DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Piese logan facelift, Am nevoie de un sfat doua :)

vladtoma
post 20 Jan 2013, 23:42
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 20 January 13




So, problema e cam asa - am lovit masina si cum nu sunt genul sa merg pe la tinichigii de cartier, caut sa cumpar piesele noi pentru a fi inlocuite. E, si de aici incepe distractia. Vad ca netul e pin de tot felul de anunturi, insa nu am ceritudinea ca piesele achizitionate din anumite locuri sunt si cele originale. Caz in care povestea cu "glumiti ! Stiti cine sune eu ? Sunt cetatean european si am drepturi" nu doar ca pica, ci s-ar putea sa fi luat si la misto. Pe site-urile care mi-au inspirat ceva incredere, nu am gasit tot ce doream. Si nu sunt pretentios, parol smile.gif
Vreau doar o bara fata, un far dreapta fata, o aripa dreapta fata si o capota cu tot cu ornament... Atat si nimic mai mult. Puteti sa ma ajutati cu un sfat pe unde sa incerc ? Nu m-ar deranja nici un magazin fizic. Or poate chiar un service care lucreaza cu piese noi si care nu te jupoaie la manopera.

Va foarte multumesc smile.gif

Cu stima,
Vlad Toma.


--------------------
Dacia Logan 201o Facelift, 1,2 16Vm 75 cp - B 26 VUR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 21 Jan 2013, 00:25
Post #2


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




Eu as renunta la piese noi, incepe cautarea pe la dezmembrari. Poate gasesti la culoare si scutesti o gramada de bani. La ce zici tu ca ai nici manopera nu te omoara.


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CatalinCTM
post 21 Jan 2013, 17:29
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 3 August 09
From: Romania




Salutari , eu am avut masina lovita si s-a rezolvat pe casco . Ce iti zic eu , niciodata nu o sa gasesti o vopsitorie sau un vopsitor care sa fie meserias (sau cel putin eu nu am avut norocul acesta) . Daca ar fi fost sa fie dauna , si sa nu fi avut casco . As fi luat piese din dezmembrari . La piesele vopsite mai bine iau din dezmembrari piese care sunt vopsite de fabrica .

Bara fata la logan faza 2 noua este 600-700ron , farul este 320ron cel de origine , cele chinezesti/turcesti sunt 150-220ron dar alea au motorasul de reglaj prost si trebuie sa il pui pe cel de la farul de origine , aripa e 300ron , capota 600ron si bagheta (ornamentul ala cromat cred ca te referi) era 150ron parca . Punele cap la cap si vezi daca se merita , preturi fara vopsit , montaj , demontaj . La vopsit mai pune 700ron . Eu personal as merge pe aripa si capota din dezmembrari (poate am norocul si gasesc si la culoare , ce culoare e masina ta ??? ) .

PS: Aripile si capota sunt comune la logan faza 1 si faza 2 , difera farurile bara fata si elementele de inchidere (plasticele de sub bara stanga/dreapta).

Iar la dezmembrari o bara fata de faza 2 in stare mai mult decat decenta e in jur de 250ron smile.gif .


--------------------
Dacia Logan Laureate 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladtoma
post 22 Jan 2013, 18:12
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 20 January 13




Multam vi_escu, multam catalin. Am sunat la toate firmele de dezmembrari. In 1000 de lei le-as fi luat pe toate, doar ca nimeni, & I mean NIMENI, nu are elemente de caroserie albe. In plus eu aveam un buget de vreo 3000 de lei pt piese + manopera.acu inca 200-300 de lei in plus nu o fi foc. Tot astazi am fost sa vad cum arata after market-ul. Probabil ca stiti - niste mizerii. Niste coji ordinare. Problema mea e cam asa - Catalin, unde gasesc un magazin cu elementele astea noi, originale si care sa le aiba pe toate... Eu sunt genul one stop shoping smile.gif
So, any ideea ?


--------------------
Dacia Logan 201o Facelift, 1,2 16Vm 75 cp - B 26 VUR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CatalinCTM
post 22 Jan 2013, 18:55
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 3 August 09
From: Romania




Iti dau pe pm ca sa nu fac reclama aici , iti dau solutie si de dezmembrari smile.gif .


--------------------
Dacia Logan Laureate 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
piesecd
post 18 Mar 2013, 16:12
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 18 March 13




un pm cu ce piese iti trebuie mai exact


--------------------
dacia logan 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bircea
post 16 Oct 2013, 16:26
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 4 June 13




Salutare!! Ce spuneti, aceasta bara de protectie se potriveste pe un logan mai vechi? 2009.10? Mulțumesc.

Attached thumbnail(s)
42282_1.jpg ( Size: 55.34k ) Number of downloads: 881


--------------------
Dacia Logan 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 16 Oct 2013, 16:58
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




aia este model pentru facelift... ca sa o montezi iti trebuie si grila radiator, farurile, probabil grile pentru proiectoare si din ce am inteles trebuie taiat din armatura metalica. asta daca vrei sa o montezi pe ph1 .


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
top444
post 21 Jan 2014, 17:28
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 21 January 14




Salut, Am si eu o bara spate sparta pe care as cam vrea sa o schimb si m-ar interesa sa achizitionez una de la dezmembrari pentru un Logan Facelift(2011)-alb. Aveti vreo recomandare sau idee pe unde as putea sa gasesc? Mersi


--------------------
Dacia Logan Facelift/2011/1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valioglu
post 21 Jan 2014, 21:00
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 498
Joined: 2 July 04




Eu am postat pe PieseAuto.ro - ceva in genul cerere piesa, e o sectiune acolo. Ceri doar pe original, treci culoarea pe care o preferi, bagi si detalii gen cod sasiu si aia e.
Faza e sa nu bagi telefonul, ca te suna mai multi si nu iti poti da seama care e cea mai buna oferta. Lasi doar dialogurile care apar pe pagina aia, ei nu vad preturile oferite de ceilalti. Negociezi tot acolo si iei cea mai convenabila oferta. Nu am luat de logan, doar de vw pana acum, dar nu cred ca e vreo chestie.
Nu fac reclama, nu am dezmembrari si nici nu e site-ul lu` mama. Sigur mai sunt si alte pagini similare, poate mai bune, dar pe asta o stiu.
Faza haioasa e ca la masinapoporului o bara fata e 28 de milioane doar plasticul, mai scump ca un lcd de ultima generatie, iar pe AM e vreo trei dar nu vine de nici o culoara montata la locul ei intr-o pozitie cat de cat.


This post has been edited by valioglu: 21 Jan 2014, 21:07


--------------------
DACIA SOLENZA CONFORT 1.4 - B-01-DOG
viata e scurta dar nedreapta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 14 Apr 2015, 13:22
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




QUOTE(vladtoma @ 21 Jan 2013, 00:42)
So, problema e cam asa - am lovit masina si cum nu sunt genul sa merg pe la tinichigii de cartier, caut sa cumpar piesele noi pentru a fi inlocuite. E, si de aici incepe distractia. Vad ca netul e pin de tot felul de anunturi, insa nu am ceritudinea ca piesele achizitionate din anumite locuri sunt si cele originale. Caz in care povestea cu "glumiti ! Stiti cine sune eu ? Sunt cetatean european si am drepturi" nu doar ca pica, ci s-ar putea sa fi luat si la misto. Pe site-urile care mi-au inspirat ceva incredere, nu am gasit tot ce doream. Si nu sunt pretentios, parol smile.gif
Vreau doar o bara fata, un far dreapta fata, o aripa dreapta fata si o capota cu tot cu ornament... Atat si nimic mai mult. Puteti sa ma ajutati cu un sfat pe unde sa incerc ? Nu m-ar deranja nici un magazin fizic. Or poate chiar un service care lucreaza cu piese noi si care nu te jupoaie la manopera.

Va foarte multumesc smile.gif

Cu stima,
Vlad Toma.
*




Hristos a Inviat! O cunostinta a avut o patanie similara, simbata, cu o masina de masina. Este un Logan din 2008, alb, Laureate...ca daune - bara fata, grila, ornament, capota, armatura bara, armatura superioara, ambele radiatoare, farurile...a inceput cautarea pe la dezmembrari dar are nevoie de coduri...farurile am reusit sa le dientificam...cine ar edialogys si ne poate ajuta...multumim...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 21:27
Forum Renault