DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Garnituri pompa de frana, Le-am schimbat si curge din nou

Bursu
post 29 Jan 2006, 10:58
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 90
Joined: 20 November 05




Stiti garniturile dintre vasul cu lichid de frana si pompa de frana...pe acolo curge lichid(mi-a scazut nivelul de la MAX pana la jumatatea dintre MIN si MAX in cam 2 luni).Am fost in Service ,le-am schimbat dar dupa accea am avut surpriza ca tevutele vasului sa nu mai intre decat pana la jumate in pompa.Pur si simplu nu intra mai mult din cauza noilor garnituri,si plus de asta tot se mai prelinge putin lichid pe acolo.....Ce e de facut?

This post has been edited by Bursu: 29 Jan 2006, 10:59


--------------------
BMW 318i - B-41-OOO
Ex posesor de DSN,actualmente BMW 318i ,2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aliyx
post 13 Mar 2006, 21:50
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 15 January 06




salut pe acolo iti va curge in continuare pana nu intra borcanasul la locul lui (cu garnituri noi intra mai greu) si apoi daca tot iti curge cred ca va trebui alt borcanas posibil sa fie fisurat. bafta!

This post has been edited by aliyx: 13 Mar 2006, 21:51


--------------------
dacia supernova 2001 raspodie - ms-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
celebris
post 13 Mar 2006, 22:08
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 119
Joined: 12 July 05




le-am schimbat si eu in service. Ideea e ca pana nu a dat cu o idee de vaselina pe plasticele de la rezervorul de lichid nu au intrat nici moarte la locul lor. Eu nu spun sa faci asa dar asa am vazut ca a facut mecanicul in service la masina mea (slz).


--------------------
dacia solenza - B42CTH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cris71
post 6 Jun 2009, 22:24
Post #4


Member from Transylvania


Group: Members
Posts: 53
Joined: 4 October 06
From: Oradea




Reinvii un topic cam vechi, dar am nevoie de sfaturi.
Pe scurt, dee vreo 2 luni am aceeasi problema (scurgeri pe la garnituri). Am schimbat garniturile...nimic. Cele noi sunt dintr-un cauciuc cam moale. Am schimbat rezervorul lichid frana cu unul nou, piesa de origine, garnituri noi (n-am idee cine le face)...nimic. Lichidul se scurge in continuare.
Am sa incerc solutia aplicata de un mecanic: sa pun niste banda de teflon (folosita de regula la instalatii) pe piciorusele rezervorului de lichid frana, astfel incat acesta sa intre putin impanat. Momentan exista jocuri destul de mari intre rezervor-garnituri asa ca asta s-ar putea sa rezolve temporar problema. Garnituri mai bune nu am de unde sa iau, mi s-a spus ca cele de Ronera Pitesti sunt mai bune, dar din cate am inteles, Ronera nu mai exista. Anyway, pe garnituri nu scrie fabricantul , asa ca poa' sa fie facuta si la un SRL de grajd.
Deci, daca aveti vreo idee e binevenita.


--------------------
Renault Captur 2022 / Intens
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaicuc2000
post 7 Jun 2009, 12:07
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 381
Joined: 20 February 09
From: Turda, Jud. Cluj




Bun, sa iti zic ce am patit eu.

Aveam o mica mica scurgere pe langa garniturile de care zici, si ce m-am gandit ca tot omul sa le schimb, pana aici nici o problema, m-am dus am cumparat garnituri noi le-am schimbat si binenteles ca un om tampit ce am fost, am aruncat vechile garnituri in speranta ca s-a rezolvat problema.
A doua zi cand merg la masin o pata mare sub ea, deschid capota si ce sa vezi curgea mai tare ca celelalte, in fine am tot scimbat garnituri peste garnituri, pana mi-am dat seama de ceva, uele garnituri sunt prost turnate si se vede diferenta daca iei mai multe pana nimeresti doua care sa fie bune!!!!

Am schimbat cred ca in total vreo 10 seturi pana mi-am dat seama, am mers si la service, si de la ei la fel una era buna cealalta curgea.

Solutia este sa cumperi mai multe adica vreo 10 ca doar sunt ieftine si sa vezi care sunt mai bune in sensul mai bune, ca sunt bine turnate sa nu aiba rest de cauciuc pe margine si chestii de genul, sau sa vezi daca le pui una langa alta ce diferenta este la acel canal care la unele este un pic ciupit!!!

In fine sper ca te ajuta, pe mine m-a ajutat!!

This post has been edited by mihaicuc2000: 7 Jun 2009, 12:09


--------------------
Dacia Supernova Rapsodie 2002
Incerc sa invat cate ceva in fiecare zi!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cris71
post 7 Jun 2009, 23:15
Post #6


Member from Transylvania


Group: Members
Posts: 53
Joined: 4 October 06
From: Oradea




Pai asa am patit-o si eu.
Aveam o mica scurgere.
Dupa ce am schimbat garniturile aveam o mare scurgere!!!
Sunt proaste pana la ceruri si inapoi!
N-am mai stat sa incerc diverse combinatii. Am debavurat cat am putut mai bine ultimul set cumparat, dar tot degeaba, peste noapte s-a golit rezervorul.
Asa ca azi dimineata am pus niste banda izolatoare in jurul picioruselor rezervorului, astfel incat acesta sa intre impanat in garnituri. Metoda a functionat din plin, nici o picatura scursa.
Bineinteles ca voi verifica periodic starea lor dar deocamdata merge.

This post has been edited by cris71: 7 Jun 2009, 23:15


--------------------
Renault Captur 2022 / Intens
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaicuc2000
post 8 Jun 2009, 08:30
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 381
Joined: 20 February 09
From: Turda, Jud. Cluj




Super daca mai patesc si eu stiu acuma ce sa fac!!!:P
dar acuma mai am inca vreo 5 seturi de garnituri !! biggrin.gif sper sa nu mai am probeme!!!
Si nici tu!! tongue.gif


--------------------
Dacia Supernova Rapsodie 2002
Incerc sa invat cate ceva in fiecare zi!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
p_alecsu
post 5 Jan 2010, 22:05
Post #8


Alex


Group: Members
Posts: 355
Joined: 11 December 09
From: 25 km de Pitesti




Salutare tuturor. Va rog cei care stiti sa-mi spuneti si mie ce fel de garnituri se potrivesc si daca dupa schimbarea garniturilor este nevoie sa aerisesc franele. Eu am gasit doar pentru pompa de frana de dacie si nu stiu daca se potrivesc .


--------------------
Dacia Supenova 2001 Rapsodie - AG 10 WSM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lirutza
post 6 Jan 2010, 13:38
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 9 May 09
From: Bucureŗti/Buzću




Le-am schimbat si eu acum o saptamana. Cucoana de la piese auto mi-a zis ca sunt aceleasi cu alea de dacie (romanian classic) si cam asa s-a dovedit sa fie. Am auzit mai multi colegi forumisti ca tot le-a curs dupa ce au schimbat garniturile. Mie nu.
Ca informatie, o garnitura a costat 1,5 ron. Daca mai ai ceva lichid in vas, il poti scoate cu o seringa.
Dupa ce scoti vasul si garniturile, sterge bine cu o carpa "buzele" pompei de frana. Ca sa pui vasul la loc, iti trebuie ceva forta (eu ma apasam cu ambele maini, cu toata greutatea corpului). Recomandat sa dai cu putina vaselina pe interiorul garniturii (fara nu cred ca intra decat cu ciocanul).
De aerisit eu nu am aerisit nimic si totul e in regula.
Bafta!


--------------------
DSN Confort 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
p_alecsu
post 6 Jan 2010, 21:43
Post #10


Alex


Group: Members
Posts: 355
Joined: 11 December 09
From: 25 km de Pitesti




Mersi "@lirutza " am rezolvat si eu tot cu garnituri de dacie . Nici pe la mine nu mai curge acum. tongue.gif


--------------------
Dacia Supenova 2001 Rapsodie - AG 10 WSM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
p_alecsu
post 17 Jan 2010, 01:03
Post #11


Alex


Group: Members
Posts: 355
Joined: 11 December 09
From: 25 km de Pitesti




Pentru @Mihai_eon : din pacate nu iti pot raspunde pe pm deoarece nu am destule posturi. Garniturile sunt exact ca cele de dacia clasic .Se gasesc la orice magazin de piese auto . Ar trebui sa iei 2 seturi deoarece nu sunt foarte reusite si niste lichid de frana ( daca nu il recuperezi pe cel din vas ). Le poti cere foarte simplu adica :garniturile dintre vasul cu lichid de frana si pompa de frana si sunt 2 lei setul.


--------------------
Dacia Supenova 2001 Rapsodie - AG 10 WSM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai_eon
post 20 Jan 2010, 19:28
Post #12


Mihai


Group: Members
Posts: 364
Joined: 9 January 08
From: Bucuresti




Multumesc pentru informatii, o sa ma apuc si eu sa le schimb ,de la o vreme curge rau

This post has been edited by Mihai_eon: 20 Jan 2010, 19:29


--------------------
Chevrolet Lacetti 2008 1.6 benzina + gpl
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 23 Jan 2010, 17:24
Post #13


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Fara sa pui vaselina pe stuturile de la vas nu intra in veci, chiar si asa intra greu, ideea e ca trebuie bagat complet.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
felceru
post 2 Feb 2010, 09:44
Post #14


membru de partid


Group: Members
Posts: 37
Joined: 1 February 10
From: dej-cluj




salutare tuturor,si eu am avut aceeasi problema iarna trecuta,dupa nenumarate garnituri schimbate,mi-a venit idea sa pun banda de teflon pe garnituri,e ok nu mai curge,recunosc ca a intrat foarte greu borcanasul la locul lui dar merita efortul.Drumuri bune si sa auzim numai de bine.


--------------------
dacia supernova 2001 confort redus***...fier romanesc - cj 14 prg
statie radio cb [cel mai bun detector la ora actuala]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 2 Feb 2010, 09:49
Post #15


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Si eu le-am schimbat pentru ca aveam pierderi pe la garnituri dar de atunci adica un an si cateva luni nu am mai avut probleme. Poate ca ati nimerit un cauciuc mai prost.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviu4you2003
post 9 Feb 2010, 00:55
Post #16


Dacia Supernova Confort, Dacia Supernova Clima, Daewoo Cielo Exe


Group: Members
Posts: 37
Joined: 4 February 08




si eu am avut probleme co o garnitura,imi scazuse nivelul la lichid de la jumatate pana la minim,nu aveam timp sa o schimb si mi-a venit o idee de moment:am pus in jurul garniturii poxilina care se foloseste la lipit tevi,pana acum nu am mai avut probleme dar urmaresc mereu nivelul la lichidul de frana radmasa.gif


--------------------
Daewoo Cielo 2004 Executive
Supernova clima 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RomeoNica71
post 28 Mar 2010, 22:40
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 7 December 08
From: suceava




Si mie imi curge lichid de frina pe la garnituri, dar verific permanent lnivelul si il completez.Mi-am luat garnituri si cred ca pina de pasti le schimb.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - Sv-93-CRM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danciusergiu84
post 29 Mar 2010, 09:58
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.738
Joined: 25 February 08




eu zic ca trebuie schimbate cat mai repede, sa nu ajunga lichid de frana pe subansamble cum ar fi partea de servo unde probabil a ajuns si in interior si de acolo sa-i fi venit sfarsitul (cred ca nu face bine la partile cauciucate de etansare), un mecanic zicea ca poate a curs prin pompa de frana si a schimbat pompa, zic eu degeaba in loc sa schimbe in primul rand acea parte de servo care imi facea fluctuatii la pedala, mi-am dat seama in acesi perioda in care am luat masina si a curs lichid la garniturile de la borcan, in fine... ca idee cand m-am obisnuit cu masina mi-am dat seama ca servo actioneaza haotic, ajuta la apasare mica si cand apasam mai mult pedala ca sa franez normal pierdea puterea (vacumul cred) si imi arunca pedala, trebuia sa apas ca la cele fara servo, sau cateodata se juca intra in ajutor si imediat pierdea puterea si iar o lua de la inceput, era o distractie iarna ca nu stiam ce forta sa aplic la pedala sa nu patinez


--------------------
ex Dacia ex Nova GTi 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RomeoNica71
post 30 Mar 2010, 20:42
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 7 December 08
From: suceava




danciusergiu84 ,am observat ca de cind a venit caldura curge mai putin sau deloc.Ca sa fiu mai explicit asta iarna curgea la greu ,cum a inceput sa se incalzeasca nivelul din borcanas scadea mai incet,iar acum de cind e cald binisor am impresia ca nu mai scade deloc pompa de frina fiind curata si nivelul de ceva timp e constant.Ma gindesc ca si vremea influenteaza calitatea garniturilor,adica la ger se contracta si numai etanseaza bine.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - Sv-93-CRM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 31 Mar 2010, 09:39
Post #20


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Probabil ca s-a mai molicit cauciucul de cand a venit caldura. Sfatul meu este sa nu mai circuli asa cu ea. Te trezesti ca se scurge tot lichidul si ramai fara frane.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RomeoNica71
post 27 Nov 2010, 14:49
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 7 December 08
From: suceava




Am schimbat astazi garniturile de la pompa de frīna,deoarece pe timp de vara nu mi-au facut probleme,dar acuma cu venirea frigului am gasit balta sub masina(de lichid de frīna)Noroc ca eu la 2-3 zile verific nivelurile la lichid de frīna,antigel,ulei.Partea proasta e ca banditii de la magazin mi-au dat garnituri diferite,adica una frumos lucrata si dintr-un cauciuc mai tare,dar cealalta parca era neterminata si dintr-un cauciuc moale.M-am chinuit grozav sa le bag īnapoi,pīna n-am pus vaselina n-a intrat.Dupa ce am facut o tura si am probat frīnele am constatat ca pe la garnitura proasta tot se mai vede umed.O sa cumpar alta si o sa ma uit atent la ea.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - Sv-93-CRM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 27 Nov 2010, 23:18
Post #22


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Nu o schimba inca, asteapta o saptamana sa vezi daca se usuca, e posibil sa fi ramas de pe vas.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutzoo
post 28 Nov 2010, 13:10
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 23 October 09




Salut!E posibil ca din cauza acelor garnituri sa se inmoaie pedala de frana?I-am schimbat plosca,am placute si saboti noi,aerisire la toate rotile,dar pedala se inmoaie treptat si parca nu mai are aceeasi eficienta.Ce sa fie oare???


--------------------
dacia supernova 2001-RAPSODIE;Peugeot 406.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 28 Nov 2010, 17:58
Post #24


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Daca in vas scade nivelul lichidului de frana, atunci sigur pe undeva pierzi lichid, verifica bine toate imbinarile circuitului, garnituri etrieri, repartitor, garnituri cilindri frana. Daca nu pierzi lichid, inseamna ca nu ai efectuat corect procedura de aerisire a circuitului.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RomeoNica71
post 30 Nov 2010, 21:32
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 7 December 08
From: suceava




QUOTE(serviccom @ 27 Nov 2010, 23:18)
Nu o schimba inca, asteapta o saptamana sa vezi daca se usuca, e posibil sa fi ramas de pe vas.
*


Tot curge si īnca mult am facut ieri si azi aproape 50 km si acum cīnd am ajuns acasa si m-am uitat la nivel era la minim,si curge pe la garnitura de proasta calitate de care v-am spus mai sus.Mīine ies la sosea sa prind o masina sa merg īn oras sa cumpar garnituri.Nu ma risc sa merg cu masina.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - Sv-93-CRM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 30 Nov 2010, 21:50
Post #26


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Ok, e de la garnitura, schimb-o ca nu e de joaca, uita-te bine la calitatea lor, sa nu aiba resturi ramase de la matrita, eu cand le-am schimbat la fel una din ele, la interior unde are ca un inel ca sa preseza bine pe vas, avea un loc unde era intrerupt inelul ala si i-am zis la vanzatoare sa imi dea alt set, iar ala era in regula. E bine sa te uiti la ele, ca la montezi, consumi si lichid, mai curge si pe acolo si iti rugineste masina si tot nu e in regula. Bafta sa ai.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RomeoNica71
post 1 Dec 2010, 13:36
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 7 December 08
From: suceava




Am schimbat garnitura defecta cu una buna si,dupa cīteva ture de proba dupa ce am s
ters bine vad ca nu mai apare lichid pe pompa.Sper sa fie īntr-un ceas bun.
Ce ziceti de ce pedala de frīna cīnd e foarte frig afara o apas foarte greu.La -30* stata afara masina n-am putut apasa pedala de frīna decīt dupa ce am apasat de vreo 10 ori.Idei ceva.
.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - Sv-93-CRM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 1 Dec 2010, 15:15
Post #28


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Da cand au fost -30 de grade pe acolo? unsure.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RomeoNica71
post 1 Dec 2010, 19:12
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 7 December 08
From: suceava




QUOTE(Maskatu @ 1 Dec 2010, 15:15)
Da cand au fost -30 de grade pe acolo?  unsure.gif
*


Iarna trecuta binenteles.


--------------------
Dacia SuperNova 2001 Clima - Sv-93-CRM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 1 Dec 2010, 20:46
Post #30


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Posibil sa fi fost ceva condens in servofrana si sa fi inghetat.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 02:38
Forum Renault