DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> inmatriculare autoturism, schimbare domiciliu in Bucuresti

BZN
post 5 Feb 2008, 19:45
Post #1


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Stie cineva daca exista un termen in care trebiue sa inmatriculezi un auto la schimbarea domiciliului dintrun alt judet in Bucuresti?
Eventual, care sunt pasii de urmat?
Scuze daca am nimerit rau...


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius*
post 10 Feb 2008, 15:30
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 20 November 07




Termenul este de 30 zile. Documentele necesare le gasesti aici.



--------------------
VW 1J5 ATD 2OO4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 15 Feb 2008, 16:17
Post #3


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Pt cei care sunt in aceasta situatie:
Primul drum se face la un birou autorizat acte auto, apoi trebuie mers la sectia financiara de la vechiul domiciliu, se obtine viza si atestatul fiscal, cum ca impozitul e platit la zi, si apoi se asteapta sosirea dosarului fiscal la circumscriptia de la noul domiciliu.
Masina ramane inmatriculata, nefiind nevoie de radiere de la vechiul domiciliu, deci fara drum la aceasta politie.
Dupa ce dosarul soseste, obtii viza de luare in evidenta la noua adresa, si cu fisa de inmatriculare, mergi la politie, unde inregistrezi auto cu noile numere.
Deci, foarte important, masina ramane inmatriculata in toata aceasta perioada, radierea si inmatricularea facindu-se la politia de la noul domiciliu.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 15 Feb 2008, 16:23
Post #4


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Felicitari, uneori oamenii "uita" sa mai posteze dupa ce au rezolvat problema !


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C@talin
post 25 Feb 2008, 01:49
Post #5


Dealer autorizat droguri/Stil romantic: Sef.


Group: Members
Posts: 5.405
Joined: 5 December 05
From: cucu




Intreb si eu,la cat ajunge cu tot cu rar si inmatriculare sa fac noile acte la o masina deja inmatriculata,doar ca proprietaru vrea sa isi pastreze numerele,cat ma costa numerele noi si rar ?


--------------------
Range Rover V8 5.0 Vogue SE - B 666 IAD
Sold my soul to the devil for the Range.
Ladies if you wanna hang with me, you need a good rope .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 25 Feb 2008, 07:38
Post #6


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Poate te ajuta cele scrise aici.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 11 Mar 2008, 20:01
Post #7


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Azi am depus dosarul.
Aviz celor in aceasta situatie : se plateste doar taxa pt certificatul de inmatriculare de 30 ron, NU si cea de 52 ron , taxa de inmatriculare, eu asa am facut... sad.gif
Am mai platit 85 ron nr. preferentiale si in 24 ore am totul (nr.+ certificat).


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
airimia13
post 11 Mar 2008, 20:47
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 9 March 06
From: Nehoiu/Bucuresti




Fericitule smile.gif, eu inca astept sa ajunga dosarul de transfer de la Nehoiu la sectorul 6 ca sa pot completa fisa de inmatriculare si sa imi schimb talonul. Deja a trecut o sapotamana de cand a plecat si inca nu a ajuns (cred ca daca mergi pe jos ajungi mai repede decat cu posta)

This post has been edited by airimia13: 11 Mar 2008, 20:48


--------------------
Dacia 1310 1998 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 11 Mar 2008, 21:34
Post #9


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Eheee ,am stat 3 saptamani, rabdare ca armata e lunga biggrin.gif


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
airimia13
post 11 Mar 2008, 21:44
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 9 March 06
From: Nehoiu/Bucuresti




Partea nasoala e ca ieri au fost duoa saptamani de cand am completat fisa de inmatriculare la Nehoiu si tare ma tem ca daca mai intarzie dosarul trebuie sa o refac pentru ca e valabila pana pe 30 martie.

Dupa ce ajunge dosarul, mai trebuie facut ceva sau te duci doar cu fisa sa o completezi.
Trebuie platit si impozitul ?
La politie chiar daca ai ales numere preferentiale, ti le face in 24 ore?


--------------------
Dacia 1310 1998 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 11 Mar 2008, 22:04
Post #11


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




1. Stai linistit, e valabil SIGUR , am intrebat eu, am fost in aceeasi situatie.
2. Tu ai achitat la vechiul domiciliu o fractiune din impozit asa ca nu trebuie sa platesti , cel putin pana la 31 martie nimic( eu nu am platit).
3. Ei asa s-au laudat biggrin.gif acu...,vad maine!


12 Mar 2008, 19:31:
Gata, am rezolvat yupy.gif
Inca ceva , TREBUIE schimbat si permisul daca iti modifici domiciliul , am intrebat personal la ghiseu. Bine ca nu sunt in aceasta situatie.

This post has been edited by BZN: 12 Mar 2008, 19:31


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
airimia13
post 12 Mar 2008, 21:02
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 9 March 06
From: Nehoiu/Bucuresti




Asta stiu, cand ma duc pentru talon schimb si permisul.


--------------------
Dacia 1310 1998 L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stryder
post 17 Mar 2008, 22:00
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 5 September 05




BZN, imi poti spune ce acte ti-au trebuit la Udriste?Certificat de radiere de la vechiul domiciliu ti-a trebuit?


--------------------
daewoo matiz . - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 17 Mar 2008, 22:07
Post #14


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Nu, n-ai treaba cu politia de la vechiul domiciliu.
@stryder nu pot PM!
NU se radiaza masina, deci fara certif. de radiere... ,restul e ok.


This post has been edited by BZN: 17 Mar 2008, 23:09


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Georginho
post 17 Mar 2008, 23:18
Post #15


Inventiv


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 6 July 07




Dupa inmatricularea masinii, ITP-ul se transcrie pe noul talon? Adica ramane valabil in vechiul termen?


--------------------
*** *** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 17 Mar 2008, 23:20
Post #16


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




exact


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 27 Sep 2009, 21:32
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Am ajuns si eu in situatia de a-mi schimba certificatul de inmatriculare ca urmare a schimbarii numelui de familie si a domiciliului (intre 2 orase din cadrul aceluiasi judet). Ce nu mi-e clar:
1. La politie e nevoie de cartea masinii, pe care e trecut numele vechi si adresa veche. Sigur trebuie trecut numele nou si adresa noua; insa cine face modificarea asta? Trebuie sa ma duc la RAR sau o face politia?
2. E nevoie si de RCA. Normal ca masina are RCA, insa trebuie trecuta polita pe numele nou inainte de a ma duce la politie cu actele? Ce se intampla cu asigurarile (RCA si casco) in cazul asta: trebuie incheiate unele noi sau doar se transfera cele vechi prin acte aditionale?
3. Trebuie viza de la fisc (pe fisa de inmatriculare); dat fiind faptul ca ma mut in alt oras din acelasi judet, trebuie vize din ambele orase (adica ma duc sa ma scoata de la impozit in primul oras si sa ma bage in al doilea)? Sau baza de date e comuna pe judet, si trebuie doar o viza cum ca e platit impozitul?
Multumesc!

This post has been edited by Como: 27 Sep 2009, 21:33


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanDen
post 27 Sep 2009, 22:00
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 6 August 09




Am si eu o mica intrebare legata de achizitionarea unui autoturism cumparat de mine in urma cu cateva luni de la un domn cu care am facut act de vanzare cumparare si care mi a dat si certificatul fiscal pentru a o putea inregistra si eu la primarie.

Masina am inregistrat o la primarie pe numele meu insa actele masinii au ramas pe numele fostului proprietar; pe talon nu s -a scris data la care a fost vanduta masina .

Am actul de vanzare cumparare intre fostul proprietar si mine iar acum eu vreau sa vand masina la o alta persoana ma puteti indruma ce trebuie sa fac?Actul nu de vanzare cumparare se va face intre mine si noul cumparator sa inteleg insa cu actele masinii talon ,nr cum se procedeaza,trebuie ca viitorul proprietar sa mai ia legatura cu vechiul proprietar?


--------------------
dacia solenza 2004 - B-03-DDD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shnndr
post 24 Feb 2012, 14:56
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 23 February 12




Ghid complet schimbare permis si talon la schimbarea domiciliului:

Odata cu schimbarea buletinului am decis sa imi schimb si domiciliul trecut in buletin, si drept urmare a trebuit sa imi schimb si permisul de conducere si certificatul de inmatriculare (talonul si placutele cu numere). Ceea ce veti citi mai jos se aplica pentru schimbarea domiciliului din Calarasi in Bucuresti (pentru alte localitati, presupun ca procedura este foarte asemanatoare, daca nu identica).

Iata ce trebuie sa faceti:

Preschimbarea Permisului de Conducere:
-platit taxa CEC (68 lei); nu platiti taxele la BCR - mi-au zis dupa ce am stat la coada ca au conturile gresite blink.gif
-completat Fisa Detinatorului Permisului de Conducere (o gasiti la SRPCIV la biroul de informatii si pe site-ul lor - cred ca o puteti folosi si pe cea de pe site-ul lor - ; SE POATE COMPLETA DE MANA; nu trebuie completata la masina, nu va lasati pacaliti de birourile de acte auto ca sunt niste jegmanosi care ar face orice ca sa mai faca rost de un client; pe ghiseele de la SRPCIV scrie clar ca actele se pot completa olografic)
-facut copie dupa buletin
-luat toate astea si cu permisul vechi si mers la SRPCIV, unde va va face o poza
Permisul e gata in 2 ore.

Schimbare Certificat de Inmatriculare si placute numere sau 'unde treaba incepe sa se imputa':
-In localitatea unde aveti masina inregistrata, de la Directia Taxe si Impozite va trebui printre altele sa cereti un Certificat Fiscal pentru Persoane Fizice privind Impozitele si Taxele Locale (NU AVETI NEVOIE DE VIZA DE LA EI PE FISA DE INMATRICULARE, ACEST CERTIFICAT FISCAL TINE LOCUL ACELEI VIZE).
-Inafara acestui Certificat Fiscal, trebuie sa faceti rost de dosarul masinii dumneavoastra tot de la Directia Taxe si Impozite a fostei localitati. Trebuie sa o rugati cat puteti de frumos pe tanti de acolo sa va caute dosarul in arhiva si sa va completeze cateva foi (ii ia cam jumatate de ora sa faca treaba asta). Daca nu o rugati frumos, s-ar putea sa va cheme in alta zi sau sa va spuna ca dureaza mult mai mult decat dureaza in realitate doar ca sa scape de voi. Dupa ce tanti va scoate din arhiva dosarul, trebuie sa scrieti de mana o cerere de transfer dosar in care specificati fosta adresa, actuala adresa si faptul ca doriti transferul dosarului autoturismului marca cutare, cc* cutare, ss* cutare, sm* cutare; o sa mai completati inca o foaie tip cu datele personale si tanti de acolo va scoate din evidenta fiscala, va face certificatul fiscal, va face o cerere oficiala catre primaria noii localitati si va inmaneaza dosarul.
*cc = capacitate cilindrica; ss = serie sasiu; sm = serie motor;
-Tot in fosta localitate trebuie sa va platiti impozitul masinii. Eu am fost pe data de 22 februarie si doamna de acolo m-a sfatuit sa nu platesc pentru tot anul, pentru ca o sa trebuiasca sa platesc din nou cand trec masina in evidenta in noua localitate. Asa ca am platit doar pana pe data de 29 februarie, urmand sa platesc restul in noua localitate, dupa ce ma vor trece in evidenta, ca sa nu platesc de 2 ori. Cel mai bine o intrebati pe doamna de acolo cat sa platiti din impozit. Cert e ca trebuie sa fiti la zi cu taxele ca sa puteti primi Certificatul Fiscal.
-Asta e tot ce trebuie sa faceti in vechea localitate. NU AVETI TREABA CU POLITIA.
-In noua localitate, trebuie sa va completati Fisa de Inmatriculare (puteti sa o completati de mana!). Va mai trebuie niste copii xerox dupa: Certificat Fiscal, buletin, cartea de identitate a vehiculului, actul de proprietate (factura fiscala) si Certificat de Casatorie (!) in caz ca sunteti casatoriti/(-te) si mergeti cu toate astea, plus Cartea de Identitate a Vehiculului in original, actul de proprietate in original (adica factura fiscala), Fisa de Inmatriculare completata si Certificatul Fiscal din vechea localitate in original la Directia Impozite si Taxe a noii localitati ca sa va treaca in evidenta. Trebuie sa aveti la voi si dosarul din fosta localitate, care cuprinde: cererea scrisa de Directia Taxe si Impozite din fosta localitate catre primaria noii localitati, Decizia de Impunere de la fosta localitate, Declaratia Fiscala de la fosta localitate, copia dupa buletinul vechi si tot ce v-a mai dat doamna din fosta localitate(tot dosarul vechi). La Directia Taxe si Impozite din noua localitate am mai primit un formular de completat: o 'Declaratie fiscala/Decizie de impunere' (din care veti completa doar Sectiunea 1; puteti lua ca model acelasi formular pe care l-ati completat tot domniile voastre cand ati intocmit dosarul din fosta localitate; il aveti in dosarul vechi).
-La Directia Impozite si Taxe o sa va puna o viza pe Fisa de Inmatriculare si va intocmeste o decizie de impunere noua, in dublu exemplar, unul vi-l adauga in noul dosar fiscal (care va ramane in evidenta lor), iar pe celalalt il veti primi voi. Puteti alege sa platiti restul impozitului pentru autoturism(daca ati mers pe varianta mea, cu plata partiala in vechea localitate) acum sau puteti alege sa il platiti altadata, pana la termenul scadent. Veti primi inapoi factura fiscala a autoturismului (originalul), cartea de identitate in original, fisa de inmatriculare vizata si certificatul fiscal in original.
-Platiti chitanta CEC pentru certificat de inmatriculare (CEA IN VALOARE DE 37 DE LEI, NU SI CEA IN VALOARE DE 50 DE LEI; AIA E PENTRU INMATRICULARE VEHICUL, VOI VRETI DOAR SA VA SCHIMBATI TALONUL SI NUMERELE).
-Va prezentati inapoi la DRPCIV, cu urmatoarele acte (asezate in ordinea asta): chitanta CEC, fisa de inmatriculare pe care v-au vizat-o la Taxe si Impozite, cererea tip catre SRPCIV completata de mana (de obicei e pe spatele formularului fisei de inmatriculare), Certificatul Fiscal din fosta localitate in original si copie, copie buletin, copie carte de identitate a vehiculului, talon in original, cartea de identitate a vehiculului in original.
-Platiti la SRPCIV taxa pentru numere de inmatriculare (40 lei), si taxa suplimentara pentru numere preferentiale (45 lei) daca doriti sa va alegeti personal numerele, pentru care veti primi o chitanta. Cartea de Identitate in original ramane la ei pana cand va ridicati numerele.
-Va intoarceti in 2 ore cu chitanta si buletinul pentru certificat de inmatriculare si placute cu numere.

Va recomand sa preschimbati permisul si sa va schimbati certificatul de inmatriculare odata, ca sa le ridicati odata si sa economisiti timp. Eu am descris pasii separat, dar puteti sa faceti voi legaturile. Nu exista o ordine in care trebuie schimbate aceste acte intrucat nu exista nicio legatura intre permis si certificat de inmatriculare, ci doar intre buletin si permis, respectiv buletin si certificat de inmatriculare.


Alte note:

ASIGURAREA OBLIGATORIE (RCA-ul) NU TREBUIE SCHIMBAT! Pe mine era sa ma pacaleasca niste indivizi de la un birou de acte auto. Noroc ca am intrebat la informatii la DRPCIV inainte sa iau o decizie. Chiar daca polita de asigurare e facuta pe numarul vechi de inmatriculare, este facuta si pe seria sasiului. In fapt seria sasiului conteaza pe polita de asigurare, si nu numarul de inmatriculare.

Rovigneta are de asemenea pe dovada trecuta seria sasiului, deci cred ca nici in cazul asta nu trebuie schimbata (cei de la politie mi-au zis ca nu tine de ei, dar mergand pe aceeasi analogie cu RCA-ul, nu ar trebui nici aceasta schimbata).


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 24 Feb 2012, 15:40
Post #20


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Nu crezi ca era deajuns sa fie postat doar aici:

http://www.reno.ro/Schimbare-domiciliu--t5...ml#entry3334616

Vrei sa-l postezi peste tot biggrin.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drakuxxx
post 25 Feb 2012, 18:59
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 100
Joined: 8 March 08




daca nu mi-am schimbat talonul in cele 30 de zile, se poate da amenda cand ma duc ulterior sa il schimb?


--------------------
Opel Zafira 2006, 1.9
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabriela606
post 15 Mar 2012, 13:42
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 15 March 12




Am si eu o intrebare
Daca depasesti termenul acela de 30 zile de la incheierea contractului de vanzare cumparare masina second hand cu numere rosii ce se intampla in afara de faptul ca platesti amenda aceea la circa financiara?


--------------------
ford ka 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 15 Mar 2012, 16:54
Post #23


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Daca nu iesi in trafic, nimic.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:36
Forum Renault