DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

113 Pages « < 110 111 112 113 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> consum Solenza, si nu numai...

velceani
post 2 Dec 2014, 15:31
Post #3331


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




nu e vorba de roti infranate... stiu ce zici, am patit..
Se practica inainte si benzina cu gazolina, nu stiu cum ii zice, daca asta o fi numele, dar eu asa o stiu.

Nu bag decat de la o benzinarie de vreo 2 ani, si nu am mai patit.
Si ca sa intelegi problema, nu imi mai merge ceasul la benzina de vreo doi ani, arata oricat bagam ca sunt pe rosu, ma mai ghidam dupa becul care indica rezerva. Acum de ceva vreme nu mai merge nici ala...
Oricata benzina bag e inert acul si becul aprins.

Mergand la consum, ca alta metoda nu mai am acum, am ramas de la 5 litri la 0 in 38 de km ?!?!!?!? Mama masii de treaba..
o mai fi rama si in corpul pompei ceva da nu cred, ca e facuta sa suga tot smile.gif

o sa urmaresc fenomenul sa vad daca se repeta..
Acum am bagat de la alta benzinarie si ii voi face consumul pe metoda km sa vad daca e la fel..

PS
cu furtul la pompa, nu ai vazut la stiri, o multime de soferi care plateau pe bon mai multa benzina decat era posibil sa intre in rezervor? Faceai plinul si in loc de 42 cat intra bagai si plateai 50 poate 60 l. unde erau restul? si mai ziceam daca era un caz izolat.. Nu se stie niciodata..

This post has been edited by velceani: 2 Dec 2014, 15:41


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 2 Dec 2014, 15:39
Post #3332


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Poate nu iti mai merge nici senzorul din cutia de viteze si nu inregistreaza kilometri.
Vitezometrul iti indica bine? Nu are momente in care nu indica viteza?


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 2 Dec 2014, 15:44
Post #3333


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




exclus... fac aceleasi drumuri si km sunt aceeasi, nu se "lungesc"
ceasul functioneaza perfect mai putin defectul ala de la benzina..

Cam cat sa ia la relanti pe timpul asta?
nu mi-o fi luat in o ora 2 l?
Ma gandesc ca o mai las 5-10 min sa se incalzesca inainte sa plec..

Si totusi nu imi iese din cap ideea.. 14 %, pe bune?? cum de la 6-7 vara poate chiar 5.5 sa ajunga la 14 %, nu e acelasi motor? doar nu se maresc cilindri radmasa.gif
sincer mi se pare exagerat rau.. daca mergeam in Bucuresti inseamna ca scotam 20 %, e Lambo ???

Iarna trecuta la 8 % estimat nu am ramas in pana si am mers si pe temperaturi de -10 grade, chiar mai mici.

Nu stiu daca are relevanta, benzina e 95 de la Lukoil

This post has been edited by velceani: 2 Dec 2014, 15:58


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 2 Dec 2014, 16:11
Post #3334


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Filtrele sunt schimbate cand trebuie? Bujiile?
Eu am avut la oltcit consum de 30% intr-o iarna cand am avut multe drumuri scurte si nu apuca motorul sa se incalzeasca. Acelasi motor imi lua vara 6%-7%, deci se poate cu acelasi motor sa consumi mai mult in functie de regimul motorului, de sarcina, de starea cauciucurilor (presiune), frane blocate sau nu, consumatori in plus (clima, becuri, dezaburire), trafic mai intens, stat mai mult la semafoare, greutatea papucilor cand accelerezi, etc.
Sunt multi factori de luat in calcul, nu doar distanta si cantitatea de benzina.

Edit: nu stiu despre altii dar eu am avut doar experiente neplacute cu lukoil. De 2 ori am alimentat de acolo. O data cu oltcitul si am ramas in drum la 10 km de statie si o data cu solenza, mergea oribil: lipsa putere si tremurat la relanti. Nu stiu consumul ca abia am asteptat sa se termine.

This post has been edited by psychoo: 2 Dec 2014, 16:13


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 2 Dec 2014, 16:26
Post #3335


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




ai dreptate, de asta am si bagat de la alta benzinarie, sa exclud benzina proasta, desi ma gandesc din ce in ce mai mult la asta..


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kingviper
post 2 Dec 2014, 21:04
Post #3336


-


Group: Members
Posts: 300
Joined: 4 May 08
From: Bucuresti, Berceni




Pe vremea asta nu ia nici 1.5% la relanti.
Nici iarna nu o sa sara de 1.5%, cand sunt minus X grade.

Atentie la gume, ca astea de iarna cresc consumul, mai ales daca nu au nici presiunea corecta, daca sunt lasate.

Eu de ceva timp numai de la rompetrol alimentez.

De la Luk, am ramas cu gust amar. 98 pun pariu ca e acelasi 95. Nicio diferenta, nici vorba sa fie masina mai sprintena.

In schimb, am bagat saptamana trecuta vreo 4l de 98 de la Rompetrol (atatia bani mai aveam la mine si trebuia sa ajung iute din sudul in nordul capitalei si mergea motorul mult mai rotund.

La fel de rotund mergea si cand am facut plinul cu 95 peste ce a mai ramas din aia 4 litri combinati cu alti 7-8l cati mai erau pe rezerva.

This post has been edited by kingviper: 2 Dec 2014, 21:05


--------------------
Dacia Solenza 2005, Confort - B 4* ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dr.Cross
post 2 Dec 2014, 22:35
Post #3337


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 25 August 14
From: Focșani




On: A mea scoate undeva la 6-7 % în afară. În oraș nu prea am cum să calculez că nu merg prea des..

Off: În Vrancea, benzina 95 e cel mai mult 5.43 :> . Sâc.


--------------------
Dacia Solenza Confort 1.4MPi 2005 - VN 55 ALX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 3 Dec 2014, 22:19
Post #3338


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




14% imi consuma cand aveam returul fisurat sau cand a crapat filtrul de benzina. Nu ai simtit miros de benzina pana acum? Alta cauza nu vad. Mie mi-a luat 8,99 ... 9,05 de cand cu frigul. Eu zic ca este acceptabil. smile.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 4 Dec 2014, 08:13
Post #3339


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




nu are retur solenza si nici filtru de benzina asa ca ...
eu banuiesc inca benzina proasta, am bagat benzina din alta parte, sa vad acum. Asa ma astept si eu la un 9 % maxim..


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanmardare
post 4 Dec 2014, 09:08
Post #3340


Un membru


Group: Members
Posts: 704
Joined: 24 May 07
From: Bucuresti




idem @Maskatu:
De cand cu frigul, consum 8,6 (benzina Mol 95, anvelope de vara, trasee de 16 km preponderent extra-urban). Am montat pe 29 noiembrie anvelopele de iarna, dar nu am facut decat 60 km, prea putin pentru un consum.


--------------------
Dacia Sandero 2016 0.9 TCe - B 63 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 5 Dec 2014, 08:45
Post #3341


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(velceani @ 4 Dec 2014, 08:13)
nu are retur solenza si nici filtru de benzina asa ca ...
*


Filtru de benzina stiu ca nu are insa despre retur esti sigur? Returul nu intra prin pompa de benzina, intra in rezervor prin alta locatie. smile.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 5 Dec 2014, 09:31
Post #3342


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




nu stiu ce sa zic, din cate tin minte nu am vazut la mine asa ceva..
asta nu e cumva din rampa de injectoare?
nu are asa ceva cum are supernova iti spun sigur.
Am mai studiat putin, exista retur dar de vapori de benzina din canistra, de asta zici?

Daca o fi prin alta parte nu stiu...

Revin cu impresii dupa patania cu 14%.
Schimbat peco, benzina Rompetrol parca, mediu estimat in jur de 9 %, poate fi mai mic dar nu am riscat sa mai merg, sa raman fara...

benzina a fost sigur de vina smile.gif

30 lei - 38 km parcursi
50 lei - 100 km parcursi si mai ducea smile.gif

This post has been edited by velceani: 5 Dec 2014, 10:05


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 5 Dec 2014, 10:05
Post #3343


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




QUOTE(Maskatu @ 5 Dec 2014, 08:45)
Filtru de benzina stiu ca nu are insa despre retur esti sigur? Returul nu intra prin pompa de benzina, intra in rezervor prin alta locatie.  smile.gif
*



La supernova, din rampa de injectoare se intoarce un furtun in rezervor. Acela este returul.
La solenza vine doar un furtun din pompa in rampa. Nu se mai intoarce nimic. Ansamblul pompei de benzina contine regulatorul, dar se afla in rezervor si nu ai acces la el decat daca demontezi tot corpul.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edy99
post 9 Dec 2014, 20:56
Post #3344


Membru autentic


Group: Members
Posts: 703
Joined: 7 June 11
From: Constanta (CT) - Petrila (HD)




de când s-a ieftinit benzina, bag de aceeasi suma de bani, si desigur benzina mai multa, dar dupa calcule imi consuma 10%.
e posibil sa fure la pompa? bag de la lukoil


--------------------
Dacia Solenza Scala; Renault Laguna 2 Initiale Paris; 2003 / 2003; - XX XX DOD_XX XX LOL
100% adrenaline
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 9 Dec 2014, 21:49
Post #3345


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Consumul il faci din plin pe plin. La ochi poti sa ai erori de 1-2%.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 10 Dec 2014, 08:14
Post #3346


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




edy99, citeste mai sus ce am patit eu cu benzina asta mai ieftina...
si tot la lukoil sad.gif
Nu stiu care e problema cu benzina.. de cand a venit iarna s-a marit consumul de e jale...

Pana anul asta imi lua 7 vara si 8 iarna, e acum ia 9/10 l si chiar peste, alimentand de la lukoil imi ia 14 % post-336-1110552439.gif
E ca la nebuni... benzina mai ieftina, consum mai mare, deci bani mai multi...

This post has been edited by velceani: 10 Dec 2014, 08:16


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 10 Dec 2014, 08:19
Post #3347


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Daca tot observati ca de la Lukoil iese naspa consumul, de ce mama lu' proces verbal nu schimbati benzinaria? Aveti vreun contract de exclusivitate cu ei? huh.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanelkva
post 10 Dec 2014, 08:34
Post #3348


/\____/\____/\____/\


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 4 November 09
From: reghin




Cred ca degeaba schimbam benzinaria,si eu am observat o crestere a consumului desi bag numai de la Mol.Inainte in afara orasului aveam un 5,5 de ceva timp am 6,3 mediu pe CB.Am avut rotile fata infranate o perioada,acum am rezolvat problema si consumul a ramas tot mare.Poate s-au apucat benzinarii astia sa bage ceva fasole,sarmale in benzina,mai stii? tongue.gif

This post has been edited by bogdanelkva: 10 Dec 2014, 08:39


--------------------
ford focus facelift tot cu benzina 2009 - MS**---
In goana dupa posturi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kingviper
post 10 Dec 2014, 12:50
Post #3349


-


Group: Members
Posts: 300
Joined: 4 May 08
From: Bucuresti, Berceni




Eu bag mereu de la acelasi Rompetrol (de pe Mihai Bravu, dupa podul Vacaresti, pentru cine e din bucuresti sau stie de el) si am observat si eu o crestere a consumului sad.gif

Inainte am avut o perioada cand alimentam de la Petrom (cel din apropiere de Spitalul Marie Curie (Budimex), primul dinspre Oltenitei) dar nu imi mai placea cum tragea masina si am schimbat pe Rompetrol.

Oare au masluit astia benzina? Las-o in mama masii de treaba, aceeasi masina de aproape 10 ani si acum consuma cel mai mult.
O fi ea batrana, dar totusi... nici chiar asa.

In weekend plec in provincie si o sa pun OBDLink-ul sa vad ce consum imi arata.
Sper sa nu lesin cand vad cifrele sad.gif

Din ce am mai testat, cel mai mare consum mi l-a afisat odata la un drum spre munte, cand afara era putin sub 0 grade si imi lua 7.5 pana s-a mai incalzit motorul si a scazut spre 6, iar la intoarcere mergea constant cu un consum de 5.5

This post has been edited by kingviper: 10 Dec 2014, 12:51


--------------------
Dacia Solenza 2005, Confort - B 4* ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 10 Dec 2014, 13:28
Post #3350


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




O explicatie ca cresterii consumului pe langa temperaturile exterioare din aceasta perioada ar fi si marirea treptata a procentajului de etanol din benzina, initial a fost de 5% iar de cativa ani s-a adoptat la nivel european o valoare de 10%. La o cautare pe google despre benzina E10 se pot gasi informatii printre care e si marirea consumului. Nu stiu tara noastra in ce masura a adoptat aceast normativ dar probabil sunt pompe de benzina care afiseaza procentajul de etanol din cate am inteles eu. La fel s-a intamplat si in cazul motorinei botezata cu bio-diesel 5% si apoi 10%, la fel ca si in cazul benzinei apar si alte efecte secundare asupra sistemului de alimentare.


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edy99
post 10 Dec 2014, 20:38
Post #3351


Membru autentic


Group: Members
Posts: 703
Joined: 7 June 11
From: Constanta (CT) - Petrila (HD)




de obicei, când mi se aprinde becul de rosu, mai merg putin, si bag de 60 de lei, si mergeam 120-130 km, si când era benzina mai scumpa tot cam atat faceam, acum fac cu benzina mai ieftine doar 100-110 km, si nu doar de acum de vreme rea.
anul trecut in perioadele de ger imi consuma 10% si deja mi se parea mult, acum de 60 de lei bag 11 litrii si fac 100 km, maxim 110, deci consum mare, si nu prea cred ca e asa.
eu bag de la Lukoil ca am card de fidelitate si strang puncte, si l-am folosit de cateva ori de am bagat benzina din acele puncte, dar asa nu mai tine...


--------------------
Dacia Solenza Scala; Renault Laguna 2 Initiale Paris; 2003 / 2003; - XX XX DOD_XX XX LOL
100% adrenaline
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 19 Dec 2014, 16:38
Post #3352


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




On topic : 9.2% consum numai Bucuresti , distante scurte si graba mare , carton pus doar pe jumatatea radiatorului . Acum 3 saptamani am avut 6,2% consum extern .

off-topic : s-a mai discutat si in alte topicuri , vedeti ca Lukoil-ul are benzina cea mai proasta , deci va bucurati la niste puncte si o sa bagati mana pana la cot in buzunare sa schimbati injectoare , pompa de benzina si poate altele.
Se stie de multi ani ca in benzina se baga si BIO-combustibili , asa ca maririle de consum din prezent nu se datoreaza acestora. Personal nu inteleg de ce nu se baga mai mult astfel de combustibil vara si mai putin iarna , pentru ca asa ar fi normal potrivit calitatii acestora.
Un prieten care are GPL pe Logan spune ca iarna , daca merge distante scurte degeaba se agita cu GPL-ul pentru ca scoate consum foarte mare si merge si masina prost , asa ca foloseste GPL-ul numai in afara localitatii pe distante mai lungi .
Referitor la indicatorul de benzina eu am patit o singura data sa ramana in aceeasi pozitie , in vara , desi am mers apoi putin si m-am reintors la statie sa le arat ca a ramas acul la loc , DAR rezervorul era plin , pompa facuse click-ul si nu prea aveam ce sa le demonstrez , asa ca am plecat si dupa cateva frane inerente in trafic si cateva gropi , rezervorul s-a umplut ca prin minune in timp ce mergeam . Este posibil sa fi fost blocata tija de la flotor la mine , dar la tine daca nici becul rosu nu se stinge ... nu stiu ... poate senzorul , poate traseul , poate masa de la indicatorul din bord sau masa de la mufa de conectare a senzorului din rezervor o fi de vina . Ai putea sa le iei la incercat pe rand , dar mare grija la usita de la rezervor sa nu risti sa-ti miroasa apoi toata iarna a benzina ! Acolo mai bine umbli ultima data . Vezi sa nu fi carat ceva foarte greu in portbagaj si sa fi fost afectat cablul care duce acolo .
Va amintesc faptul ca se poate pune la un plin 0,5 litri de alcool izopropilic contra apei in benzina si mai creste putin calitatea si s-ar putea sa si curete din impuritatile care sunt in benzina , dar nu refer la impuritatile solide , ci la cele lichide . Eu am pus de mai multe ori iarna trecuta si totul a fost ok , dar e bine sa pui inainte sa pleci la drum mai multi km , nu sa pui si sa o lasi in parcare cu saptamanile .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edy99
post 11 Apr 2015, 02:42
Post #3353


Membru autentic


Group: Members
Posts: 703
Joined: 7 June 11
From: Constanta (CT) - Petrila (HD)




La anvelope de 195/50/15 creste mult consumul la masina?

Treaba, cronologic sta asa.
Masina imi consuma 8-9.5%
in iarna 2013-2014, fiind grea, cu zapada mergeam cu ea pana la munca, adica 4 km, cu a 2-a si rar cu a 3-a, sa nu ies in decor, si mi-a dat un consum de 10%, si m-am speriat.

apoi a venit caldura si a revenit la normal consumul.

apoi a s-a ieftinit benzina de la 6 lei la 5 lei si desi bagam tot de 60 de lei benzina, inainte mergeam 120-125 de km pana sa mi se aprinda becul la benzina, nu numai ca nu mergeam mai mult, nu mai mergeam nici atat, mergeam 105-115 km, deci consuma undeva pe la 11-12 %

am schimbat termostatul ca deschidea prea repede, bujiile ca aveau 40 de mii de km si am reglat culbutorii ca nu fusesera reglati niciodata de la fabricatia masinii si parca scazuse consumul.

apoi avand drum prin oras si alimentând de la o alta benzinarie, surpriza a fost ca de aceeasi suma de bani, acul la benzina sa se ridice mai mult si sa imi revina consumul la 8-9.5%, deci la Lukoil la pompele 2 si 3 inselau la litru fata de petrom. apoi a venit frigul de iarna asta, s a crescut consumul si desi nu asa de grea ca cealalta, mai lunga ca temperatura scazuta, ca si acum e frig de dimineata când merg la munca, in comparatie cu anul trecut când primavara era in toi.

si dupa cum ziceam a venit frigul si am revenit la Lukoil dar bagam de la pompele din margine, si parca la alea nu furau. mentionez ca bag de la ei ca sunt in drum, nu merg special nu stiu unde in oras doar pt a alimenta.
dar se pare ca iarasi imi consuma 10%, nu i-am dat imporanta prea mare, dar vad ca tot atata consuma, si vremea incepe totusi sa se incalzeasca.
am bagat de la petrom si vad ca tot atata imi ia, nu stiu ce sa zic, daca si aia au inceput sa fure de la pompa.

intre timp am pus rotile mari a facut 100 de km , 30 in oras dar i-am dat forja , adica am schimbat si la 5500 de turatii ca sa mai curete injectoarele si catalizatorul, ca ma gândeam ca poate se mai desfunda, si 70 de km in afara, dar din astia 70, vre-o 30 tot in forja sa zic asa, sa vad cat de repede creste in ture cu rotile astea mari, cat de repede creste in viteza, si cat de tare merge, cat de stabila e, etc si am prins 160 de km/h cu ea, si am observat ca desi la inceput nu iti dai seama, urca un pic mai greu in ture si in accelerare, si la viteze mari , cam trebuie sa tragi de ea sa mearga tare, deci am mers cu ea extrem sa zic, in teste, e si normal sa ia mai mult, insa mi-a luat 9.5-10%, ceea ce inainte pe acelasi traseu cu mers normal, si cu cauciucuri normale imi lua undeva la 7-7,5% , tot asa mixt 30 km in oras si 70 in afara.

de asta intreb, la cat sa ma astept sa imi consume in plus cu rotile astea mari?

si inca ceva ca offtopic, am observat ca imi umezeste pe la garnitura de la carcasa termostatului, foarte foarte putin, nici nivelul in borcan nu scade. sa schimb garnitura, are treaba cu consumul, strica ceva la motor? inteb ca daca nu are treaba, sincer daca desfac carcasa termostatului sa schimb garnitura, mai mult antigel pierd atunci la desfacere, decat in 2 sau 3 luni daca o las asa sa se umezeasca

This post has been edited by edy99: 11 Apr 2015, 03:34


--------------------
Dacia Solenza Scala; Renault Laguna 2 Initiale Paris; 2003 / 2003; - XX XX DOD_XX XX LOL
100% adrenaline
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 17 Apr 2015, 10:21
Post #3354


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Lasa asa termostatul, incearca sa mai strangi putin eventual. Dar il tii sub observatie.

Cuplul la roata se modifica odata cu modificarea dimensiunii anvelopei. Dar parca e cam mare diferenta la tine... Ma asteptam la 10% diferenta - dar e prea de tot la tine. Mai schimba iarasi benzina si mergi si tu mai calm smile.gif

Nevasta mea scoate uzual 10.5 spre 11 in Bucuresti...

This post has been edited by i96nds: 17 Apr 2015, 10:22


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edy99
post 17 Apr 2015, 19:34
Post #3355


Membru autentic


Group: Members
Posts: 703
Joined: 7 June 11
From: Constanta (CT) - Petrila (HD)




Am verificat dimensiunile intre roti pe un calculator online, si e mai mare diferenta intre 165/60/13 cu 165/65/14 decat intre 165/65/14 cu 195/50/15.

Intre timp am mers cu testerul pe ea, si consumul instantaneu nu era deloc mare daca nu apasam pedala prea mult , brusc si nu liniar


--------------------
Dacia Solenza Scala; Renault Laguna 2 Initiale Paris; 2003 / 2003; - XX XX DOD_XX XX LOL
100% adrenaline
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
velceani
post 27 Apr 2015, 18:02
Post #3356


Membru autentic


Group: Members
Posts: 953
Joined: 29 May 09
From: C de Arges




salut,
revin cu un consum facut plin/plin, 5.5 l/100 km, cca 500 km..
Traseu combinat, mers linistit, 60-80 km/h, fara A/C.

sunt tare incantat de acest consum (a se citi patania de mai sus, de asta iarna)..


--------------------
Dacia Logan 2 Sl plus 1.2 16v 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danygaro
post 11 Dec 2015, 19:47
Post #3357


Membru autentic


Group: Members
Posts: 529
Joined: 19 October 04




Nu stiu ce naiba se intampla, dar la ultimul consum facut dupa metoda "plin - pe - plin", mi-a iesit consumul 9,11 litri / 100km.
Mers exclusiv in oras.
De mentionat ca benzina pe care am pus-o este Lukoil sport (C.O. 98), la promotie, adica in weekend. Desi cred ca este doar marketing, si ca este aceeasi benzina (cea de 95), ma surprinde consumul destul de mare. Pana in acest moment, cel mai mare consum fusese 8,8 l / 100km, dar in plina iarna, pe frig crancen, cand mai lasam masina sa se incalzesca (cu benzina de 95 de la Mol sau Petrom)
Si alti cunsocuti s-au plans de acest aspect, si ei au sesizat ca benzina "rusilor " de la Lukoil, se consuma mai repede.


--------------------
Dacia Solenza 2003 - Confort - Lot refuzat la export - CT-96-PIX
Ce cate ori mergi cu Dacia, este ca si cand te-ai da intr-un Roller Coaster sau Mountagne Rousse. Niciodata nu stii ce te asteapta, este mereu imprevizibila, de fiecare data traiesti senzatii noi si necunoscute, iar la final poti avea fel de fel de surprize.

Cu prostul nescolarizat, te lupti un pic si ai scapat,
Dar duci o munca colosala, cu prostul care are scoala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 11 Jan 2016, 16:35
Post #3358


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




salut.
1. din spusele multora benzina lor nu este tocmai buna. stiu un caz petrecut de sarbatori, in care benzina a inghetat pe conducte astfel incat masina nu a mai pornit decat dupa ce a stat ore bune intr-un garaj. de ce? apa din benzina?
2. o diferenta de doar 0,3 l / 100 km consumati in plus cred ca nu este concludenta pentru a trage o concluzie f corecta. diferenta poate fi datorata multor factori externi care concura la stabilirea consumului.

a mea consuma tot cam atat, poate mai mult putin, dar cu benzina rompetrol. chestia cu consumul este asa de relativa....


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maiorul
post 1 Aug 2016, 09:34
Post #3359


Membru autentic


Group: Members
Posts: 228
Joined: 6 May 10
From: Bucuresti




Dupa un scurt concediu vin cu un consum ......metoda plin =>plin pana in gura busonului....
Dupa 602,5km am bagat 39.75 litri , mentionez ca 150km in bucuresti si 50 km in CT si Mamaia(puf ce cozi erau seara) si restul pe autostrada cu aerul mergand constant si cu cateva reprize 140-160 (am vrut sa mai curat catalizatorul).
A iesit un consum de 6.59 % .....am vrut neaparat sa vad daca s-a schimbat foarte mult consumul de cand am pus aerul dar se pare ca e foarte ok .


--------------------
Dacia lOGAN MCV II , Solenza , 1410 Sport , ex 1300 (2017 , 2004 ,1988, ex 1978) - Buc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 1 Aug 2016, 12:19
Post #3360


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Si daca creste consumul, confortul oferit merita din plin.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
113 Pages « < 110 111 112 113 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 12:18
Forum Renault