DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.971 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.5892
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Achitare anticipata - FOARTE GREU..., Nu se poate plati factura.

r@d@r
post 19 Oct 2010, 16:20
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 2 August 09
From: Bucuresti




Salutare.

Incerc de o saptamana sa achit masina (anticipat). Dupa ce primesc factura proforma, care trebuie sa precizez: este in euro, merg la banca sa o platesc, ca un bun client ce sunt.
Atentie: facturile nu se pot plati la alte banci decat la RBS, cea al carui cont este trecut pe factura.
De aici incepe distractia: la call center RBS se dau raspunsuri diferite, ba ca nu se poate plati factura, ba ca se poate plati...... "ca este in euro si trebuie sa aveti cont la noi (la RBS)..... bla bla bla".
In final, ma duc la banca (RBS - suc. Marriot), aici nu se poate plati pentru ca ei nu lucreaza cu conturile persoanelor juridice.
Pentru ca era in drum, in acea zi, ma opresc la RBS - suc. Berceni, aici, dupa 15 - 20min. de asteptare si munca de lamurire cu casiera si sefa bancii (telefoane pe la RCI, RBS suc. centrala, alte sucursale, etc), aflu ca ar trebui sa incerc si la RBS - suc. Unirii.

Pe drum am sunat din nou la RBS call center, care m-a intors din drum pe motiv ca inca nu e incheiata nu-stiu` ce conventie intre RCI si RBS. I-am lasat nr. de telefon si acum astept sa ma sune sa-mi comunice cum pot plati.

Pentru cei care incercati sa sunati la RCI si sa le spuneti ca nu se poate plati, nu va consumati nervii degeaba, ei stiu una si buna: "NU EXISTA SA NU SE POATA PLATI !!!"

Maine sunt hotarat sa ma duc iar la banca pentru ca vreau sa scap de boala asta numita RCI Leasing.


--------------------
Renault Megane Sedan 2008 Privilege - 1.5 dCI / 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 19 Oct 2010, 16:24
Post #2


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Vezi ca in contract ai precizat cursul folosit, de obicei curs BNR+x%, plateste in lei la cursul respectiv.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r@d@r
post 19 Oct 2010, 16:52
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 2 August 09
From: Bucuresti




Te cred. Eu nu am contractul de leasing.

La fel srie si pe factura: BNR + 1%, insa la suma care o am de achitat, daca platesc cu euro, economisesc aproximativ 980 RON (pentru ca ii schimb la un amic).

Aceeasi problema, cu plata, o intampin si daca vreu sa platesc cu RON. Factura este problema - este in euro.

Multam de precizare.


--------------------
Renault Megane Sedan 2008 Privilege - 1.5 dCI / 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelyan
post 19 Oct 2010, 21:11
Post #4


Membru cu familie


Group: Members
Posts: 1.280
Joined: 20 June 09
From: Iasi




Pai pana acum cum si unde ai platit? Esti la prima rata sau sa inteleg ca vrei sa achiti anticipat? Moneda oficiala in RO este leul. Chiar daca ratele sunt exprimate in Euro, ratele se platesc la cursul BNR din ziua platii + X%. Chiar daca factura proforma este in Euro, factura finala (fiscala), va fi in Lei, la fel si plata. Si pana acum tot in lei ai platit, si cred totusi ca factura proforma trebuie emisa in lei, trebuie sa contina cursul la care s-a facut calculatia (care sigur va fi mai mare decat cel oficial), trebuie sa aiba o valoare clara, daca este in euro, valoarea facturii s-ar schimba de la o zi la alta, datorita cursului.
Eu zic sa suni la RCI, cred ca te vor chinui ceva timp, asa fac toate soc. de leasing cu cei care vor sa achite anticipat, si sa le spui sa-ti emita factura proforma in Lei.

Daca mai ai probleme, te pot ajuta cu informatii, am amici pe la leasing-uri. Bafta.


--------------------
Ford Focus Mk3 2012 - 1.6 16v Ti-VCT
Imbatranesc si tot invat - Eschil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 20 Oct 2010, 10:26
Post #5


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(r@d@r @ 19 Oct 2010, 17:52)
Te cred. Eu nu am contractul de leasing.

La fel srie si pe factura: BNR + 1%, insa la suma care o am de achitat, daca platesc cu euro, economisesc aproximativ 980 RON (pentru ca ii schimb la un amic).
*


Pai nu prea ai cum sa platesti in euro, de aia ti-am zis ca trebuie sa platesti in lei la cursul BNR+x%. Pe proforma ti-au scris in euro ca nu stiau ziua in care o sa platesti.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 20 Oct 2010, 10:36
Post #6


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




vezi ca trebuie sa scrie pe contract in ce moneda se poate face plata


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 20 Oct 2010, 11:00
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Fiind in RO, plata oricarei facturi se va face in RON.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 20 Oct 2010, 11:09
Post #8


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




De altfel ne-a spus ca scrie pe proforma curs BNR+1%.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 Oct 2010, 11:14
Post #9


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Platile in valuta sunt reglementate de regulamentul 4/2005 al bnr care zice:
QUOTE
Art. 3. - (1) Plățile, încasările, transferurile și orice alte asemenea operațiuni între rezidenți, care fac obiectul comerțului cu bunuri și servicii, se realizează numai în moneda națională (leu), cu excepția operațiunilor prevăzute în anexa nr. 2 "Categorii de rezidenți care pot efectua operațiuni în valută", care se pot efectua și în valută.
  (2) Toate celelalte operațiuni între rezidenți, care nu fac obiectul comerțului cu bunuri și servicii, pot fi efectuate în mod liber fie în moneda națională (leu), fie în valută.
  (3) Operațiunile prevăzute la alin. (2) și în anexa nr. 2 la prezentul regulament se pot efectua și în valută, numai pe baza acordului de voință al părților.


Iar anexa 2, a celor ce pot face plati/incasari in valuta:
QUOTE
CATEGORII DE REZIDENȚI
care pot efectua operațiuni în valută


    Categoriile de rezidenți și situațiile în care aceștia pot efectua operațiuni în valută cu alți rezidenți sunt prezentate mai jos:
  a) persoanele juridice care efectuează plăți și încasări nemijlocite decurgând din contracte de comerț exterior și prestări de servicii externe (export-import de bunuri și servicii), pe baza contractelor de comision încheiate între comisionar și comitent sau între comisionarul unui nerezident și beneficiarul rezident, precum și a contractelor de comerț exterior respective;
  cool.gif persoanele juridice care efectuează nemijlocit plăți și încasări pe baza contractelor de subantrepriză decurgând din contracte de colaborare (cooperare) economică internațională, contracte de export al unor obiective complexe și al unor produse cu ciclu lung de fabricație;
  c) persoanele fizice, juridice și alte entități, pentru operațiuni care decurg din acte de comerț derulate în porturi, în zonele din aeroporturi și punctele de trecere a frontierei de stat, asimilate zonelor libere*), ori din acte de comerț derulate pe parcurs extern în trenuri internaționale, la bordul aeronavelor și navelor;
  d) persoanele fizice, juridice și alte entități, pentru operațiuni stipulate de prevederi legale exprese;
  e) persoanele fizice, pentru operațiuni efectuate între acestea cu caracter ocazional;
  f) persoanele fizice, juridice și alte entități, pentru operațiuni nemijlocite ce decurg din organizarea și/sau prestarea de servicii externe, cum ar fi transportul internațional de mărfuri și de persoane și turismul internațional;
  g) persoanele fizice, juridice și alte entități, pentru operațiuni nemijlocite decurgând din contracte externe de prelucrare în regim "lohn", pe baza contractelor de colaborare, în măsura în care colaboratorii rezidenți sunt nominalizați în autorizația de perfecționare activă;
  h) persoanele fizice, juridice și alte entități, pentru operațiuni efectuate în străinătate;
  i) persoane juridice și alte entități, pentru plăți efectuate către furnizorii și subfurnizorii de bunuri și servicii pentru produsele și serviciile exportate.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r@d@r
post 20 Oct 2010, 13:13
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 2 August 09
From: Bucuresti




QUOTE(aurelyan @ 19 Oct 2010, 21:11)
Pai pana acum cum si unde ai platit? Esti la prima rata sau sa inteleg ca vrei sa achiti anticipat? Moneda oficiala in RO este leul. Chiar daca ratele sunt exprimate in Euro, ratele se platesc la cursul BNR din ziua platii + X%. Chiar daca factura proforma este in Euro, factura finala (fiscala), va fi in Lei, la fel si plata. Si pana acum tot in lei ai platit, si cred totusi ca factura proforma trebuie emisa in lei, trebuie sa contina cursul la care s-a facut calculatia (care sigur va fi mai mare decat cel oficial), trebuie sa aiba o valoare clara, daca este in euro, valoarea facturii s-ar schimba de la o zi la alta, datorita cursului.
Eu zic sa suni la RCI, cred ca te vor chinui ceva timp, asa fac toate soc. de leasing cu cei care vor sa achite anticipat, si sa le spui sa-ti emita factura proforma in Lei.

Daca mai ai probleme, te pot ajuta cu informatii, am amici pe la leasing-uri. Bafta.
*


Facturile ratelor lunare sunt in RON.
Factura pentru achitare anticipata este emisa doar in euro cu valabilitate pana la sfarsitul lunii (inintea emiterii urmatoarei rate).
Cat priveste achitarea facturii anticipate (cea in euro), cred ca nu ai inteles ce am vrut sa spun: vreu sa platesc cu euro pentru ca ii schimb la un prieten (cu un curs mai bun - 4.26 fata de 4.34 cat e la banca). Fa socoteala la o suma de 2000 de euro cat economisesc. Chiar daca platesti in RON banca va face automat convertirea in EURO la cursul pe care il au ei la casa de schimb in ziua respectiva.

Cu cei de la RCI nu te poti intelege.

Salutari

<span class='edit'>20 Oct 2010, 13:21:</span>
QUOTE(ady77 @ 20 Oct 2010, 11:09)
De altfel ne-a spus ca scrie pe proforma curs BNR+1%.
*


Cursul BNR+1% este de 4.3084*1% = 4.3515
Eu i-am schimbat cu 4.26

La o plata de 2000 de euro este o "oarecare" diferenta: de 183 ron.

<span class='edit'>20 Oct 2010, 13:24:</span>
Multumesc @ klaus pentru lamuriri.

<span class='edit'>20 Oct 2010, 13:25:</span>
Va raspund cum am rezolvat in dupa-amiaza asta, ca ma duc la ei.... din nou...

<span class='edit'>20 Oct 2010, 17:26:</span>
In sfarsit am reusit sa platesc.

[B]Plata facturii anticipate se face (in cazul in care nu vreti sa platiti comisioane) doar la caseriile urmatoarelor sucursale RBS Bank: Unirii
(langa Hanul Manuc) si Piata Montreal (Piata Presei Libere - capatul tramvaiului 41).
Evident cum si voi ati spus am platit in RON.
Cei care vreti sa achitati anticipat la RCI nu va duceti cu euro ca nu vi-i primeste.

De asemenea daca sunati la RBS call center si vorbiti cu Aurora Constantin sau Andreea Bancescu, vedeti ca ele nu cunosc operatiunile de "ghiseu". Ele mi-au garantat ca pot merge cu euro sa platesc factura, fara probleme.

Se pare ca nici cei de la RCI (call center si inchidere anticipata) nu cunosc modalitatile de plata in valuta si nici nu sunt foarte expliciti.

This post has been edited by r@d@r: 20 Oct 2010, 17:28


--------------------
Renault Megane Sedan 2008 Privilege - 1.5 dCI / 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:15
Forum Renault