DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

992 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> DACIA 1300 "frantuzoaica", CITITI REGULILE TOPICULUI

mic&rau
post 16 Jan 2005, 19:58
Post #91


Membru


Group: Members
Posts: 115
Joined: 16 January 05




[spunemi cine e super meserias la modificat axe cu came ca am nevoie de unul de 320


--------------------
Dacia logan 1.6 16v Dacia logan 1.6 16v Prestige 2007 - B -- TOX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mic&rau
post 16 Jan 2005, 20:17
Post #92


Membru


Group: Members
Posts: 115
Joined: 16 January 05




pai cat sa zic 500000.dar spunei terog pe cine sa contactez pt axul cu came de 320


--------------------
Dacia logan 1.6 16v Dacia logan 1.6 16v Prestige 2007 - B -- TOX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 16 Jan 2005, 22:29
Post #93


Gangester


Group: Members
Posts: 4.238
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Damn ... am ramas fara bani [ mi-am luat alte ornamente de 1300 si ma pregatesc sa intru in buget de austeritate ] .

Daca ramai cu stopurile pe stoc , imediat ce fac rost de bani le cumpar .

Apropos , priviti ultimile mele achizitii [ care acum sunt in drum spre buzau ] .

Attached thumbnail(s)
embleme.jpg ( Size: 48.88k ) Number of downloads: 3383
turometru_1.jpg ( Size: 29.69k ) Number of downloads: 3800


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SOR
post 19 Jan 2005, 11:29
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti-Rahova




tin sa va spun ca acum cateva luni(prin vara 2004) am cumparat o dacie 1300 din 76 (asta ca sa inlocuiesc un super turabil oltcit din 83) si era oarecum modificata intr`o dacie normala...putin stramba ..un lonjeron mancat...diverse mini chestii:) in mare le`am rezolvat...si am incercat`o pe o sosea normala:) nu pe autostrada..ca m`am gandit ca stie sa mearga tare si pe sosea:)si am avut surpriza sa o vad la 140 la ora...relativ repede! singura problema a fost ca in spate lumea aprindea lampile de ceata...mananca uleeeeei! da merge! decis si dacia merge lejer viteze mari
ps!am gasit segmenti din 72 parca...noi nouti FRANCE la numai 650 mii lei si m`am gandit ca e super oferta!
deci urmeaza reparatia si din nou testul de viteza!daca am gresit ceva revin cu alte posturi:)


--------------------
DACIA BREAK 1988 - B 17 CFZ
CALM DOWN DEAR...LET`S NOT TURN THIS RAPE INTO A MURDER...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
69er
post 20 Jan 2005, 19:35
Post #95


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 20 January 05
From: Bucuresti




Salutare tuturor.
Sunt nou venit in Dacia Cclub, dar nu strain de discutiile de aici, si ma refer in special la acest topic, pe care-l urmaresc cam de vreo trei luni.
M-am inscris abia acum pentru ca mi se parea cinstit ca inainte de orice cuvintel spus sa fie si o acoperire practica...asa ca pot anunta ca mi-am luat in sfarsit masina de vis...una bucata Dacia 1300 productie 1969 functionala, chiar extrem de bine legata, cu tabla in conditii excelente (mai putin vopseaua peste care se vede trecerea anilor).
Mai mult, eu fiind din Bucuresti si masina cumparad-o din Pitesti am avut deja ocazia s-o vad cum se comporta pe drum (excelent).
Cam atat despre masina, acum voi incepe cu o lista de rugaminti...cum ar fi....are cineva de vanzare stopuri spate originale (stiu ca s-au oferit unele si sunt rezervate pentru Silos...daca pica deal-ul sunt interesat si eu), sau far dreapta Cibie sau sticlele lampilor de semnalizare fata (varianta de lampi Cibie pentru Dacia este neaparat complet alba sau exista si in combinatia clasica alb/portocaliu?). Mi-ar mai trebui si ornamentul cromat al fantei de aerisire de pe aripa stanga spate (cel pe care-l am acum exista dar am doar marginea cromata iar plasticul a fost inlocuit cu ceva gen sita fina).
In rest, masina are toate ornamentele si sper sa pot posta si niste poze, asta daca e cineva interesat sa vada o batranica din prima serie.
Scuze pentru avalansa de cuvinte, dar asa e la inceput smile.gif
Bafta tuturor impatimitilor!!!!!!


--------------------
Dacia 1300 - B 01 HOY
Dacia 1300 Standard 1289 cmc, 40KW, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 24 Jan 2005, 20:39
Post #96


Gangester


Group: Members
Posts: 4.238
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Mi-am luat o camera digitala si am facut poze masinii bunicului meu . Stiu ca nu arata prea bine, tocmai de accea o voi vopsi la primavara .

Asadar ... priviti principalul motov pentru care vreau eu sa imi iau carnetul :

Attached thumbnail(s)
DSC00128.JPG ( Size: 552.13k ) Number of downloads: 4638
interior.jpg ( Size: 83.55k ) Number of downloads: 4619
lateral.jpg ( Size: 76.32k ) Number of downloads: 4319


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
69er
post 24 Jan 2005, 21:43
Post #97


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 20 January 05
From: Bucuresti




Incerc sa pun si niste fotografii ale masinutei, facute acum o saptamana.
Nu prea a fost site-ul finctional, ca incercam sa le postez mai repede.
Altfel...nu ma uitati in cazul in care aveti ceva piese de vanzare smile.gif

Attached thumbnail(s)
P1160001.jpg ( Size: 707k ) Number of downloads: 3317
P1160004.jpg ( Size: 709.59k ) Number of downloads: 3015


--------------------
Dacia 1300 - B 01 HOY
Dacia 1300 Standard 1289 cmc, 40KW, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 25 Jan 2005, 14:08
Post #98


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




69er esti mare... Parca m-ar incerca si pe mine gandul sa-i aduc batranicii mele 1100 o sora mai tanara...
Vezi ca mai ceva de lucru, pe langa lipsurile semnalate de tine se mai adauga:
- lipsa baghete nichelate la praguri, portbagaj si capota motor;
- sigla de 1300 din cate stiu eu trebuie pozitionata pe capota portbagajului langa sigla DACIA;
- lipsa emblema UAP cu vulturul de la grila radiatorului;
- ornamentele curbe de la faruri le cam bate vantul.....si altele

Te rog mai pune poze cu interiorul, tabloul de bord, motorul si portbagajul ca sa ne facem o mai buna impresie referitor la gradul de conservare....

Oricum m-ai imbolnavit....

A propos.... domnisoarele din poza sunt si ele la fel de mult impatimite?

Nici nu iti imaginezi cat de important este sa ai langa tine pe cineva care sa te sustina cel putin sufleteste in nebunia asta...

Later edit

Baaaai fac infarct....m-am mai uitat o data la pozele alea...
Fratilor, sunt ani buni de cand n-am mai vazut o 1300 cu usile aliniate asa de bine!
Variantele 1310 noi fabricate sub atentia deosebita RENAULT sunt un dezastru, doua zile am largit gauri la balamale la break-ul meu si tot n-am reusit mare lucru...
Bara din fata este intacta, numarul din fata e prins in gaurile originale din bara...mai ce mai stapan a avut masina asta!

This post has been edited by tunderbird: 25 Jan 2005, 14:26


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
69er
post 25 Jan 2005, 22:33
Post #99


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 20 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(tunderbird @ 25 Jan 2005, 15:08)
69er esti mare... Parca m-ar incerca si pe mine gandul sa-i aduc batranicii mele 1100 o sora mai tanara...
Vezi ca mai ceva de lucru, pe langa lipsurile semnalate de tine se mai adauga:
  - lipsa baghete nichelate la praguri, portbagaj si capota motor;
  - sigla de 1300 din cate stiu eu trebuie pozitionata pe capota portbagajului langa sigla DACIA;
  - lipsa emblema UAP cu vulturul de la grila radiatorului;
  - ornamentele curbe de la faruri le cam bate vantul.....si altele

Te rog mai pune poze cu interiorul, tabloul de bord, motorul si portbagajul ca sa ne facem o mai buna impresie referitor la gradul de conservare....

Oricum m-ai imbolnavit....

A propos.... domnisoarele din poza sunt si ele la fel de mult impatimite?

Nici nu iti imaginezi cat de important este sa ai langa tine pe cineva care sa te sustina cel putin sufleteste in nebunia asta...

Later edit

  Baaaai fac infarct....m-am mai uitat o data la pozele alea...
  Fratilor, sunt ani buni de cand n-am mai vazut o 1300 cu usile aliniate asa de bine!
  Variantele 1310 noi fabricate sub atentia deosebita RENAULT sunt un dezastru, doua zile am largit gauri la balamale la break-ul meu si tot n-am reusit mare lucru...
  Bara din fata este intacta, numarul din fata e prins in gaurile originale din bara...mai ce mai stapan a avut masina asta!
*


Istoria masinutei asteia e urmatoarea: fabricata in 1969, in prima serie de Dacia 1300 (este a nouazecea masina de acest fel, cu serie de sasiu 00090 ) si ca elemente de detaliu difera destul de mult chiar si de cele fabricate in anul urmator si aici ma refer la faptul ca din constructie nu avea ornamente de prag, si sub capota de portbagaj, nu avea oglinzi si evident nici gauri de prindere (am inteles ca primele serii echipate cu oglinzi au avut un sistem de prindere prin cleme pe muchia portierei). La fel, sigla cu 1300 este montata sub stopul dreapta spate si mai tarziu a fost mutata pe capota portbagajului langa sigla DACIA (asta se vede si in imaginile din cartea tehnica a masinii).
Am facut rost de ornamente de prag, le-am reconditionat si acum caut si ornament pentru portbagaj. Intrucat masina nu a fost prevazuta din fabricatie cu gauri pentru montarea acestor ornamente, nu vreau sa fac nici eu asta si le voi instala cu banda dublu-adeziva.
Ornamentul de capota si clemele lui le am dar il voi instala abia dupa ce voi vopsi masina, ocazie in care voi remedia si deficientele de imbinare a aripilor fata in ansablul caroseriei si astfel vor disparea lufturile din jurul ornamentelor curbate ale mastilor de far.
O mare problema pentru mine o reprezinta grupurile optice si anume farul stanga fata care este romanesc (intr-o interventie trecuta spuneam gresit ca e vb de farul dreapta) , lampile de semnalizare fata (ambele romanesti) si lampile spate originale dar intr-o stare destul de jalnica (crapaturi, bagheta de crom deteriorata).
Ornamentul grilei de aerisire stanga are garnitura cromata dar un cetatean binevoitor I-a spart plasa din plastic si as vrea sa-l schimb.
Daca are cineva repere din cele anuntate sa-mi dea si mie de stire .
Cat despre domnisoarele din poza, sunt deja doamne si una din ele e sotia mea fara al carei sprijin probabil ca n-as fi avut aceasta masina (in momentul in care am aflat de ea aveam deja doua dacii 1300, una din 1977 facuta la comanda pt un profesor universitar, cu ceva piese frantuzesti pe ea –motor, electromotor, bord Renault 12 cu ceasuri Veglia- si alta din 1981) si a acceptat sa facem un mare efort pentru a o cumpara…acum vreau sa le vand pe celelalte doua pentru a-mi concentra resursele financiare in reconditionarea frantuzoaicei.
Voi face si poze de detaliu cu motorul si interiorul in curand



--------------------
Dacia 1300 - B 01 HOY
Dacia 1300 Standard 1289 cmc, 40KW, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
69er
post 26 Jan 2005, 20:36
Post #100


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 20 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(Dumitrescu Leo @ 26 Jan 2005, 16:34)
69er tot respectu pt masina ta.Arata intradevar ff bine mai ales pt anii ei,si daca spui ca mai ai si alta masina (masini smile.gif )atunci incearca sa o lasi originala asa cum e ea mai ales ca la tine vad ca tapiteria e ok ,mai ales scaunele,si alea din 69-70 nu au avut ornament pe praguri si nici pe sub porbagaj de asemenea emblema 1300 sub stop,si mai bine pune-o doar pe aia de la capota,si embleme mai am eu cateva dar stil 78 ca aia stil 74 am pus-o la mine biggrin.gif

bafta
P.S. nu-ti pune dinam pe ea pt ca nu prea se mai gaseste si nici nu se renteaza,dar la tine frana de mana e la volan??ca asa erau primele,si cotiera de la scaunene din fata e super marfa,cred ca fostu ei stapan a tinut-o in conserva laugh.gif ,si cat ai dat pe ea?
*


Nu voi schimba nimic la masina asta (si aici poate ca ai dreptate si nu e cazul sa pun ornementele de prag si portbagaj fie ele si cu banda dublu adeziva). Ornamentul de capota va fi pus pentru ca acolo trebuie sa fie.
Voi pastra si toate siglele la locul lor si in cel mai fericit caz voi incerca sa le inlocuiesc cu unel eidentice dar intr-o stare mai buna.
Interiorul este perfect, poate mai putin vinilinul de pe podea.
Frana de mana este intr-adevar in dreapta coloanei volan (si traseul cablului ei este altul, pe undeva prin spatele pragului stanga al masinii si are niste brate inegale) si chiar tine foarte bine.
Merci pentru pontul cu emblema, dar in varianta aia mica am si eu.

QUOTE(tunderbird @ 26 Jan 2005, 17:17)
Mie imi spui ?
O mica sugestie... arata-i doamnei tale, aprecierile noastre vis-a-vis de achizitia ta.
*


pai tu ce crezi.....impreuna ne dam pe forumul asta biggrin.gif

SiloS...te astept cu numarul ala de tel ca eu chiar trec prin Buzau vineri seara (asta daca nu te deranjeaza)


-----


Editat de Ov:

Aici erau 3 posturi pe care le-am unit eu. Te rog pe viitor, daca iti mai aduci aminte de ceva, editeaza-ti singur mesajul (ai un buton de edit in chenar in dreapta jos). Functia de editare e valabila 1 zi parca, dupa care nu mai poti edita, si atunci, normal ca nu e nici o problema daca postezi consecutiv wink.gif

This post has been edited by Ov: 26 Jan 2005, 22:32


--------------------
Dacia 1300 - B 01 HOY
Dacia 1300 Standard 1289 cmc, 40KW, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
69er
post 27 Jan 2005, 09:10
Post #101


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 20 January 05
From: Bucuresti




Scuze Ov. n-am facut-o cu rele intentii ci pur si simplu fiind la inceput imi ia ceva timp sa ma familiarizez cu toate aceste chestii. Din ce spui tu, sa inteleg ca in momentul in care am postat si ulterior mai am ceva de zis ma pot folosi de functia edit si-mi va incarca mesajul in aceeasi fereastra (dar in limita unui interval de 24 de ore)?
PS. Multumesc Whitesorcerer 12, dar sa stii ca singurul meu merit in momentul de fata este ca am facut niste eforturi mari sa o cumpar si mai mult, ca imi doresc enorm s-o aduc in stadiul de masina noua (dar asta nu se pune inca la capitolul reusite wink.gif )


--------------------
Dacia 1300 - B 01 HOY
Dacia 1300 Standard 1289 cmc, 40KW, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daddy
post 27 Jan 2005, 10:04
Post #102


Membru discret


Group: Members
Posts: 494
Joined: 29 April 04
From: Bacau




@ 69er

Am vazut la bursa ca vrei sa cumperi un far Cibie .
Sa stii ca asa ceva nu prea se gaseste intr-o stare buna.Ca sa rezolvi problema te duci prin targ si cauti un far care sa aiba dispersorul ( sticla ) bun si apoi la magazin de unde cumperi un far nou apoi cu mare atentie deslipesti dispersorul si-l lipesti pe oala noua cu silicon.


--------------------
Dacia 1300 F 1972 - BC-93-MAX
Daciile sunt ca femeile....cat ai bani sa bagi in ele merg bine...cand nu mai ai bani te lasa cand iti este lumea mai draga...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 27 Jan 2005, 12:39
Post #103


Gangester


Group: Members
Posts: 4.238
Joined: 23 February 04
From: Buzau




69er , e perfect pe la vreo 10 . Daca stii cat de cat buzaul , ne putem intalni in fata blocului la mine smile.gif Si anume , in spatele cecului langa benzinaria omv .
Intri in buzau si mergi pe str. Unirii , ajungi in centru [ McDonalds ] mai mergi putin si rumeaza o intersectie mare , o iei la dreapta , si dai de omv . Ne intalnim acolo .

ps : cu ce masina vii ?

Apropos , puteti observa in poza cu spatele masinii ce mi-au facut golanii din bucuresti sad.gif

Mi-au strambat tabla de la portbagaj si bunica-miu , in loc sa duca masina la tinichigerie , a incercat sa o faca de unul singur si cum nu are experienta in acest domeniu , nu a facut prea bine sad.gif

This post has been edited by SiloS: 27 Jan 2005, 12:47

Attached thumbnail(s)
portbagaj.JPG ( Size: 150.75k ) Number of downloads: 3129
spate.jpg ( Size: 116.95k ) Number of downloads: 2672


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dumitrescu Leo
post 27 Jan 2005, 21:37
Post #104


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 1 December 04




Baieti ati putea sa-mi spuneti si mie cine are de vanzare niste ornamente pt capota sau portbagaj??Daca are cineva sa-mi spuna si mie, si pretu sper sa nu fie exagerat smile.gif


--------------------
Dacia 1300 - B-20-WXG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
69er
post 28 Jan 2005, 17:35
Post #105


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 20 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(tunderbird @ 28 Jan 2005, 18:21)
Asa stiam si eu de prin revistele "Autoturism" din anii 70-80.
Era acolo o rubrica "Trucuri auto" in care am gasit ca la R16 se pot folosi faruri de 1300.
Da' ca sa nu ai surprize mai bine scoate farul tau si compara-l cu cel de R16....
*


In seara asta ma intalnesc cu tipul care-l are si iau si farul meu ciobit sa le compar.
Altfel, m-am tot uitat azi pe net la poze cu R16 si asemanarea e izbitoare.
Tipul chiar spunea ca avea 2 si unul si l-a pus un prieten pe o D1300 acum ramane chestie de credibilitate, dar pe de alta parte pretul e decent si mi-l fac veioza la o adica wink.gif ()
Diseara trec si prin Buzau unde teoretic ar trebui sa ma intalnesc cu SiloS pentru un dispersor spate original.
Se pare ca sunt multi omuleti dornici sa dea o mana de ajutor pe aici si tin sa le multumesc pentru treaba asta smile.gif


--------------------
Dacia 1300 - B 01 HOY
Dacia 1300 Standard 1289 cmc, 40KW, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dumitrescu Leo
post 28 Jan 2005, 20:31
Post #106


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 1 December 04




mersi ca mi-ai spus daddy dar vad ca nimeni nu a sarit deci tot in targ e baza sad.gif ,si inca ceva ,am luat o aripa de 1300 facuta la iasi de conex inca nu am pus-o dar mi se pare mie sau e mai prost facuta???adica nu respecta linia dreapta


--------------------
Dacia 1300 - B-20-WXG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tunderbird
post 28 Jan 2005, 23:12
Post #107


tunzator de iarba & atacator de integritatzuri


Group: Members
Posts: 3.193
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(Dumitrescu Leo @ 28 Jan 2005, 20:31)
mersi ca mi-ai spus daddy dar vad ca nimeni nu a sarit deci tot in targ e baza  sad.gif ,si inca ceva ,am luat o aripa de 1300 facuta la iasi de conex inca nu am pus-o dar mi se pare mie sau e mai prost facuta???adica nu respecta linia dreapta
*




Cum adica nu respecta linia dreapta?
Adica nu are continuitate cu linia usii, iese mai in afara?

Daca iese mai in afara, o montezi provizoriu, dupa care iei o scandura mai groasa pe care o asezi in zona chesonului de prindere pe stalpul usii. Ii aplici un ciocan mai cu mila, pentru a te obisnui si apoi verifici cat s-a apropiat, dupa care o mai ataci pana vine la linie.
O demontezi si o vopsesti pe interior apoi o montezi la loc.
Curaj, eu am vazut asta la un tinichigiu si dupa aia am facut si eu la masina lui tata.
Mi-a iesit mult mai bine ca de fabrica.


--------------------
Dacia Dacia 1100 - '69, '70 ; 1300 - '70,'81 ; 1310cli - 2000 - B 13 ABC
Renault Twingo 1,2 16V - 2001
Renault Laguna Concorde 1,6 16V - 1999

Cocoșul e mai frumos ca vulturul, numai că nu poate zbura!
(N. Iorga)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daddy
post 29 Jan 2005, 10:23
Post #108


Membru discret


Group: Members
Posts: 494
Joined: 29 April 04
From: Bacau




QUOTE(Dumitrescu Leo @ 28 Jan 2005, 20:31)
mersi ca mi-ai spus daddy dar vad ca nimeni nu a sarit deci tot in targ e baza  sad.gif ,si inca ceva ,am luat o aripa de 1300 facuta la iasi de conex inca nu am pus-o dar mi se pare mie sau e mai prost facuta???adica nu respecta linia dreapta
*



In primul rand e foarte greu sa faci "aprovizionarea" de piese deoarece in multe cazuri valoarea transportul depaseste valoarea pieselor. Deci baza ramane targurile si dezmembrarile din zona care sunteti.
In legatura cu aripa sa stii ca faci o mare greseala, aripa de Conex nu este buna deoarece aste mult mai moale decat originala, trebuie sa cauti una din epoca respectiva. Asta e viata cu refacerea masinilor, trebuie sa cauti piese bune din anii de fabricatie ai masinii. Si la capitolul tablarie e greu de gasit si indispensabil.


--------------------
Dacia 1300 F 1972 - BC-93-MAX
Daciile sunt ca femeile....cat ai bani sa bagi in ele merg bine...cand nu mai ai bani te lasa cand iti este lumea mai draga...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dumitrescu Leo
post 29 Jan 2005, 13:43
Post #109


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 1 December 04




Dar si totusi asa subtire cum e ea tot e mai groasa decat la masinile straine de examplu cum ar fii renault 21,25 pe alea daca apesi se indoaie pe asta nu biggrin.gif


--------------------
Dacia 1300 - B-20-WXG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daddy
post 29 Jan 2005, 15:35
Post #110


Membru discret


Group: Members
Posts: 494
Joined: 29 April 04
From: Bacau




Cert e un singur lucru, tabla de pe modelelel vechi e mai groasa si tratata special mai bine deoarece rugineste mai greu.
Eu pe dacia mea am toata tablaraia originala si inca nu sa sudat pe ia nimic.


--------------------
Dacia 1300 F 1972 - BC-93-MAX
Daciile sunt ca femeile....cat ai bani sa bagi in ele merg bine...cand nu mai ai bani te lasa cand iti este lumea mai draga...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex 19 USV
post 31 Jan 2005, 10:21
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 26 October 04
From: Bucuresti




nu, nu am dat o alarma falsa. pozele vin mai pe seara, sper smile.gif , dupa ce scap de la munca.
io mai am o 1300 din '74, cu toate aproape toate piesele originale pe ea. nu sunt originale o lampa de stop (dar o am pe aia cromata acasa) un far care e elba celalalt e Cibie si capacele de pe spate care sunt de model '80. in rest am tot de la scaune pana la elem. cromate inclusiv elem. de la praguri si de la portbagaj. Daca intereseaza pe cineva ma gaseste pe messengerla adresa: alex_siteanu sau pe 0726511332


--------------------
VW Golf mk1 Cabriolet 1988 Karmann - doamna
vw golf mk1 cabriolet 1.8 8v - B 37 GTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
69er
post 1 Feb 2005, 12:22
Post #112


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 20 January 05
From: Bucuresti




Stie cineva dimensiunile anvelopelor care echipau frantuzoaicele?
Sunt cumva 155 80 R13 79T?


--------------------
Dacia 1300 - B 01 HOY
Dacia 1300 Standard 1289 cmc, 40KW, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kta
post 1 Feb 2005, 13:05
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 485
Joined: 1 February 04
From: Bucuresti




Bleu Gordini are codul RE418.


--------------------
================= ================= ================== - ---------
Seat Altea 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dumitrescu Leo
post 1 Feb 2005, 16:51
Post #114


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 1 December 04




Ca uite au mai fost si gordini albe biggrin.gif

Attached thumbnail(s)
6Renault_2012_20Gordini.jpg ( Size: 19.11k ) Number of downloads: 2646


--------------------
Dacia 1300 - B-20-WXG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kta
post 1 Feb 2005, 18:19
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 485
Joined: 1 February 04
From: Bucuresti




QUOTE(69er @ 1 Feb 2005, 20:00)
lasa c-o faci tu misto si cand vei defila pe soselele patriei o sa sara lumea-n sus ca a mai aparut un gordini de care nu stia nimeni  wink.gif
Ai idee oare unde se pot gasi sispersoare pentru semnalizatoarele fata complet albe, cum am vazut si pe gordini-uri?
*



Te duci la baietii care toarna sticle de far si le spui sa le faca complet albe.
Si ca sa fie chestia completa iti pui si busonul de rezervor pe aripa (ca la break -- iei de-acolo eventual busonul + bucata de aripa din jurul lui blink.gif ).

Adica la astia:

1. UNGURITU ANDREI EMail: unguritu_andrei@yahoo.com
Telefon: 0722129957 / 0212208530 / 0723621091

2. SC Serbodec Serebreanu SNC
Strada Strandului nr 17 Ploiesti
Tel: 0244/521420, 0722/949421


This post has been edited by kta: 1 Feb 2005, 18:20


--------------------
================= ================= ================== - ---------
Seat Altea 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dumitrescu Leo
post 1 Feb 2005, 19:27
Post #116


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 1 December 04




super, si am mai gasit o varianta mai usoara,linii drepte pe capota dar nu prea da bine dar merg dar cum af fi mai bine sa le dau cu vopsea sau sa pun niste autocolante blink.gif

This post has been edited by Dumitrescu Leo: 1 Feb 2005, 19:36

Attached thumbnail(s)
cd078.jpg ( Size: 36.03k ) Number of downloads: 2443
dacia2.jpg ( Size: 11.43k ) Number of downloads: 2040
dacia3.jpg ( Size: 32.99k ) Number of downloads: 1822
phot0117f.jpg ( Size: 11.76k ) Number of downloads: 1778


--------------------
Dacia 1300 - B-20-WXG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
69er
post 1 Feb 2005, 21:34
Post #117


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 20 January 05
From: Bucuresti




QUOTE(SiloS @ 1 Feb 2005, 21:59)
Ca tati spus ca ma costa o operatie de revopsire ? 40 mil ???

Trebuie sa dau jos si vopseaua veche ???????

40 milioane ?

Acuma serios , daca eu vreau sa revopsesc masina bunicului meu [ tot alb 13 ca imi place culoarea ] si sa mai indrept tabla pe ici pe colo ma costa 40 milioane ?
Sincer , eu ma asteptam ca toata operatia de vopsire , antifonare sa ma coste ~12 milioane ...
*


Linisteste-te, 40 mil e un vopsit in service cu vopsea de calitate si la cabina de vopsit ceea ce asigura o bun acalitate a procesului (am vazut dacie care dupa vopsit integral arata poate mai bine si decat una proaspat iesita de la fabrica ).
Pe de alta parte sigur gasesti si particulari sau chiar service-uri mai mici unde sa fie preturi apropiate de estimarile tale


--------------------
Dacia 1300 - B 01 HOY
Dacia 1300 Standard 1289 cmc, 40KW, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dumitrescu Leo
post 1 Feb 2005, 21:52
Post #118


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 1 December 04




Inca nu am luat jantele dar cum o sa le iau o sa pun poze,si cu vopsitu.. eu o fac cu vopsit+tablarie(praguri+aripa) cu 10mil sper, si chestia aia cu dat jos vopseaua e f buna pt masinile straine la care piese nu mai gasesti asa usor dar la noi nu se merita sa facem o dacie cu 40mil ca peurma sa fie vanduta cu 30-35mil,asa a facut un coleg de la tata de la servici care a bagat intr-o 1310 din 88 vreo 35mil+20mil cat a dat pe ea si dupa un an a dat-o cu 30 sad.gif


--------------------
Dacia 1300 - B-20-WXG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SOR
post 2 Feb 2005, 00:25
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti-Rahova




deci service`ul e pana in complexul europa`niro cum i`o zice acum pe dreapta !
se face o straduta mica dupa petrom si se intra pe strada parca era interzis nu stiu sigur smile.gif si imediat in dreapta e o cladire mare... pot sa aflu mai multe detalii de la omu care si`a vopsit`o(coleg cu mine de munca) daca te intereseaza


--------------------
DACIA BREAK 1988 - B 17 CFZ
CALM DOWN DEAR...LET`S NOT TURN THIS RAPE INTO A MURDER...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B31AYZ
post 4 Feb 2005, 08:21
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 647
Joined: 1 April 04




QUOTE(Dumitrescu Leo @ 3 Feb 2005, 21:01)
Da pragurile mele sunt duse( ruginite) si mi-ar trebui altele si acum a mai aparut o problema pe care tr sa o fac urgent sad.gif ambreiaju blink.gif si de aia nu mai pot sa iau jentile alea sad.gif deci sunt din nou de vanzare smile.gif si ca fapt divers am trecut azi in dristor si ala pe care l-am comfundat cu Sor are nr B 29 JHF si vroiam sa-i fac o poza  biggrin.gif  dar era cu zapada pe ea.Culmea doa 1300 cu nr b39jhf si b29jhf smile.gif
*



Eu am praguri noi , cumparate pentru masina mea acum 2 ani si nu le-am folosit . Daca te intereseaza pot sa le aduc .Sunt la tara (Costesti Valcea) . Din fericire nu a trebuit sa le schimb pe ale mele . Cu 600.000 le ai pe amandoua . Tot trebuie sa vina nasul de la tara .


--------------------
DACIA 1300 din 1980 - B31AYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Va rog ca pentru anunturi de vanzare de piese, sa folositi aria BURSA a forumului!
Acest topic este pentru discutii legate de Dacia 1300, discutii in primul rand tehnice. Va rog sa va abtineti de la comentarii legate de preturi!

Incepand de astazi, 01.02.2013, NU se mai accepta totusi link-uri catre topicuri de bursa

Orice mesaj offtopic sau ofensator poate fi adus intr-un mod automat la cunostinta moderatorilor sectiunii folosind butonul REPORT prezent in dreptul FIECARUI mesaj.


--------------------
Go to the top of the page
992 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:59
Forum Renault