DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

43 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> izolarea termica a blocurilor, experiente de la cei care stau in blocuri izolate

nasty
post 26 Oct 2009, 16:39
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




http://www.financiarul.com/articol_27633/p...t-cel-real.html

"izo­larea termica (anveloparea cladirilor), duce la o economie de energie termica de aproximativ 30%, beneficiarii directi ai acestei masuri fiind locatarii, care vor avea de platit facturi mai mici. Pe de alta parte, prin acest program se rezolva si partea estetica a blocu­rilor, majoritatea fiind construite in anii ’70, a caror fatada arata deplo­rabil"
„In vestul UE, izolarea cu polistiren expandat a fost de mult abandonata in favoarea termoizo­larii cu spuma poliuretanica, aceasta avand o durata de viata dubla, adica 20 de ani, timpul de lucru este scurtat la 25%, iar avan­tajele sunt net superioare - coeficient de termoizo­lare dublu”
"Marul dis­cordiei: peretii exteriori. „Eu am doi pereti, iar vecinul patru si trebuie sa dam aceiasi bani”, ne dezvaluie un locatar unul dintre motivele refu­zului sau privind programul. "

A aparut cam in fiecare cartier macar un bloc reabilitat termic si acum ca s-a dat drumul la caldura, se simte diferenta?
Fatada bocului s-a schinbat in bine, pacat ca se folosesc aceleasi culori stridente, in loc de culori pastelate ca in occident , unde in general, nu sunt 2 cladiri de aceeasi culoare una langa alta.

Oricum din niste blocuri vechi, oribile, coscovite, au rasarit unele pe care nu le mai deosebesti de cele noi.
Niste poze de la cateva blocuri la care s-a lucrat toata vara si ceva in plus:



Attached thumbnail(s)
2009_021.jpg ( Size: 1.13mb ) Number of downloads: 4266
2009_022.jpg ( Size: 1.09mb ) Number of downloads: 4393
2009_023.jpg ( Size: 1.13mb ) Number of downloads: 4220
24.08.2009_001.jpg ( Size: 1.16mb ) Number of downloads: 4204


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 26 Oct 2009, 17:56
Post #2


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Si terasa reprezinta un motiv de discutii, unii inteleg mai greu unele lucruri.
DA, se simte diferenta. De fapt, zilele astea se simte ca nu e nevoie sa se deschida robinetul la calorifer. wink.gif


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 26 Oct 2009, 18:07
Post #3


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Tinand cont ca a fost aproape gratis, sa fie primit... dar pt ca toata vara am stat cu jeg in balcon si din balcon in casa, ca meltenii care au lucrat faceau o galagie imensa si se p... (am voie sa scriu urinau?) pe schele si se scurgea in balcon, ca a trebuit sa-mi fac singur acoperisul intre balcoane, ca s-a inceput cu spatele blocului pt. ca acolo statea presedintele blocului, fost securist si cand s-a ajuns pe fata au pus materiale de calitate indoielnica de la a 3-a firma care numai profesionisti nu erau, ca au vopsit cu niste culori si fara nicio logica, ca mi-au spart cateva placi de faianta cand au montat tevile si au stricat cateva robinete sau le-au montat fara nici o noima, ca nici acum n-au dat drumul la caldura, pentru ca nu au terminat de montat toate tevile, ca toata lumea a innebunit si a inceput sa-si modifice prin casa si a umplut fata blocului de tot felul de troace si moloz din case, dand prilej sa se umple si de tigani, care misunau si prin scari, ca toti cainii se c... (defecau?) pe scari si in fata usilor, ca mi-au spart farul la mobra, parbrizul la break si toate geamurile la 1210... nustiu daca a meritat efortul.

This post has been edited by vis-a-vis: 26 Oct 2009, 18:08


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 26 Oct 2009, 19:04
Post #4


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Hmm... luneta parea intreaga in pozele puse de dumneata.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 26 Oct 2009, 19:33
Post #5


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Si geamul stanga fata parca tongue.gif

Cu luneta-i alta poveste.
Cand mai aveam eu avant muncitoresc acum vreo 10-15 ani si mai schimbam una alta la masina prin fata blocului, m-am trezit cu un borcan in luneta. Culmea e ca nu faceam galagie, pt ca stiu cum e cand esti deranjat.
Vecinul de deasupra s-a oferit sa-mi vand o luneta la un pret bun, insa n-avea dezaburire. Am luat-o, am montat-o...
Culmea e, ca dupa ani de zile am aflat cine era cel care arunca cu sticle sau borcane in masini. Ati ghicit, vecinul de la 3.
Cat de pramatie sa fii sa-i vinzi cuiva ceva ce tu ai spart?
Bineinteles c-am vrut sa-l bat rau, dar cum n-am dat cu ochii de el o perioada, mi-am zis ca-i om batran si sa nu-l am dracu' pe constiinta...

This post has been edited by vis-a-vis: 26 Oct 2009, 19:33


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 26 Oct 2009, 20:25
Post #6


Forumist


Group: Members
Posts: 2.891
Joined: 23 July 09




Doamne ce vecini idioti ai... Pai eu cu tata am schimbat planetare, placute, pivoti, arcuri, in spatele blocului, aveam o presa de arcuri, am in continuare cheie dinamometrica pentru strans chiuloasa, e pe undeva prin casa, veneau vecinii si se uitau, mai intrebau una alta (ca aveau si ei dacii), ne ajutam cu piese, eram OAMENI. Eu turbez cand aud de geamuri sparte. Acum vreo 2 saptamani unui vechin i-au spart toate geamurile laterale si luneta la un break cu 4 faruri. Cine au fost de vina? Drogatii si pastilatii discotecari de la Studio Martin, care e fix langa noi. Vin huliganii si-si fac nevoile la noi in gang, fac galagie la 2 noaptea, nimeni nu are tupeu sa sune la politie (o s-o fac eu cu prima ocazie) de fapt ies cu ranga daca se apropie careva de Dacia mea, chit ca-mi iau omor bine.
DOAMNE DE S-AR FACE O PETITIE SA INCHIDA CLUBUL ALA, CE FERICIT AS FI!!! As da acatist pentru toti cei ce ar semna. Toata pleava societatii se aduna acolo. Va rog, nu ma contraziceti, II VAD, II AUD cum vorbesc, sunt niste scursuri tinerii aciuati pe acolo!!!

Legat de topic: Urmeaza si noua sa ne termoizoleze blocul, am dat semnatura, sa vedem legat de costuri. Daca locul devine un santier, imi duc masina definitiv la curte.

This post has been edited by Filip: 26 Oct 2009, 20:26


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
denisCT
post 26 Oct 2009, 21:49
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 30 May 04
From: Constanta




55lei mp este un pret bun?


--------------------
Renault Megane 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fictiv2004
post 26 Oct 2009, 23:27
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 3 September 04




QUOTE(nasty @ 26 Oct 2009, 17:39)
http://www.financiarul.com/articol_27633/p...t-cel-real.html

"izo­larea termica (anveloparea cladirilor), duce la o economie de energie termica de aproximativ 30%, beneficiarii directi ai acestei masuri fiind locatarii, care vor avea de platit facturi mai mici. Pe de alta parte, prin acest program se rezolva si partea estetica a blocu­rilor, majoritatea fiind construite in anii ’70, a caror fatada arata deplo­rabil"
„In vestul UE, izolarea cu polistiren expandat a fost de mult abandonata  in favoarea termoizo­larii cu spuma poliuretanica, aceasta avand o durata de viata dubla, adica 20 de ani, timpul de lucru este scurtat la 25%, iar avan­tajele sunt net superioare - coeficient de termoizo­lare dublu”
"Marul dis­cordiei: peretii exteriori. „Eu am doi pereti, iar vecinul patru si trebuie sa dam aceiasi bani”, ne dezvaluie un locatar unul dintre motivele refu­zului sau privind programul. "

A aparut cam in fiecare cartier macar un bloc reabilitat termic si acum ca s-a dat drumul la caldura, se simte diferenta?
Fatada bocului s-a schinbat in bine, pacat ca se folosesc aceleasi culori stridente, in loc de culori  pastelate ca in occident , unde in general, nu sunt 2 cladiri de aceeasi culoare una langa alta.

Oricum din niste blocuri vechi, oribile, coscovite, au rasarit unele pe care nu le mai deosebesti de cele noi.
Niste poze de la cateva blocuri la care s-a lucrat toata vara si ceva in plus:
*



domnu nasty, te-a fortat cineva sa folosesti polistiren?? ti-a bagat cineva mana in buzunar si ti-a luat bani pentru 4 pereti in loc de doi- cum foarte clar spune legea?? Te-a obligat cineva sa accepti culori cacanii cand primaria a fixat gama de culori pe care o admite la blocuri- si au si culori f. fromoase , ai de unde alege!! Senzatia mea e ca-ti place sa dai din gura , da nu vrei sa te implici efectiv cum o fac occidentalii ( de altfel 95% din locatarii de la blocuri sunt experti doar in dat cu gura) . Hai te rog frumos, schimba-ti mentalitatea , si incearca sa devii un pic european.. si nu uita ca tu dai banii..
P.S. n-am nimic personal cu tine, tu macar te mai implici...iar pentru ce scriu ziaristi fii mai atent..

27 Oct 2009, 00:48:
QUOTE(vijelie @ 26 Oct 2009, 18:56)
Si terasa reprezinta un motiv de discutii, unii inteleg mai greu unele lucruri.
DA, se simte diferenta. De fapt, zilele astea se simte ca nu e nevoie sa se deschida robinetul la calorifer. wink.gif
*



nu e nici un motiv de discutii, cind cineva a incercat sa o dea in balarii, l-am pus pe administrator sa citeasca ce zice legea, si sa-i vezi cum s-au domolit.. " Pai noi am venit la sedinta ca sa discutam.. " Da, unora le place sa piarda timpul in scara blocului, la parlamentari...


QUOTE(denisCT @ 26 Oct 2009, 22:49)
55lei mp este un pret bun?
*



Spune ce-ti ofera ptr. 55 lei/mp, si o sa-ti raspundem...

This post has been edited by fictiv2004: 26 Oct 2009, 23:48


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 27 Oct 2009, 00:58
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Daca tot l-ai citat pe nasty, nu ar fi fost bine sa si citesti ce zice pe acolo? Nu-i prea greu sa faci diferenta intre ce spune el si ce citeaza din ziar, o folosit glimelele.


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ciorapel
post 27 Oct 2009, 02:06
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 435
Joined: 31 December 08




Merita investitia chiar daca vecinu' de deasupra/sub nu are de gand sa isi puna; gandeste-te ca tu elimini o pierdere foarte mare prin peretii tai, iar peretii care sunt la vecinu' tot o sa fie incalziti (ca doar nu e debransat), deci pierderile sunt de la 24 de grade cat ai tu in casa (sa zicem), la 20 cat are el, spre deosebire de peretele exterior unde ai trecere direct la minus multe grade.

Cat despre pret, nu stiu cat a fost afacerea, dar cauta pe google "alpinism utilitar" ca sigur vei gasi firme.


--------------------
r m 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheFastOne
post 27 Oct 2009, 07:26
Post #11


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 18
Joined: 28 December 06
From: Brasov




Programul ala guvernamental e o mare vrajeala. Se incaseaza spagi si "drepturi" si din cauza asta ajunge sa te coste mai putin daca faci pe cont propriu decat cu subventie.


--------------------
VolksWagen Golf Mk4 Variant Highline 2004 1.9 TDI 131 CP - BV 11 WUW
STOP ACCIDENTELOR ! Viata noastra are prioritate ! Nu mai eliberati permisele de conducere ca pe buletine !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 27 Oct 2009, 08:48
Post #12


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Ei chiar vrajeala nu-i. Chestia cu "spaga" as zice totusi ca ar trebui vazuta ca o situatie particulara si nu ca o regula...

La o calitate similara a lucrarii nu prea vad cum ai putea sa iesi mai ieftin, chiar daca iti faci lucrarea in regie proprie.

Dar, cum zice Fictiv2004, la noi implicarea cetateanului in rezolvarea problemelor comunitatii in care traieste este un concept nou, si, privit inca cu foarte multa reticenta.

Legat de articolul citat in primul post, sunt cateva chestii care mai mult denota o puternica frustrare a respectivului inginer intervievat. Nu numai ca reprezentatii asociatilor de proprietari au acces la proiectul tehnic, ci chiar au obligatia sa se implice in toate fazele proiectului, in luarea deciziilor (materiale folosite, culori, etc.), sa participe la organizarea licitatiilor, sa supravegheze derularea lucrarilor. Dar, aici intervine mentalitatea romanului, cei mai multi nu timp de pierdut pe prostii de astea si isi desemneaza ca repezentant un pensionar pe simplul motiv ca are timp lilber mai mult, pensionar care de regula habar nu are de problema, si de cele mai multe ori isi cheltuie energia pe chestiuni colaterale care nu au legatura cu obiectul lucrarii.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheFastOne
post 27 Oct 2009, 09:13
Post #13


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 18
Joined: 28 December 06
From: Brasov




Presupunand ca ai dreptate, cum iti explici totusi ca termoizolarea unui apartament prin programul guvernamental, deci subventionat de stat 70-80% sau cat o fi, costa 2000 de lei, iar in regie proprie, dar cu factura, firma specializata si garantie, acelasi apartament termoizolat costa 2400 de lei.


--------------------
VolksWagen Golf Mk4 Variant Highline 2004 1.9 TDI 131 CP - BV 11 WUW
STOP ACCIDENTELOR ! Viata noastra are prioritate ! Nu mai eliberati permisele de conducere ca pe buletine !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 27 Oct 2009, 09:38
Post #14


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Prin programul cu pricina se acopera 80% din cheltuieli (nu se includ elaborarea documentatiilor tehnice).

Ce reprezinta cei 2000 lei si ce reprezinta ceilalti 2400 lei? Fara o detaliere a facturii discutam discutii...

Cand zic regie proprie, inteleg ca-mi fac lucrarea eu insumi. Inteleg ca tu te referi la situatia in care fara sa apelezi la programul de finantare, se recurge la serviciile unei firme specializate.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 27 Oct 2009, 10:04
Post #15


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




QUOTE(vis-a-vis @ 26 Oct 2009, 18:07)
Tinand cont ca a fost aproape gratis, sa fie primit...
*



QUOTE(radian @ 27 Oct 2009, 09:38)
Prin programul cu pricina se acopera 80% din cheltuieli (nu se includ elaborarea documentatiilor tehnice).
*




nu e gratis nimic, e o escrocherie nationala. Au fost cu 'oferta' si la noi, de la primaria Deva. Fiecare apartament ii revenea 5300 ron, ceea ce reprezenta 20 % din total, printr-un calcul simplu reiese ca pretul pe un apartament este 26.500 ron, adica 260 de milioane in bani vechi pe apartament, platiti majoritatea din bugetul statului, si care ajung in buzunarele oamenilor destepti. Majoritatea nu au fost de acord, nu ca ne pasa de bugetul statului, dar ar costa mai putin decat cei 20 % si 5300 ron sa o facem in regie proprie, acum blocul a ramas neizolat, o sa imi fac in curand pe interior cu ghips carton si vata.

Asta ca o idee asupra unde se duc banii, si cum ar trebui sa mearga tara mult mai bine dupa ce nu se mai platesc salariile a 171 de parlamentari.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 27 Oct 2009, 10:27
Post #16


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




QUOTE(argon @ 27 Oct 2009, 10:04)
... Asta ca o idee asupra unde se duc banii, si cum ar trebui sa mearga tara mult mai bine dupa ce nu se mai platesc salariile a 171 de parlamentari.
*



Argoane stai nitel ca ceva nu se imbumba.

Pasii ar fi, in linii mari urmatorii:

1. Primarie organizeaza o intalnire cu locatarii, in care se prezinta programul,
2. Daca, voi, locatarii va hotarati, incepeti demersurile (conditia nr. 1 este sa fiti organizati ca Asociatie de proprietari), adica, un tabel cu semnaturi, desemnarea reprezentatnitlor, adresarea unei cereri de inscriere in program,
3. Primaria, pe baza unor criterii (mai mult sau mai putin dicutabile...) stabileste imobilele acceptate in program,
4. Se alege proiectantul care sa faca documentatia tehnica. Aceasta alegere o poate face fie Asociatia de proprietari fie primaria in numele Asociatiei de proprietari. Fara sa fie obligatoriu prin program, sunt primarii care prin Hotarare a Consiliului Local au accpetat sa suporte suplimentar si cheltuielile cu elaborarea documentatiei (informativ, costa cca. 20.000 lei / imobil),
5. Dupa finalizarea si aprobarea documentatiei tehnice, se organizeaza procedura de achizitie publia a serviciilor de reabilitare termica a imobilului,

Dupa cum spuneai, voi nu ati fost interesati de acest program, adica ati renuntat inca din faza 1. Pana nu ajungi la sfarsitul fazei 4 nu ai de unde sa stii cat costa reabilitarea termica a imobiliului in care locuiesti. Ideea ca, costa cam atat, sau cam atat, fara suparare intra le categoria barfa strazii...

P.S. La sedinta aia informativa ai fost tu personal, sau, intri la categoria persoanelor care nu au timp de mofturi biggrin.gif si ti-a relatat toate detaliile tehnice vreun vecin pensionar de 70 de ani?

Ce are sula cu prefectura, adica parlamentarii cu treaba asta...

This post has been edited by radian: 27 Oct 2009, 10:30


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 27 Oct 2009, 10:33
Post #17


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




am fost la sedinta respectiva personal, asociatia a facut o parte din demersuri, adica totul era facut si s-a ajuns la lista care trebuia semnata de 50%+1, adica a doua lista, de incepere, ca prima de intrare in program au semnat-o aproape toti. Pretul era stabilit, adica 5300 ron, in rate(la primarie direct si fara dobanda), adica 20 % din total. Eram si informat in prealabil de costuri de la blocul vecin, care e identic, facut prin primarie. Procedura de achizitie se acorda exclusiv unei anume firme la care sunt actionari anume persoane.

QUOTE(radian @ 27 Oct 2009, 10:27)
Ce are sula cu prefectura, adica parlamentarii cu treaba asta...
*



nimic, dar ma inpiedic la tot pasul de moaca lu' Basescu cu texte de prostit lumea.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheFastOne
post 27 Oct 2009, 10:40
Post #18


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 18
Joined: 28 December 06
From: Brasov




QUOTE(radian @ 27 Oct 2009, 09:38)
Prin programul cu pricina se acopera 80% din cheltuieli (nu se includ elaborarea documentatiilor tehnice).

Ce reprezinta cei 2000 lei si ce reprezinta ceilalti 2400 lei? Fara o detaliere a facturii discutam discutii...

Cand zic regie proprie, inteleg ca-mi fac lucrarea eu insumi. Inteleg ca tu te referi la situatia in care fara sa apelezi la programul de finantare, se recurge la serviciile unei firme specializate.
*


Sa spunem cont propriu in loc de regie proprie. Ma refer la situatia in care, neapeland la nici un fel de program, inchei contract cu o firma specializata care imi termoizoleaza pe exterior apartamentul meu. Pretul in cazul in care izoleaza doar apartamentul meu ajunge la 2300 - 2400 de lei, pret estimat de catre patronul firmei. In situatia in care tot blocul apeleaza la programul guvernamental, iar statul subventioneaza prin diverse forme cei 80% din costul lucrarii, pretul ajunge la 2000 de ron. In situatia in care intreg blocul ne aliem si incheiem contract cu firma specializata, pretul coboara la 1800 de lei/apartament fiind o lucrare mai mare se poate negocia mai mult. Concluziile le tragi singur.
Atentie, vorbim de cazuri concrete, nu sunt estimari facute de mine pe genunchi.
Sunt doar cateva firme care sunt "agreate" de catre primaria Brasov (a se citi au dat spaga) si care fac piata.

This post has been edited by TheFastOne: 27 Oct 2009, 10:41


--------------------
VolksWagen Golf Mk4 Variant Highline 2004 1.9 TDI 131 CP - BV 11 WUW
STOP ACCIDENTELOR ! Viata noastra are prioritate ! Nu mai eliberati permisele de conducere ca pe buletine !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 27 Oct 2009, 10:41
Post #19


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




nu ai voie legal sa faci doar aprtamentul tau, costul e asa mic pentru ca e la negru.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheFastOne
post 27 Oct 2009, 10:42
Post #20


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 18
Joined: 28 December 06
From: Brasov




Nu esta la negru. Se incheie contract si se acorda garantie si factura fiscala. Intr-adevar, legal nu este permisa izolarea unui singur apartament si nici a intregului bloc fara autorizatie. De altfel, hotararea consiliului local Brasov, care spune ca pentru orice rahat trebuie autorizatie de construire vine in sprijinul firmelor "agreate" wink.gif

This post has been edited by TheFastOne: 27 Oct 2009, 10:44


--------------------
VolksWagen Golf Mk4 Variant Highline 2004 1.9 TDI 131 CP - BV 11 WUW
STOP ACCIDENTELOR ! Viata noastra are prioritate ! Nu mai eliberati permisele de conducere ca pe buletine !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 27 Oct 2009, 10:44
Post #21


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




nu din punctul asta de vedere e la negru, ci a legilor de urbanism. Daca face tot blocul in regie propie nu iese mult mai scump, pentru ca taxele respective in plus se impart la toti.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheFastOne
post 27 Oct 2009, 10:45
Post #22


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 18
Joined: 28 December 06
From: Brasov




Pana una alta mi-am facut pe interior cu 4 cm expandat cu densitate mare si rigips. De-acum incolo o sa le pun eu bete in roate celorlalti vecini cool.gif


--------------------
VolksWagen Golf Mk4 Variant Highline 2004 1.9 TDI 131 CP - BV 11 WUW
STOP ACCIDENTELOR ! Viata noastra are prioritate ! Nu mai eliberati permisele de conducere ca pe buletine !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 27 Oct 2009, 10:50
Post #23


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(argon @ 27 Oct 2009, 11:04)
nu e gratis nimic, e o escrocherie nationala.
*

La mine a platit Ontanu si partea noastra, e bloc mare si s-a asigurat de niste voturi wink.gif

This post has been edited by vis-a-vis: 27 Oct 2009, 10:58


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 27 Oct 2009, 11:17
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




La mine acum se lucreaza la izolare (vorba vine, mai mult stau, in ~1 luna au pus doar schele, si au masurat geamurile pentru termopane).
Sunt mai multe "pachete" din astea de termoizolare, la noi s-a ales pachetul minim: izolare pereti, montare termopane la apartamente si casa scarilor, izolare termica acoperis si parter. Am vazut ca s-au apucat sa repare si balcoanele, acopereau gaurile si le vopseau, mi-a placut treaba asta - am vazut blocuri izolate la care peretii aratau foarte bine, dar balcoanele au ramas asa cu betonul crapat, decojit etc.

Costul pentru proprietarul unui apt de 3 camere este de 3800 lei, care reprezinta 20% din costul total -> cost total 15.900 lei.
Din suma de 3800 se va scade pretul geamurilor termopan, pentru cei care au deja.
Mie personal nu imi aduce un mare avantaj, am doar 4 pereti exteriori, din care unul este complet din termopan, si celilalti au maxim 15 mp de perete. Rezulta ca platesc ~2500-3000 lei pentru izolare ~15mp pereti.
Totusi un mare avantaj mi se pare partea estetica, blocul este in centru, e destul de vechi, si nu arata prea bine in exterior.

La un prieten la care i s-a izolat blocul anul trecut i-au scazut cheltuielile cu incalzirea cu ~40% (bloc din beton, nu avea nici termopane inainte). La mine nu ma astept sa scada chiar atat, pentru ca blocul este din caramida, am avut termopane, si am vecini pensionari care inchid complet incalzirea in 1-2 camere.

This post has been edited by testike: 27 Oct 2009, 11:20


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 27 Oct 2009, 11:21
Post #25


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Argon, la blocul de alaturi, la care faci referire, s-a facut doar anveloparea blocului, sau s-a reabilitat si acoperisul, eventual s-au pus si ferestre termopan la cei care nu aveau? Chiar asa, suma este egala pentru fiecare apartament? Stiu ca multi au mers pe varianta asta desi mi se pare mai putin corect, in fond suparfataq peretilor exteriori difera de la un aprtament la altul.

The Fast One, nu contest ce zici tu, si anume ca, contractezi o firma de constructii, care face lucrarea, iti taie factura si iti ofera garantie pe lucrare, dar, voi ca beneficari ai lucrari aveti autorizatie de constructie? Si daca da, daca mergi pe cont propriu, faci un proiect faza PAC, care costa cat costa, si cu putina bunavointa primaria iti elibereaza autorizatia de constructie (desi nu-i chiar legal...), in timp ce, daca optezi pentru programul in discutie, esti obligat sa faci Studiu de fezabilitate, Proiect tehnic de executie si Audit energetic, care costa mult, mult mai mult decat un Proiect faza PAC.

Pe de alta parte, daca o faci pe cont propriu, mai mult ca sigur ca, constructorul te "convinge" ca o termoizolatie exterioara de 5 cm este arhisuficienta. Desi, expertii zic ca o termoizolatie cu o grosime mai mica de 10 cm, sunt bani cheltuiti aiurea.

In ceea ce priveste organizarea procedurilor de achizitie publica (licitatia) nu zic ca nu se fac magarii, dar sunt si multe legende in circulatie. In fond, ca Asociatie de propiretari, nu te impiedica nimeni sa-ti alegi un reprezentant care nu-i tocmai batut in cap, si care sa urmareasca derularea corecta a procedurii (verificarea caietului de sarcini sa nu contina clauze care pot favoriza o anume firma, urmarirea publicarii anuntului, urmarirea procedurii de depunere a ofertelor, si, la sfarsit, atribuiurea corecta a lucrarii, celui care are oferta cea mai buna). Pe de alta parte, pe tien ca beneficiar, banuiesc ca mai putin te incalzeste daca lucrarea este facuta de firma X sau de firma Y. Pentru tine important este ca lucrarea sa fie de buna calitate. A se retine, ca la receptia lucrarii, fara acordul (semantura) reprezentantului legal al Asociatiei de proprietari, constructorul nu-si primeste banii. Deci, ar fi cateva parghii, pe care daca stii sa le folosesti, poti face o treaba buna.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheFastOne
post 27 Oct 2009, 11:35
Post #26


Membru cu TDI


Group: Members
Posts: 18
Joined: 28 December 06
From: Brasov




Exact la autorizatia de construire faceam referire. Pana acum 2-3 ani era suficient un certificat de urbanism pentru renovare fatade la un bloc sau o casa, asta implicand inclusiv placare cu polistiren si/sau zugravire. Dar ca sa constranga cetateanul consiliul local a dat o hotarare conform careia nici ciorapii la uscat pe geam nu ai voie sa-i pui.
Audit energetic......studiu de fezabilitate.......proiect tehnic de executie sunt doar niste faze inventate pentru programul asta de reabilitare ca sa aiba baietii destepti de unde sa mulga. Este clar ca mai subtire de 10 cm n-are ce cauta polistirenul pe fatada pentru ca e pus degeaba. Dar si mai clar este faptul foarte multi constructori folosesc polistiren no-name ca sa zic asa, fara certificate de calitate. Audit energetic pentru ce ? Este clar ca este nevoie de termoizolare, altfel nu s-ar fi declansat programul. PT pentru ? E asa de greu sa-si inchipuie cei de la primarie cum arata acelasi bloc cu fatadele mai late cu 20 de cm si termopane de sus pana jos ?
De acord cu tine ca daca nu s-ar cere autorizatie probabil ar fi un haos total, dar sa jecmanesti cetateanul si statul cu orice pret.............
Mult mai simplu, mai corect, mai economic si mai putin costisitor pentru bugetul statului ar fi fost sa se stabileasca din start niste norme, sa se aprobe cateva culori standardizate, cativa producatori de materiale pe baza de ce este mai ieftin dintre cele bune nu pe baza de ce producator a dat spaga mai multa. In momentul de fata mi se pare un haos total, vad zilnic blocuri care se "reabiliteaza" si nu-mi place ce vad. Santiere dezorganizate, fara WC uscat, fara tarc pentru materiale.........polistiren lipit in doru' lelii, dibluri de polistiren bagate cate 1 pe placa s.a.m.d..

This post has been edited by TheFastOne: 27 Oct 2009, 11:59


--------------------
VolksWagen Golf Mk4 Variant Highline 2004 1.9 TDI 131 CP - BV 11 WUW
STOP ACCIDENTELOR ! Viata noastra are prioritate ! Nu mai eliberati permisele de conducere ca pe buletine !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 27 Oct 2009, 11:59
Post #27


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu sincer nu inteleg necesitatea auditului termic la izolarea imobilelor. Si cu el si fara, tot aceeasi izolare se face.
Il inteleg la stabilirea coeficientilor pentru repartitoare, dar la izolare nu.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 27 Oct 2009, 12:06
Post #28


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Birocratia impusa de UE...

TFO: depui o cerere prin care soliciti Certificatul de Urbanism care contine lista documentelor necesare pentru eliberarea Autorizatie de constructie. Eliberarea Certificatului de urbanism si elberarea Autorizatiei de constructie sunt doua etape diferite.

Studiul de fezabliitate, Proiectul tehnic de executie, Auditul energetic nu au fost inventate pentru acest program, ci sunt cerinte comune tutror proiectelor finantate din fonduri publice, atat in RO cat si in orice alta tara UE, si fie vorba intre noi, nu sunt chiar niste docuemnte inutile. Doar ca nu sunt foarte ieftine...


This post has been edited by radian: 27 Oct 2009, 12:18


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 27 Oct 2009, 12:14
Post #29


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




O fi de la UE, dar intrebarea mea e: dupa izolare, nu trebuie facut din nou? Mai ales daca se schimba si geamurile si nu se izoleaza tavanul, se schimba caracteristica termica a imobilului.
Deci dupa izolare, auditul devine ... nul. Ca nu mai e valabil pe noile caracteristici.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 27 Oct 2009, 12:21
Post #30


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Pai, auditul energetic prezinta situatia existenta, si face o estimare la cat de super o sa fie imobilul dupa reabilitare. biggrin.gif

Dar, nu insista, ca poate le vine ideea sa ceara un audit energetic si dupa finalizarea lucrarii...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
43 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 14:56
Forum Renault