DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Recirculare Solenza Scala sau Clima

SSG
post 20 May 2003, 15:32
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 9 May 03
From: Bucuresti




La Solenza mea in momentul in care dau pe recirculare
(adica apas pe butonul de recirculare)incepe sa se auda un fluierat asta numai la viteze de peste 110-120 pe pozitia normal nu fluiera .Ce vreau sa va intreb:
Daca mai are cineva problema asta ca mie mi se pare ca se inchide bine clpeta de obturare a ventilatorului si mi-e sa nu fluiere curentul de aer care nu mai intra in masina si se invarte pe acolo.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 20 May 2003, 20:01
Post #2





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Eu am constatat acest fluierat indiferent de pozitia in care este butonul de recirculare la viteze mai mari de 110 kmh.
Tind sa cred ca este de la oglinzi.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
guvernul
post 20 May 2003, 22:25
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 155
Joined: 30 April 03




La SLZa mea se aude un vajait continuu cand e cuplat recirculatorul de aer. La voi e la fel?

Apropo, constat ca masinutzele noastre au comportamente diferite, chiar daca sunt de acelasi tip. Ma intreb daca si la marcile respectabile (Audi, WV, Renault) sunt asemenea diferente intre masini de acelasi tip...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 20 May 2003, 22:38
Post #4


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




La toate masinile straine cand dai pe recirculare zgomotul din interior creste foarte mult. Toate solenzele pe care le-am vazut faceau normal. nu stiu la voi daca e sau nu o problema dar zgomotul creste mult de tot.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florinliviu
post 21 May 2003, 07:07
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 11 April 03
From: Bucuresti




Cred ca nu e nimic anormal, e vorba doar de faptul ca inca suntem f.f.f. suspiciosi fata de orice cand vine vorba de dacia.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djonexx
post 22 May 2003, 18:43
Post #6


Dupa 4.5 ani de DSN


Group: Members
Posts: 86
Joined: 21 November 02
From: Cluj-Napoca




Problema asta este si la DSN-a mea Clima. "Fluiera" exact as described, se pare ca au "reusit" sa rezolve problema la SLZ.


--------------------
Ford Focus Trend CL Wagon 2006 - CJ-11-NEC
Ford Focus Trend CL 1.6 tdci 110 cp
Dacia Supernova Clima 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SSG
post 22 May 2003, 21:46
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 9 May 03
From: Bucuresti




Eu am avut o Nova GT inainte de asta la care nu suiera in nici un fel(nici la recirculare nici la din exterior)dar am auzit ca la Solenza fluiera datorita turbionilor de aer care se formeaza in spatiul de sub grila de la aeroterma, aer care in pozitia de recirculare nu mai are unde sa se duca.
Acum m-am lamurit asa e la toate solenzele.Apropo daca la Supernova sau Nova dai chederul de la aeroterma jos fluiera si alea deci cum la Solenza nu au mai pus cheder decit la partea dinspre motor cred ca e normal sa fluiere din pacate.Asta e in afara la peste 120 kmh nu mai dam pe recirculare.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 23:03
Forum Renault