DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Apă în cutia de siguranțe din habitaclu

AlexPIA
post 4 May 2016, 00:42
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 3 May 16




Salut! Am și eu o problemă, cam de fiecare dată când plouă curge apă de undeva din cutia de siguranțe din habitaclu, mai exact, cum deschizi acea cutie se vede cum curge/pică apă de undeva de sus, se prelinge pe cabluri și siguranțe până ajunge pe preș. De unde ar putea fi problema și cum aș putea să rezolv?
Mulțumesc anticipat.


--------------------
Dacia Supernova 2002 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramzian
post 4 May 2016, 01:18
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 5 April 16




Verifica chedere usa sau sa nu ai vreo fisura/gaura cum deschizi capota langa vasul pentru lichid parbriz


--------------------
Dacia Super Nova 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 4 May 2016, 06:19
Post #3


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




In habitaclu nu exista cutie de sigurante. Sigurantele sunt incastrate in plansa de bord si ai acces la ele printr-o usa de vizitare. Deci tie practic iti ploua in... bord.

Probabil pe la usa din cauza chederului sau pein chederul de parbriz, infiltratii. Verfica si stalpul din fata sa nu aiba apa in el. Vezi ca are un dop de plastic. Eu cand am scos prima oara dopul ala, curgea apa din stalp, ca la robinet


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexPIA
post 4 May 2016, 12:19
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 3 May 16




M-am uitat mai bine și în partea dreaptă face cam la fel, se scurge apă din dreapta bordului, partea acea laterală unde se închide ușa. Problema mea este că în stânga ajunge la siguranțe și am impresia că curge de undeva din bord.
Am atașat o poza din interiorul acelei cuti, se vede în stânga sus cum se scurge apa.

Attached thumbnail(s)
1462356936703.jpg ( Size: 2.65mb ) Number of downloads: 139


--------------------
Dacia Supernova 2002 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinski
post 4 May 2016, 17:49
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 622
Joined: 9 July 12
From: Turnu Magurele,Teleorman




Aia de mai sus nu e o poza de a mea?cred ca tot aici am pus si eu pozele...in fine. smile.gif

Exact aceeasi problema am si eu doar ca la mine nu ajunge chiar pe sigurante acolo ci se scurge pe langa stalp si pe deschizatoarea de la capota si apoi pe pres.
Din ce m-am chinuit eu sa descopar, mi-am dat seama ca este din cauza chederului de la parbriz.
Si eu stau cu siliconul in casa, astept sa fie vreme buna si cred ca schimb chederul de la parbriz si bag ca lumea silicon.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 /clima - numar fara sot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexPIA
post 4 May 2016, 17:54
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 3 May 16




Catalinski, poza e făcută de mine fix înainte să o pun aici.
M-am uitat și eu la chederul de la parbriz, nu îmi dau seama daca intra pe acolo apă, căci e uscat, o să aștept și eu căldura să o inspectez mai bine. Problema e ca îmi curge pe tabloul de siguranțe și mi-e să nu facă alte belele.
Până acum am reușit să văd că problema vine de undeva din bord, rămâne de văzut de unde mai exact.


--------------------
Dacia Supernova 2002 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinski
post 4 May 2016, 18:50
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 622
Joined: 9 July 12
From: Turnu Magurele,Teleorman




Da, scuze...am zis si eu asa doar...nu conteaza a cui e poza.
Uite niste poze aici si de la mine: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=4460319
cu locul pe unde imi curge mie.
Parerea mea e ca si la tine e de la cheder...incearca sa afli daca apa vine de deasupra compartimentului aerotermei...pentru ca daca e mai sus de compartiment inseamna ca nu are ce sa fie decat chederul.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 /clima - numar fara sot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexPIA
post 4 May 2016, 19:03
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 3 May 16




Încerc să găsesc o soluție de moment, până trec ploile astea, că îmi este frică sa nu facă scurt și să mi se ardă tot tabloul, nu prea am idee ce as putea să fac.
Cum aș putea să îmi dau seama daca e de deasupra compartimentului aerotermei?


--------------------
Dacia Supernova 2002 Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinski
post 4 May 2016, 19:30
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 622
Joined: 9 July 12
From: Turnu Magurele,Teleorman




Pai in dreapta poti sa dai torpedoul jos ca sa ai vizibilitate mai buna.
In stanga poti sa dai partea inferioara a bordului jos, plasticul ala de sub volan(nu cochilia) care se da jos cu tot cu tabloul de sigurante.Nu e nevoie decat sa desfaci cateva suruburi si il lasi jos si te uiti cu atentie pe acolo, dar pe zi...sau chiar cand ploua stai acolo si vezi pe unde se prelinge.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 /clima - numar fara sot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trofin dan
post 2 Sep 2016, 10:33
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 10 January 12




Sant destule orificii prin care intra apa.Pentru a rezolva 90% din ele este sa siliconati parbrizul si luneta ,la cheder interior si exterior,,si cea mai importanta este sa demontati tabla care tine vasul de expansiune,are cred vreo 8 suruburi si sa o siliconati pe margine.Acea tabla etanseaza compartimentul unde curge apa de la ploaie,stergatoaresi in loc sa curga prin scurgerile de plastic se prelinge pe tabla pedalier si intra in habitaclu pe la cablurile de acceleratie ,kilometraj,cablaj electric,cutie de sigurante si te stopeste pe picior.


--------------------
Dacia supernova 2002 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 20:57
Forum Renault