DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

37 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> CONTESTATII RADAR, legislatie si proceduri de atac

Dodone
post 9 Apr 2008, 23:09
Post #1


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Cititi atasamentele ca sa nu platiti amenzi aiurea.


Attached File(s)
Attached File  contestatie.doc ( 32k ) Number of downloads: 6808
Attached File  Extras_norma_radar.doc ( 77k ) Number of downloads: 5989
Attached File  instructiuni.doc ( 33k ) Number of downloads: 4891


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramm
post 11 Apr 2008, 14:43
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 13 July 06




worship.gif foarte tare!


--------------------
Honda Civic 2007
Honda Del Sol Vti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius*
post 18 Apr 2008, 15:52
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 20 November 07




Din experienta proprie pot spune ca in momentul in care vei solicita:
-certificatul de omologare a aparatului radar de către Biroul Român de Metrologie Legală;
-buletinul de verificare metrologică în termen de valabilitate respectiv 12 luni de la data efectuării verificării;
-autorizația de operator radar pentru cel care vă încheie procesul-verbal;
cu siguranta nu vei scapa nesanctionat.
Solicitarea acestor documente nu face decat sa-l enerveze pe politistul respectiv.
Bafta !


--------------------
VW 1J5 ATD 2OO4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 18 Apr 2008, 20:23
Post #4


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Sunt de acord in privinta valabilitatii procesului verbal, chiar daca contravenientul nu face mentiuni.
Mai departe insa, daca sunt sigur ca legea e de partea mea, nu sunt slab de inger.
Si eu am avut o experienta de genul acesta. In momentul in care agentul constatator s-a enervat ca-i cerusem actele de mai sus, i-am solicitat calm dar ferm sa cheme la fata locului seful de tura, ca sa constate acesta ca subalternul lui nu are toate actele la el.
In urmatoarea secunda mi-a inapoiat actele si a urcat in masina lui. Asa ca am scapat de amenda.
Asa ca, nervii unui agent de politie ma lasa rece.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Oskar
post 20 Apr 2008, 19:45
Post #5


Membru stang


Group: Members
Posts: 120
Joined: 18 October 06
From: Bucuresti




O intrebare, de fapt doua... Sper ca le-am pus unde trebuie. Daca par prostesti atunci sunt un prost.. Daca depun contestatie si pierd procesul atunci amenda se plateste integral, nu? Si daca mi-a fost retinut permisul de conducere pot depunde contestatie si fara copie de pe acesta?

This post has been edited by Oskar: 20 Apr 2008, 19:54


--------------------
Every kind action has a not so kind reaction
Dacia Logan Ambition 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 Apr 2008, 21:27
Post #6


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




1. Da
2. Da. Insa la retinere ti se da o dovada temporara. Depui copie dupa dovada.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 20 Apr 2008, 21:48
Post #7


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Parerea mea ramane, daca sunteti cu musca pe caciula si nu va opreste cu radarul aiurea, nu incercati sa scapati prin astfel de metode. Il veti enerva si atunci nu veti mai rezolva nimic, si mai ales daca e rutiera din orasul vostru, va va tine minte si cine stie cand se intoarce roata ?

Eu am scapat de cateva ori fara spaga si fara amenda, dintr-un simplu motiv, AM VORBIT FRUMOS. Nu la radar, evident, dar la lipsa RCA (expirase de 2 zile si nu stiam) si la trecut pe rosu (din greseala). Si prin vorbit frumos nu spun lingusit, ci pur si simplu politicos.

Sa o luam altfel, voi sa fiti politisti, sa prindeti pe unul cu ceva in neregula si sa va ia din prima "legitimatie aveti ?" "vreau sa vad certificatul de omologare" sau multe alte asa-zise "arme" pe care se zice ca le avem impotriva lor, voi cum reactionati ? Va zic eu, il ardeti cat puteti de tare...

Totusi e bine sa stim ce legi avem de partea noastra in caz de abuzuri, dar vad ca ce scrie in fisierele din primul post e discutabil...


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 21 Apr 2008, 09:36
Post #8


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Eu mi-am recunoscut din start greseala, in fata politistilor. Dar nu accept sa fiu amendat de politisti care nu si-au indeplinit obligatiile pentru care sunt platiti din bani publici. Au inteles tacit mesajul.
De acord cu atitudinea foarte politicoasa, nu lingusitoare. Asa am scapat odata de o amenda de radar. Am recunocut imediat ca sunt in culpa, am vorbit respectuos si mi-au dat doar avertisment. Ca sa nu-mi dea puncte m-au incadrat la alta contraventie, fara sa-i rog.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius*
post 21 Apr 2008, 14:10
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 20 November 07




QUOTE(Oskar @ 20 Apr 2008, 19:45)
Si daca mi-a fost retinut permisul de conducere pot depunde contestatie si fara copie de pe acesta?
*


Nu poti depune contestatie daca nu ai copia procesului vrebal de contraventie. Astepti pana iti vine acasa si poti depune in termen de 15 zile de la data cand ai primit-o de la posta.


--------------------
VW 1J5 ATD 2OO4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 21 Apr 2008, 14:36
Post #10


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Era vorba de copia permisului de conducere, nu de copia procesului verbal.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WNS
post 2 May 2008, 20:56
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 1 May 08




Documentele atasate in primul post se plimba pe net de cativa ani sub diferite forme, le-am primit si eu pe mail, iar cel care le-a creat nu are habar nici macar despre cele mai elementare lucruri privind legislatia. Se poate observa numai dupa felul in care a redactat acea plangere contraventionala.
Apropo contestatiile se trimit numai la judecatoria pe raza careia s-a constatat contraventia.

This post has been edited by WNS: 2 May 2008, 21:02


--------------------
Audi A4 B7 2.0 TDI-2007-Multitronic
Poți folosi orice limbaj dorești, niciodată nu poți spune altceva ... decât ceea ce ești.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditasse
post 2 May 2008, 21:36
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 210
Joined: 15 November 07
From: P I T E S T I




De ce trebuie ca noi soferii romani sa invatam cum sa "fentam" radaru, cum sa mituim politistii, cum sa ocolim ceva, ...cand e mult mai simplu sa respectam legea, sa platim amenzile la primarie fara sa mai dam politistului nimic, si atunci nici el nu ne va mai opri aiurea pentru ca va stii ca nu mai ia spaga. De ce nu incercam si noi cum au incercat si reusit alte natii de pe langa noi sa fim corecti, sa fim ingaduitori in trafic, sa fim mai rabdatori cu cei care nu prea au experienta, sa ne respectam si intre noi si sa respectam si indicatoarele ???
Pe langa astea mai sunt foarte multe intrebari pe care mi le pun de cate ori imi iau copilul de 5 saptamani in masina (oricat de lung sau de scurt ar fi traseul de parcurs)

This post has been edited by aditasse: 2 May 2008, 21:37


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 2004/ 1.6 16 v - ag 77 tas
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei_M
post 11 May 2008, 11:21
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 18 April 08




Acum ceva timp un coleg de munca imi povestea ca politia nu are voie sa te ia cu radaru pe ploaie, si chiar a scapat de o amenda pe viteza cand picura afara...


--------------------
Dacia Logan 2008 - Kiss
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 11 May 2008, 11:26
Post #14


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




QUOTE(last @ 18 Apr 2008, 14:52)
Subscriu in totalitate postul anterior.
xcristina are perfecta dreptate.
Din experienta proprie pot spune ca in momentul in care vei solicita:
-certificatul de omologare a aparatului radar de către Biroul Român de Metrologie Legală;
-buletinul de verificare metrologică în termen de valabilitate respectiv 12 luni de la data efectuării verificării; 
-autorizația de operator radar pentru cel care vă încheie procesul-verbal;
cu siguranta nu vei scapa nesanctionat.
Solicitarea acestor documente nu face decat sa-l enerveze pe politistul respectiv.
Bafta !
*



Vei scapa nesanctionat in caz ca nu au documentele alea. Iar nervii lor nu pot sa fie decat benefici pentru tine, mai ales daca duce la "salturi" peste anumiti pasi procedurali...


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WNS
post 12 May 2008, 10:32
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 1 May 08




Acele documente le poate solicita numai instanta de judecata.


--------------------
Audi A4 B7 2.0 TDI-2007-Multitronic
Poți folosi orice limbaj dorești, niciodată nu poți spune altceva ... decât ceea ce ești.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 12 May 2008, 12:01
Post #16


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Nu sunt de acord cu tine. Regulamentul lor spune ca trebuie sa le aiba asupra lor, sau in cea mai proasta situatie sa fie completate si sa se afle la birou. De ce? Ca sa le vada instanta?
Ca altfel le pot fabrica usor ulterior, pentru instnta, ca doar corb la corb nu scoate ochii...


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 12 May 2008, 12:22
Post #17


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Ca trebuie sa existe un OS (ordin de serviciu) iar aparatele sa fie omologate si verificate sunt convins dar, desi nu sunt fan al Politiei Rutiere, nu cred ca este de competenta conducatorului auto surprins in culpa sa ceara socoteala pentru documente. Chestiunile astea tin de legea si statutul lor de functionare, respectiv de alte norme, inclusiv Regulamentul de Ordine Interioara.
Asa putem extinde acest drept la toti cei care trec pe langa echipajul radar, ca sa nu fie discriminare. Toti sa opreasca pentru a-i lua la intrebari! De ce nu ?

Eu zic ca se poate cere instantei sa solicite dovada ca respectivul aparat era omologat si verificat daca, sa zicem, GPS-ul din masina sau vitezometrul iti indica 52 Km/h iar PV zice ca aveai 80.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
22CMM
post 12 May 2008, 14:20
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 21 September 07




un moment sa inteleg.
adica politia are voie sa stea ascunsa ca boschetarii in boscheti, sa inchida si sa deschida radaru la comanda, sa te ia cu 60-70 km/h in dreptul indicatorului de 50 (intrarea iesirea din localitate); dar eu nu am voie sa-l intreb de actele mai sus mentionate. atunci problema e simpla unde sunt drepturile noastre noi suntem numai cei care platim fara sa putem face nimik, iar ei sunt stapanii soselelor.
de ce nu stau in intersectie ci mai tot timpu dupa ea si te opresc ca nai lasat-o pe tanti sa treaca trecerea desi ea nu prea stia ce vrea, de ce numai politia are drepturi si noi nu. nu zic sa incalcam legile acum dar sa fie respectate de ambele parti ca nu suntem prostii nimanui. asta e opinia mea, cine e impotriva ei ori e politist ori nu a dat peste un politist care face abuz in serviciu.


--------------------
Dacia Super Nova 2003 - PH22CMM
Zboara puiule, zboara...!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 12 May 2008, 19:10
Post #19


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Eu, cel putin, nu sunt politist, nu am legatura cu MAI si am intalnit politisti care faceau abuz de timpul meu incercand sa "stoarca" o spaguta, doar conduc de o gramada de ani, dar asta nu ma impiedica sa spun ca politistii sunt ... ca sa constate abaterile de la legea circulatiei, inainte, in si dupa intersectii iar socoteala ne dau, la cerere, prin autoritatea judecatorului sau prin sefii directi, daca este vorba de incalcarea de regulamente interioare.

Aaaa, ca sunt politisti spagari, corupti, mitocani, imbecili sau neghiobi este alta poveste ... sau aceeasi poveste cu a arbitrilor de fotbal, a functionarilor publici, a medicilor, inginerilor sau a soferilor, ca sa venim ontopic sau alta categorie socio-profesionala ! Relatia cu cetateanul, atunci cand exista autoritate oricat de mica, induce riscul de coruptie !

Voi chiar va inchipuiti ca se poate imagina o politie eficienta sau un politist serios care sa faca pe el daca-i ceri o amarata de hartiuta ?
Gasiti voi un articol de lege care sa oblige politistul sa-ti prezinte altceva decat insigna si sa se prezinte, atunci cand te opreste in uniforma.

Poate ar deveni mai eficienta activitatea lor daca cineva le-ar contabiliza serios PV anulate sau ar fi analizate mai serios plangerile impotriva lor.
Acum, nu stiu daca nu cumva se si face acest lucru. Pe undeva si poilitistii incep sa se "schimbe la fata".
Nu prea mai vezi Garcea butosi scarpinandu-se important, transpirati si cu chipiul pe ceafa!

Daca aveti convingerea ca nu ati incalcat nici o lege sau reglementare, "dati-l in gat" la sefi, la judecatorie, dupa caz !
Sa incepi, atunci cand esti prins cu fofarlica, sa-i cauti nod in papura politistului, cum ar veni sa cauti daca s-a incheiat la toti nasturii, este asa ... o mica gainarie !
Daca politistii nu sunt "stapanii soselelor" - a se citi "autoritatea soselelor", vor fi aia pe care-i consideram pericol public si le-am dori anulate permisele de conducere ! Ne vom instala cu totii trapa, aruncator de flacari si mitraliere pe turela !


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai_E
post 20 May 2008, 20:23
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 687
Joined: 21 October 02
From: Bucuresti




QUOTE(Andrei_M @ 11 May 2008, 12:21)
Acum ceva timp un coleg de munca imi povestea ca politia nu are voie sa te ia cu radaru pe ploaie, si chiar a scapat de o amenda pe viteza cand picura afara...
*



unde scrie?


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.5dCi 100 CP
Shit happens!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 20 May 2008, 20:26
Post #21


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




În normele de exploatare ale aparatelor radar.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcristina
post 20 May 2008, 23:01
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 350
Joined: 18 April 07
From: Ploiești/Tîrgu Mureș




Am atasat eu pe undeva Normele metodologice la care se refera Maersk. Te vei lamuri pe deplin, sper!


--------------------
Renault Clio III 1.2 2006 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GIC
post 21 May 2008, 12:41
Post #23


Doar membru


Group: Members
Posts: 917
Joined: 13 January 04
From: Oradea




"5. Ordonanța 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor prevede că agentul care constată contravenția se numește agent constatator. Agentul constatator este și cel care aplică sancțiunea, altfel procesul-verbal este lovit de nulitate absolută. Deci, dacă un agent constată contravenția, dar procesu-verbal este întocmit de un alt agent (situația în care se transmite viteza prin stație), procesul-verbal este nul, nu are nici o valoare și în urma contestației dvs. instanța îl va anula, va anula și amenda și punctele."

Dar de asta ce ziceti ? Ca am vazut ca se mai practica.


--------------------
Dacia Duster 2021 TCe 150 EDC / Rover 45 1.6L - 2002
Nicio faptă bună nu rămâne nepedepsită!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WNS
post 22 May 2008, 14:45
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 1 May 08




QUOTE(GIC @ 21 May 2008, 12:41)
Agentul constatator este și cel care aplică sancțiunea
*


Cred ca ai raspuns singur.


--------------------
Audi A4 B7 2.0 TDI-2007-Multitronic
Poți folosi orice limbaj dorești, niciodată nu poți spune altceva ... decât ceea ce ești.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GabyT
post 27 May 2008, 16:28
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Intrucat am "sapat" zilele acestea pentru a descoperii normele legale care reglementeaza autorizarea aparatele de masurare a vitezei si temeiul juridic al unor eventuale contestatii impotriva amenzilor pentru depasirea vitezei legale, evident ca am descoperit si acest topic... blush.gif

Referior la Normele de metrologie legala NML 021-05 (aprobate prin ORDIN nr. 301 din 23 noiembrie 2005) prezentate de catre initiatorul acestui topic in extras, atrag atentia ca au fost modificate prin ORDIN nr. 153 din 29 august 2007, respectiv :

Paragraful 3.5.1 al Normei de metrologie legala NML 021-05 "Aparate pentru masurarea vitezei de circulatie a autovehiculelor (cinemometre)", aprobata prin Ordinul directorului general al Biroului Român de Metrologie Legala nr. 301/2005, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1.102 si 1.102 bis din 7 decembrie 2005, se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"3.5.1. Înregistrarile efectuate trebuie sa cuprinda cel putin urmatoarele:
- data si ora la care a fost efectuata masurarea;
- valoarea vitezei masurate;
- faptul ca a fost efectuata autotestarea (conform paragrafului 3.2.6.), daca aparatul poate sa treaca în regim de masurare fara sa efectueze autotestarea;
- imaginea autovehiculului, din care sa poata fi pus în evidenta numarul de înmatriculare al acestuia."


Inca nu stiu daca mai este de actualitate informatia legata de aparitia literei "T" in situatia in care aparatul nu si-a terminiat autotestarea; din modificarea legislativa banuiesc ca au aparut pe "piata" aparate la care nu mai este necesara autotestarea inainte de fiecare pornire brusca a acestuia si implicit nu mai apare semnul distinctiv... nedumerire.gif

Cine detine mai multe informatii referitoare la aspectele semnalate de mine poate ma lamureste.


--------------------
Dacia Solenza Scala / 2003
Dacia Logan Laureat Plus / 2006
Renault Clio 3 / 2006
MIO C520
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 28 May 2008, 11:39
Post #26


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




worship.gif pentru precizari.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 28 May 2008, 11:54
Post #27


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Au dat ieri pe Europa FM cazul unui avocat care a castigat in instanta intrucat politia a trimis la proces numai o copie dupa procesul verbal nu si dovada faptului ca a depasit viteza legala.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 28 May 2008, 12:08
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




ady77: Am postat un link cu un articol din ziar, insa post-ul a fost sters. Ideea principala a articolului era ca politistul trebuie sa demonstreze cu probe vinovatia, conform prezumtiei de nevinovatie, si nu ca soferul trebuie sa demonstreze contrariul.

This post has been edited by thecagero: 28 May 2008, 12:12


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 28 May 2008, 12:26
Post #29


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




Merci mult pentru PM.


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 28 May 2008, 15:18
Post #30


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti






--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
37 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:05
Forum Renault