DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Difuzoare pentru Supernova, sfaturi, pareri, impresii, recomandari

sergiu-iulian
post 2 Apr 2009, 20:41
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.103
Joined: 16 December 07




si dupa parera ta....sony sau jvc?sau care sunt printre cele mai bune casetofonae auto mp3?eu cred ca am dato in bara cu casetofonu asta dry.gif mad.gif sad.gif


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Confort - Ms 64 GVS
DACIA =>Daca Ai Cap Ia-ti Alta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 2 Apr 2009, 20:50
Post #32


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




alpin - blaupunkt stati din gama acesta la fel si casetofoanele. Sony nu mai scoate scule bune ..., a fost odata.

This post has been edited by djasu82: 2 Apr 2009, 20:50


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smecheras
post 2 Apr 2009, 20:51
Post #33


Tuning Fanatic ... Dacia rullz


Group: Members
Posts: 268
Joined: 18 September 06




dupa parerea mea cumparati un alt casetofon
sony acela e slab rau
eu unu sunt mai nebun dupa muzica(calitate) si am mers pe un cd-player in locul la mp3...un cap de serie care are o groaza de setari...dar e ceva mai scump

poti alege cu incredere Alpine, Pionee, Clarion, Kenwood...
Ca difuzoare sincer la ce bani aruncai pe sony-urile alea...putea merge pe niste ground zero de 16.5...dar fiecare cu gusturile sale
o sa pun eventual maine o poza cu difuzoarele pe 16.5 montate in usi de supernova...ca sunet e enorm peste 10cm...am schimbat multe difuzoare si stiu ce zic....si de fiecare data am avut difuzoare de firma nu pocnitori...


--------------------
Dacia Nova GTi 2000 1.6 - B 60 FGD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 2 Apr 2009, 22:23
Post #34


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Difurile de 16.5/17 cm diametru intra fara modificari ample chiar si pe fata. Diferentele sunt mari fata de cele mai mici tongue.gif

p10604341boxa.th.jpg


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
26-Kbe
post 3 Apr 2009, 07:41
Post #35


Membru Dacia Club


Group: Members
Posts: 510
Joined: 17 October 08
From: Bucuresti




Doar ca trebuie sa tai putin din panoul usi biggrin.gif


--------------------
Hyundai Accent 2003
Skoda Octavia RS1 / 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdrianSavu
post 3 Apr 2009, 08:53
Post #36


Supernovist


Group: Members
Posts: 353
Joined: 28 August 08
From: Bucuresti




Salut baieti !

Ce parere aveti de boxele acestea pe fata ..
http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...teme/GTR_5.2Ci/


Si acestea pe spate ..
http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...xiale/GTR_693i/



--------------------
Dacia SuperNova 2003 - Clima
Conduc o Dacia si asta imi ocupa tot timpul
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smecheras
post 3 Apr 2009, 10:48
Post #37


Tuning Fanatic ... Dacia rullz


Group: Members
Posts: 268
Joined: 18 September 06




difuzoare ce necesita amplifcare...sincer nu le-am ascultat dar daca nu ai amplificare o sa fi dezamagit de ele...


--------------------
Dacia Nova GTi 2000 1.6 - B 60 FGD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdrianSavu
post 3 Apr 2009, 12:56
Post #38


Supernovist


Group: Members
Posts: 353
Joined: 28 August 08
From: Bucuresti




Da stiu ca trebuie amplificate ..
Ma gandeam daca pot sa pun la boxele acestea un singur amplificator si sa pot sa mai pun si un subwoofer mic biggrin.gif

Adica sa scot din cd-player (GT 410) sa intre in amplificator si de acolo in toate 4 boxe + in subwoofer


--------------------
Dacia SuperNova 2003 - Clima
Conduc o Dacia si asta imi ocupa tot timpul
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smecheras
post 3 Apr 2009, 14:15
Post #39


Tuning Fanatic ... Dacia rullz


Group: Members
Posts: 268
Joined: 18 September 06




din cate am vazut pe net are doar o pereche de rca-uri...adica doar 2 mufe...vei putea deci sa pui am un singur amplificator pe rear...poti la acel amplificator de 4x yy sa legi cele 4 difuzoare dar nu vei mai avea functia fader la player(va fi dar va fi inutila)...daca vrei sa dai mai tare pe spate sau pe fata din player...vei da mai tare intreg ansamblul...volumul separat il vei da din amplificator....front/rear
La partea cu subwoofer-ul...si aici e cam aiurea...poti pleca din amplificatorul difuzoarelor cu rca-uri(majoritatea au) si sa ii reduci frecventa pentru joase din cel de-al 2-lea amplificator...
nu cred ca vei gasi amplificator de 6 canale si sa folosesti 2 in punte pt woofer si cate unul pentru fiecare canal...prea complicat...

eu unu te sfatuiesc sa schimbi player-ul daca vei urma o amplificare(unul cu 3 perechi de RCA front/rear/nonfader sau sa alegi alte difuzoare care sa se "pupe" cu unitatea actuala


--------------------
Dacia Nova GTi 2000 1.6 - B 60 FGD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 7 Apr 2009, 21:01
Post #40


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




vedeti aici la acest casetofon auto cat inseamna 50W in puterea reala 26W RMS http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...KT/Bremen_MP78/
Trageti concluziile si de aici o sa stiti ce difuzoare montati la casetofon ca sa nu fiti surprinsi ca nu se aude bine ...


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoshady
post 8 Sep 2009, 21:05
Post #41


Membru fara permis :)


Group: Members
Posts: 18
Joined: 2 September 09




Salutare tuturor..am si eu o intrebare, pentru radiocasetofonul de SN ce boxe pot pune pe el...adik puterea maxima...ma intereseaza deocamdata sa pun doar 2 boxe pe fata pentru ca acelea se aud varza rau?...multumesc astept raspuns tongue.gif


--------------------
Dacia lu Burebista SuperNova Clima (Dublu Climatronic) :D 2001 - B-51-UKI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 9 Sep 2009, 07:54
Post #42


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Pe fata dimensiunea din fabrica este de 10", dar poti sa scoti lacasul acela de plastic si sa pui fara probleme de 13". Ca si putere poti sa pui de 30-40 de w , Poti sa pui si mai mari dar daca ai radiocasetofonul din fabrica, nu o sa le "duca" prea bine. Daca vrei o claritate mai buna, sugerez sa iti pui difuzoare pe spate 6/9", in polita spate si un head unit mp3. Sau daca nu ai prea multi bani, pastreaza radicasetofonul actual si cumpara 4 difuzoare de 10 ". Pe spate la lacasul special din fabrica parca tot de 10 " intra... masoara si tu si vezi .


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoshady
post 9 Sep 2009, 16:58
Post #43


Membru fara permis :)


Group: Members
Posts: 18
Joined: 2 September 09




ms mult...dar poti sa te uiti putin pe topicul acesta, ca vad ca te pricepi tongue.gif
http://www.daciaclub.ro/probleme-adaptor-caseta-t158580.html


--------------------
Dacia lu Burebista SuperNova Clima (Dublu Climatronic) :D 2001 - B-51-UKI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pician90
post 9 Sep 2009, 17:21
Post #44


fost Membru posesor de JumpJet.


Group: Members
Posts: 667
Joined: 24 May 09
From: Din centrul Ardealului




intrebare.. : Pot pune difuzoare ovale in usi fata? ..am gasit cv oferta buna la difuzoare ovale..


--------------------
ex : dacia super nova 2002
am avut o revelatie...sa nu ai incredere in femei si in franele de dacie ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NsL
post 9 Sep 2009, 18:32
Post #45


Membru Nazdravan


Group: Members
Posts: 113
Joined: 3 March 08
From: PLOIESTI Pitesti




da se pot pune , scoti suportul interior negru care sustine actuala boxa, plus ca trebuie sa mai decupezi din fata la usa , asta daca vrei sa pui tot acolo unde sunt ele din fabrica . o alta varianta ar fi sa renunti la buzunarele usilor din fata si sa faci gauri acolo si sa mai pui un set de boxe . iti recomand ,pana sa cumperi boxele , sa iei o ruleta si sa masori exact dimensiunile boxelor si dupa aia sa vezi unde le poti incadra pe usa . mai cauta pe forum ca mi se pare ca mai sunt colegi care au boxe ovale pe fata


--------------------
DACIA SUPER NOVA 2002 - PH xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pician90
post 9 Sep 2009, 18:58
Post #46


fost Membru posesor de JumpJet.


Group: Members
Posts: 667
Joined: 24 May 09
From: Din centrul Ardealului




ok ok ms...am sa masor sa vad .daca imi permite sa tai doar din plasticul de la usa nu din tabla usii


--------------------
ex : dacia super nova 2002
am avut o revelatie...sa nu ai incredere in femei si in franele de dacie ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G I M
post 9 Sep 2009, 19:41
Post #47


Membru cu indemanare


Group: Members
Posts: 2.191
Joined: 26 April 08
From: Brasov




Maskatu difuzoarele originala din fabrica pe fata au 10 cm si pe spate ( in locasurile speciale) au 13 cm.
Combinatia mea care o am pe nova
Mp3 player Maqma 4x50w
Pe fata in usi am adaptat difuzoare de 13 cm SAL
2 tweetere SAL (au fost pereche cu difuzoarele)
2 difuzoare ovale 6"x9" proaudio prinse in polita din portbagaj
Sunt foarte multumit de alegerile facute, se aude foarte bine, tare si clar iar basul este profund.


--------------------
Una d'aia cu 5 roti
Fii atent la volan! Cineva drag te asteapta acasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 9 Sep 2009, 20:40
Post #48


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




Maskatule schimba si tu titlul la topic fiindca voi vorbiti despre difuzoare nu despre boxe adica incinte acustice biggrin.gif


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 10 Sep 2009, 08:13
Post #49


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(pician90 @ 9 Sep 2009, 18:21)
intrebare.. : Pot pune difuzoare ovale in usi fata? ..am gasit cv oferta buna la difuzoare ovale..
*


Hai mai piciane.... tu nu ai ce face? pe bune... de ce sa iti bati joc de fata de usa si sa pui ovale? Mi se pare total aiurea. Daca tot ai bani de aruncat, cumpara naibii o pereche de difuzoare 6/9 inch si le pui in polita din spate. te chinui si mai putin si se aud mult mai bine decat orice difuzoare ai vrea tu sa pui in usile din fata. Si eventual pentru fata cumperi o pereche de difuzoare de 13". Asa ca daca tot ai oferte bune la difuzoare ovale, baga-le pe spate. Usa nu este asa usor de decupat si daca iti sare panza pe langa s-a dus naibii... mai ales ca este din plastic. Asa polita spate este din lemn si se lucreaza mult mai usor cu ea. Eu am montat difurile pe ea cam intr-o ora, avand la dispozitie soricel si bormasina cu acumulator.

Plus de asta, daca pui difuzoare prea mari pe fata, o sa se duca naibii de la atata trantit usa si o sa ai probleme cu manerul de la geam.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoshady
post 12 Sep 2009, 15:49
Post #50


Membru fara permis :)


Group: Members
Posts: 18
Joined: 2 September 09




Am si eu o intrebare...difuzoarele SAL sunt bune calitativ?...adica nu cred ca sunt Sony sau JVC dar sunt cam la aceleasi preturi.


--------------------
Dacia lu Burebista SuperNova Clima (Dublu Climatronic) :D 2001 - B-51-UKI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pician90
post 12 Sep 2009, 16:28
Post #51


fost Membru posesor de JumpJet.


Group: Members
Posts: 667
Joined: 24 May 09
From: Din centrul Ardealului




aha..pai ..nu stiu as avea si difuzoare pe 13..numa ca e o problema ...is mici pt. locul din usa..este ceva adaptor sa fac din 16,5 -13 cm? am avut pe polita spate difuzoare ovale...si am crezut ca le dau foc,,de ciuda ..scartia ingrozitor polita..si deabea am gasit una fara boxe.maskatule mersi ca ma-i indreptat spre drumul cel bun biggrin.gif facem o mare prostie de incepeam sa decupez.


--------------------
ex : dacia super nova 2002
am avut o revelatie...sa nu ai incredere in femei si in franele de dacie ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BeatMAN
post 12 Sep 2009, 19:17
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 9 December 07
From: Tarnaveni




iti recomand de 13 pe fata dar sa le prinzi pe tabla din interior. faci din MDF de 10 mm grosime sau PAL de 16 mm grosime un suport pe interior pe care il prinzi de panoul interior de tabla. Eu asa am facut. Pe panou exterior poti lasa pe pe gaura grila originala sau iti iei una de 16,5.

Bafta


--------------------
Dacia Super Nova 2002 Rapsodie - MS 84 MES
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GrOzOy
post 12 Sep 2009, 19:39
Post #53


Membru cu Dacie !


Group: Members
Posts: 839
Joined: 8 September 09
From: Ramnicu Sarat,Buzau !




Si eu vreau sa imi i'au o pereche de boxe ovale si ma gandeam sa decupez din chestia aia dp spate ... nu merg puse asa? ( ca in alt loc sau altfel nu am cum face )


--------------------
Dacia SuperNova 2002 , fara piele :D - BZ 52 MTG
Cazan Romanesc !

Pasionat de fiarele vechi care merg mai spectaculos ca plasticele de ultima generatie !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BeatMAN
post 12 Sep 2009, 20:20
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 9 December 07
From: Tarnaveni




Eu am ovale pe spate dar ale mele trebuiesc amplificate. Cand am pus un amplif de 2x 65W pe ele sunau super fain dar eu cum le folosesc fara amplif nu prea imi plac cum suna. Cred ca o sa le dau si imi iau ceva sa pun in usile spate.


--------------------
Dacia Super Nova 2002 Rapsodie - MS 84 MES
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 15 Sep 2009, 21:58
Post #55


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




pician....pe fata daca ai avut gauri de 16.5....e nasol (adica cea mai buna solutie sa arate bine e sa pui boxe de 16.5)....cele ovale nu au ce cauta in fata....de obicei alea au si magnet mai mare si o sa ai dificultati in a monta inapoi fetele usilor tongue.gif

daca esti interesat sa umpli golurile fata cu 2 boxe de 16.5 poti sa ma contactezi pe mine pentru ca eu am boxe rotunde pe spate (de 16.5) cumparate de mai putin de un an....noi din magazin (am inca hartiile) pe care vreau sa le schimb (boxele se aud super dar vreau sa pun ovale pentru putere mai mare)....si sa sti ca polita spate scartaia din cauza cauciucului acela imbecil...nu avea treaba cu boxele tongue.gif



PS: excl.gif importqant....mi-am amintit....nu-ti pot vinde boxele mele pentru ca daca o sa le pui pe fata nu o sa mai poti folosii manivelele geamurilor 04.gif .....uitasem.....deci uita ce am spus tongue.gif....

This post has been edited by Tince1290: 15 Sep 2009, 22:01


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pician90
post 16 Sep 2009, 14:15
Post #56


fost Membru posesor de JumpJet.


Group: Members
Posts: 667
Joined: 24 May 09
From: Din centrul Ardealului




smile.gif) pai oricum ..am cv difuzoare pe fata de TV cred ..asa au fost ..si am pus grilaj . peste ele si cam greu cu manivela ..freaca putin in grilaj..da merge si asa


--------------------
ex : dacia super nova 2002
am avut o revelatie...sa nu ai incredere in femei si in franele de dacie ........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24DYG
post 16 Sep 2009, 20:02
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 4 September 09




pune geamuri electrice si nu mai atinge manivela:D


--------------------
dacia supernova 2001 confort - ct24dyg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 16 Sep 2009, 20:10
Post #58


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




asta e motivul pentru care mi-am pus eu geamuri....a zis unu pe forum la misto acelasi lucru....si desi am luat-o initial ca o gluma....dupa cateva zile....am luat-o ca plan tongue.gif

This post has been edited by Tince1290: 16 Sep 2009, 20:11


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24DYG
post 16 Sep 2009, 22:44
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 4 September 09




eu acum vreau sa schimb difuzorele de pe fatza...am de 13 si vreau putin mai mari:)...co vorba aia manivela sa`mi atinga nu mai am:P


--------------------
dacia supernova 2001 confort - ct24dyg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djasu82
post 17 Sep 2009, 07:33
Post #60


MEMBRU DACIA CLUB


Group: Members
Posts: 11.714
Joined: 26 December 06
From: Bucuresti ...




sa nu atinga geamul cand il lasi in jos daca doresti sa montezi de 16-17.

This post has been edited by djasu82: 17 Sep 2009, 07:35


--------------------
Dacia Super Nova Opel 1.7 CDTI , Audi Q7 , GPS wayteq x950btfm 1999 / 2003 / 2008 /2011 - nnn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Pe acest topic se discută exclusiv despre difuzoare pentru super nova. Sfaturi despre achizitie, sfaturi despre montajul acestora pe masina, impreuna cu pareri ale celor ce au cumparat x model, cum se comporta, daca este multumit de el,etc. Orice alt mesaj ce nu are legătură cu subiectul topicului, va fii șters imediat, fără o notificare în prealabil.

Topicul nu trebuie confundat cu un chat. Drept urmare, se pedepsește folosirea în exces a pictogramelor emotive. Pentru discuția personală între doi membri există funcția de mesagerie privată.

Nu se admit sub nici o forma mesajele cu reclama ascunsa, sau care promoveaza direct un anume produs, cu scopul de a fii vandut. Postul va fii sters, iar persoana in cauza va primi avertisment.


--------------------
Go to the top of the page
10 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 23:45
Forum Renault