DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Difuzoare pentru Supernova, sfaturi, pareri, impresii, recomandari

Myshu
post 9 Feb 2009, 08:27
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 8 February 09




Salut!! Am si eu o mare dorinta dar si nelamurire in acelasi timp...Am o Supernova 2002...si am pe ea 2 boxe fata...din fabrica...si casetofon dar din acela pe talpa...care culiseaza... Vreau sa mi pun boxe noi pe fata dar si pe spate si un casetofon cu cd player cu fata detasabila eventual...Pe spate nu vreau sa montez pe acea placa detasabila ci in locul special amenajat din fabrica pt boxele spate.Nu ma pricep la boxe si nici la ce sistem sa iau...sau casetofon...dar as vrea sa se auda destul de binisor si de asemenea bassul sa fie acceptabil....la niste boxe fara subwoofer banuiesc k depinde mult de casetofon sa setez bassul nu?In plus nu stiu nici diametrul boxelor...cam ce marime sa fie..Ca si buget...as vrea sa o scot cu boxele pana in 200 Roni...si casetofonul...vreau doar sa mi bage bassul cuvenit si volumul destul de bunicel dar sa nu vajaie boxele... Va rog..ajutati ma.....Multumesc anticipat!!:*:*:*


--------------------
Dacia Supernova 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kmykze
post 11 Feb 2009, 03:02
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 18 April 08
From: Bucuresti




In dacia supernova no sa ai bass doar din HU in vecii vecilor, o sa ai niste medi chinuite, daca vrei sa ai sunet de calitate si ai bani, baga dynamat in usi sau incearca sa le faci cate o cutie din lemn prin interior "captusita" cu dynamat sau aluband si incearca sa le pui in usi.
Ca si difuzoare incearca pe fata sa iti iei sistem, asica difuzorul de bass/medii separat de tweeter, ca sa poti sa-ti pui tweeterul mai sus, va suna mult diferit iti garantez.
Difuzoare bune gasesti la Hyfonics, Alpine, JBL, Hertz si cam atat din punctul meu de vedere, magazin online as putea sa-ti recomand dar nu stiu daca am voie sa fac reclama.
Bottom line: ia-ti HU Pioneer gasesti pe la 3 mil ceva decent, difuri gasesti hifonics bune la 2 jumate si daca vrei bass ori investesti in insonorizare calumea ori dai 5 mil pe un basspack (amplif+sub) si ai terminat povestea.


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Clima
New owner of OPEL ASTRA G 2L, 16V, Turbo Diesel, 101 CP.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kmykze
post 17 Feb 2009, 01:04
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 18 April 08
From: Bucuresti




sunt curios cu ce alegere ai facut, posteaza si tu ce ai realizat si cu poze daca se poate, ca si eu sunt interesat sa-mi fac insonorizare in masina.


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Clima
New owner of OPEL ASTRA G 2L, 16V, Turbo Diesel, 101 CP.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pmv_marius
post 10 Mar 2009, 20:31
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 30 April 08
From: Bucuresti




salut stie cineva daca difuzoarele astea www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/DLS/Coaxiale/Classic_125/ sunt bune de ceva si daca pot fi montate pe usile din fata la DSN


--------------------
dacia super nova 2001 Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 10 Mar 2009, 22:51
Post #5


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




nu stiu cad de bune sunt....dar nu au de ce sa fie rele biggrin.gif....eu la cum le vad....mi se pare ca au adancimea de montare cam mare....dar ei spun ca se potrivesc pe solenza....care are caroserie ca si supernova....deci daca e cum spun ei, merg.....ma gandesc ca nu vorbesc ei prosti biggrin.gif...

si la cum arata...cred ca o sa ai un bas destul de bun....acuma...in sn...nu prea e de obicei bas....biggrin.gif...dar asta e...cu bune cu rele tongue.gif


apropo....ai vazut cat costa???....180 ron... wacko.gif ....apai...imi inchipui ca sunt foarte bune...la banii astiaaaaa.....mai bine le lasi pe alea din fabrica si iti pui pe spate doua difuzoare ovale biggrin.gif

This post has been edited by Tince1290: 10 Mar 2009, 22:53


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pmv_marius
post 11 Mar 2009, 11:21
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 30 April 08
From: Bucuresti




Merci de raspuns dar imi schimb mp3-iul si oricum se aud nasol si cu cas-ul de fabrica
A aa si DA am vazut pretul dar pt un sunet bun sper sa merite. excl.gif Dar daca ai vreo sugestie astept raspuns (pt. boxe fata).


--------------------
dacia super nova 2001 Rapsodie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kmykze
post 11 Mar 2009, 12:09
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 18 April 08
From: Bucuresti




pretul este mic...
nu seaud bine in usi difuri coaxiale, pune-ti sistem.
dai cu dynamat sau aluband si o sa fi multumit.


--------------------
Dacia Super Nova 2001 Clima
New owner of OPEL ASTRA G 2L, 16V, Turbo Diesel, 101 CP.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladutz_sb
post 14 Mar 2009, 12:31
Post #8


Am vandut-o ...


Group: Members
Posts: 172
Joined: 20 January 09
From: Sibiu




vreau sa mai pun si eu niste boxe ca in imagine. sunt boxe pt woofer(voi face si o cutie) smile.gif si nu stiu date despre ele doar ca sunt de la pyle smile.gif) le-am pus doar de proba si se aud bine , stiti cumva despre ele ,cati ohmi au?

Attached thumbnail(s)
IMG070.JPG ( Size: 111.83k ) Number of downloads: 4244
IMG069.JPG ( Size: 111.83k ) Number of downloads: 4486
IMG071.JPG ( Size: 74.1k ) Number of downloads: 4394


--------------------
ex Dacia Supernova Acum : Adun la pusculita
i like motocicle !!! and ai uant to da bi da best!!! i lav iu veri maci!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi87
post 14 Mar 2009, 16:06
Post #9


fa-te viteaz knd esti singur in masina...nu chinui si p altii


Group: Members
Posts: 505
Joined: 2 May 08






--------------------
RENAULT Megane 2.2 1.6 16v 82Kw 2007 - Unknown..yet
[COLOR=blue][SIZE=7]omul este dator sa sculte, nu sa si creada....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marco24
post 15 Mar 2009, 00:37
Post #10


Membru...


Group: Members
Posts: 592
Joined: 22 February 06
From: Cluj-Napoca/Rm.Valcea




..daca vrei sa ai un sunet decent in masina eu zic sa-ti cumperi o bucata de pal si sa-ti faci o noua placa pentru portbagaj. Iti cumperi 2 difuzoare ovale(eu am de la Sony-Xplode) si o sa ramai uimit de cum se aud. Eu pe fata am 2 tweetere si 2 dif. de medii(pleaca din filtre) iar ca si mp3 eu folosesc un Pioneer.Bafta.

This post has been edited by Marco24: 15 Mar 2009, 11:38


--------------------
Dacia Logan 1.6 16v / BMW E46
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 15 Mar 2009, 10:18
Post #11


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




vrei sa spui doua difuzoare ovale ... nu stiu ce tot va place voua difuzoarele ovale mie unu tot cele normale adica rotunde se aud perfect bineinteles daca sti ce marca de difuzor si unde il montezi.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marco24
post 15 Mar 2009, 11:37
Post #12


Membru...


Group: Members
Posts: 592
Joined: 22 February 06
From: Cluj-Napoca/Rm.Valcea




icon_mrgreen.gif ...difuzoare vroiam sa zic. Si alegerea, daca ovale sau rotunde, se face in functie de cum "pica". La mine au picat cadou si se aud foarte bine asa ovale cum sunt. icon_mrgreen.gif


--------------------
Dacia Logan 1.6 16v / BMW E46
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melomanuu
post 15 Mar 2009, 19:42
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 600
Joined: 10 March 07
From: Timisoara




Adevarul este ca cele rotunde au o fidelitate mult ridicata de cele ovale. Doar JBL si-a pus ambitia sa faca difuzoare ovale cu claritate exceptionala doar ca acele difuzoare costa foarte mult si nu merita. Acum cum zicea si Marco24, depinde ce pica, dar daca ai ocazia sa-ti iei rotunde fa-o


--------------------
dacia super nova 2001 clima - TM86SRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BeatMAN
post 15 Mar 2009, 22:12
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 9 December 07
From: Tarnaveni




Eu am ovale pe spate marca BM Audio care au fost 150 Ron si se aud foarte bine, mai bine decat Sony. Sursa e un Sony GT-420U. Vreau sa spun ca fara subwoofer am un bas foarte bun, nu ma pot plange deloc.


--------------------
Dacia Super Nova 2002 Rapsodie - MS 84 MES
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu-iulian
post 29 Mar 2009, 19:44
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.103
Joined: 16 December 07




salut.am si eu o problema...am un casetodon Sony Xplod CDX GT 310,4x50W.si am niste boxe ovale pe spate Pyle.asa am cumparat masina cu boxele astea.si un prieten are o pereche de boxe Sony Xplod RMS 80W si leam legat la casetofonu meu.am scos boxele mele de pe spate Pyle si leam legat pe astea,Sony.dar se aude ffff naspa(nu prea are bass,dar de la casetofon am reglat basuu la maximi si tot nu merge cum trebuie).care ar fi problema?
specific ca boxele astea Sony am fost legate la un casetofon Panasonic,si acolo se auzea super misto,chiar foarte bine.
ma puteti ajuta si pe mine cu niste sfaturi?

29 Mar 2009, 20:45:
P.S.am uitat sa specific ca boxele sunt Sony XS F6933

This post has been edited by sergiu-iulian: 29 Mar 2009, 19:45


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Confort - Ms 64 GVS
DACIA =>Daca Ai Cap Ia-ti Alta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 29 Mar 2009, 19:48
Post #16


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Ai respectat polaritatile cand ai legat firele ?


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu-iulian
post 29 Mar 2009, 19:54
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.103
Joined: 16 December 07




da.si tot nu se aude asa de bine si clar.


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Confort - Ms 64 GVS
DACIA =>Daca Ai Cap Ia-ti Alta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 29 Mar 2009, 20:35
Post #18


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




vezisa nu fi loat de la un canal L siun canal R sau daca s-a preolat masa de la difuzor de la caroseria aparatului asa cum fac multi si asa poti arde diful si in cel din urma finalul . In rest daca difuzorul are RMS ca putere mult mai mare decat scoate casul iar nu se aude bine .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pynky_2231
post 30 Mar 2009, 15:05
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 2 October 08
From: Bucuresti




stie cineva de unde leg si eu niste tuytere ... smile.gif am boxe pe spate si pe fata in usi .. pot sa leg tuiterele de la boxele din fatza .. ??


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
26-Kbe
post 30 Mar 2009, 15:09
Post #20


Membru Dacia Club


Group: Members
Posts: 510
Joined: 17 October 08
From: Bucuresti




Salut,
@pynky_2231 legi tuyterele la boxele de pe fata respectand polaritatea (+-)


--------------------
Hyundai Accent 2003
Skoda Octavia RS1 / 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pynky_2231
post 30 Mar 2009, 15:11
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 2 October 08
From: Bucuresti




ms mult ... kbe si poti sa imi recomanzi ceva tuitere .. ?smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
26-Kbe
post 30 Mar 2009, 15:26
Post #22


Membru Dacia Club


Group: Members
Posts: 510
Joined: 17 October 08
From: Bucuresti




Aici parerile sunt impartite smile.gif eu am pe masina sony si tw tot sony adic atoata linia de la sony smile.gif)
Cocluzie multumit biggrin.gif


--------------------
Hyundai Accent 2003
Skoda Octavia RS1 / 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu-iulian
post 2 Apr 2009, 18:51
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.103
Joined: 16 December 07




deci nu stie nimeni un raspuns la problema mea? sad.gif


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Confort - Ms 64 GVS
DACIA =>Daca Ai Cap Ia-ti Alta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smecheras
post 2 Apr 2009, 19:14
Post #24


Tuning Fanatic ... Dacia rullz


Group: Members
Posts: 268
Joined: 18 September 06




la problema ta sincer doar un amplificator este rezolvarea...
Ai optat pentru niste difuzoare mult prea puternice pentru ce scoate unitatea ta...
degeaba scrie pe unitate 4x50 ca stim cu totii ca nominal iese doar in jur de 4x20 nici aia...
si acum stai si te gandesti...cum sa se auda de 80w cand tu ai 20 disponibili?


--------------------
Dacia Nova GTi 2000 1.6 - B 60 FGD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu-iulian
post 2 Apr 2009, 19:21
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.103
Joined: 16 December 07




deci dupa cum am spus,casetofonul meu este Sony Xplod 4x50 si sunt constient ca nu scoate 50w.si pe masina au fosht montate pana acum niste boxe ovale Pyle(care scot cam 40w),ca asa am cumparat masina,cu boxele alea.iar acum un prieten sia vandut masina si boxele nu lea vandut,si doresc sa le pun la mine in masina..iar cand leam incercat se auzea nasol wacko.gif pe cand cele pe care le am acum(pyle)merg bine,clar dar si astea incep sa baraie daca dau apropae de maxim.sa fie de vina mp3 sau boxele?si cam cat costa un amplificator?se poate rezolva problema cu un amplificator?

2 Apr 2009, 20:24:
boxele care mi lea dat un prieten sunt Sony Xplod XS F6933.(80w).sa zic ca boxele astea nu merg din cauza la casetofon pt ca sunt prea mari,dar cele care le am acum,care nu scot cat scot astea,de ce baraie cand dau aproape de maxim? huh.gif

This post has been edited by sergiu-iulian: 2 Apr 2009, 19:24


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Confort - Ms 64 GVS
DACIA =>Daca Ai Cap Ia-ti Alta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 2 Apr 2009, 20:00
Post #26


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




iti trebuia difuzoare de 50W muzical iar puterea nominala in jur de 25-30W adica RMS. Noile casetofoane de la alpin pot scoate si 50W sinus cu 0.01TDH iar cu distorsiuni(TDH) 10% atinge 80W nu mai stiu sigur integratul era un TDA din gama 4000.
Asadar iti trebuie un amplificator care iti livreaza 40W RMS pentru a pune in functiune difuzorul de 80W. Puterea livrata e in jur de 40W iar puterea muzicala in jurul puteri de 80W pe care e scris pe difuzor.
Multi i-au tepe asta e fiindca nu se uita la puterea scrisa in rms cea ce acea putere e egala cu jumatate din puterea scoasa de un casetofon auto. Deci pe un cas scrie 4x50W asta inseamna ca scoate in RMS 25W iar tu trebuie sa cumperi un difuzor pe care in afar de puterea muzicala sa spune 50-60W e trecut si RMS-ul care e in jur de 25-30W cea ce e in limita admisa si nu se arde plus reda perfect sunetul livrat de casetofon.


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu-iulian
post 2 Apr 2009, 20:10
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.103
Joined: 16 December 07




si imi dati plz un exemplu de un amplificator cat de cat bun? happy.gif care sa scoata si pt boxele Pyle(care au in jur de 40W RMS) dar si pt Sony(care au 80W RMS)..si sa le leg toate 4 boxele(si Pyle si Sony) la casetofon (daca am amplificator) se poate?ce amplificator miar trebui?pt toate 4 boxele?
iar in alt caz,ca sa leg numai boxele Sony(80RMS) la casetofon,ce amplificator miar trebui?
ms mult de informatii djAsu

2 Apr 2009, 21:19:
iar un prieten sia cumpaat akm un casetofon JVC 4x52w si boxe Sony de 60w RMS.fara amplificator,fara nimic.asa de bine se aude,si bassu si tot.de ce oare?iar eu daca imi pun la casetofonu meu Sony 4x50w boxele Sony de 80W RMS se aude nasooolll.cum se poate explica? huh.gif dry.gif

This post has been edited by sergiu-iulian: 2 Apr 2009, 20:19


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Confort - Ms 64 GVS
DACIA =>Daca Ai Cap Ia-ti Alta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 2 Apr 2009, 20:21
Post #28


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




caai difuzorele mari iar tie casul mai mult de 25W cu 10%TDH nu-ti livreaza .


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu-iulian
post 2 Apr 2009, 20:23
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.103
Joined: 16 December 07




djAsu dami un exemplu de un amplificator bun...cu referire la ce am scris mai sus...ms


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Confort - Ms 64 GVS
DACIA =>Daca Ai Cap Ia-ti Alta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smecheras
post 2 Apr 2009, 20:37
Post #30


Tuning Fanatic ... Dacia rullz


Group: Members
Posts: 268
Joined: 18 September 06




ti se aude nasol cand dai aproape de maxim deoarece aproape orice sursa de sunet de la 75% volum in sus distorsioneaza...distorsionand, difuzorul nu mai are cursa lina si se descentreaza...rezultand acel barait care zici tu ca nu iti place
amplificator poti gasi orice firma vrei tu numai sa scoate 4x50 rms...chiar daca pe el scrie 1000w aceia sunt muzicali...
prietenului tau ai putea sa ii ceri acele difuzoare sa le probezi pe casetofonul tau sau si poate ai sa observi ca nici acelea nu se aud bine...de ce?...fiecare brand distribuie un sunet aparte...pio, jvc, sony, alpine...toate se aud diferit...
recomand mereu ascultarea player-ului inainte de achizitie...firma nu conteaza atat de mult cand vine vorba de gust...
spor la treaba


--------------------
Dacia Nova GTi 2000 1.6 - B 60 FGD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Pe acest topic se discută exclusiv despre difuzoare pentru super nova. Sfaturi despre achizitie, sfaturi despre montajul acestora pe masina, impreuna cu pareri ale celor ce au cumparat x model, cum se comporta, daca este multumit de el,etc. Orice alt mesaj ce nu are legătură cu subiectul topicului, va fii șters imediat, fără o notificare în prealabil.

Topicul nu trebuie confundat cu un chat. Drept urmare, se pedepsește folosirea în exces a pictogramelor emotive. Pentru discuția personală între doi membri există funcția de mesagerie privată.

Nu se admit sub nici o forma mesajele cu reclama ascunsa, sau care promoveaza direct un anume produs, cu scopul de a fii vandut. Postul va fii sters, iar persoana in cauza va primi avertisment.


--------------------
Go to the top of the page
10 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:13
Forum Renault