DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages « < 7 8 9 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Fiabilitate/Calitate Dacia Nova, hai sa ne dam cu parerea, in functie de experienta

BLUE R 19
post 16 Jul 2011, 08:01
Post #241


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




Va rog poate stie cineva care burdufuri de planetare pentru Nova (in special inspre roata) sunt mai bune, pentru ca porcariile astea facute de srl-urile lui pestele se rup foarte repede (valabil si ptr cele de la bielete). Se pare ca sunt proaste si vaselina le distruge foarte repede smile.gif, daca le faceau din branza ar fi tinut mai mult. Sau sa folosesc alt tip de vaselina (neutra, sintetica, siliconica), cred ca si cu untura sau margarina ar tine mai mult. Ce simplu e sa castigi bani in ziua de astazi - vinzi .. biggrin.gif ă biggrin.gif at și iai banii la proști.

Firme cu produse mai bune ?

Sugestii de vaselina precum cele de sus ?

Daca se potrivesc burdufuri de calitate de la alte masini des intalnite (SN, Solenza, Logan, Cielo etc) sau facute din plastic (PVC) in loc de cauciuc

Multumesc !


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 17 Jul 2011, 09:56
Post #242


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




Exista kit burduf de origine cu vaselina blanda cu cauciucul pentru Nova si/sau seria 1300 ?


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s(p)am
post 18 Jul 2011, 15:18
Post #243


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 6 July 11




Si la nova si la berlina sunt aceleasi burdufe. Poti sa cumperi de Logan si sa le montezi, eu am pus de logan 1,4, PH1. Nu cred ca difera planetarele, dar tin fara probleme.


--------------------
Dacia cu 4 roti de ceva vreme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 18 Jul 2011, 17:15
Post #244


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




Multumesc, macar stiu un lucru sigur. Dupa ceva studiu se pare ca e sigura si varianta cu SN/Solenza. Eu as pune din plastic (parca pe Logan este asa), ala rezista sigur la la atacul chimic al vaselinei derivate din petrol, dar sa nu fie mai sensibil la flexiune, mai ales ca are alta forma fata de cal original si in special lungimea este mai mare, astfel lucrand mai comprimat unsure.gif



--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 18 Jul 2011, 17:19
Post #245


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




Atunci inseamna ca de logan merg si la berlina?am planetare cu miz gros,si eu tre sa schim pe cel de la roata pe stanga


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 18 Jul 2011, 17:28
Post #246


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




Pai da, ca la berlina si nova sunt la fel difera doar gaura pt arbore care se poate adapta, iar daca spui ca ai planetara groasa e la fel.


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 18 Jul 2011, 19:25
Post #247


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




QUOTE(s(p)am @ 18 Jul 2011, 16:18)
Si la nova si la berlina sunt aceleasi burdufe. Poti sa cumperi de Logan si sa le montezi, eu am pus de logan 1,4, PH1. Nu cred ca difera planetarele, dar tin fara probleme.
*



nu inteleg de ce spui ca sunt aceleasi planetare la nova si logan deci nu inteleg cum ai pus burdufele de logan pe nova

daca stie cineva o solutie buna e rugat sa ne ajute fiindca eu schimb anual burdufele pe o planetara, acum trebuie schimbate pe ambele sad.gif


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G I M
post 18 Jul 2011, 19:59
Post #248


Membru cu indemanare


Group: Members
Posts: 2.191
Joined: 26 April 08
From: Brasov




Cum asa, eu in 50 000 km nu am schimbat niciun burduf.


--------------------
Una d'aia cu 5 roti
Fii atent la volan! Cineva drag te asteapta acasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 18 Jul 2011, 21:16
Post #249


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




QUOTE(danciusergiu84 @ 18 Jul 2011, 20:25)
daca stie cineva o solutie buna e rugat sa ne ajute fiindca eu schimb anual burdufele pe o planetara, acum trebuie schimbate pe ambele sad.gif
*



Asta e si motivul pt. care am intrebat. Concluziile la care am ajuns deocamdata sunt:

-burdufurile de SN si Solenza se potrivesc (cele de la roata iar cel de la cutie doar de pe partea dreapta evident
-Burdufurile de Logan se potrivesc in aceleasi conditii, exceptandu-l de cel de la cutie din stanga. La logan am vazut ca sunt mai lungi, au mai multe pliuri si sunt din pastic dar cica merg. am impresia ca sunt si din cauciuc.


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 18 Jul 2011, 21:55
Post #250


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




Deci merg cele de logan la berlina da?sa nu cumpar degeaba ,imi trebuie cel e la roata pe stanga,mss


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s(p)am
post 19 Jul 2011, 07:28
Post #251


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 6 July 11




Ghitza, eu am montat pe nova(cel de guma, nu de plastic), teoretic ar trebui sa mearga si pe berlina. Cand esti la magazinul de piese pune burdufele unul langa altul si vezi diferentele. Variaza putin forma si atat.
Legat de burduful de la planetara scurta, dinspre cutie : cel de supernova/solenza/logan e alta mancare de peste, nu se poate folosi. Se foloseste cel de la planetara lunga. E acelasi lucru.


--------------------
Dacia cu 4 roti de ceva vreme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 19 Jul 2011, 08:24
Post #252


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




Mersi de sfta ,o sa ma interesez din cate am vazut se potriveste (ma refer cel de la roata caci cel dindpre cutie deja e altceva)trebuia sa schimb pe stanga fata ca are o taiaetura mica in el si a inceput sa scuipe vaselina .nu mult dar daca las se duce iar burdufe de-astea de 2 lei mai bine nu ca imi fac de lucru de nu ma vad si as pune de logan fara nici o retinere,cum am zis mai sus am planetare cu miez gros.mss inca odata


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 19 Jul 2011, 08:27
Post #253


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




aha... acum mai inteleg... sper sa dea si la bucata sa pot lua 2 dinspre cutie pentru planetara lunga de sn/sz/lg

@Neagu Ionut - cred ca esti un norocos, eu am gasit burdufe la 5 lei si la propriu si la figurat... anu trecut am schimbat burdufele doar la o planetara (toamna) si nu a trecut un an un pic peste jumatate (~ 10 000 km) si a inceput sa curga vazelina, la cealalta am avut noroc ca a tinut parca 2 ani (cel putin 20 000 km), in fine nu stiu exact situatiile mai vechi dar stiu ca mi-au cam dat batai de cap cu schimbu de burdufe...

This post has been edited by danciusergiu84: 19 Jul 2011, 08:36


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BLUE R 19
post 19 Jul 2011, 18:58
Post #254


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.244
Joined: 12 August 10
From: Pitesti




informatii noi:
-burduful de la roata SN/Solenza este aproximativ la fel la forma si dimensiune, principala diferenta e ca diametrul mare pt. carcasa este foarte putin mai mare ca la Nova si berlina cu planetara de tip nou (groasa). Dar nu este o problema ca se strange fiind cauciuc.

-burduful de logan de la roata are alta forma de ansamblu(cu mai multe pliuri si putin mai lung, lucruri care nu deranjeaza cu nimic. Este din material plastic, mie imi pare un fel de pvc, ei il numesc ''termoplast''. Diametrul mare este foarte- foarte putin mai mare ca la Nova/berlina tip nou, dar oricum mai mic ca la supernova si solenza astfel ca se poate aseza bine cu toate ca este plastic.
Singur problema ar fi diametrul mic de pe arbore care este mai mare ca la Nova si SN/Sol, find din plastic, deci cam tare nu cred ca poate fi strans suficient cu un colier ca sa etanseze. Cred ca aici se impune folosire de mastic siliconic sau interpunerea unei garnituri potrivite in combinatie cu mastic

La montajul burdufului de Logan trebuie folosit colier metalic care sa stranga bine pt. ca fiind plastic se poate trage
Pentru logan sunt si burdufuri la roata din cauciuc care au forma clasica dar nu stiu daca este montajul original

Am vazut un burduf dinspre roata pt. SN/ Soleza fabricat la ''celebra'' Asam. Era ambalat frumos in cutie cu doua coliere metalice, aspectul era cel mai ingrijit din cate am vazut, fara pic de bavuri, fara praf alb sau mizerie (reziduuri) neagra. Materialul nu era tocmai cauciuc, ci mai degraba un fel de silicon negru ceva mai tare. Or fi bune astea, a folosit cineva ?

This post has been edited by BLUE R 19: 19 Jul 2011, 19:14


--------------------
Dacia 1310 /1900
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 19 Jul 2011, 21:41
Post #255


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




Si eu am luat astazi un cilindru de frana pe spate de ASAM si era ff bine finisat de nu iti venea sa crezi ,cred ca s-au pus pe treaba astia cu firma lor ASAM,eu zic ca merge ff bine


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 19 Jul 2011, 21:51
Post #256


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




ghitza pe afara-i vopsit gardu si-nauntru leopardu,asa esti tu cu cilindru de asam la alti le zici sa nu cumpere de asam si tu faci vanzare la ei
pe un logan am pus o pompa de benzina de asam,luata de proprietaru masinii,stii cat a mers?vreo 2 km pana la el acasa si acolo gata


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghitza
post 19 Jul 2011, 22:16
Post #257


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.806
Joined: 23 April 08
From: ARAD




Normal ca nu sunt pro ASAM dar daca numai asta gasesti ce poti sa faci?am luat ca nu am gasit altceva si arata ff bine acuma cat va tine nu stiu,ai fi vrut sa zic ca am cilindru BOSCH si sa recomand la toti si eu pe masina sa am ASAm?am si pompa de frana de ASAM si ma tinut pana ieri adica vre-o 2 ani ,asta e decat sa dau 300 pe una de renault mai bine asa ,e criza ce sa faci dar cu pompa este topic anume


--------------------
Dacia/BMW 316i an 99 1310 li 2003 Berlina - Ar-07-GIB/BG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
freeman30
post 19 Jul 2011, 22:27
Post #258


Membru autentic


Group: Members
Posts: 576
Joined: 31 May 04
From: Bucuresti




tot vorbiti de Asam...eu am schimbat masina ,am luat un Tico,si trebuie sa schimb sabotii pe spate,si cand i-am cumparat si am vazut Asam scris pe ei,am inebunit.Nu stiam ca Asam face si piese de Daewoo.Nevrand sa ma fac de ras pentru 50 lei i-am luat dar nu i-am schimbat ca mi-e teama. prefer sa mai merg cu frana de mana ridicata 2-3 dinti si gata.


--------------------
Daewoo Tico SX 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jerryshor
post 25 Aug 2011, 14:34
Post #259


Jerryshor


Group: Members
Posts: 22
Joined: 23 June 09
From: Targu Jiu




Mai fratilor, eu am nova din 2000. Exact cum spuneau mai sus, da-i novei ce ii trebuie si e o masina buna... ma putin caroseria si ma refer la pasajele spate care le manaca rugina si nu ai ce le face. Spunea colegul de burdufele de la planetara... Pai ia fratele meu din alea de uzina, sigilate si cu timbrul sec pe ele, dar iti cam pare rau de banii pe care ii dai pe ele, nu ??? Asa este... Si sa nu uit, ca il poti rupe si pe ala scump, cica e bine sa scoti aerul din burduf cand il montezi.


--------------------
Renault Megane Scenic 1.6e / 1999 - GJ 05 KCU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5inci
post 5 Mar 2012, 02:50
Post #260


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 3 November 07




Am avut si eu o dacia nova din 1999 si probleme mari cu ea nu am avut.Singura problema erau oalele pe spate care erau varza.Dar am tinut-o un an si am fost multumit de ea.
Am schimbat la ea intrun an:
-tampoane motor
-carburator (mergea numai pe gpl inainte sa il schimb)
-solenoid electromotor
-pompa de apa si cam atat.


--------------------
dacia dacia 1988 - ag-05-ccc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ORIJINAL21
post 5 Mar 2012, 22:34
Post #261


Membru Oficial


Group: Members
Posts: 1.865
Joined: 11 November 09
From: Romanian City Life




cine ma poate ajuta cu un eleron de geam?


--------------------
DACIA NOVA GT / GTI Se dezmembreaza 1998/1999
Dezmembrez Dacia Nova Gt (carburatie) 1998 - culoare alba
Dezmembrez Dacia Nova GTI (injectie) 1999 - culoare gri sobolan
Piese, in stare buna!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pauloo
post 5 Mar 2012, 22:59
Post #262


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 13 December 09




Dar rugina de pe oale ?


--------------------
Audi A4 B5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s(p)am
post 22 Aug 2012, 21:24
Post #263


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 6 July 11




de aia nu tre sa scriem aici. rugina la oalele spate este tabu, mai ales la masinile facute inainte de 99. partea buna e ca mai avem mesteri care lucreaza cu autogen si le-am reparat fara probleme. ramane de vazut cat tine.


--------------------
Dacia cu 4 roti de ceva vreme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nova tuning
post 13 Nov 2012, 16:32
Post #264


Membru


Group: Members
Posts: 104
Joined: 22 September 12
From: braila




nush dc sunt asa huiduite novele gt, a mea e nova gti din 99, a fost a unui unchi si apoi am cumparato eu in rate, vreau sa zic ca mereu am ingrijito, iam schimbat tot ce e consumabil pe ea la timp, si nu chiar mereu la timp, cu timpul am si modificato putin, unde vreau sa ajung este ca mi se pare o masina destul de buna, numi ploua in ea, nu bate, nui ruginita, motorul nu a fost umblat apsolut deloc in el, si na, am 202.500 km cu ea si am facut aproape toata tara cu masina asta si nu ma lasat pe drum niciodata. De consum sunt multumit, intrun cuvant sunt multumit de masina.


--------------------
dacia nova gti 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius_fenchea
post 27 May 2015, 18:19
Post #265


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 16 October 13




Bun asa...Dacia Nova GT motor 1.6 carburator dublu corp - din 20 iulie 1998 km parcursi 180K . In ultimii ani tatal meu a facut mai putin de 7000 la an, inainte facea mai multi.
Probleme:
Blocul de lumini schimbat de 3 ori primul a tinut 90K urmatoarele mai putin, vreo 70k unul.
Cablul de kilometraj schimbat de 3 ori.
Problema rezolvata in granatie la Dacia Service- NU in schimb rezolvata acasa de tatal meu ( tehnician dntar) - intratul in viteze, exista sub masina un reglaj cu 2 suruburi la tija de la schimbator, daca alea sunt stranse atunci cand bagi in marsharierre ai rezolvat problema.
Radiator de incalzire habitaclu schimbat odata acasa dupa 174000 de km in2014 - a tinut desul.
Prbleme la instalatia electica - acum in 2015 trebuie sa vad de ce nu pleaca ventilatorul de racire al radiatorului, daca nu ma descurc singur o sa vada service-ul.
In rest platine schimbate la timp, pus bujii Bosch apoi trecut pe Beru, ambele foarte bune.
Nu am schimbat inca nimc la suspensie in anii astia, caroseria nu prea are urme de rugina foarte multe cu exceptia capotei fata unde de la pietrele aruncate de cuciucurile altor masini apar puncte cat acul de gamalie ( prababil la anul o sa vopsesc doar capota)
Plusuri - sta foarte bine pe sosea pentru o Dacie!
Ajungi lejer la 120-130 km/h dupa care se cam infunda ca nu o mai ajuta cei 72 de cai.
Instalatia de incalzire isi face treaba cu brio si ai iarna o temperatura mai mult decat confortabila.
7.25 media de consum mixt fara sa schimb carburatorul dublu corp.
piesele ieftine si multe chestii se potrivesc de la Golf 3la consumabile.

Minusuri - bancheta spate fractionabila scartzaie orice i-ai face deoarece este acolo o agatatoare fier pe fier.
- plasticaraia din bord si habitaclu are o caltiate foarte scazuta si mai ai cativa greierasi - se rezolva cu cate un punct de silicon.
- mecanici foarte necunoscatori ai modelului pe la service-urile Dacia.
- Instalatia electrica si cablajele care dau batai de cap.
- Nu poti sa o compari cu ce fabricau nemtii sau francezii prin '98.

Intretinerea ulei ARAL 15 W 40 Basic Elastic de vreo 6 ani.
Inainte Ulei Prista, OMV, si ceva romanesti.
Filtre de ulei schimbate la timp, filtru de benzina la fel.
Filtru de aer mai mult suflat decat schibat, la inceput nu se gasea, acum am dat de un model de filtru MANN care se potriveste si il comand in magazin.


--------------------
Kia Ceed Ceed 1 2008 - TM 22 MFD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 7 Jun 2015, 10:07
Post #266


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




Felicitari!


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G I M
post 17 Jun 2015, 23:09
Post #267


Membru cu indemanare


Group: Members
Posts: 2.191
Joined: 26 April 08
From: Brasov




Urmeaza revizia. O parte din piese blush.gif

This post has been edited by G I M: 17 Jun 2015, 23:09

Attached thumbnail(s)
20150612_194631.jpg ( Size: 2.25mb ) Number of downloads: 93


--------------------
Una d'aia cu 5 roti
Fii atent la volan! Cineva drag te asteapta acasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 18 Jun 2015, 19:45
Post #268


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




Frumos! Tine-o tot asa!


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages « < 7 8 9
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:14
Forum Renault