DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Ma "electrocutez" cand cobor din masina

danu
post 6 Apr 2005, 17:09
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 18 February 05




QUOTE(calinp @ 29 Apr 2004, 14:49)
te incarci cu energie electrostatica, din cauza frecarii dintre haine si husele de pe scaune...
*



mie mi se intampla numai dupa ce am condus eu (de fiecare data), insa niciodata cand am stat pe locul din dreapta unsure.gif si is acelasi tip de huse...

(cateodata, cand fac o plimbare mai lunga pe jos, ma curentez si de cutia postala wacko.gif )


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
draku
post 6 Apr 2005, 17:40
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 293
Joined: 3 November 04
From: Bucuresti




ca sa nu va mai curentati la coborare, incercati ca atunci cand coborati din masina sa tineti mana pe o portiune metalica (usa masinii, stalp, etc)
o sa observati ca nu mai apar "scantei"


--------------------
ex Dacia Nova Barkas B1000 1989 - Barkas
Io stiu ca sunt prost, da' cand ma uit in jurul meu prind curaj...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steph
post 7 Apr 2005, 00:09
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 775
Joined: 18 July 03
From: Bucuresti




eu nu ma corentez nici cu haine sintetice nici in blugi nici in huse nici fara huse nici la masina mea nici la prieteni nici la atta ...

e ceva n neregula cu mine? huh.gif


--------------------
Toyota Yaris TS - Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Al Cap0nE
post 7 Apr 2005, 01:41
Post #64


Lex talionis


Group: Members
Posts: 407
Joined: 19 February 04
From: Bucuresti




E ciudat ca toata iarna (sau cat a tinut frigul) nu m-am curentat nici macar o data. De cum a venit caldura...iar se lasa cu scantei. Singura explicatie pe care o gasesc aici este diferenta de inbracaminte.


--------------------
Dacia 1310 84 - KPN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dudy
post 10 Apr 2005, 09:01
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 21 November 04
From: Pitesti




problema asta o am si eu. " cel mai frumos este cand se urca prietena in masina si vrei sa o pupi " atunci sa vezi scantei. cred ca depinde si de incaltaminte. daca gasiti solutii anuntati si pe nestiutori 10x


--------------------
cp...urmeaza super nova - AG 99 DUD
dupa 2 blituri,daca nu sunt in spate sunt in dreapta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
soryn
post 10 Apr 2005, 10:36
Post #66


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 17 February 05
From: Cluj-N




Acelasi lucru patesc si eu ,ma scutura foarte tare excl.gif am dat mesaj la vc si m-au trimis sa verific instalatia electrica


--------------------
renault megane 2016 - cj xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
disaster
post 11 Apr 2005, 11:12
Post #67


Membru cu detector de radar


Group: Members
Posts: 367
Joined: 31 May 04
From: UE - Bucharest




eu am reusit performanta de a ma curenta de 3 ori la o singura coborare din masina:P.de atunci am gasit o rezolvare la problema(m-a luminat scanteia):daca nu sunt singur in masina pun persoana respectiva sa imi inchida usa.funcioneaza de fiecare data 243.gif


--------------------
Renault Latitude 2011
Life sucks. Enjoy
Viteza nu ucide, oprirea brusca da.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vlad_solenza
post 11 Apr 2005, 12:56
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 4 January 05




Eu la fosta masina ma curentam ca naiba da parca nu mai imi venea sa ma urc in ea.
La dacie nu m-am curentat niciodata. Cred ca sunt mai grijuliu si sterg praful mai des,si nu se mai incarca electrostatic scaunele.


--------------------
Dacia Solenza Europa - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pufishor
post 11 Apr 2005, 19:04
Post #69


Unregistered









QUOTE(Bogdan @ 30 Apr 2004, 09:58)
Apropos de huse, ar fi interesant de vazut cine scanteiaza mai tare, cei cu huse sau cei fara. Poate ne spun cei care au huse daca au vazut vreo diferenta la chestia asta dupa ce si-au imbracat scaunele
*



am tapiterie din piele la dacia mea.n-am sesizat fenomenul.probabil aveti dreptate cu husele sintetice.


--------------------
Go to the top of the page
+
fitza
post 12 Apr 2005, 19:29
Post #70


Unregistered









Fenomenul e valabil numai iarna.sigur de la tzoalele cu E-uri.Pufishor, ai tapiterie din piele de porc la dacia ta?


--------------------
Go to the top of the page
+
bg_cris
post 12 Apr 2005, 19:35
Post #71


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 25 December 04
From: x




Sa nu va suparati pe mine, dar m-am distrat de nu se poate cititind paginile anterioare. Am incercat link-ul lui Klaus dar nu m-a dus nicaieri, deci nu stiu daca acolo exista solutia reala, de care aveti si dvs nevoie.
Binenteles ca exista acea incarcare cu energie statica datorita frecarii anumitor materiale, dar nu asta e problema.
Si inainte sa cititi mai departe, faceti urmatorul lucru sa va convingeti: suiti-va in masina inainte sa faceti un drum, nu dupa ce ati mers cu ea si frecati-va cat vreti de scaune (nu glumesc). Stati cat vreti in masina si apoi coborati si atingeti partea metalica, o sa vedeti ca nu se intampla nimic, sau, daca se intampla, o sa fie de intensitate mult mai mica decat spuneti dvs ca vi se intampla de obicei.
Ce se intampla de fapt, si de ce spuneti unii dintre dvs ca simtiti mai tare decat la berlina ? Stim care e aerodinamica LOGAN-ului, si cat de mare e suprafata caroseriei care "se opune" inaintarii. Masina, cand se deplaseaza, este in continua frecare cu aerul. Toata aceasta "masivitate" a LOGAN-ului implica o foarte mare parte din masina care este in continua frecare cu aerul. Cu cat masina merge mai repede cu atat frecarea are ca urmare o energie statica mai mare, inagazinata in caroserie (la propriu). Si daca nu exista o modalitate de a "transmite" acea energie catre sol, de fiecare data cand va veti da jos din masina si veti atinge partea metalica... veti face un mic schimb de electroni cu masinuta (care e darnica si va ofera acesti electroni :-) ).
Evident daca mergeti dimineata si atingeti masina nu o sa se intample nimic si puteti sa faceti ce vreti pe scaunele ei, ca tot nu o sa se intample.
Care e solutia? Acea curelusa minunata de cauciuc care contine si un fir metalic, despre care tot vorbeati si spuneati ca nu e buna. Daca o faceti asa cum trebuie, atunci veti scapa de asta.

va rog testati inainte de a da reply... la mine merge de minune de pe vremea berlinei.
biggrin.gif


--------------------
LOGAN Ambition - B - XX - UNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristush
post 16 Apr 2005, 11:46
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 24 January 05
From: Bucuresti




Cred ca e deja clar ca e de la huse si/sau haine.
Ce vroiam sa va spun este sa fiti atenti cu chestia asta la benzinarie. Aveti grija cand coborati din masina ca daca ramaneti "incarcat" electrostatic si puneti mana pe pompa, s-ar putea sa ia foc de la micile scantei.
Am vazut chiar zilele trecute un film dintr-o benzinarie. O persoana pune pompa in rezervor sa faca plinul, merge apoi pana in masina sa ia ceva, se da jos si merge la pompa sa o scoata. A luat foc de la scanteie, noroc totusi ca s-a stins repede, oricum e cam periculos.

In rest, nu va mai plangeti ca se intampla si cand te plimbi pe o mocheta si pe urma atingi pe cineva ... asta e ... fizica asta, cum spunea cineva smile.gif
Bafta!


--------------------
Dacia Logan Preference 1,4MPI - B-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabriel Paduraru
post 16 Apr 2005, 13:18
Post #73


Qubik


Group: Members
Posts: 50
Joined: 19 December 04
From: Iasi




Acelasi lucru pateam si eu cand purtam niste ghete de musama cu talpa de crep. Le luasem ca erau ieftine. Cand mergeam dintr-un birou in altul si apoi la chiuveta sa dau drumul la apa ma scutura cand atingeam robinetul si pe intuneric se vedea si o scanteie....
De atunci nu mai iau incaltaminte care sa aiba caputa din sintetic mai ales asemanator cu musamaua. Chiar daca are talpa de cauciuc daca partea de deasupra (caputa) e din piele nu ma mai incarc electrostatic. Incercati. Mai era si un spray Antistatic. Cineva l-a folosit si a zis ca a dat rezultate. Eu am schimbat incaltamintea si deocamdata e bine.


--------------------
Toyota Yaris 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Altis
post 19 Apr 2005, 01:50
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 754
Joined: 24 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(cristush @ 16 Apr 2005, 11:46)
Am vazut chiar zilele trecute un film dintr-o benzinarie. O persoana pune pompa in rezervor sa faca plinul, merge apoi pana in masina sa ia ceva, se da jos si merge la pompa sa o scoata. A luat foc de la scanteie, noroc totusi ca s-a stins repede, oricum e cam periculos.


E trucat...adica e o chestie controlata...s-au facut ceva cercetari pe tema asta...
Nu exista posibilitatea asta.cica ar avea la pompe un sistem blink.gif
Pana si aia de la mit-busters au incercat (off topic- doamne ce idioti sunt aia laugh.gif )

Eu am un trening de fâș pe care nu il mai imbrac in masina mad.gif Si intradevar si mie mi se intampla numai dupa ce o spal..poate ca praful de pe masina influenteaza si el cumva...Deci, solutia :tineti masina jegoasa laugh.gif laugh.gif

This post has been edited by altisone: 19 Apr 2005, 01:51


--------------------
Tucson JM 2007 - .
Luati saitu' de cultura si bagati-l in duba sa-i acordam "primul ajutor"!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Anonymous
post 14 Oct 2017, 00:09
Post #75


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 3 May 17
From: ?????




Exista anvelope care au in compozitie materiale pentru descarcare electrostatica. Acestea au inscriptionat pe ele: BasePEn. Probabil greu de gasit fiindca multi producatori au vrut sa reduca costurile de productie...sau, chiar cele pe care platim mult, sunt contrafacute. Cica daca am avea asa ceva pe masina, nu ne-am mai curenta...mai mult, masina ar merge mai bine.

Attached thumbnail(s)
anvelopa.jpg ( Size: 63.35k ) Number of downloads: 124


--------------------
Dacia Logan 2008/Laureate
Too much love will kill you.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
burliu
post 15 Oct 2017, 08:26
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 11 September 03




dry.gif raspuns rapid dupa 12 ani


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 15 Oct 2017, 16:02
Post #77


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




Mai bine mai târziu decât niciodată... radmasa.gif tongue.gif


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:27
Forum Renault