DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Alternative DN1, cum sa ocolim blocajul de la Posada

Marty
post 14 Aug 2006, 08:17
Post #1


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




M-am dus Vineri spre Brasov si am crezut ca la Posada e OK (trecusem in urma cu 2 saptamini si nu statusem mai mult de 5 minute la coada). De unde? Am stat in coada de la intrarea in Comarnic, adica vreo 2 ore.
La intoarcere m-am luat dupa un amic d-al meu care mi-a zis ca drumul Sinaia-Tirgoviste-Bucuresti, peste Paduchiosu', este foarte ok. Timpit am fost eu, ca m-am luat dupa toti handicapatii! Am facut 3 ore, in conditiile in care am mers si cu 200 km/h (m-au enervat niste unii care isi umflau muschii cu cazanele lor si le-am demonstrat ca P 407, Vectra 2.2 DTI si Honda Accord i-DTCi nu prea fac fata la vechitura mea. 04.gif). Pentru cei care au de gind sa urmeze acest traseu, va anunt ca este f. prost, intre Tirgoviste si Sinaia drumul fiind RUPT, afectat de alunecari de teren, plin de HAURI in carosabil. Intre Tirgoviste si Bucuresti exista o portiune ocolitoare, drumarii lucrind la un pod (cred ca-l croseteaza bob de orez, nu stiu ce dracu' le ia atit), fiind obligat s-o iau prin niste sate si sa astept la o bariera timpita.
Intrebare: daca vreau sa aleg traseul Bucuresti - Tirgoviste - Rijnov - Predeal, incotro trebuie s-o apuc din Tirgoviste si cum e drumul Tirgoviste - Rijnov - Predeal ?

P.S.: Veti aminti aici de DN 1A, Bucuresti - Cheia - Sacele - Brasov. Eu stiu ca si drumul asta era facut ciur. Daca ati fost pe acolo de curind si s-au schimbat lucrurile, va rog sa amintiti p-aici, sa ajutati niste bieti colegi de forum.


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 14 Aug 2006, 08:21
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Fost pe Cheia in toamna lu 2005. Arata chiar bine, pana in cheia. Dupa, se pare ca erau probleme, dar am auzit si eu zvonuri ca l-au reparat. Oricum, ai mari sanse sa intalnesti muuulte camioane pe acolo....


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiv
post 14 Aug 2006, 08:47
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 3 August 04
From: Bucuresti




Pe Cheia este unul din cele mai impecabile drumuri pe care am mers. E terminata asfaltarea de vreo 3 luni si e neted ca-n palma. Acum vreo 2 luni cand am trecut ultima data nu erau marcaje decat pe portiuni. Probabil ca acum este si marcat.


--------------------
Dacia Logan 2005 - B si ceva
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 14 Aug 2006, 08:58
Post #4


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




adiv, multumesc frumos! Tinind cont de faptul ca eu de fapt am treaba in Azuga si ca imi plac la nebunie serpentinele dintre Timisul de Jos si Predeal, rezulta joy and happiness. 04.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crocky
post 14 Aug 2006, 09:23
Post #5


daciot/renaultist


Group: Members
Posts: 214
Joined: 4 October 04
From: Bucuresti




Am fost eu saptamana trecuta la Cheia. Confirm, drumul e super. Cam ingust (avand in vedere ca pe acolo circula multe tir-uri), dar in rest totul e bine.

P.S. Am mers si putin spre Brasov (mai precis pana la drumul spre Muntele Rosu) pe DN 1A, si e la fel.

This post has been edited by crocky: 14 Aug 2006, 09:25


--------------------
Dacia/Renault Sandero Stepway II/Laguna II 0.9TCe/1.9dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 14 Aug 2006, 09:35
Post #6


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Aseara am trecut pe DN1A Cheia - impecabil ... mai putin "disperatii" care merg cu 30km/h sau ... vai vai ... sad.gif


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 14 Aug 2006, 09:41
Post #7


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




adiv, tu te refereai la Ploiesti - Cheia sau la Cheia - Sacele - Brasov? nedumerire.gif


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adiv
post 14 Aug 2006, 09:57
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 3 August 04
From: Bucuresti




Ploiesti - Brasov prin Cheia. Chiar si ultima portiune de 20 de km spre Brasov (mai ales in Sacele unde era jale) arata perfect.

This post has been edited by adiv: 14 Aug 2006, 09:59


--------------------
Dacia Logan 2005 - B si ceva
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 14 Aug 2006, 10:14
Post #9


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Vineri 11.08.2006 => 1,5 ore ... Intrare Comarnic - Reparatii Posada

pict5910resizeei0.jpg

mai erau si "smecherasi"
pict5924resizeoi1.jpg

pict5927resizexz1.jpg

pict5929resizefs2.jpg

pict5932resizeei5.jpg

si stam si stam si stam
pict5937resizeuc7.jpg

pict5939resizeob9.jpg


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOGDAN DSN
post 14 Aug 2006, 10:42
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 18 October 04
From: Bucuresti




Fost vineri seara spre Brasov - confirm am stat doua ore la Posada.cmandrei a facut si poze - multi nesimtitit depaseau coloana ca lor nu le permitea religia sa stea la coada mad.gif
Duminica la intoarcere am venit prin Sacele,Cheia - drum impecabil,marcat pe toata lungimea lui - arata ca in "tarile cu apa calda".Sa vedem cat tine aceasta calitate a drumului.


--------------------
Toyota Aygo 2006 - masina de servici - fost posesor de DSN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crintea1949
post 14 Aug 2006, 12:32
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 24 April 05




am utiliyat varianta DN1 Ade la Teisani, Valeni de Munte, un asfalt OK nota maxima, acum 2 saptamani, am facu traseu slanic prahova, muntele verde, teisani, valenii de munte, ploiesti am reintrat pe langa carrefour pe DN1


--------------------
dacia solenza - B33HRZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 18 Aug 2006, 16:57
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Daca merg din Bucuresti spre Cheia, cum o iau pe la Ploiesti fara sa trec prin oras? Se poate la dreapta cand se termina 4 benzi (la Lukoil), si sa traversez Ploiesti - Buzau? Sau se poate ajunge in drumul spre Cheia/Valeni dupa ce trec de Ploiesti (pe drumul spre Campina)? Sunt indicatoare?

Multumesc!


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 18 Aug 2006, 17:07
Post #13


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Ata inainte (spre Bucuresti ca sunt si indicatoare) ... mergi pana la intersectia unde dreapta Bucuresti stanga Ploiesti (si ai in stanga un Mol) ... faci dreapta si intrii (dupa vreo 500m) intr-un sens giratoriu ... iesi prin a treia la dreapta (daca nu ma insel ... prima magazin, doi brasov, trei bucuresti, patru ploiesti) ... si gataa


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 22 Aug 2006, 11:52
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 4.435
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




@Marty

Cu ceva intarziere, nu se poate decat pe Culoarul Rucar-Bran. Adica trebuie sa o iei spre Campulung, si la o bifurcatie ai drepta-Campulung, stanga-Bran.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adister
post 22 Aug 2006, 12:06
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




@thecagero

Mergand spre Campina, dupa ce ai lasat Metro Ploiesti in urma, cam dupa 500m se face un drum la dreapta (cred ca scrie Paulesti pe indicator). Urmand acest drum, treci de o padure si ajungi la o intersectie unde spre stanga ai Slanic si Valenii de Munte, iar spre dreapta Ploiesti. De aici inainte ai indicatoare la fiecare intersectie.
Bafta


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 22 Aug 2006, 14:15
Post #16


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




ploiesti-brasov prin cheia e super ok dpdv al calitatii drumului. dar...iti dai pumni in gura de nervi la ce aglomeratie e p-acolo in weekenduri . in timpul saptamanii nu stiu cum este, dar acu fro 3 weekenduri am facut 2 ore si ceva din cheia pana-n ploiesti. am nimerit ora cand aduceau bastinasii vacile de la pascut. si bineinteles drumu' era plin de vaci, iar coloana de masini era mai mare decat nesimtirea vacilor si a bastinasilor care nu schitau nici un gest sa indeparteze bovinele de pe carosabil.
pacat de drum ca e proaspat terminat si e ca-n palma.

This post has been edited by cristib: 22 Aug 2006, 14:16


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 22 Aug 2006, 14:41
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Exista doua variante de ocolire la Ploiesti:
-1) Centura de est: In ultimul sat inainte de Ploiesti (Barcanesti), acolo unde se termina 4 benzi, exista indicator spre dreapta pe care scrie Buzau si Valenii de Munte. Imediat e un sens giratoriu, unde trebuie facut iar dreapta. Si tot inainte, se traverseaza perpendicular soseaua Ploiesti-Buzau, unde exista un semafor. Se ajunge in Ploiestiori (parca), unde trebuie luat la dreapta (inainte nu exista, iar la stanga ajungi la Metro). La intoarcere n-am vazut decat un indicator pe fond maro pe care scria Valea Calugareasca si pe care l-am ratat, asa ca m-am intors pe varianta 2).
-2) Centura de vest (adica drumul spre Campina/Sinaia): La dreapta dupa Petrom, sa mergi spre Carrefour, Metro, si ajungi in Ploiestiori la intersectia pe care am ratat-o la varianta 1).

Varianta 1) mi se pare putin mai lunga decat 2), dar drumul e proaspat reparat.

Pe DN1A drumul e intr-adevar perfect, doar ca intre Ploiesti si Valenii de Munte sunt multe sate, o gramada de linie continua si optional radar. Am prins si un convoi de combine, o mare bucurie... Intre Valenii de Munte si Cheia sunt serpentine, si vai de capul cui prinde vreun tir incarcat pe acolo; am mers vreo 20 de km. in coloana pana am trecut de un tir, care s-a mai si oprit la urcare pe serpentine. Pe DN1A nu exista banda pentru vehicule lente ca pe DN1.

This post has been edited by thecagero: 22 Aug 2006, 14:43


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 22 Aug 2006, 18:33
Post #18


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Ia uite bai frate, de ce era ditamai codoiul pe centura de est a ploiestului si pe drumul de valeni cheia. Erati toti pe acolo...
Ia vedeti, ca poate s-o mai fi eliberat la Posada, ca eu am deranjamente la populatie multa pe drumul ala cand ma duc la tara! 10561582.gif


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Floppy
post 2 Oct 2006, 20:46
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 400
Joined: 28 September 05
From: BRASOV




Am fost duminica, 1 octombrie pe traseul Sinaia-Sacele(Brasov)-Cheia-Ploiesti-Bucuresti. Drumul foarte bun, peisajul de la Sacele pana la Cheia: SUPERB!!! Mai ales acum ca e toamna, vremea era minunata si padurea - simfonie de culori.

Cu totul vreo 220 de km. Nu stiu cat a durat plimbarea, pentru ca era chiar PLIMBARE, nu ma grabeam nicaieri si am mers special pe acolo sa admir privelistea. Intr-adevar sunt si camioane, dar daca esti la PLIMBARE nu e mare bai. Mai admiri putin peisajul si la 10 km/h...

Zilele astea au anuntat vreme buna (chiar foarte cald), asa ca, daca aveti un pic de timp, faceti o PLIMBARE. Merita!!!

In rest, DN1 e OK acum (au terminat lucrarile la Posada de mai multa vreme). La Sinaia a trecut Festivalul Toamnei (www.sinaiaforever.ro), s-a redeschis circulatia prin centru, asa ca nu ocoliti zona ;-)

Au inceput si facultatile, s-a mai dus aglomeratia, asa ca se circula mai bine.

Va urez: Drumuri bune! biggrin.gif


--------------------
Renault Clio 1.5 dCi 2005 Extreme - PH10RXB
I love my car!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maddan
post 2 Oct 2006, 22:08
Post #20


Speedy Gonzales


Group: Members
Posts: 795
Joined: 27 February 03
From: Bucuresti




Bravo tie, ai ales varianta castigatoare!

DN1 a fost blocat de la Predeal pana la gara din Sinaia, am fost vreo 2000 de masini intr-un ambuteiaj imens intins pe kilometri, cauzat de imbecilii de la Politia Romana si primaria Sinaia, care au blocat centrul din Sinaia si au lasat libera doar varianta, fara sa se sinchiseasca in vreun fel sa dirijeze traficul.

Cine a luat-o prin Rasnov-Rucar si-a rupt masina, cine a stat in ambuteiaj a cheltuit doua-trei ore degeaba, iar cine a luat-o prin Cheia... briza marii.

Ar fi fost foarte bine pentru mine sa fi citit acest topic inainte... sad.gif



This post has been edited by maddan: 2 Oct 2006, 22:08


--------------------
Renault Megane II 1.5 dci 100 CP Lux Privilege... 2006/7 - Bsiceva...
Mirror mirror on the wall, show me where the forums fall...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Floppy
post 3 Oct 2006, 22:09
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 400
Joined: 28 September 05
From: BRASOV




Partea haioasa e ca, pe la 3 cand am plecat din Sinaia, la iesirea spre Bucuresti nu era deloc coada... In schimb, mergand spre Brasov, am vazut coada de la gara din Sinaia pana la iesirea din Busteni spre Azuga.

Cat despre motive, sa fim seriosi, toata vara a fost aglomerata Valea Prahovei. La fel a fost si iarna trecuta si va fi si iarna asta. La fel o sa fie si vara viitoare... Deh, la un drum asa ingust intre Predeal si Sinaia, e normal ca se blocheaza. Cine s-a gandit la atatea masini cand s-a construit drumul respectiv? Asa ca, rabdare...

Drum bun, oricum! :-)

This post has been edited by Floppy: 3 Oct 2006, 22:11


--------------------
Renault Clio 1.5 dCi 2005 Extreme - PH10RXB
I love my car!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 3 Oct 2006, 22:26
Post #22


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




si noi forumistii tot pe Cheia am luat-o... ciudat ca nu ne-am vazut..noi pe la 18.00-20.00 am trecut pe acolo...vijelios... cool.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigEdy
post 4 Oct 2006, 07:07
Post #23


Biggest Private Spice Member


Group: Members
Posts: 327
Joined: 3 August 06
From: Ploiesti




Semit nu vorbi in numele tuturor biggrin.gif !
Forumistii mai fraieri au mers pe DN1 si i-au sunat pe aia mai destepti tongue.gif


--------------------
Renault Megane 2006 II.2
Confort Expression 1.6 16V 110 CP Noir Nacré Clima+MP3
PDA Mio P550m+MioMap v3.3
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claus
post 4 Oct 2006, 12:22
Post #24


private spice


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




intr-adevar.. e o minunatie drumul brasov-cheia-ploiesti wub.gif


--------------------
renault megane II 2003 confort dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Floppy
post 14 Oct 2006, 21:01
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 400
Joined: 28 September 05
From: BRASOV




Azi am fost iar. Bucuresti-Ploiesti-Cheia-Muntele Rosu si retur.

Despre DN1A s-a tot scris mai sus, asa ca nu mai insist. Atentie insa la drumul spre Muntele Rosu (daca doriti sa mergeti, dupa Cheia, la vreo 2 km mai sus, spre Brasov, se face un drum la dreapta). Nu e deloc bun pentru masina. Din DN1A sunt doar 3 km pana acolo, dar e un cosmar. Mai bine mergeti pe jos...

This post has been edited by Floppy: 14 Oct 2006, 21:04


--------------------
Renault Clio 1.5 dCi 2005 Extreme - PH10RXB
I love my car!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 17:23
Forum Renault