DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Hârburile mele, 2 x Opel Astra H, [ex: Daewoo Cielo,Dacia 1310]

Laurentziu83
post 29 Jun 2012, 21:31
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Asta voiam sa zic si eu. Modelul asta de dacie 1310 nu e unul in care sa merite sa bagi bani, pentru simplul motiv ca repari pe o parte, cade pe cealalta, te lasa in drum cand ti-e lumea mai draga si nu iti ofera nici un fel de confort. Am avut si eu una aproape identica in familie (inclusiv culoarea) si i-am facut vant cand am avut ocazia.
Mai degraba as baga bani intr-o Lada din 82 decat intr-o dacie din 98.
Eu, in locul tau, decat sa fi bagat banii astia in ea, mai bine o transformam intr-un cupon de Remat, pe care il vindeam cu cat se putea, mai faceam rost de ceva bani, si imi luam ceva cam cum are Merced. Macar ai caldura iarna, nu te ploua in ea si nici nu se descompun piesele cand incerci sa le repari.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 29 Jun 2012, 21:33
Post #62


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Vă rog, hai să încheiem cu discuția asta "trebuia să îți iei mașină modelul x"!
În primul rând, mașina e PRIMITĂ, deci era cam de prost gust să o duc la REMAT, în al 2-lea rând, ce dracu să fac cu o mașină ca a lui Merced? Ai idee cât de greu se găsesc piesele și cât de mult costă? Ai idee cât sunt taxele pentru un asemenea motor? Ce naiba mă băieți, am pretenții de la voi!

Am mașina pe care mi-o pot permite, pe care o întrețin (și alimentez) FĂRĂ să mă "omoare" financiar!
Cam cu ce mașină mai faci 100 km cu 30 de lei în Bucureștiul ăsta infect? Cam la ce mașină-s piesele așa ieftine? Impozit + RCA mici (motor de 1.4) și lista poate continua.

Să mai compar prețul anvelopelor? Cât e o anvelopă 165/70/13 și cât e una de 205/55/16 185/65/15*?

*să fie totuși anvelopă de Logan.

This post has been edited by cosmin_2300: 29 Jun 2012, 21:37


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata_unu1
post 29 Jun 2012, 22:16
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 29 June 12




Laurentziu83 nu stiu ce junghi ai avut tu, dar cazanul meu nu m'a lasat niciodata pe marginea drumului,am si fiert-o am lasat-o sa se raceasca am bagat apa si am mers cu ea vre-o 300 de km asa fara alte probleme.
Eu zic ca faza "dacia te lasa in drum" pica,se stie ca daca ai platina de rezerva un foc sa arzi bujia sarma,patent si o surubelnita o faci la fata locului sa reziste pana ai chef de ea.
Iar daca in dacia cu bord de cn nu ai caldura,nu stiu in ce dacie mai ai....
Astea sunt mituri urbane si fitze,sa nu te vada lumea cu cuponul pe strada ca cica este rusine,eu consider dacia o masina foarte fiabila,extraordinara pentru Romania pentru drumurile de aici si ideala sa te deplasezi din a in b, daca mai este si pe gpl mai bine.La ce tratament l-a avut a mea,eu ma declar super multumit!

This post has been edited by cata_unu1: 29 Jun 2012, 22:19


--------------------
Dacia 1310 rat style '97 - bv XX cia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallyyy
post 29 Jun 2012, 22:20
Post #64


Dacia Clubber


Group: Members
Posts: 2.385
Joined: 13 December 07
From: Pitesti




De ce nu o cumperi pe a lu' Merced ? o are la vanzare cu fix cat a luat-o

This post has been edited by vallyyy: 29 Jun 2012, 22:20


--------------------
Dacia 1300 Fost dacist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 29 Jun 2012, 22:59
Post #65


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Ce dracu să fac mă cu cazanul lu' Merced? El o dă de bună? blink.gif La aia 2 anvelope costă cât toate piesele pe care le-am băgat eu în mașină! Plus că are motor de 1.9, deci RCA și impozit scumpe! Frână are acum?



Deși nu am vrut să fac asta, o să șterg orice altă discuție legată de ce mașină trebuia să îmi iau! Asta e mașina pe care o am, cui nu-i convine, să-mi dea bani să îmi cumpăr altă mașină sau să nu mai intre pe topic!


This post has been edited by cosmin_2300: 29 Jun 2012, 23:02


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 29 Jun 2012, 23:14
Post #66


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(cosmin_2300 @ 29 Jun 2012, 23:59)
Ce dracu să fac mă cu cazanul lu' Merced?
*


Țuică? mellow.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 29 Jun 2012, 23:18
Post #67


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Doar dacă mă-nveți tu cum!


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 29 Jun 2012, 23:42
Post #68


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.224
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(cosmin_2300 @ 29 Jun 2012, 20:02)
Nenea, hârbu' meu e la ani lumină de mașina aia! Nu se pune problema de rugină în halul ăla, mai ales la aripile față.
*



Pai sper si eu ca nu-i in asemenea hal. Pozele alea erau orientative pentru zone cu probleme.

QUOTE(cdadan @ 29 Jun 2012, 22:08)
Nu-i o masina in care sa bagi bani, mai mult decat pentru a o tine pe linia de plutire.
*


Amu, trebuie sa recunosc ca aia de-am facut-o tandari a fost ingrijita de taica-miu inainte sa-mi pice mie pe maini. Mi-a mai facut ea ceva figuri in cativa ani de folosinta, dar ca si cost total de detinere, n-as fi avut parte de ceva mai grozav. Si macar mi-o mancat banii aia progresiv. Si no, el daca-i student, mai are timp de una-alta pe la ea, ceva ce multi dintre noi nu mai prea avem. Daca pana si argon lasa jantele nevopsite...

@Cosmin.
Banui ca n-are rost sa-ti dau sfatul mai mult decat evident ca piesele pe care le schimbi, sa nu le iei la economie. Ca o piesa de 3 lei, de multe ori, o sa ajunga sa fie mai scumpa decat una de 10. Un loc bun sa te uiti dupa piese ar fi unixauto.ro . Habar n-am daca-s scumpi sau nu, dar pe acolo sunt alternative de multe ori.

Cat despre tuica, se obtine prin distilarea borhotului. Pe care n-o sa-l gasesti scobindute-n nas.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 30 Jun 2012, 00:17
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




QUOTE(cosmin_2300 @ 29 Jun 2012, 20:02)
Aștept recomandări. Prima Dacia a lu' tata a fost "tratată" în același mod și după 6 ani de la tratament, rugina nu-și făcuse apariția.

*


Cosmine draga,sper ca nu ti-o dat prin cap cum ca as fi postat doar ca sa ma aflu in treaba! smile.gif
Este foarte posibil sa vorbim de doua chestii diferite.De ce spun asta?Pentru ca am intalnit ceva asemanator.
Fiul unui pretenar vechi de-al meu(adica un tanar la fel de entuziast ca si tine) o capatat o Dacie de la o matusa.Statuta de o gramada de vreme in garaj.Nu era prea harbuita dar la tablarie era jale.S-o apucat pruncu' sa si-o puna la punct.Cu bani putini,evident,ca parintii nu-s prea instariti si baiatu-i inca student.A schimbat aripile fata,a carpit ( cu elemente noi) si aripile spate,a refacut podul pedalier,etc..Nush cum si de unde o facut rost de o galeata de "smoala" d-aia de zici matale de ea.E belea maglavaisu' ala!Unde se lipeste pe caroserie n-o mai dai jos decat cu flexu'!Nenorocirea-i alta,si anume,solventul.Smoala aia ii gandita sa sicativeze in "dispersia"de pietris ce urmeaza sa o fixeze.Prin urmare,pe suprafetele intinse a facut o aderenta perfecta.In schimb,pe la imbinarile de table(suporti de cric,contrapraguri,,lonjeroane pe caroserie,etc) s-a adunat mai multa smoala,a facut "coaja"si solventul nu a mai avut pe unde sa se evapore.Si stii ce s-a intamplat?Solventul a inmuiat tratamentele anticoroziune originale.Adica grundul si antifonul de origine s-a desprins de pe table,si in golurie astfel create a intrat apa,sare,miezerii,etc.Si-a blestemat zilele bietul baiat pana a indepartat "gogosile" alea de pe masina.
Daca zici ca la masina tataului tau rezultatatele tratamentului au fost multumitoare,considera ca m-am inselat!
Btw!
Drum bun si plan! biggrin.gif
P.S.
Nu vopsi in negru conturul inferior al aripilor sau pragurile.Dupa parerea mea,ii confera masinii un aer batranesc. rolleyes.gif

This post has been edited by marian-j: 30 Jun 2012, 00:49


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 30 Jun 2012, 00:29
Post #70


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(marian-j @ 30 Jun 2012, 01:17)
E belea maglavaisu' ala!Unde se lipeste pe caroserie n-o mai dai jos decat cu flexu'!Nenorocirea-i alta,si anume, ajungi la argon!
*


radmasa.gif

This post has been edited by Markos: 30 Jun 2012, 00:30


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 30 Jun 2012, 00:40
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Initial am vrut sa scriu cum ca nu se mai da jos decat cu peria de sarma!Bonus,un dezacord.
Iara m-o prins grecoteiu' in opsaid! mad.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 30 Jun 2012, 07:44
Post #72


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




QUOTE(bucatzel @ 30 Jun 2012, 00:42)
@Cosmin.
*


Cu timpul stau foarte prost și eu, pentru că sunt student, dar și lucrez. Legat de piese, până acum am pus doar piese de origine și asta vreau să fac în continuare. Mulțumesc de sfat!

QUOTE(marian-j @ 30 Jun 2012, 01:17)
*


Sunt sigur că nu vorbești să te bagi în seamă, Doamne ferește! O să mă mai gândesc legat de metoda de antifonare, dar ți-am spus, pe fosta Dacia a avut efecte foarte bune. Ca rugăminte, recomandă-mi tu o metodă de antifonare eficientă (și de preferat nu prea scumpă).

Mulțumesc!

P.S.: mersi pentru urare.
P.S.2: nu se pune problema să vopsesc în negru ceva. Pragurile au fost schimbate prin 2006 și atunci au fost vopsite.


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 30 Jun 2012, 10:01
Post #73


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(cosmin_2300 @ 30 Jun 2012, 08:44)
Legat de piese, până acum am pus doar piese de origine și asta vreau să fac în continuare. Mulțumesc de sfat! .
*



Nu mai exista asa ceva decat cu numele, toate sunt de srl-uri dubioase sau chinezesti, eventual ambalate frumos in ambalaje de origine. Si sunt foarte proaste, nu gasesti piese bune pentru Dacie.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 30 Jun 2012, 11:22
Post #74


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Dacă mă crezi că-s de origine, bine, dacă nu, iarăși bine!

This post has been edited by cosmin_2300: 30 Jun 2012, 11:22


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 30 Jun 2012, 11:23
Post #75


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Tocmai ce ti-am spus ca doar ambalajul e de origine, piesele sunt de toata jena, uzina nu mai produce asa ceva, ci le ia din china.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 30 Jun 2012, 11:28
Post #76


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Eh, să dea naiba-n ele atunci, oricum sunt mai bune calitativ decât alte firme smile.gif


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 30 Jun 2012, 11:53
Post #77


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(cosmin_2300 @ 29 Jun 2012, 14:45)
Dupa ce o vopsesc, o sa ii bag vaselina peste tot (usi, praguri, etc)
*


Asta-i cu "dus-intors"...nu stiu astea mai moderne tongue.gif (ca a ta) cum sunt, da' a mea ('83) are gaurele oblice in usi si praguri (la baza), pt. scurgerea apei. Cu vaselina se cam infunda...
Usile banuiesc ca le desfaci oricum, vezi tu...iar pragurile, daca-s ruginite rau le schimbi, daca nu, le vopsesti si gata.
Bafta.
P.S. Piese de R12 gasesti garla...origine, holograma, tipla, tot tacamul; app. de ce zicea argon.

This post has been edited by maho: 30 Jun 2012, 11:55


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 30 Jun 2012, 13:23
Post #78


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




Antifonare: vorbeste cu meseriasul ca el ar trebui sa fie la curent cu ce mai este pe piata, dar ca idee, eu m-as duce prin magazine sa vad ce este si as lua o cutie (sau doua, depinde de cutie) de vopsea cauciucata (antifon pe romaneste). Numai ca as lasa deoparte patriotismul si as lua ceva facut in strainezia.
Vaselina pentru usi: de acord ca nu e chiar cea mai buna metoda. Cred ca ideal ar fi niste ulei de transmisie (se "lipeste" ala de orice suprafata, mai ales de haine). Asa am tapetat portierele de la 1300-le lui taica-meu acu vreo 10 ani si pana a dus-o la Remat acum cativa ani nu a avut nici pe dracu. Tin minte ca desfacusem o portiera ca se stricase mecanismul de inchidere si inca era unsuroasa pe interior. Periodic ar fi bine sa bagi o surubelnita micuta prin gaurile de scurgere sa te asiguri ca nu sunt infundate, mai ales la inceput cand uleiul se aduna in zonele alea.

This post has been edited by bmwh548: 30 Jun 2012, 13:24


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 30 Jun 2012, 13:33
Post #79


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Teroson sau cum ii zice nu ie bun?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata_unu1
post 30 Jun 2012, 14:11
Post #80


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 29 June 12






--------------------
Dacia 1310 rat style '97 - bv XX cia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 30 Jun 2012, 14:46
Post #81


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




Nenea e masochist sau doar ii place mirosul de vopsea arsa? Numai tobele nu le-am mai vopsit la masini...


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 30 Jun 2012, 15:27
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Ieftin si bun,nu se prea impaca unul cu altul,domnule draga. blush.gif
Sfaturi,desemenea nu prea mai pot sa-ti ofer intrucat nu am mai facut reparatii de caroserie de prin '96,atunci cand mi-am "reconstruit'" rechinul,adica masina ce mi-a fost cea mai draga dintre toate cazanale in care mi-am trambalat turu'. wub.gif
Dacia ta e boboc pe langa starea in care se afla bietul rechin.L-am pus pe butuci la inceputul lui Mai si l-am adus acasa in ajunul Craciunului!Am muncit la el ca un caine,aproape infiecare zi!M-au ajutat doi prieteni,unul dintre ei fiind inginer specializat in sudura.Pe scurt:"dezbracat"complet caroseria,refacut o multime de elemente compromise total(oale amortizoare spate,ramele de fixare ale geamurilor spate si a parbrizului, praguri/contrapraguri etc.Spre marea mea fericire nu am avut treaba cu lonjeroanele sau cu traversele importantante ale sasiului.
Sudurile au fost facute cu un aparat de sudura cu gaz protector(CO+Argon).
Iata un prim sfat:nu pune autogenul pe table!Cauta sa faci sudurile cu "schutzgas".
Al doilea sfat:imediat ce s-au racit sudurile,curata bine zona sudata si aplica un strat de grund!!Daca nu faci treaba asta,a doua zi o sa gasesti o gramada de oxid in zonele adiacente sudurilor!!
Paranteza.Cand mi-am reparat io beamveul am facut rost de o galeata de grund de la santierul naval din Turnu -Severin.Scria pe el "grund reactiv"si era produs la Targoviste.In locurile unde aparea oxid si nu-l puteam curata,dadeam cu grundul ala.Se lipea de tabla si scoatea rugina la suprafata!O stergeam cu o carpa inmuata in benzina si gata!Prin urmare,cauta sa-ti faci rost de ceva asemanator.Dupa parearea mea,este mult mai importanta pregatirea tablei inainte de antifonare decat operatiaunea de antifonare in sine!
Cand am gatat cu sudurile am suflat grund din ala pe toata caroseria.Mai putin pe suprafetele exterioare gen usi,aripi,capote si plafon.Intial am vrut sa-l suflu cu pistolul de vopsit dar nu mi-a placut cum iesea.Strat prea subtire,mai mult se risipea in atmosfera decat ce ajungea pe table,etc.Prin urmare am dus presosatul harbului de compresor de-l aveam atunci la maxim(undeva in jur de 6 barr,ca mai mult nu putea saracu') si am suflat cu pistolul de antifon.A iesit foarte bine! wink.gif
Antifon am folosit ce am gasit la vremea respectiva,ceva ce continea si cauciuc dar naiba mai stie unde era facut.
Vreau sa-ti spun ca am tras de troaca aia de rechin inca 10 ani!!Au mai aparut mici probleme pe la table dar nu chestii importante.L-am terminat insa cand m-am apucat sa-mi fac casa.O carat saracu'la materiale de constructie de l-or gasit dracii.Si cu remorca dupa el.
Imi pare rau ca nu ti-ai deschis jurnalul mai devreme.
Am vazut un Opel Vectra facut tare fain si daca as fi stiut ca te intereseaza subiectul m-as fi dus sa fac niste poze.
Tot asa,sudura cu gaz protector,ceva grund nemtesc si in final a dat cu asa ceva.
A iesit super.Din pacate,Terosonul e scump.Vezi cum te poti gospodari.

This post has been edited by marian-j: 1 Jul 2012, 11:43


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 30 Jun 2012, 15:28
Post #83


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(marian-j @ 30 Jun 2012, 16:27)
(CO+Argon)
*


Cine-i CO? huh.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 30 Jun 2012, 15:28
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




QUOTE(MuciX @ 30 Jun 2012, 14:33)
Teroson sau cum ii zice nu ie bun?
*


Iara mi-ai luat-o inainte! laugh.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 30 Jun 2012, 15:29
Post #85


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Păi până tastezi tu câte un roman radmasa.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 30 Jun 2012, 15:30
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Grecule,e unul Codoi,nu-l stii matale. sleep.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bmwh548
post 30 Jun 2012, 15:55
Post #87


Membru cu insomnii


Group: Members
Posts: 1.943
Joined: 27 March 08
From: Iasi




Io stiam ca Codoi era o duduie blush.gif


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 30 Jun 2012, 17:55
Post #88


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(marian-j @ 30 Jun 2012, 16:28)
Iara mi-ai luat-o inainte! laugh.gif
*



Imi pare rau nea mariane, ma ierti? rolleyes.gif
Mi-am amintit ca asta a folosit prietenul ala al meu cu taunusul cand i-a facut tablaria.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 1 Jul 2012, 10:27
Post #89


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




QUOTE(maho @ 30 Jun 2012, 12:53)
Asta-i cu "dus-intors"...nu stiu astea mai moderne tongue.gif (ca a ta) cum sunt, da' a mea ('83) are gaurele oblice in usi si praguri (la baza), pt. scurgerea apei.
*


radmasa.gif radmasa.gif
Legat de acele găuri, o să le verific atunci când bag vaselină, mulțumesc pentru atenționare!

QUOTE(bmwh548 @ 30 Jun 2012, 14:23)
Antifonare: vorbeste cu meseriasul ca el ar trebui sa fie la curent cu ce mai este pe piata,
*


Bine mă, bine, renunț la ideea mea și o să cumpăr antifon de la magazin dry.gif

QUOTE(MuciX @ 30 Jun 2012, 14:33)
Teroson sau cum ii zice nu ie bun?
*


Presupun că e tongue.gif

QUOTE(cata_unu1 @ 30 Jun 2012, 15:11)

Wow, câtă muncă ph34r.gif

QUOTE(marian-j @ 30 Jun 2012, 16:27)
Ieftin si bun,nu se prea impaca unul cu altul,domnule draga. blush.gif
*


Ai dreptate!
Mulțumesc pentru sfaturi!


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 19 Jul 2012, 20:49
Post #90


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




Am sărit și de 1000 de km cu rabla mea, cu un consum (calculat prin metoda plin-plin) de 12,5% în București și 7,5% "afară" (București-Urziceni + ceva plimbat pe acolo + mers la țară + retur; un total de 146 km cu 11 litri, mers cu 110-115 km/h pe GPS în afara localităților și 70 km/h în comune). Sincer, eu nu credeam că o să fac mai mult de 300 km pe lună laugh.gif

Oricum, ținând cont de ce medii de viteză scot în București, consumul mi se pare foarte bun.

Niște exemple:
SC20120719_181650.png ( Size: 35.17k ) Number of downloads: 649

SC20120718_092423.png ( Size: 39.21k ) Number of downloads: 695

SC20120719_181657.png ( Size: 35.91k ) Number of downloads: 645


Se dă următoarea "problemă": într-un ambuteiaj (când au deraiat tramvaiele și am făcut 2 km în 40 de minute) temperatura lichidului de răcire a crescut destul de mult. E ok așa? Sau e mult prea mult?
2012_07_18_18.55.09.jpg ( Size: 1.38mb ) Number of downloads: 748

2012_07_18_18.55.17.jpg ( Size: 1.31mb ) Number of downloads: 777


Și în final, o parcare "a la Cosmin" icon_mrgreen.gif :
2012_07_18_21.19.33.jpg ( Size: 680.65k ) Number of downloads: 327

2012_07_18_21.19.46.jpg ( Size: 1022.59k ) Number of downloads: 346

2012_07_18_21.22.00.jpg ( Size: 1.02mb ) Number of downloads: 350



L.E.: recunosc, la parcare a fost un nenea care mi-a spus "dă-i dă-i dă-i dă-i dă-i, STOP!".

This post has been edited by cosmin_2300: 19 Jul 2012, 20:55


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 00:14
Forum Renault