DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Roata dreapta inclinata

Adrianthebest
post 16 Apr 2012, 14:24
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 13 July 11
From: Dambovita




de cand am luat masina roata de pe partea dreapta este putin mai inclinata in sensul ca partea de jos sta mai in exterior si partea de sus in interior.masina a fost lovita pe partea dreapta si presupun ca de acolo este problema.pana acum nu am avut probleme dar de ceva timp cand virez stanga trebuie sa trag mai tare de volan si intr-o curba la stanga daca dau drumu la volan cand este putin virat ramane virat si nu revine drept?precizez k mi-am schimbat si cauciucurile pe fata le-am si echilibrat si nu cred ca de acolo ar fi problema?ce sa fie?va multumesc


--------------------
dacia supernova 2001/rapsodie - DB 08 WNM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 16 Apr 2012, 14:38
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




unghiu de cadere e praf ,se rezolva in 2 moduri ,mergi la reglat directii (fara jocuri)
pune aparatu pe ea ,si vezi cat va trebuii bagat lonjeronu inauntru (cati mm sau chiar cm) apoi te duci la un tinichigiu si iti trage umpic cadrul motor lonjeronu inferior mai spre motor ,
cazu 2 se merge la reglat directii ,se vede cat trebuie sa iaa roata inafara in partea de sus ,se da roatA jos si se largesc umpic gaurile unde vine prinsA fuzeta de amortizor si se strange tragand de ea inafara


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrianthebest
post 16 Apr 2012, 16:34
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 13 July 11
From: Dambovita




am inteles si iti multumesc pentru raspuns dar ai idee cam cat m-ar costa lucrul acesta?cred k a doua metoda ar putea fi aplicata la mine deoarece cand am schimbat distributia mecanicul mi-a spus ca sa chinuit putin pentru ca nu prea a avut loc din cauza ca a fost lovita masina si toata partea dreapta sa inghesuit spre motor.iti multumesc


--------------------
dacia supernova 2001/rapsodie - DB 08 WNM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladut88
post 16 Apr 2012, 16:41
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.973
Joined: 22 May 09
From: Beius judetul bihor




un reglat directie pana in 100 lei ,da roata jos ,slabeste cele 2 suruburi cu care e prinsa fuzeta si apoi in timp ce strangi trage de telescop spre tine


--------------------
dacia ARO SOLENZA scala 10,4 diesel 1,9 DRA 2004 1994 - bh 10 twa
I hate BMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrianthebest
post 16 Apr 2012, 17:10
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 13 July 11
From: Dambovita




am inteles.e bine ca este doar 100ron eu ma gandeam la mai mult.dar pana cand fac rost de bani mai pot merge cu ea asa,este vreo problema?cauciucurile nu mi le toceste deloc.iti multumesc


--------------------
dacia supernova 2001/rapsodie - DB 08 WNM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leo0608
post 16 Apr 2012, 18:57
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.108
Joined: 13 September 08




uzezi doar cauciucul pe partea dr
atat


--------------------
logan pentru? 200x - X XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrianthebest
post 16 Apr 2012, 19:21
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 13 July 11
From: Dambovita




dA stiu ca in mod normal se uzeaza doar pe partea dreapta si este bine daca este doar atat pentru ca mie nici cauciucul nu mi-l uzeaza.oricum o sa o fac cat mai curand.va multumesc

This post has been edited by Adrianthebest: 16 Apr 2012, 19:21


--------------------
dacia supernova 2001/rapsodie - DB 08 WNM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CrysMM
post 16 Apr 2012, 22:11
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 473
Joined: 11 March 09
From: Braila - Ulmu




Probabil ai telescopul stramb sau fuzeta. Posibil chiar cadrul.


--------------------
Dacia 1310 + SuperNova + Ford Focus combi 1,6b 1999 / 2001 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrianthebest
post 17 Apr 2012, 08:28
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 13 July 11
From: Dambovita




am inteles cristi dar daca este stramb vreunul din acestea se poate rezolva cu largirea gaurilor de la prinderea fuzetei cu amortizorul?de fuzeta eu stiam ca se poate rupe,sparge dar de indoit nu am auzit pana acum.multumesc

17 Apr 2012, 14:23:
am fost si am facut geometria la roti si a iesit bine dar roata tot incllinata este.ce sa fac?va multumesc

This post has been edited by Adrianthebest: 17 Apr 2012, 14:23


--------------------
dacia supernova 2001/rapsodie - DB 08 WNM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CrysMM
post 18 Apr 2012, 00:07
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 473
Joined: 11 March 09
From: Braila - Ulmu




Cum sa iasa geometria bine si roata sa fie inclinata? Cauta un service cu aparatura laser pentru geometrie.

Posibil si bascula sa fie indoita. Cauta un service serios nu te duce prin curti sau garaje obscure. E mai greu de dat cu parerea la problema asta.

Cum am trecut prin cateva accidente cu diverse masini, telescopul cedeaza cel mai repede la impact in roata. Se mai poate indoi la fuzeta suportul pentru bieleta de directie, bascula.

This post has been edited by CrysMM: 18 Apr 2012, 00:10


--------------------
Dacia 1310 + SuperNova + Ford Focus combi 1,6b 1999 / 2001 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrianthebest
post 18 Apr 2012, 14:30
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 13 July 11
From: Dambovita




geometria a fost facuta cu laser si serviceul este al varului meu si nu avea de ce sa ma pacaleasca.doar ca el nu era acolo cand am fost sa fac geometria.acum ploua foarte tare si nu ma pot duce la masina sa iau foaia aceea de la geometrie.oricum stiu ca trebuie facut ceva dar cand vine varul meu din strainatate o sa ma mai duk odata la el sa o vada si sa imi spuna ce trebuie facut.oricum de la amortizor nu este pentru ca atunci cand am luat masina am constatat ca o spira de la arc era rupta si am schimbat arcurile cu tot cu amortizoare,cei drept le-am luat de la dezmembrari dar sunt in stare foarte buna

This post has been edited by Adrianthebest: 18 Apr 2012, 14:32


--------------------
dacia supernova 2001/rapsodie - DB 08 WNM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RomeoNica71
post 18 Apr 2012, 20:20
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 7 December 08
From: suceava




Cind am achizitionat DSN-ul in 2009,i-am facut o geometrie la reprezentanta si mi-a gasit roata dreapta fata cu 1 grad mai in fata (adica nu sunt pe aceiasi linie)in urma unui accident minor.Meseriasul mi-a spus ca nu poate sa mi-o indrepte inapoi,dar sa nu-mi fac nici-o grija ca nu influentiaza cu nimic rulajul pe sosea.Cei drept viteza mea cea mai maxima a fost 120 km/h,deoarece supernova e conceputa ca masina de oras, mi-e frica sa-i dau mai mult,ceva imi s pune ca-si pierde stabilitatea la viteze mai mari.

Voi ce spuneti,are vreo influenta negativa acel grad lipsa la alinierea rotilor?


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - Sv-93-CRM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrianthebest
post 18 Apr 2012, 21:34
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 13 July 11
From: Dambovita




cat despre stabilitate si eu i-am dat maxim 140 dar cred ca 120 este destul pentru o supernova pentru ca trebuie sa ne mai gandim si la vietile noastre pentru ca totusi este o dacie.cate despre roti nu stiu ce sa zic daca nu iti toceste cauciucurile,merge drept,nu trage in nici-o parte si mecanicul a spus ca nu este nici-o problema cred ca nu ai de ce sa iti faci griji bafta si kilometrii cat mai multi fara probleme


--------------------
dacia supernova 2001/rapsodie - DB 08 WNM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CrysMM
post 18 Apr 2012, 22:12
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 473
Joined: 11 March 09
From: Braila - Ulmu




Nu poate fi roata inclinata si sa nu toceasca cauciucul. Daca nu toceste, nu este inclinata, este o iluzie optica biggrin.gif

Si inca cevaq, cauciucul nu il toceste in 200 de km, trebuie sa rulezi cateva mii sa se cunoasca clar.

Cu privire la stabilitate. Daca mecanic este ok masina si drumul bun, trebuie sa se comporte bine si la 150 km/h. Doar nu faci slalom la viteza aia sa ai probleme de stabilitate. Dar aici intervin alti factori care te duc la rularea cu o viteza mai mica: sistemul de franare, eventuale defecte ale drumului, obiecte prezente pe carosabil, si nu in ultimul rand radarul si consumul mare.

This post has been edited by CrysMM: 18 Apr 2012, 22:15


--------------------
Dacia 1310 + SuperNova + Ford Focus combi 1,6b 1999 / 2001 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrianthebest
post 19 Apr 2012, 16:34
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 13 July 11
From: Dambovita




eu am facut cam 2000km de cand am observat roata inclinata si nu s-au tocit pe nici-o parte.intradevar m-am uitat astazi pe fisa de la geometrie si scria la unghiul de cadere de la roata dreapta -2.18(grade) dar am vazut ca la ajustari scria tot la fel.acum nu stiu ce sa zic.am observat ca tot imi mai trage stanga putin.


--------------------
dacia supernova 2001/rapsodie - DB 08 WNM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrianthebest
post 19 Jun 2012, 22:50
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 13 July 11
From: Dambovita




in sfarsit am rezolvat am fost la service si mi-au dat amortizorul jos au largit gaurile si cand le-au strans au tras de amortizor in afara apoi i-au facut georetria din nou si acum e roata dreapta si totul pe bine.va multumesc

This post has been edited by Adrianthebest: 19 Jun 2012, 22:50


--------------------
dacia supernova 2001/rapsodie - DB 08 WNM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Club12TRS
post 21 Jun 2012, 03:59
Post #17


Coupe Maniac


Group: Members
Posts: 300
Joined: 14 February 09
From: Bucuresti




QUOTE(CrysMM @ 18 Apr 2012, 22:12)
Nu poate fi roata inclinata si sa nu toceasca cauciucul. Daca nu toceste, nu este inclinata, este o iluzie optica biggrin.gif


*



100% fals! Vezi rotile pe spate la BMW, care se "deschid" la viteza, nu ti se pare curios ca nu toceste inegal anvelopele?
Skoda 105 / 120 / 130 / 135, Renault Daphine / 8 / 10 Major, Fiat 500 / 600 / 850 - motor si tractiune spate - cand se decomprima suspensia spate, rotile stateau \ - / , cand se comprima suspensia stateau rotile / - \ . Niciuna nu tocea anvelopele inegal.
Alfa mea are amortizoarele fata "trase" - rotile stau putin / - \ , nu toceste inegal.

Cei care aveti roti inclinate pe fata, apelati la un tinichigiu care stie meserie, sa masoare ansamblul fata in diagonala si sa vada unde e deformat - atentie, nu orice dobitoc angajat ca tinichigiu stie sa masoare!
Subansamblul fata (cadrul motor), in cele mai multe cazuri, nu se poate indrepta, se inlocuieste - cine va promite ca vi-l indreapta va cam ia banii degeaba.
Cu alezat / ovalizat gauri la amortizore periculos, verificati periodic suruburile de prindere, puteti avea surpriza sa le gasiti slabite! Sunt forte si tensiuni foarte mari pe acele suruburi, gaurile ovalizate duc la slabirea suruburilor.


--------------------
Alfa 145T.Spark / Citroen Saxo / Fiat Punto2B / Ex Oltcit 12TRS - B xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 23:18
Forum Renault