DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

192 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Bulgaria - Grecia

little-boss
post 14 Jun 2005, 18:59
Post #121


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 20 May 05




Stie cineva cum este motorina in Grecia? Cit costa si care sunt statiile cele mai bune?


--------------------
Peugeot 206 1.4 HDI Dacia 1410 - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 17 Jun 2005, 10:31
Post #122


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




soryn, m-am ratacit eu la intoarcere si am facut cam 30de kilometri spre Bechet dupa Blagoevgrad (sau Botevgrad, ca nu mai stiu care e langa Sofia si care e langa Kulata). Drumul e foarte bine asfaltat pe bucata aia, o banda pe sens si trece printre munti.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zildan
post 19 Jun 2005, 23:19
Post #123


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 15 August 04
From: Craiova




Pentru cei din nordul tarii care doresc sa ajunga mai usor la greci.

Cel mai bine e sa dormiti in calafat si sa treceti dimineata.
Nu stiu ce conditii sunt acolo de cazare si ce preturi dar pot sa aflu.

Eu sunt craiovean si am trecut si prin Bechet si prin Calafat.
E mai scurt prin Bechet.
Am inteles ca sunt mai de treaba vamesii la Calafat.
Da nu pot fi sigur.
La ambele puncte de frontiera trebuie sa fii dimineatza sa prinzi primul bac.
e adevarat ca potzi sa fii la 5 acolo si sa pleca bacul la 9 daca ai ghinion si nu sunt masini destule.
Ideea e sa treci cit mai repede ca sa ajungi pina seara in statiune in Grecia.
Se poate ajunge lejer pa 18 in statiune la Paralia Katerini (eu recomand Olimpic Beach in aceasta zona), sau pe bratele Sythonia sau Kasandra in KhalKidiki.

E79 e distrus asa cum am scris anul trecut.

Miine dasu telefoane si aflu care mai sunt taxele locale si de pod la Calafat si Ruse.

Daca mai doriti ceva informatii locale va stau la dispozitie.

Astept cu interes informatii de pe drum de la cei care se duc in concediu zilele astea.


--------------------
Skoda Octavia 2 Elegance 2008 - DJ- ASTRA G 1,7DTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciaclub-Jack
post 21 Jun 2005, 11:40
Post #124


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 20 May 05




QUOTE(TudorD @ 20 Jun 2005, 18:08)
Ce versiune de Route 66 folosesti? Pe cea din 2005 pe care o posed lipseste Europa de est...

Te rog, poti sa pui si o captura cu zona Kardzali (Bugaria) si Komotini (Grecia). Incerc sa ies pe acolo spre Grecia dar drumul nu imi apare numai pe unele harti, mai precis, hartile Michelin nu il arata.
*



Salut Tudor. Si eu pe acolo intentionam sa ies ( plec in 15 iulie din Cluj ) , insa se pare ca unctul de forntiera inca nu este deschis. Am trimis un e-mail la Consulatul Romaniei din Grecia si uite ce raspuns am primit :

Stimate domnule Murariu,

La solicitarea dvs. privind efectuarea unei deplasari in Grecia in scop turistic, in perioada 15-23 iulie a.c., va comunicam urmatoarele:

- Kulata-Promachonas este singurul punct de frontiera operational intre Bulgaria si Grecia. Exista un acord intre cele doua guverne pentru deschiderea altor trei puncte de frontiera, insa lucrarile se afla in stadiu de proiect. Punctul de frontiera Promachonas se afla la circa 110 Km distanta de Salonic, al doilea oras ca marime din Grecia. Localitatea Katerini si Plaja (Paralia) Katerini sunt situate la circa 50 de Km sud de Salonic. Odata ajuns cu autoturismul in Salonic, pentru a evita aglomeratia nu este necesar sa intrati in acest oras, ci va puteti continua drumul pe soseaua de centura urmand indicatoarele de Larisa si Atena;
- atat pentru dvs. cat si pentru membrii familiei este necesar sa aveti pasapoarte valabile pentru cel putin 6 luni de la data iesirii din Romania, asigurari medicale pentru perioada in care va aflati in strainatate, voucher privind rezervarea efectuata la un hotel din Grecia si cel putin 500 de euro de persoana. Punctul de frontiera Promachonas, precum si Katerini se afla in circumscriptia consulara a Consulatului General de la Salonic, astfel incat pentru eventuale probleme puteti apela personalul acestuia la telefon (0030)-2310.340.088.
- va recomandam ca pe tot timpul deplasarii in Bulgaria si Grecia sa respectati cu strictete regulile de circulatie si limitele de viteza. Pentru alte informatii referitoare la recomandari privind calatoriile cetatenilor romani in exterior va rugam sa accesati pagina web a MAE (www.mae.ro) la sectiunea "vize si servicii consulare-sfaturi de calatorie" la urmatoarea adresa: http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id=29&idlnk=3&cat=5. Pentru a afla mai multe informatii despre Grecia si zona pe care urmeaza sa o vizitati, puteti accesa pagina de web a Ambasadei Greciei din Bucuresti la adrsa www.grembassy.ro.
Cu stima,


Consul
Catalin Daniel Bodoni


--------------------
Dacia Nova - CJ-05-HLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 21 Jun 2005, 18:05
Post #125


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Dintre cei care ati fost anul asta si v-ati intors. Cat va costat toata distractia?

Se merita sa merga acolo, sau e la fel ca in Ro? Daca stie cineva preturi la cazare/mancare. Cum e lumea pe acolo?


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 21 Jun 2005, 19:07
Post #126


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




www.albena.bg


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 22 Jun 2005, 08:28
Post #127


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




700 de euro/ doua persoane, cu benzina si cazarea inclusa in banii astia.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 23 Jun 2005, 13:51
Post #128


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




e o mica problema cu site-ul asta. Se incarca pana la 70% si acolo ramane.
Gata, in sfarsit s-a incarcat, dupa vre-o 7-8 min. de asteptat.

I-am dat pe romana si acum astept......si astept...si astept...

This post has been edited by St: 23 Jun 2005, 14:10


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BAD_MF
post 23 Jun 2005, 15:06
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 681
Joined: 9 May 05
From: Iasi




Acum vreo 2 luni am trecut prin Bulgaria..pe la Albena. Arata super statiunea..inca era in renovare nu era deschis oficial sezonul..erau cateva terase deschise..am mancat la una si am dat cam 1.5 mil in lei pe un pranz klumea..9 persoane! si asta era terasa cea mai ochioasa..ceva gen Albert din Costinesti. Mi-a facut o impresie placuta..tre sa fie dragut in sezon..oricum e mai ieftin decat la MAmAIA! Daca te hotarasti...DRum BuN si DisTraCtie PlaCuTa!!


--------------------
Seat leon FR 1.8 TURBO 2003 - IS-xx-COD
9.5j 255/35R18>>8.5J 225/40R18 PORSCHE CHROME WHEELS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 23 Jun 2005, 17:03
Post #130


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Mie www.albena.bg mi-a deschis in bulgara si am dat apoi in romana.
@BAD_MF mersi de informatii.
Ce nu e deloc misto e ca pe site-ul lor nu apar deloc preturile la hoteluri...


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nairam
post 23 Jun 2005, 20:28
Post #131


Posesor de bebelus...


Group: Members
Posts: 570
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Merci 700 Euro 2 persoane ... cam laconic raspunsul ... poti da si tu ceva detalii? cate zile ? unde ai stat ? ai facut rezervarile din tara? ai circulat cu masina pe acolo sau ai luat autobuzul ? etc. ... pentru ca una este sa faci economie si alta este sa te destrabalezi ..... biggrin.gif probabil ca daca faci ceva economie si stai doar 2-3 zile poti sa ajungi si la 300 euro....

This post has been edited by nairam: 23 Jun 2005, 20:30


--------------------
Toyota Avensis 2009 Executive - 1.8 129 horses
Benzina, Culoare Light Olive, antijeg ....

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata, iarta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pedrovl
post 24 Jun 2005, 08:25
Post #132


pedrovl


Group: Members
Posts: 1.007
Joined: 12 October 04




@St

De chestia asta m-am lovit si eu. O sa incerc un telefon sa vedem daca vorbesc si alte limbi decat bulgara. Stie cineva cam ce preturi sunt la 2*?


--------------------
DACIA DUSTER 1,6 16v 4x4 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 24 Jun 2005, 09:25
Post #133


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Am inteles de la un prieten ca la unele hoteluri sunt preturi mai mici de cat in Ro. El a fost acolo acum 3 ani... Asta era situatia atunci, acum nu mai stiu nimic. Poate reusesc sa aflu ceva...


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ali
post 24 Jun 2005, 11:42
Post #134


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 24 June 05




Incearca www.vacanteinbulgaria.ro
sau www.albena.ro , alegi din lista de hoteluri cel dorit, introduci perioada aleasa si vezi rezultatul.

Hotel Bratislava , Albena
LOCATION: Bratislava Hotel is situated in the beginning of the Arts and Crafts

vacancies 1 room 20/08/2005 to 29/08/2005
428.00 €
Book It


--------------------
dacia1310 dacia - vs-02-dbs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BGV
post 26 Jun 2005, 16:44
Post #135


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 4 June 05
From: Bucuresti




QUOTE(clr @ 20 Jun 2005, 11:30)
O captura de pe Route 66 (evident cine trece pe la Ruse va ignora portiunea Silistra - Ruse - ruta este calculata de la Calarasi)
*



Salut !
Ti-am vazut masina in parcare la Hotel Athos, cam cat a costat o camera acolo ?Eu am fost anul asta cu autocarul si-am stat la Macedonia Sun (peste drum)-195 euro/pers demipensiune 7 nopti x 2 persoane.
Cum ai iesit fata de pretul asta cu tot cazare+transport ? Banuiesc ca poate mai mult, dar alt confort alta chestie. Astept detalii.


--------------------
DACIA LOGAN 2012,laureate - GVB
RENAULT GRAND SCENIC,2005,AUTOMAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 27 Jun 2005, 08:27
Post #136


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Salut... nu am inca fost dar voi merge in luna august... tocmai am rezervat... langa Skala PRINOU... pentru detalii iti recomand urmatoarele site-uri:
www.familyhotels.com ... faci click pe harta si apoi selectezi limba engleza.... vei putea gasi cazare cu rezervare online, dar e mai bine sa cauti sa contactezi direct hotelul/vila si sa ceri pret si detalii si disponibilitate
www.kazaviti.gr (unde voi merge eu)
www.gothassos.com ...info diverse...
www.thassos-island.com .. aici gasesti iarasi cazare!!! ...si tot aici program ferryboat-uri
www.hotel-esperia.gr ...alt hotel interesant
www.thegreektravel.com/thassos/hotels
Daca mai vrei info, ma poti intreba pe mesageria privata...

P.S. topicul acesta probabil va fi unit cu cel de Grecia...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laur
post 27 Jun 2005, 08:55
Post #137


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 8 July 02
From: Iasi




Mie oferta asta in Limenas mi s-a parut excelenta, nu cred ca se poate si mai bine Ma rog, hotelul pe dinafara nu arata prea fain, dar nu asta urmaresc....cum e insula, asta e cel mai important: http://www.europatravel.ro/turext/tara1/program1/Limenas.htm
Pe 25 august as pleca.

This post has been edited by laur: 27 Jun 2005, 08:59


--------------------
Peugeot 206 1,4 HDI - .
"parerea mea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 27 Jun 2005, 12:05
Post #138


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




25 august....hmmm.... eu ma intorc pe 20 sau 21 august... deci vei beneficia de toate informatiile calde...

Limenas e orasul cel mai mare... din pacate plaja e mica si e pe strada.... adica pe faleza orasului... in aglomearatie... si hotelurile nu sunt cu verdeata, gradina etc... eu de aia am cautat ceva mai verde... mai izolat... oferta insa e buna...sper sa fie bun si hotelul...

te duci cu autocarul???????????

insula e frumoasa.... are si multe (1200 m) si marea de jur imprejur.... plajele cele mai frumoase sunt cele de langa Potamia (est) si in sud (Limenaria)... in sud alterneaza plajele nisipoase cu cele stancoase, cu fiorduri extremde frumoase... recomand o calatorie cu vaporasul in jurul insulei sau macar in jurul a 1/2 de insula... am inteles ca in afara oraselor mari (Lkimenas sau Thassos, Skala Potamia si Limenaria) restul sunt de fapt sate de pescari si de vile turistice... fara facilitati de entertainment... insa conteaza plaja, natura, apa si...papica greceasca...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cicorali
post 27 Jun 2005, 21:45
Post #139


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 27 June 05




Cine are idee despre cum se poate calatori de la Salonic la Paralia Katerini, adica ce mijloace de transport sunt si cat ar costa?
E o varianta sa merg cu avionul pana la Salonic, dar nu stiu apoi cum pot ajunge de acolo la Paralia.
Sau vreun link unde pot gasi informatii?


--------------------
Ford Mondeo - B-77-RTL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laur
post 28 Jun 2005, 08:09
Post #140


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 8 July 02
From: Iasi




E pacat ca plaja e pe faleza orasului.....dar asta e....Decit Paralia Katerini (cam la acelasi pret), unde am mai si fost, mai bine oferta asta in Thassos, e altceva macar, e mai exotic. In fond nu ma opreste nimeni (cred) sa merg si pe alte plaje, poate inchiriez un scuter....am citit pe net ca localnicii te pot duce pe o plaja de pe o insulita nelocuita din apropiere si te lasa acolo o zi intreaga.....suna tentant, sper ca mai si vin sa ne ia smile.gif (pe mine si pe ea ! )
Daca e fara zgomot si agitatie, cu sate pescaresti e ok, pe gustul meu, mie imi place sa fie cit mai liniste si izolare, cum era la Vama Veche pe vremuri....
Da, ma voi duce cu autocarul.....nu prea imi plac drumurile lungi cu masina, cu mine la volan, apoi nici nu vad mare lucru ca tre sa fiu atent la condus, cu autocarul e mai comod. Plus ca imi convine si ora de plecare, altfel cu masina ar mai trebui sa am 2 cazari la Bucuresti la dus si la intors....si e mai complicat.

Apropo de unificarea topicului Thassos cu Grecia.....parca ar fi mai comod sa fie mai multe topicuri specializate, pe probleme punctuale, decit unul de asta kilometric, generalist, in care citesti ce nu te intereseaza juma de zi pina gasesti (daca gasesti) ce te intereseaza, mai ales ca functia de cautare e cam relativa....ce zici?


--------------------
Peugeot 206 1,4 HDI - .
"parerea mea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 28 Jun 2005, 08:49
Post #141


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Exista tren din Salonic pana in Katerini, iar din Katerini pana in Paralia Katerini ai autobuz. Link nu am, si nici preturi nu stiu.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 28 Jun 2005, 09:36
Post #142


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Si noi tot liniste dorim... insa mie imi place si drumul...asa a am optat pentru masina... amicii cu care mergem doreau initial sa mearga cu avionul (ca isi decontau biletele) plus transfer pe insula cu taxiul aranjat de hotel... dar transferul costa 200 euro (ambele sensuri)... iar drumul RO-GR-RO cu auto costa 250-270 euro...

In legatura cu aranjarea topicurilor... cred ca poti vorbi cu moderatorii de aici (PaulP, Asarban)... sa le ceri si lor parerea si sprijinul.... eu cred ca oricum nu e foarte greu de citit...mai greu ar fi acum de sortat tot ce s-a scris...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vip96
post 28 Jun 2005, 11:48
Post #143


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 15 June 05




sal . eu anul asta am optat pt hotel de 4 stele cu mic dejun (bufet suedez)cu preturi cuprinse intre 34-55 euro per camera pe zii ( nu de persoana ci pe camera )
include baie cu abur,bar interior,bar exterior,snack bar,sala dejun.piscina,hidromasaj,iar in camera are:televiziune prin satelit,climatizare,mini bar,telefon,radio,blacon,baie,aparat de uscat parul...toate acestea cuprinse in preturile de mai sus ,hotelul fiind la 70m de plaja si se afla in regiunea halkidiki si voi pleca din buc in seara de 8spre 9 iulie
http://www.hotelodysseas.com/
mentionez ca voi sta 10 zile si am optat pt camera cu 50 euro /noapte deci ma va costa 500 pe 10 zile cu mic dejun incorporat:)
traseul ar fii urmatorul: bucuresti-russe-sofia-kulata-promahonas-salonic-halkidiki-kasandra-polichrono, anu trecut cam tot in acesta zona am stat dar eram la 150 de metri de plaja si sincer mia placut mult zona aceasta si la intoarcere cu masina am facut exact 9 ore pina la bucuresti cu tot cu stat la vama .alte probleme nu am intimpinat daca va mai pot ajuta cu alte informatzii nu ezitatzi sa ma contactatzi


--------------------
audi a6 audi a6 - cj-96-vip
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 28 Jun 2005, 14:29
Post #144


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




vip96, dca te uiti pe lista de preturi, pentru perioada cand mergem noi, tot la scorurile noastre ajungi... adica la cele puse de mine... cca 60 pe zi pentru 2 pers... dotarile sunt similare.... Halkidiki ni s-a parut o zana prea turistica, care nu are peisaje... doar plaja si sate si statiuni... insula Thassos e mai verde.... are si munte, stanci, peisaje frumoase si variate...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 30 Jun 2005, 15:02
Post #145


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




QUOTE(BGV @ 26 Jun 2005, 16:44)
Salut !
Ti-am vazut masina in parcare la  Hotel Athos, cam cat a costat o camera acolo ?Eu am fost anul asta cu autocarul si-am stat la Macedonia Sun (peste drum)-195 euro/pers demipensiune 7 nopti x 2 persoane.
Cum ai iesit fata de pretul asta cu tot cazare+transport ? Banuiesc ca poate mai mult, dar alt confort alta chestie. Astept detalii.
*



Scuze ca n - am raspuns pana astazi, abia aseara am sosit.
In primul rand vad ca postul cu captura de pe Route 66 a disparut. Daca e din cauza problemelor de copyright, imi cer scuze pentru neajunsul creat.

Si acum on topic: eu am iesit mult mai scump: 2 persoane + copil de 5 ani X 7 nopti 900 Euro (cazare + all inclusive). Mie mi - a convenit pentru ca mi se deconteaza de unde lucrez 50%, altfel n - as fi ales varianta asta. Deci practic 450 Euro.

Si acum cateva detalii (o sa revin zilele urmatoare cu mai multe acum doar ce imi amintesc) :
Deci :
carte verde: 60$ + extensie automata la international pentru Casco la firma unde sunt eu asigurat;
Asigurare medicala 3 persoane : 500.000;
Trecere bac:2 X 200.000 (o data la dus si o data la intors evident ).
Taxe la vama noastra: 100.000 lei doar cand am iesit.
Taxe la bulgari: 2 Euro igienizare; 4 Euro taxa de drum o saptamana.
La iesirea din Bulgaria si la intrarea in Grecia nu am platit nimic.
La intoarcere am platit numai cand am intrat in Bulgaria: din nou 2 Euro igienizare + 10 Euro taxa de drum (o sa detaliez mai tarziu chestiunea asta).
Km Calarasi - Halkidiki/ Kalithea : 870.

Despre traseu s - a tot vorbit o sa incerc sa punctez doar cateva chestiuni care le consider eu mentionate sau care nu au fost deloc tratate.
Deci:
Vama noastra: la noi traficul este redus, nu am avut nici un fel de probleme. Am trecut imediat, nu m - au verificat la nimic, la intoarcere la vama noastra m - au pus sa ridic portbagajul si atat, fara sa verifice efectiv ceva.
La intrarea in Grecia nici o problema. Nu m - au intrebat de voucher sau bani. Au vizat pasapoartele, au verificat talonul si cartea verde si atat. La nici o vama nu am fost intrebat de asigurarile de sanatate (apropo de discutiile care au mai fost).
La intoarcere, la intrarea in Bulgaria am avut o problema vizavi de taxa de drum: bulgarul parea un robot care parca nu stia altceva decat 10 Euro (spus foarte corect in limba noastra). Dupa cateva minute in care m - am tot straduit sa - i explic ca eu vreau pentru o saptamana si ca este 4 Euro, m - am lasat intr - un tarziu pagubas. Aveam o zi intreaga de drum inainte si plus de asta, mi - a fost frica sa nu - mi bage bete in roate cu altceva. Bineinteles nu mi - a dat chitanta (la vama Romania - Bulgaria am primit si chitanta de 4 Euro o data cu vigneta). Deci taxe de drum in total 14 Euro. Puteti eventual sa luati o vigneta pentru o luna (10 Euro) la intrare si ca atare cand va intoarceti nu va mai trebui sa cumparati inca una si sa va certati.

Drumul :
Silistra - Russe - drum in general bun. Cca 110 km. Apropo de asta, de tot rasul indicatoarele lor de distanta: in toata Silistra din km in km gaseam indicator Russe 110 km. Distantele sunt pur orientative. Puteti gasi un indicator de Kulata spre exemplu pe care scrie ca mai sunt 75 de km si dupa cativa km buni sa gasiti unul de 80 km.
De la Russe la Sofia drumul in general foarte bun. Pe ultima portiune este autostrada. Foarte simpatice tunelurile, unul din ultimele era inchis si trebuia ocolit. In afara de indicatorul care iti spunea sa ocolesti, pe toata ruta ocolitoare nu veti mai gasi alt indicator pana la reintrarea pe autostrada. Dupa ce incepusem sa ma intreb daca nu am ratacit drumul, in sfarsit reajungem pe autostrada. Iesirea pe centura pentru Kulata este comuna cu drumul spre sarbi. Eu stiam ca trebuie sa fac ulterior stanga pe un pod, dar nu am gasit un astfel de indicator, asa ca am ocolit Sofia prin dreapta. Ideal ar fi totusi prin stanga dupa cum am constatat la intoarcere, dar daca nu reusiti nu va faceti probleme. Spun asta pentru ca o buna perioada de vreme nu veti gasi nici un indicator de Kulata. Intr - un tarziu apare si acesta. Se merge pana la linia de tramvai de care s - a vorbit unde, daca ocoliti Sofia ca mine prin dreapta va trebui sa faceti dreapta (noroc ca exista indicator, ca altfel eu as fi luat - o la stanga dupa cum stiam). La intoarcere la aceeasi linie veti urma indicatorul de Plovdiv pe care il veti lua ca referinta pana veti gasi unul de Russe. Centura Sofiei este destul de proasta si aglomerata o sa va faceti o gramada de nervi, dar asta este. Din pacate dupa ce scapati de Sofia nu ati terminat cu supararile: drumul spre Kulata se reabiliteaza si cativa zeci de km veti merge pe un drum prost, cu limitari la 60 si 40 km (o gramada de nervi). Dupa aceea drumul va fi foarte bun pana la greci, iar la ei nu e cazul sa mai comentez.

Radarele la bulgari (banuiesc ca va intereseaza): nu am luat nici unul din fericire, in general se dau flash - uri. Singurul radar care nu era in localitate sau pe un tronson cu limitare impusa de ei a fost Plevna (spre Kulata). Aici era radar si la dus si la intors. In rest, unde era sigur exista o limitare de viteza impusa. Deci mare atentie la zonele in care exista limitare din viteza (in special in curbe), in localitati si la iesirea din tunelurile de pe autostrada i - am mai vazut si pe acolo (si nici nu aveti cum sa primit flash - uri aici).

In rest ce sa zic: la greci benzina este mai ieftina ca la noi; daca intentionati sa alimentati si la bulgari e bine sa aveti niste leva (eu am alimentat numai la intoarcere la un OMV 10 litri sa fiu sigur ca nu raman in pana si mi - au luat 12 Euro sad.gif ).

Cam atat ca oricum am facut un post mult prea lung.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciaclub-Jack
post 30 Jun 2005, 18:03
Post #146


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 20 May 05




Totusi , nu a trecut nimeni granita intre Bulgaria si Grecia prin alt punct de frontiera decat Kulata ? Ma intereseaza in special cel de la Podkova daca e deschis traficului de calatori . Merci ..


--------------------
Dacia Nova - CJ-05-HLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 1 Jul 2005, 11:59
Post #147


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Ardelean incapatanat! biggrin.gif (moderatori nu sariti, e doar un alint, nu atac la persoana!)... pai nu ti-a zis nea consulu' ca nu este (la #184)... na ca am intrebat si eu in Grecia daca este si nu, si nu este decat ala catre Turcia... adica trebuie sa intri vreo 15 km in turcia si deci, sa iei viza... deci Kulata a de baza!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wizzo
post 4 Jul 2005, 16:24
Post #148


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 9 April 03
From: Cluj-Napoca / Galati




Poimaine trebuie sa traversez Bulgaria , spre Grecia , pe traseul Ruse - Sofia - Kulata.

Am auzit ca ar fi inundatii si drumuri pe care nu se poate circula. Este adevarat ? Are cineva mai multe informatii ? Ce imi recomandati ?


--------------------
Renault Clio 2002 Bicorp 1.4 16v - GL-15-MDG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Conny
post 5 Jul 2005, 10:22
Post #149


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




salutare

eu m-am intors duminica din grecia. a plouat tot drumul prin bulgaria. de inundatii ce sa zic....erau culturile putin inundate, dar nu ajungea la sosea.
In Ruse la iesirea din localitate chiar inainte de granita era o strada inundata din cauza ca se infundase canalizarea. apa cam acoperea roata, dar se putea trece si oricum pana am reusit sa trec a venit si echipa de desfundat canalizari.
mai mult de atat nu stiu ce sa zic, dar parerea mea e ca e cam dificuil sa ajunga apa pana la strada.



--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi
post 5 Jul 2005, 10:38
Post #150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.230
Joined: 15 October 03
From: Bucuresti




dificil pe naiba:
"Ploile torentiale din Bulgaria, din ultimele zile, au provocat inundatii in regiunile Ruse, Varna, Veliko Tarnovo, Sumen si Pleven, apele acoperind strazi si curti si provocand pagube materiale insemnate. Pe autostrada Hemus, ploile au dus la formarea unui val de doi metri, care a maturat un vehicul cu turisti romani, a informat, ieri, presa bulgara, ce a precizat insa ca romanii au reusit sa supravietuiasca". Atac


--------------------
DSN/SLZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Aici pentru plecari spre Grecia (ora, data, grupari etc.) http://www.reno.ro/Plecari-spre-Grecia-2008-t112394.html

Aici pentru intoarceri din Grecia (ora, data, grupari etc.) http://www.reno.ro/Intoarceri-din-Grecia-t81731.html

Cititi si cautati cu atentie pe forum si in topic, exista deja scrise info. despre taxe de drum.


--------------------
Go to the top of the page
192 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 23:01
Forum Renault