DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Parcari Rezervate, Fara marcaje sau indicatoare

razvan_3asy
post 17 Jul 2009, 20:07
Post #31


membru cu permis :D


Group: Members
Posts: 569
Joined: 3 August 06




Lasi bilet si patesti ca mine:
Am parcat undeva la vitan pe locul cuiva, am pus bilet cu numarul meu in geam, surpriza cand sa plec seara , eram blocat, iar acum culmea a lasat si el bilet in geam smile.gif)). Am rezolvat pana la urma, a coborit jos si m-a lasat sa plec linistit.
Legat de locul de parcare, pe locul meu de parcare a stationat unu 2 zile, ziua cand plecam la servici ridicam stergatoru, seara era pus la loc smile.gif), dupa 2 zile am sunat la politie si s-a rezolvat (tipu era tot politist dar din alt oras ).


--------------------
Dacia Logan 2008 Laureate 1.4 benzina :X
B-50-HCR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 17 Jul 2009, 20:15
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




asta cu biletu o fac si eu, cand ma duc pe la alte blocuri si stau cateva ore. dar daca nu ai loc la blocul tau, ce faci, colantezi parbirzul cu nr de tel? smile.gif
mai sunt sandilai pe care nu ii intereseaza, si pe mine ma blocase unu si aveam bilet cu nr in geam, si mi-a spus clar si cinstit ca a vazut locu ocupat, a pus-o de-a latul si s-a dus in bloc smile.gif


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 18 Jul 2009, 13:35
Post #33


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




Parcat masina in "curtea blocului" prietenei... in respectiva curte, nu erau locuri de parcare clar delimitate, ce sa mai spun de marcate. Erau doar masini parcate, in 3 directii diferite... erau si multe spatii libere, pe unul dintre ele pus masina. Dupa 3 ore, gasit masina zgariata de la farul fata pana la aripa spate... nu am avut ce face, politia si legea nu ajuta deloc... de atunci, am devenit rau, si mi-am propus sa zgariu si eu masina cat mai multor tupeisti.

Deci, sfatul meu este asa: nu va certati cu cei ce va ocupa locurile, nu chemati politia.. pentru ca, daca faceti asa, atunci, daca eu am fost cel ce v-a ocupat, peste 2-3 zile, sau 2-3 luni, veti gasi TOATE masinile (a voastra si ale vecinilor) vandalizate in ultimul hal. Si mi se pare normal si moral. Am mai scris acest lucru pe acest forum.

Spatiul public este al nostru, al tuturor, nu al cuiva anume, si fiecare are dreptul sa il foloseasca, fara k altcineva sa faca scandal. Cand vin seara de la munca, rare sunt ocaziile in care sa parchez in acelasi loc, tocmai pentru ca aproape toti vecinii au "rude la moldova", care vin "in vizita" si ne ocupa parcarile. Si nu ma supar, ci parchez unde gasesc liber (iar, deobicei, nu in dreptul blocului meu). Asta inseamna sa ai respect fata de musarifii tai.

In privinta locurilor "platite", s-a ajuns in situatia in care, merg in alt cartier (daca mergeam in acelasi, mergeam pe jos), si nu am unde parca, deoarece peste tot sunt triunghiuri dinacelea metalice insurubate in asfalt. De multe ori am zis, dar intr-o zi, voi lua barosul, si va voi invata minte pe toti care aveti impresia ca acolo numai voi puteti parca. Gresit: ai dreptul sa delimitezi o proprietate, numai cand este a ta, adica este privata, altfel nu! Este exact acelasi lucru ca si cu autorizatia de imprejmuire a unui teren... mi se pare imoral sa fie peste tot triunghiuri, si nici o masina parcata, iar eu sa nu am unde parca 1-2 ore, din cauza triunghiurilor. Spatiile trebuie lasate goale, pentru a fi ocupate si de altii, in timpul zilei. Si daca vii si vezi ca ti l-am ocupat, stii ce trebuie sa faci: te duci dracului in alta parte, caci, daca faci scandal, iti vei gasi masina zgariata. Simplu, nu?

In ultimii ani, s-a ajuns k pur si simplu sa nu ai unde opri masina, pt ca, vezi doamne, este parcare "de resedinta". Dar, oare, pentru ce vreau io sa opresc acolo? Nu pentru ca am treaba in acea resedinta? Deci, daca aveti o parcare a resedintei voastre, tratati-va oaspetii cu respect, altfel va voi zgaria masinile, precum mi s-a intamplat si mie.

In clz: prea tupeisti au devenit soferii cu "spatiile lor" de parcare... niciodata nu voi accepta k cineva sa aiba pretentii asupra unui spatiu public. Daca ai garaj facut pe terenul tau, proprietatea ta (delimitata k atare, pentru a se vedea ca nu este publica), atunci ala este spatiul tau, nimic altceva nu poate fi numit "al tau". Locurile de parcare nu sunt ale tale, pentru ca nu le ai in proprietate.

18 Jul 2009, 13:48:
QUOTE(tutike2000 @ 8 Jul 2009, 20:08)
In acest caz vecinii au vreun drept de a pretinde ca este locul "lor"?
*



Cineva poate pretinde ca un teren este al lui, doar daca indeplineste cumulativ 2 conditii:
1. are dreptul de proprietate asupra acelui teren.
2. a delimitat corespunzator respectiva proprietate, pentru ca aceasta sa se deosebeasca fie prin insusiri, fie prin imprejmuire, fie prin panouri "proprietate privata", de restul spatiului national comun.
Neindeplinirea de catre el a conditiei nr. 2 te scuteste pe tine de orice posibila invinuire de incalcare a proprietatii.

Sfatul meu este sa iti pui pe geam o camera, care sa iti filmeze tot timpul masina. Si, daca careva se atinge de ea, sa afli care e masina lui, si sa o arnajezi bine de tot, k sa se invete minte.

Legea si politia nu te pot ajuta absolut cu nimic! Chiar si daca gasesti masina vandalizata, iti spun din proprie experienta ca nu te ajuta politia absolut cu nimic!

Proprietatea fiind publica, si tu si el aveti voie sa opriti acolo. Teoretic, cine vine primul de la munca (sau unde pleci), parcheaza, iar cel care vine al doilea, nu are voie sa obiecteze cu nimic.

Daca vine la tine la usa cu scandal, atunci poti chema politia, dar, atentie, numai daca face scandal mare, caci, daca vorbeste relativ normal, atunci se cheama ca ai chemat degeaba politia...

This post has been edited by supremeon: 18 Jul 2009, 13:48


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 18 Jul 2009, 14:08
Post #34


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




nu am nimic cu nimeni, dar la mine in fata blocului sunt doar 15 locuri de parcare, bun toate ocupate, mai putin ultimile 6 locuri care isi trage un vecin masinile care le are pe firma, iar in spatele blocului aceeasi poveste inca 4 masini ocupa spatiul de parcare (tot masinile lui), pe langa asta alti vecini la randul lor au locurile de parcare platite si ocupate in permanenta pentru ca ghici ce.... circula cu masini de la firma, care logic le parcheaza in spatele blocului, unde logic parchez si eu loganul si mercedesul, Seara cand vin parchez si eu in dreptul la ce masina prind, ori mercedes in spatele meu ori eu in spatele la mercedes, ori amandou in dreptul la alte masini de "firma" si logic vecinii aceia se supara ca ii "blochez" fara intentie ce este drept dar unde mama dracu sa parchez masina cand ei ocupa locuri de parcare in permanente in fata blocului si in spatele blocului ?? ar trebuii sa vin si eu cu masina de la servici? Iveco daily carosat si sa il parchez ?, sigur nu le convine, nu le zic nimic, nu blochez pe nimeni, au fost cazuri in care am parcat masina si pe Bulevardul Brancoveanu, cum am spus nu am nimic cu "musafirii" am o mare boala pe acestia cu masini personale si pe langa ele au si masini de la firma, acum ce ar trebuii sa le fac eu??


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 18 Jul 2009, 14:25
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




supremon,
nu ma leg de marimea represaliilor tale, vreau doar sa iti spun ca esti intr-o mica eroare:
- asa e, nu ai voie sa iti montezi trinughi, T, Y, sau orice altceva pe locul de parcare platit, dar legea, acum, spune ca daca locul e platit, nu are voie nimeni sa parcheze indiferent de ora. asa e legea. deci in litera ei, tot nu poti sa te atingi de locurile alea. eu am boala pe astia care isi pun asa ceva de cand si-a lovit o prietena masina in spate de vreo 3 ori, ca nu le-a vazut.
referitor la vecinii cu rude din moldova, mie tot mi se pare de neam prost sa iti pui invitatul sa parcheze pe locul unui vecin pe care nu il cunosti, sau nu ai tovarasenii cu el. v-am zis, eu ma inteleg bine cu vecinu care are loc langa mine. daca el are pe cineva, o pune el pe locul meu si ala pe locul lui, si atunci stiu despre ce e vorba (si invers). dar daca gasesc pe altcineva si nu dispare pana pe la 8, politia comunitara direct. inainte aveam doar o placuta cu nr de autorizatie, acum a pus tata inca un afis: "pe acest loc parcheaza 2 masini, deci va rog sa nu mai parcati si dvs. aici, ca deja suntem cam multi" smile.gif)
- cat despre chematul politiei, alertarea organelor pt un motiv neintemeiat, cum e in legea 61, la care probabil au facut referire politistii in cazul tau, ca sigur ai patit asa ceva daca zici, este atunci cand suni pt o alrama falsa, gen jaf armat la buticul din colt. daca la mine tipa un vecin, si eu chem politia, nu intra la asa ceva. eu pe moment m-am simtit in pericol, na! deci astea sunt vrajeli, daca vreti sa chemati politia, chemati-o!

cat despre asta cu zgariatul, sincer, daca unu imi face ceva la masina (bine, cand oi avea masina, nu cotetzul pe care il conduc acum:) ), si l-am vazut, de cat sa ma cobor la mintea lui, ii trag direct o plangere penala pt distrugere de nu se vede, si asa chiar ca nu mai pune mana pe cui/cheie in viata lui


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 18 Jul 2009, 19:46
Post #36


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




QUOTE(Marian66 @ 18 Jul 2009, 14:25)
"pe acest loc parcheaza 2 masini, deci va rog sa nu mai parcati si dvs. aici, ca deja suntem cam multi" smile.gif)
*



Asta e cea mai misto faza pe care am citit-o in ultimele zile... felicitari pentru inspiratie... chiar e misto smile.gif

18 Jul 2009, 19:49:
QUOTE(Marian66 @ 18 Jul 2009, 14:25)
cat despre asta cu zgariatul ....
*



Desigur, daca stii cine este... si daca ai vreo dovada... caci, asa pot sa depun si eu plangere la politie, impotriva unui oarecare, dar... "cercetarile" politiei nu au cum sa ajunga decat la concluzia neinceperii urmaririi...

This post has been edited by supremeon: 18 Jul 2009, 19:49


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 18 Jul 2009, 20:08
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




QUOTE(supremeon @ 18 Jul 2009, 13:35)
... mi se pare imoral sa fie peste tot triunghiuri, si nici o masina parcata, iar eu sa nu am unde parca 1-2 ore, din cauza triunghiurilor. Spatiile trebuie lasate goale, pentru a fi ocupate si de altii, in timpul zilei. Si daca vii si vezi ca ti l-am ocupat, stii ce trebuie sa faci: te duci dracului in alta parte...

Singura parte la care iti dau dreptate. Faza cu zgariatul e stupida si necivilizata.
Din pacate, "foamea" de bani a administratiilor locale a creat aceasta idiotenie numita "loc de parcare platit", prin care fara investii (cred ca nu putem numi investitie acele bucati de tabla) vin easy-money la bugetul local.
Sa faca parcari subterane sau la suprafata, pe mai multe nivele si sa incaseze bani acolo...iar amortizarea sa nu o astepte in 6 luni, ci in 20 de ani sad.gif .


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 18 Jul 2009, 21:33
Post #38


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




QUOTE(Madriann @ 18 Jul 2009, 20:08)
Sa faca parcari subterane sau la suprafata, pe mai multe nivele si sa incaseze bani acolo...iar amortizarea sa nu o astepte in 6 luni, ci in 20 de ani  sad.gif .
*



Mda, cred ca nu doar eu, ci toata tara iti da dreptate... si, pentru ca asa sta treaba, chiar nu pricep, oare de ce nu se fac smile.gif


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 19 Jul 2009, 16:50
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




stiu din surse sigure ca, in sectorul 2 cel putin, primaria a incercat sa organizeze mereu licitatii sa concesioneze terenuri pt firme ca sa faca parcari. din pacate, firmele nu s-au inghesuit, pt ca, vb lui madarian, nu se face profit in 6 luni. o alta problema mai e si ca, studiile de fezbilitate au aratat urmatorul lucru, pe romaneste:
taranul care si-a luat masina, intre a da, sa zicem 40-50 de lei pe luna abonament la parcare, si sa isi parcheze masina straina cumparata cu banii mosteniti de la tataia care si-a retrocedat terenul din pipera, si sa nu il vada vecinii cum vine/pleaca cu masina, si sa o lase cu tupeu unde apuca, in fata blocului, alege varianta a doua! cunosc lume careia i se pare mult 40 de ron pe AN la adp locul de parcare! da, probabil pt ca nu au avut niciodata ghinionul sa stea vreo 3-4 ore pe la dali. deci lumea nu o sa se inghesuie la parcari, nici daca ar fi, decat daca ar face unele mai mici (200 de locuri) si mai raspandite, mai printre blocuri gen. pt ca si eu ma gandesc asa: imi las maisina pe trotuarul de langa bloc, ajung in 10 sec la ea, 6 zile din 7 prind acelasi loc. vine o ploaie, bag un sprint si ajung la masina. imi las masina intr-o parcare 3 strazi mai incolo, vine o ploaie ... pai pana ajung la masina sunt deja facut varza pe picioare, pot sa merg cu autobuzul.
concluzia neoficiala a primariei: bucuresteanul nu vrea PARCARI SUPRATERANE/ETAJATE, vrea LOC/URI DE PARCARE

supremon, am vazut in general cine se ocupa de zgariat masini, "blocatari" obisnuiti, nu camatari/spoitori/corsicani. eu spun ca si daca il vad pe unu ca mi-a zgariat masina, ma duc la politie si depun plangere, fara nicio dovada. politia tot ii vine acasa, sau il cheama la sectie sa dea o declaratie si sa se confrunte cu mine. pt oameni care nu sunt obisnuiti cu asa ceva, e un stres, ii intreaba nevasta-sa de ce il cauta politia, etc. eu iti spun ca se potoleste.
cum ar fi tu dupa ce ii zgarii masina unuia, sa vina un sectorist la tine acasa si sa te duca la sectie sa dai o declaratie, cu loganu, sa te vada tot blocul ca te sui in masina de politie? e dreptul tau sa spui ca treci tu alta data pe la ei, si sa ii trimiti la plimbare si sa rezolvi alta data, dar poate pe moment nu stii asta, ca nu esti infractor de meserie, plus ca socul de pe fata sotiei care deschide usa si il vede p garcea care zice "dl. X Y, este acasa?!"

This post has been edited by Marian66: 19 Jul 2009, 16:55


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 20 Jul 2009, 08:14
Post #40


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Studiile alea de fezabilitate de care pomenesti tu s-au facut inainte de aparitia firmelor care ridica masini.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 Jul 2009, 19:46
Post #41


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(supremeon @ 18 Jul 2009, 14:35)
daca eu am fost cel ce v-a ocupat, peste 2-3 zile, sau 2-3 luni, veti gasi TOATE masinile (a voastra si ale vecinilor) vandalizate in ultimul hal.
*


Mitocanul marlan, tot țopârlan modârlău. Asa se intampla cand se urca scroafa-n copac si crede ca-i privighetoare.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 21 Jul 2009, 12:25
Post #42


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(supremeon @ 18 Jul 2009, 14:35)
Deci, sfatul meu este asa: nu va certati cu cei ce va ocupa locurile, nu chemati politia.. pentru ca, daca faceti asa, atunci, daca eu am fost cel ce v-a ocupat, peste 2-3 zile, sau 2-3 luni, veti gasi TOATE masinile (a voastra si ale vecinilor) vandalizate in ultimul hal. Si mi se pare normal si moral. Am mai scris acest lucru pe acest forum.
*




brava in tine!
mare om, mare caracter!
down.gif


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melqu2002
post 24 Jul 2009, 13:12
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 3 May 08




QUOTE(Marian66 @ 18 Jul 2009, 14:25)
dar legea, acum, spune ca daca locul e platit, nu are voie nimeni sa parcheze indiferent de ora. asa e legea. deci in litera ei


Salut,
Poate sa imi spuna si mie cineva care este legea exact?


--------------------
Dacia 1310 Berlina 1999 - B 19 DBK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 24 Jul 2009, 14:00
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




e o hotarare de consiliu local, o sa ma interesez. dar iti garantez ca asa e pt ca asa mi-au zis odata de la politie, cand i-am chemat seara si l-au amendat pe unu, ca e toata ziua locul meu, ca s-a schimbat de vreo 2 ani regula cu "8-18"


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 24 Jul 2009, 14:41
Post #45


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




Eu am mai spus si in alte topicuri si repet pentru cei curiosi:
Atat timp cat in contractul cu Primaria sau ADP-ul nu scrie de "leagea sau hotararea aia 8-18", nu exista,clar! Am vorbit cu un avocat din primarie si mi-a confirmat acest lucru. Era o vrajeala care nici nu apare in MO.

Bafta!


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melqu2002
post 24 Jul 2009, 14:55
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 3 May 08




@marian 66:

Am intrebat pentru ca am cautat o asemenea hotarare de consiliu local (la s3 cel putin) si nu am gasit. La fel am cautat si pe site-ul primariei general si nu am gasit nimic relevant. Ma interesa ca sa pot studia si eu legea sau hotararea respectiva.

Asta pentru ca nu-mi plac anumite tipuri de comportament ale celor care sustin ca au (sau chiar au) locuri de parcare platite la primarie. Ma refer aici la cei care fac un mare scandal ca ai indraznit sa parchezi o anumita perioada de timp (rezonabila) in timpul zilei pe locul lor, si tot invoca legea, iar ei nu stiu nici macar daca e lege sau hotarare de consiliu local, daramite ce se specifica in lege/HCL.

Nu ma intelegeti gresit, eu cred intr-o rezolvare fara tipete/urlete/figuri a problemelor de genul, dar macar sa stiu si eu daca are dreptate sau nu ala care face ca toti dracii.

This post has been edited by melqu2002: 24 Jul 2009, 14:58


--------------------
Dacia 1310 Berlina 1999 - B 19 DBK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 24 Jul 2009, 15:21
Post #47


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




Pai poti rezolva fara tipete,parchezi pe locuri care nu sunt platite,simplu dry.gif
In Austria de exemplu te trezesti cu masina ridicata daca nu ai talonul de parcare aferent locului in geam.In Romania de ce trebuie sa fim mai smecheri? Este parcare de resedinta , o respectam! Eu merg mult cu masina prin Buc si evit astfel de locuri,parchez la 3-4 blocuri distanta,unde nu sunt platite.

Bafta!


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melqu2002
post 24 Jul 2009, 15:40
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 3 May 08




Exista situatii (relativ dese as putea spune), in care dau si cate 2 ture de zona (adica o strada sau doua) si alte locuri libere in afara de cele platite nu gasesc. Sau pe locul pe care am parcat nu scrie "autorizatia nr.." si e doar marcat ca loc de parcare, iar cand ma intorc la masina si o gasesc blocata de x, care vine si incepe si urla si ii da cu legea si etc.. La astfel de situatii ma refeream


--------------------
Dacia 1310 Berlina 1999 - B 19 DBK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danezu
post 24 Jul 2009, 16:14
Post #49


un fost proprietar de megan.....


Group: Members
Posts: 914
Joined: 3 January 06
From: Bucuresti




Da,aici ai dreptate,sunt multe locuri fara tablita,dar sunt platite,cel mai bine lasi numarul de telefon si este toata lumea fericita! smile.gif


--------------------
Saab 9-3 2.2 TiD Vector
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 24 Jul 2009, 19:08
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




cine vrea sa afle exact care e hotararea de consiliu, il invit sa parcheze pe un loc platit in fiecare zi vreo 4-5 zile la rand. cand o sa ii vina acasa amenda, o sa scrie acolo exact care e (eu am vazut scris efectiv cand am semnat ca martor la nesimtitul ala care dupa ce i-a lasat taicamiu bilet in geam 2 zile la rand, tot acolo o lasa, desi pleca cu masina pe la pranz, ca era miscata) , dar nu m-a interesat efectiv numarul. dupa ce gasit numarul, cautati aici si gasiti si textul complet.
vedeti ca va costa 750 de ron in 2 zile interogarea asta wink.gif)

cat despre aia fara tablita, eu i-as obliga pe toti care au inchiriat locul sa si-l semnalizeze. de unde sa stie ala ca locul tau? chiar mi-ar placea un caz sa conteste unu o amenda, pt ca sigur scrie pe acolo (in codul rutier sigur scrie) ca parcare e numai in spatii amenajate si semnalizate.

oricum, balamucul nu e cu aia care stau dupa-amiaza o ora-doua, cu aia care le lasa noaptea cand vii si tu seara obosit de la servici, sau care incearca ei sa iti ocupe militareste locul


This post has been edited by Marian66: 24 Jul 2009, 19:11


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 26 Jul 2009, 09:04
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




QUOTE(Marian66 @ 19 Jul 2009, 17:50)
...
taranul care si-a luat masina, intre a da, sa zicem 40-50 de lei pe luna abonament la parcare, si sa isi parcheze masina straina cumparata cu banii mosteniti de la tataia care si-a retrocedat terenul din pipera, si sa nu il vada vecinii cum vine/pleaca cu masina, si sa o lase cu tupeu unde apuca, in fata blocului, alege varianta a doua! cunosc lume careia i se pare mult 40 de ron pe AN la adp locul de parcare!
...
*



acum depinde de conditii. eu platesc loc la adp (abia de anul trecut cand s-au mai amenajat cateva) si chiar nu am probleme. E adevarat ca locuiesc intr-o zona in care parcarea nu e o problema daca nu esti gibon de genul eu vreau sa am masina parcata sub geamul blocului, "pe locul ala al meu, chiar daca nu e platit".
Pe de alta parte, as trece de la 40 ron pe an (cu toate ca eu parca tin minte ca e sensibil mai mult) la 40-50 ron pe luna numai cu indeplinirea a minim 2 conditii: sa fie acoperita pentru a n-o mai bate soarele, ploaia, sa se umple de praf si sa fie pazita. Altfel nu vad nici o justificare pentru care as plati de peste 10 ori mai mult pe an.

This post has been edited by clr: 26 Jul 2009, 09:05


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 26 Jul 2009, 16:30
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




si sa nu fie departe, ca nu-mi zi ca ai plati si mai mult ca sa mergi 5 min de fiecare data pana la masina. primavara, vara o fi frumos, da toamna pe o ploaie torentiala cred ca e de vis smile.gif

chiar daca in contractul cu adp nu e mentionata nicio lege/ hotarare de consiliu, in hotararea de consiliu local de care vorbesc, scrie ca se sanctioneaza contraventional autoturismele stationate pe ... si pe ... si pe locurile rezervate. ca e aceeasi hotarare care le da voie sa le ridice, de aceea si amenda e uriasa (1500 intreaga), pt ca e la fel cu amenda+ridicat+minim o zi de depozitare

This post has been edited by Marian66: 26 Jul 2009, 16:33


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 26 Jul 2009, 17:17
Post #53


un om


Group: Members
Posts: 762
Joined: 1 November 07
From: CT




In C-ta nu e 40, e fo' 120 / an (parca).


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 26 Jul 2009, 23:00
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




sa va zic cum sta treaba lamine la bloc, in drumul taberei...

stau intr-un bloc care are gradina in fata cat si in spate, vecinii mei de cam 1 an si ceva au mutat gardul gradinii mai inapoi si si-au facut locuri de parcare in fata blocului, si-u pus placute cu numerele masinilor si acum parcheaza acolo, normal daca parchezi in locul lor iti fac scandal. ideea e ca au facut asta cu buna stiinta a asociatiei de proprietari, dar total ilegal.

tot in fata blocului exista parcare amenajata de adp dar plina, m-am interesat si toate locurile de acolo sunt platite

ce e de facut? eu parchez pe unde apuc, adica la distanta de 3-4 blocuri de mine, eventual si la 2 statii de masina ca in fata blocului nu ai loc nici pe trotuar, nicaieri...

This post has been edited by bashtalu: 27 Jul 2009, 12:32


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 27 Jul 2009, 12:24
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




fa sesizare la dp...ca au construit ilegal...sa vezi atunci scandalu dracu....


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 27 Jul 2009, 15:46
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




ce sesizare, parcheaza pe un loc din "parcarea lor", care e defapt gradina. cand fac scandal, suni la 112! deci 112, nu comunitari. si lasa politia sa imparta dreptatea, stai tu cu sesizari si nebunii. o sa le explice politia ca acolo e spatiu public si poate sa parcheze cine apuca. daca cumva te si ameninta, spui asta la politisti si ii pui sa scrie undeva. v-am mai zis eu a trecut vremea prostiilor alea cu uleiul pe capota si dinastea, chemati politia, ca d-aia ii platim. daca fac scandal le arde direct o amenda pt tulburarea linistii publice. dupa, daca ti se pare ca nu s-au potolit, incepi cu sesizari la adp. ca daca te bagi la adp, o sa faca gradina la loc.
eu la mine ma certam cu unu pe un loc de pe trotuar de la distanta (cum pleca unu, hap! o muta celalalt), pana intr-o zi m-a luat cu "ba, ca io parchez aici, ca e locu meu, ca sa vezi tu daca mai parchezi aici". m-am dus a doua zi la politie, am vorbit cu politistul care raspunde de zona mea, i-a trimis lu ala la servici (eu nu stiam decat nr de la masina si era masina pe firma) o felicitare sa treaca pe la sectie, si i-a explicat ca nu e estul salbatic acolo unde locuim noi. pai un stergator ridicat n-am mai vazut de atunci. si acum mai sunt 2 zdrente care la parcarea din spatele blocului, pe locul cu aleea (care e marcat cu X de la adp, ca sa ramana aleea libera) a pus unu 4bis si parcheaza acolo, iar unde se termina parcarea, langa locul 7, au pus ei 7bis, chiar daca e trotuar trotuar, si mai e si accesul la ghena de gunoi. bv tie ca ai gasit loc liber, dar nu confunda capra cu iapa, ca poate oricine sa parcheze acolo.


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristy
post 29 Jul 2009, 00:12
Post #57


Ghinion


Group: Members
Posts: 110
Joined: 31 August 04
From: Bucuresti




Salut, baieti!

Am si eu o intamplare de relatat, poate ma ajutati si voi cu un sfat:

Am un loc de parcare de 2 ani de zile de la primarie, platit la zi. Nu erau prea multe locuri cu plata atunci, asa ca, daca il gaseam ocupat, parcam in spatiu neamenajat. Acum, de cand nu mai exista decat locuri cu plata, am revenit la locul meu de parcare. Am fost o saptamana la mare, si cand m-am intors am gasit un Matiz pe locul meu. Nu am zis nimic vreo 2 zile, pana cand m-am enervat ca nu aveam unde sa parchez si i-am ridicat stergatorul. Instant am auzit: lasa stergatorul in **** mea si m-am trezit cu un tip masiv, care m-a amenintat in mod repetat ca imi taie beregata, etc. Am incercat sa ii zic: nene, hai sa aducem amandoi actele si sa le confruntam, dar auzeam acelasi raspuns, cum ca imi taie gatul. El tot insista ca parcela aceea cu locuri apartine de blocul lui, dar nu avea niciun act. Realizand ca sunt probleme de comunicare, am plecat si am sunat la 112. Echipajul care a venit a zis ca nu are ce sa ii faca, deoarece ei nu au de unde sa stie ca simbolul (numarul) din contractul meu e cel de la fata locului, deoarece nu sunt tablite (desi celelalte masini parcate aveau in geam permise cu acelasi simbol).Mi-au zis ca ar trebui sa am de la primarie o schita/harta cu dispunerea parcarilor. Au fost la el la usa si au revenit, spunandu-mi ca nu au ce sa faca. Asadar masina a ramas parcata pe locul platit de MINE.
A 2-a zi la primarie bineinteles ca mi s-a zis ca nu au cum sa imi dea o schita.
Dupa-masa am chemat politia comunitara, care i-a lasat o somatie ca daca nu muta masina in 24 ore ii vor da amenda.
Ziua urmatoare (adica ieri 28 iulie) masina era in continuare parcata, fara somatia din geam.
Am sunat iar la comunitari, au venit iar dar au zis ca nu au ce sa faca, ca e tarziu (ora 23:00) si ca nu au cum sa se duca la el la usa. Si m-au pus sa fac o sesizare pe care sa o depun la sediul politiei comunitare.
Asadar, dis de dimineata ma voi duce cu somatia si chiar sunt curios daca rezolv ceva. Bataie de joc ca asta nu am mai vazut nicaieri!
Chiar nu stiu ce sa mai fac smile.gif
Sugestii?


--------------------
Dacia 1310 / Opel Astra GTC || 2000 / 2005 - B-08-LWJ / B-YY-XXX
Am o Dacie si nu ezit s-o folosesc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 29 Jul 2009, 00:24
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




din pacate traim in romania unde forta fizica e mai presus de lege, daca nu ai tras de fiare de mic.....

sfatul, normal e sa mergi pe cale legala pana in panzele albe, ilegal sunt multe de facut daca ai ceva prieteni care cu :astea" se ocupa....mai multe nu pot spune

la fiecare bloc exista astfel de probleme, de civilizat nu o sa ne civilizam veacul asta, poate in alt mileniu


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristy
post 29 Jul 2009, 08:27
Post #59


Ghinion


Group: Members
Posts: 110
Joined: 31 August 04
From: Bucuresti




Eu consider ca l-ar calma o amenda intre 15-25 milioane.

La "ilegalitati", de ex de vandalizat masina, e efectul ping-pong, si nu o sa apeleze nimeni la asta mai ales ca suntem vecini. Oricum am casco full la ea, iar el are 2 fara casco biggrin.gif

Eu nu inteleg cum de cineva poate sa fie asa incuiat si sa creada in sinea lui ca parcarea apartine blocului lor in totalitate! Ca practic pe asta se bazeaza el: ca la blocul nostru s-a facut o parcare noua si ca domne parcarea veche li se cuvine lor (desi noi avem acte de minim 2 ani pe locuri biggrin.gif ).
O sa trec mai tarziu sa las sesizarea la politia comunitara.... oricum nu au autoritate, nu au nici acces la baza de date a Politiei, adica nu au cum sa vada a cui e masina dupa nr si sa dea amenda direct, ci trebuie sa "sape" smile.gif


--------------------
Dacia 1310 / Opel Astra GTC || 2000 / 2005 - B-08-LWJ / B-YY-XXX
Am o Dacie si nu ezit s-o folosesc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
26-Kbe
post 29 Jul 2009, 09:53
Post #60


Membru Dacia Club


Group: Members
Posts: 510
Joined: 17 October 08
From: Bucuresti




Salut,
@Cristy nu ai de la adp contractul de inchiriere al locului si carnetelul pt vizele anuale ?...ce alta dovada mai vor domni politai .....suna la supercom si cheamai sa ridice masina, si-l linistesc baieti cu 730 de ron imediat...
Si politia daca vor planuri cadastrale sa se duca ei sa le scoata radmasa.gif

This post has been edited by 26-Kbe: 29 Jul 2009, 09:54


--------------------
Hyundai Accent 2003
Skoda Octavia RS1 / 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:12
Forum Renault