropos de flanse, care stie cum sa bag niste vaselina sau ulei la rurment fara sa dau toata treaba jos?
Tu ce ai mai rezolvat? Ai fost cu ea in service? Merci!


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 3 Jan 2006, 19:35
Post #8


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




S-a rezolvat in service cu niste spray lubrifiant aplicat pe tija amortizorului, chiar deasupra aparatorii din cauciuc, acum e iar ca noua! wink.gif


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisstian
post 9 Jan 2006, 08:24
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 January 05
From: Bistrita




QUOTE(Flores @ 3 Jan 2006, 19:35)
S-a rezolvat in service cu niste spray lubrifiant aplicat pe tija amortizorului, chiar deasupra aparatorii din cauciuc, acum e iar ca noua! wink.gif
*

Sper sa fie si la mine doar acceiasi problema pentru ca si la mine se aude un scartait atunci cand virez stanga-dreapta pe loc sau in mers cu viteza redusa.
Chestia asta mi se intampla de vreo 2-3 saptamani. La inceput nu i-am dat importanta, m-am gandit ca e de la cauciucuri (carosabilul era umed) , insa am observat mai nou ca scartie si daca e uscat asfaltul. Coincidenta sau nu si eu am in jur de 22000km parcursi. Acum ma gandesc de ce la uni scartie si la alti nu.
Eu imi duc destul de des masina la spalat.
Pana una alta il pun pe tata sa arunce o privire la directie in timp ce eu misc de volan si daca NU E de la anvelope atunci merg la service.

This post has been edited by crisstian: 9 Jan 2006, 12:29


--------------------
Logan Ambition 1.6l noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisstian
post 12 Jan 2006, 13:40
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 January 05
From: Bistrita




Ei si cum spuneam anterior si mie imi scartia ceva la roata stanga in fata in momentul in care viram scurt pe loc stanga-dreapta. Acel scartait in timp ce ma deplasam (50-60 km/h) ATENTIE nu prin gropi ci atunci cand treceam peste DENIVELARI se transforma intr-o combinatie scartit-bataie-,,horcait" (e mai greu sa transpun sunetul in litere).
Asa ca m-am dus la service unde AM AVUT PARTE NUMAI DE NEPLACERI.
Am sa dezvolt putin problema deoarece poate mai sunt si altii care pot ragasi in situatia mea.
Deci pe loc scartaie iar in deplasare eu fiind la volan initial am crezut ca bataia combinata cu scartait de cauciuc, dupa mine, se auzea din spatele masini. Era un zgomot pe care pur si simplu de la volan in mers nu mi-am putut da seama exact de unde vine. Asadar m-am dus cu 2 problem la service scartait fata si bataie in spate, in timp ce ma deplasam.
Ei acolo meseriasilor le-au luat 2 ZILE SA GASEASCA CE PROBLEME AVEAM.In prima zi au ciulit urechile baietii si DUPA CE AU CAUTAT DACA AM JOCURI , au constatat ei ca scartaitul vine de la roata DREAPTA (desi eu auzeam roata stanga ) in fine au urcat-o pe elevator si au uns o rotula inferioara(nu intru in amanunte, au desfacut-o, n-am vazut exact cum) au dat-o jos am facut o tura si surpriza smile.gif si-au dat seama ca stanga e cu probleme.
Ca-n filme . In timpa ce eu stateam nedumerit mai apare unu cu un logan ...acceaias problema, cu exceptia ca la el doar...se auzea un scartait la viraje -atat. Nu intru in amanunte ..si la ala i-au uns ....rotulele dupa care l-au expdiat desi omul nu parea a fi multumit.....
OK. Masina... pe elevator... uns rotula dreapta...facut din nou o tura. Parca nu mai facea asa de rau, dar tot scartaia un pic. Bine aici intervine vrajeala data de ei cica ....se aud pneurile. Ok mi-am pus ,,dopuri in urechi" si am trecut la etapa a 2-a (cea mai interesanta)
Etapa a 2-a si cea mai grea pentru ei-depistarea zgomotului in timp ce ma deplasam. Va spuna ca am plimbat (in jur de 35-40 Km pe total) masina pe rand cu 4 ,,meseriasi' ca sa asculte si sa identifice de unde vine sunetul. Bai da n-am crezut ca sunt asa de incompetenti. Binenteles ca am scos din portbagaj TOT incusiv roata de rezerva la gandul ca vibreaza ceva in masina, dar tot se auzea.... ......au uns tijele la amortizoare ....strans piulite pe ici pe colo....da tot n-au gasit nimic Aveam niste nervi. Prima zi trecu- orele 13.00-17.00.
Am zis ca vin a doua zi .
In timpa ce am mers spre casa scartaitul din fata a revenit din nou. Cu alte cuvinte ca si cum nu am fost pe la sevice. Faza cu scartitul in fata era cum era, dar celalalt zgomot (din mers) se auzea foarte tare !Asa ca in timp ce conduceam pe un drum cu denivelari l-am pus pe tata sa tina de volan si am deschis usa (in mers!) si m-am aplecat in afara cat am putut(trebuia sa ,,tin" si pedalele) ca sa pot asculta sub sub masina sa vad de unde dracu vine zgomotul ca ajunsesem la exasperare. Si asa .....intr-un final am ajuns la concluzia ca zgomotul vine din fata.......adica ceea ce scartia pe loc in mers se transforma in bataie- scartait ( greu de explicat in litere zgomotul)
Asa ca o parte din treaba meseriasilor am facut-o eu.
A 2-a zi m-am prezentat la 8.00 sa rezolv din nou AMBELE PROBLEME.Spunandu-le ca PROBLEMA e in fata, doar sa o gaseasca.
A 2 zi accelas cosmar .....NU GASEAU defectul. Le-am zis sa facem un test la telescoape (pe stand) poate se aude atunci de unde vine zgomotul . Culmea pe stand nici o scartaitura, NIMIC.
Pe la 12.00 m-am enervat si m-am dus la un inginer de acolo si i-am spus sa-mi dea CEL MAI BUN MECANIC PE CONSIDERA EI CA IL AU IN SERVICE. S-a dus inginerul si la chemat pe UNUL care, nu stiu, daca era cel mai bun sau nu smile.gif , a venit si-a ,,bagat nasul" pe la roti SI A GASIT DEFECTIUNEA! I-a luat 5 minute! .
ERA BRATUL INFERIOR . AVEA JOC ROTULA.
Atentie meseriasu care a gasit defectiunea a bagat un levier printre elementele de suspensie-directie (n-am fost eu atent cum a facut) dar am vazut cum juca rotula inferioara in timp ce misca levierul, (cea care e prinsa de bratul inferior). Ceilalti nu au verificat in modul acesta..au verificat doar miscand roata....
Au schimbat bratul .....nu m-a costa NIMIC ....masina e in garantie. Am 22500 km. Dupa ce au dat jos bratul am verificat rotula de pe brat si intradevar avea joc.
Dupa inlocuirea piesei scatiaielile si zgomotele au disparut.
Facusem o socoteala asa...pe la masina mea au colindat vreo 6-7 oameni in doua zile ca sa vada ceprobleme are.
ATENTIE PRIMUL CARE s-a ocupat de masina fusese la specializare! ....dar degeaba smile.gif
Din punctul meu de vedere ,poate gresesc, insa eu cosider ca acesta defectiune trebuia gasita in max o ora de catre un mecanic. Este o chestie elementara de mecanica! Hmmm..2 zile sa gasesti bratul inferior defect.....
Binenteles ca dupa intamplarea asta am inceput sa ma interesez unde gasesc un mecanic mai mai bun .....si cred ca am si gasit deja.
Asadar ......aveti grija la scartaieli! ca nu se stie de unde vin smile.gif

This post has been edited by crisstian: 12 Jan 2006, 14:47


--------------------
Logan Ambition 1.6l noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 17 Jan 2006, 12:08
Post #11


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




QUOTE(crisstian @ 9 Jan 2006, 08:24)
Sper sa fie si la mine doar acceiasi problema pentru ca si la mine se aude un scartait atunci cand virez stanga-dreapta pe loc sau in mers cu viteza redusa.
*



Cand au ridicat-o pe elevator mai scartaia? La mine cand miscam rotile stanga-dreapta pe elevator scartaia ca naiba si a fost usor de identificat sursa de unde provine zgomotul. Pe de alta parte, dupa un traseu pe autostrada de 1500Km, cand am intrat in oras iar a inceput sa scartaie exact ca la inceput, dupa cativa zeci de Km prin oras si-a revenit, sa vedem cat o tine!


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisstian
post 17 Jan 2006, 13:18
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 January 05
From: Bistrita




QUOTE(Flores @ 17 Jan 2006, 12:08)
Cand au ridicat-o pe elevator mai scartaia? La mine cand miscam rotile stanga-dreapta pe elevator scartaia ca naiba si a fost usor de identificat sursa de unde provine zgomotul. Pe de alta parte, dupa un traseu pe autostrada de 1500Km, cand am intrat in oras iar a inceput sa scartaie exact ca la inceput, dupa cativa zeci de Km prin oras si-a revenit, sa vedem cat o tine!
*


Pe elevator nu mai scartaia!
In orice caz mare atentie de unde vin UNELE zgomotele pentru ca in masina mai ales cand conduci zgomotele sunt destul de greu sa le depistezi de unde vin. Eu am ,,carat" 4 mecanici cu mine si nici unul n-a fost in stare sa gaseasca SURSA SI ZONA DE UNDE VINE ...de fapt am scris mai sus toata aventura....la service asa ca nu mai repet.
Insa multa vreme mi-a scartit, dar nu i-am dat importanta pentru ca se auzea foarte incet. Adica trebuia sa ai auzul ,,fin" ca sa-l auzi. Atunci nici n-am vrut sa merg la service ca ,,sigur" numai eu auzeam scartaitul....... In masina si cel mai mic zgomot il depistez daca se aude.
Insa citind diversele situatii de pe forumul ne putem da seama ca ce scartaie la mine nu scartie neaparat si la altcineva acceaias chestie desi zgomotele pot fi din aceias zona.
Oricum zgomotul facut de bratul inferior a fost o lectie pentru mine. De la volan in mers eram 80-90% convins ca zgomotul vine din spate (,,maimutele" 100%), insa dupa ce am deschis usa, IN MERS..... aplecat sub masina , si am ciulit urechile..... zgomotul venea din fata.
La un moment dat un ,,meseriasi" ar fi zis ca vine din rezervor si n-am ce-i face... sa merg asa....Hmmmm
Bine ca s-a rezolvat. Eram in stare sa merg pana la fabrica, daca nu erau in stare sa-mi rezolve problema la service.
Va dati seama ce iesea. Se faceau astia de la service de cacao. Un banal joc la o rotula (BRAT INFERIOR) nu fusesera in stare sa gaseasca.
Bai ce oameni...Pacat de firma Renault.

This post has been edited by crisstian: 17 Jan 2006, 13:22


--------------------
Logan Ambition 1.6l noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kodrix
post 18 Jan 2006, 20:36
Post #13


Membru tanar


Group: Members
Posts: 220
Joined: 20 July 05




Acum 2 saptamani dupa un drum de vreo 2 ore pe un drum cu zapada, cand, am ajuns in oras am observat ca cand fac un viraj se aude un zgomot suspect de la suspensia dreapta fata. M-am gandit ca s-o fi depus zapada pe aparatorile de noroi si ca se aude de acolo, dar am verificat si am observat ca roata nu atinge acolo de gheata depusa. Zgomotul scos este asemanator celui de caucuiuc frecat de metal sau ceva. De la ce o fi acel zgomot, de la amortizor, de la un pivot sau eventual de la vreo bucsa?

This post has been edited by kodrix: 18 Jan 2006, 20:38


--------------------
- - -
Skoda Fabia 1.2TSI 2010
Logan 1.4MPI Laureate 2005 de la 0 km la peste 180.000 km

Logan 1.4MPI 2009 E0
Logan 1.4MPI 2009 Ambiance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saruman
post 18 Jan 2006, 22:12
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 303
Joined: 24 September 04




Poate ca nu atinge cand te dai jos din masina, dar pe drum, cu denivelari atinge. Aaa, stai, acum 2 saptamani...mai ai gheata pe masina? Zgomotul persista, e continuu, de aceeasi intensitate, variaza in functie de turatie sau viteza?


--------------------
Mercedes C 180 Kompressor 2006 Elegance
De multe ori drumul este mai important decat destinatia.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sfatos
post 19 Jan 2006, 10:35
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 30 October 04
From: Constanta




Este normal sa faca asa daca ai mers pe zapada, si mie imi facea iarna trecuta, iar cand ma dadeam jos din masina nu se vedea ca atinge roata, dar la curbe se auzea pentru ca se atinge cu marginea cauciucului avand in vedere ca acesta este mai lat, iar in momentul cand iei curba marginea acestuia atinge acea depunere de gheata si zapada de pe aparatori. Eu am bracat rotile pe loc, apoi m-am dat jos si m-am uitat si intr-adevar atingea. Deci nu este nici o problema, stai linistit.


--------------------
Dacia LGN Laureate, Egee, 1.4 - CT 24 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nvasiliu
post 19 Jan 2006, 14:52
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 16 January 06
From: Romania




Te rog spune-ne despre ce service e vorba


--------------------
ex-Dacia Logan / New Mitsubishi Lancer ||| Ambition 2005 /Inform Plus - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisstian
post 19 Jan 2006, 15:43
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 January 05
From: Bistrita




QUOTE(nvasiliu @ 19 Jan 2006, 14:52)
Te rog spune-ne despre ce service e vorba
*


La Dacia Service BISTRITA , jud. Bistrita-Nasaud.


--------------------
Logan Ambition 1.6l noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kodrix
post 19 Jan 2006, 21:11
Post #18


Membru tanar


Group: Members
Posts: 220
Joined: 20 July 05




Nu, nu mai are gheata si face la fel in continuare. Cand am auzit prima data zgomotul am pus pe cineva sa stea jos din masina si nu atingea in gheata.Scuze ca am facut un topic separat pt. problema mea, dar nu am vazut acest topic. Parca as zice ca e de la flanse.

This post has been edited by kodrix: 19 Jan 2006, 21:12


--------------------
- - -
Skoda Fabia 1.2TSI 2010
Logan 1.4MPI Laureate 2005 de la 0 km la peste 180.000 km

Logan 1.4MPI 2009 E0
Logan 1.4MPI 2009 Ambiance
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 25 Jan 2006, 15:11
Post #19


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




QUOTE(kodrix @ 19 Jan 2006, 21:11)
Nu, nu mai are gheata si face la fel in continuare. Cand am auzit prima data zgomotul am pus pe cineva sa stea jos din masina si nu atingea in gheata.Scuze ca am facut un topic separat pt. problema mea, dar nu am vazut acest topic. Parca as zice ca e de la flanse.
*



Ai mai rezolvat ceva? Nu a tinut mult nici la a mea si a inceput sa scartaie, cealalta roata, am dat cu spray lubrifiant la amortizor cum am vazut ca au dat meseriasii la service, nimic! Ce sa-i mai fac? Unde s-o mai ung?


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fabrizzio
post 25 Jan 2006, 20:01
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 24 November 04




Nici nu stiu cum sa spun......."Ma bucur ca nu sunt singur !!! " sau " E regretabil ca se aplica din nou zicala asa face toate !!" ...

Cu cat ma gandesc mai bine, tind sa optez pentru a doua varianta .
Da si la mine scartaie exact ca o usa neunsa asa cum spunea un coleg de forum.
E foarte curios, ca pe timp calduros nu facea asa, la mine face de cand a venit iarna, si e bizar ca face nu cand e rece masina ci cand se mai incalzeste un pic. Si numai la viteze mici .
Nu prea cred ca e de la amortizoare,pentru ca scataie cand sta pe loc masina si nu exista balans . Face cand virez la stanga si la dreapta usor (nu brusc).
Pe de alta parte nu cred ca e o problema tehnica grava (daca ar fi grava cu siguranta ar fi si alte simptome de la directie), dar e o chestie deranjanta si chiar jenanta.
Referitor la nu stiu ce brat sau bucsa uzata, iarasi sunt reticent ca ar produce un zgomot atat timp cat masina stationeaza si nu se afla in balans. Se poate sa fi fost o defectiune conexa dar nu cred ca provoca acel scartait.

Pentru un moment cred ca va ramane o dilema .

Din pacate nu prea am timp sa studiez problema, si pe aceasta cale ii provoc pe "veterani ai loganului" asa cum este Klaus, sa nu se dezica si sa dea de cap acestei probleme care se pare ca ia amploare.

Multumesc colegilor de pe acest forum pentru ca datorita lor multi au inteles aceasta masina si am reusit sa o "disecam" (la propriu chiar).

Astept sa se rezolve si aceasta problema.......


--------------------
dacia logan - ambition
The truth is out there ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 Jan 2006, 20:03
Post #21


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




La mine nu ia amploare ca nu are ce (ca nu face)... D-aia nici nu ma framanta...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ICET
post 25 Jan 2006, 22:35
Post #22


O fi bine sa fii rau sau e rau sa fii bine??


Group: Members
Posts: 750
Joined: 3 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(fabrizzio @ 25 Jan 2006, 20:01)
Nu prea cred ca e de la amortizoare,pentru  ca scataie cand sta pe loc masina si nu exista balans . Face cand virez la stanga si la dreapta usor (nu brusc).
*


Pai amortizoarele fata nu se misca odata cu rotirea volanului?


--------------------
FIAT Grande Punto 2006 - B 07 CHE
StarGuide Sg-43-ds

Marbella M-5010 defect

Membru Frigotehnist.STELIST pe viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flobug
post 25 Jan 2006, 23:26
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 12 January 05




Salut!Am citit acest topic si m-am gandit sa va spun ce am patit eu.Pe loc cand viram maxim stanga sau dreapta incepea sa tremure si scotea un sunet.Am fost in service si baietii au constat ca pompa de servo e de vina si a trebuit sa o schimbe.Acum e ok!


--------------------
Dacia Logan - BV 05 ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisstian
post 26 Jan 2006, 07:33
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 January 05
From: Bistrita




QUOTE(fabrizzio @ 25 Jan 2006, 20:01)
Cu cat ma gandesc mai bine, tind sa optez pentru a doua varianta .
Da si la mine scartaie exact ca o usa neunsa asa cum spunea un coleg de forum.
E foarte curios, ca pe timp calduros nu facea asa,  la mine face de cand a venit iarna, si e bizar ca face nu cand e rece masina ci cand se mai incalzeste un pic. Si numai la viteze mici .
Nu prea cred ca e de la amortizoare,pentru  ca scataie cand sta pe loc masina si nu exista balans . Face cand virez la stanga si la dreapta usor (nu brusc).
Pe de alta parte nu cred ca e o problema tehnica grava (daca ar fi grava cu siguranta ar fi si alte simptome de la directie), dar e o chestie  deranjanta si chiar jenanta.
Referitor la nu stiu ce brat sau bucsa uzata, iarasi sunt reticent ca ar produce un zgomot atat timp cat masina stationeaza si nu se afla in balans. Se poate sa fi fost o defectiune conexa dar nu cred ca provoca acel scartait.

Astept sa se rezolve si aceasta problema.......
*


Parca ar fi ,,surori" masinile noastre.
Asa imi facea mie la inceput. Dupa un timp....... scartaitul, in mers peste denivelari (nu prin gropi), s-a trasformat in bataie-horcait, iar pe loc (stationat) scartaia la viraje scurte stanga dreapta).
Am avut joc la bratul inferior stanga (mai exact pivotul inferior)
Mergi la service, dar asigura-te ca esti pe maini bune. Nu de alta......la Bistrita le-a luat 2 ZILE sa-mi descopere MAREA PROBLEMA. Pe mine experinta respectiva m-a pus pe ganduri vizavi de profesionalismul si experinta celor de la SERVICE.
Asa ca fie mai astepti sa vezi cum evolueaza scartaitul (pentru ce de el nu mai scapi)......fie iei masuri. Asa in paranteza fie spus si mie prima data mi-au uns tot ce se putea unge tije amortizoare etc,....
Apropo mai e cineva de pe forum ,,arondat" la DACIA SERVICE BISTRITA.

This post has been edited by crisstian: 26 Jan 2006, 07:34


--------------------
Logan Ambition 1.6l noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fabrizzio
post 26 Jan 2006, 09:16
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 24 November 04




multumesc pentru raspunsuri........se pare ca va trebui sa fac o vizita la service.........si cred ca voi merge cu paginile de forum printate, asa sa nu pierd foarte mult timp pe acolo !!!! ar fi fun ca mecanicii de la dacia sa se inspire de pe acest forum (personal cred ca unii deja o fac).....

revin cu vesti dupa ce ma intorc din service...


--------------------
dacia logan - ambition
The truth is out there ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 26 Jan 2006, 11:07
Post #26


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(fabrizzio @ 26 Jan 2006, 09:16)
.....si cred ca voi merge cu paginile de forum printate, asa sa nu pierd foarte mult timp pe acolo !!!!
*

radmasa.gif Stiu un service unde seful de sevrice era in clabuci "aia cu forumul' a naibii sa fie, ca vine lumea la noi cu paginile din forum si ne spune ce sa facem..."

Daca tot te duci la ei, pune-i sa verifice de scartait tot ce poate fi legat de directie (capete de bara - improbabil totusi astea, arcuri (asezare, teci), amortizoare (prindere sus, tija piston, garnitura limitatoare), flansa cu rulment si prinderile in ea (aia de sus, din oalele amortizoarelor), bucsi bara antiruliu, pivot, etrier si placute)


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Boss
post 26 Jan 2006, 12:27
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 7 June 05




Salutare ! Si la mine face la fel, am fost sa-i schimb uleiu la 8000 de km, au ridicat-o pe elevator sau cum i-o zice si cand miscau de roti se auzea un scaratait usor. Mecanicul de acolo a spus ca e cauciucu de la amortizor care nu stiu ce atinge, i-a dat cu un fel de spray si acu mai rau face. Cand virez dreapta si pe loc si in mers se aude un scartait usor. Din cate am citit pe aici nu pare sa fie o problema atat de grava si intra la capitolul "asa face toate". Deocamdata nu ma deranjeaza atat de tare, sper sa nu se transforme in scartait + bataie. Sa ma duc sau sa nu ma duc la service ? Acceleratia la fel face dar isi revine dupa cateva minute, cand se incalzeste un pic in masina. Tare-mi e ca zgomotul sa nu provina exact din locul in care ies fierataniile pentru directie, din habitaclu afara (scuze nu prea le am cu masinile si cu termenii tehnici)....in cazu asta solutia ar fi simpla, spray special la imbinari...acuma nu stiu, om trai si om vedea.


--------------------
Dacia Logan Ambition - B-59-CGF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13nov
post 29 Jan 2006, 22:36
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 260
Joined: 7 June 04
From: Bucuresti




Si a mea a inceput sa scartie la viraj pe loc. Am studiat problema si zgomotul vine de undeva din zona amortizorului dreapta fata. Scartaitul e foarte asemenator cu cel pe care il facea bucsa de la axul volan la supernova, singura diferenta este ca se aude din exteriorul habitaclului.
Stiu ca amortizorul are un rulment pe undeva dar nu stiu exact unde, oricum banuiesc ca ala e de vina.


--------------------
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI 2008
Clio III 1.5 dci Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hann
post 30 Jan 2006, 10:11
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 28 September 05




Si la mine a inceput sa scartaie dupa frigurile astea (nu stiu daca e o legatura dar acu a inceput) cand iau viraj drapta pe loc, dar numai cand rotesc volanul destul de energic si scartaiala apare cand volanul trece printr-o anumita pozitie
(de fiecare data aceeasi).
A gasit careva vreo rezolvare/cauza concreta?

EDIT: am aproape 2900KM. Ce naiba, deja ma scoate din minti masina sta cu zgomotele ei.

This post has been edited by Hann: 30 Jan 2006, 10:14


--------------------
Dacia Logan - Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisstian
post 30 Jan 2006, 10:24
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 236
Joined: 25 January 05
From: Bistrita




La mine s-a rezolvat prin .....schimbat una bucata brat inferior stanga. Dupa ce l-am schimbat nu am mai avut probleme.
Citeste tot topicul o sa gasesti o gama diversificata de scartaieli si eventuale rezolvari..... smile.gif


--------------------
Logan Ambition 1.6l noiembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 12:25
Forum Renault