DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Achizitionare Solenza

Conny
post 5 Mar 2003, 13:40
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




Buna

Sunt un noua in acest forum si problema mea este ca vreau sa imi cumpar o DSN. Fireste ca am asteptat lansarea noului model si mi se pare ok. Asa ca m-am gandit ca in aprilie sa imi fac un credit sa imi cumpar modelul nou in varianta clima. Care este parerea voastra despre noul model? L-a testat cineva? Cine si-a luat masina in rate poate sa imi recomande o varianta: prin dealer, sau direct la banca e mai bine sa imi fac ratele? care sunt avantajele si dezavantajele? ce banca este mai practica.

Multumesc mult

Conny


--------------------
Solenza Scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 5 Mar 2003, 14:03
Post #2


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




despre noul model nu-ti poate spune nimeni nimic , momentan. nimeni nu a avut ocazia sa-l atinga(cu mici exceptii) dar mite sa-l conduca


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 8 Mar 2003, 00:12
Post #3


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




eu zic sa iti iei varianta scala sau scara cum io zice(daca vrei sa te dai ciumeg la bani) laugh.gif


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 8 Mar 2003, 00:38
Post #4


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




nu iti recomand scala, din pricina jantelor. sunt proaste ca sunt din aluminiu si sunt la pret de magneziu. ia mai bine o clima si pune pe ea numai ce trebuie, nu ce iti baga pe gat. ask berkut.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 8 Mar 2003, 00:50
Post #5


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




e ma rog nu am stat sa ma iut la pretul variantelor daca zici tu asa inseamna ca ai dreptate


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 10 Mar 2003, 12:15
Post #6





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


In varianta in care vrei tu sa-ti iei masina (Clima) cel mai bun sfat e sa-ti iei Cielo smile.gif smile.gif smile.gif


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Conny
post 10 Mar 2003, 16:53
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 21 February 03




QUOTE
In varianta in care vrei tu sa-ti iei masina (Clima) cel mai bun sfat e sa-ti iei Cielo smile.gif  smile.gif  smile.gif



De ce?

Crezi ca peste 2500 euro e asa putin?


--------------------
Solenza Scala
Conny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ashu
post 10 Mar 2003, 17:29
Post #8


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Eu mi-am luat masina in rate, asa ca o sa-ti zic cum am procedat eu. Am fost la dealer (in cazu meu Meridian) unde vanzatorul a completat un formular si l-a trimis la banca prin fax. Ei lucreaza cu BRD si Adrasu din cate stiu la fel. In jumatate de ora a venit raspunsul de la banca, care era un preaccept al creditului. Din acel moment poti merge la banca cu actele necesare si avansul si in vreo ora juma totu e gata. Pe bune! Ce e nasol e ca trebuie sa vina si cei doi giranti sa dea cu semnatura, deci trebuie gasita o fereastra in care atat tu cat si girantii puteti merge la banca (in timpul serviciului, desigur).
Stiu ca si BCR-ul face credite dar nu am informatii precise, asa ca nu pot sa-ti zic daca conditiile sunt mai bune (dobanda) sau daca creditul se obtine mai greu sau mai usor.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 22 Mar 2003, 09:46
Post #9





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Si pe mine ma intereseaza o varianta de rate. Dar in valuta, nu cea BRD care e in lei si nu mi se pare deloc avantajoasa. Din cite am vazut, dealerii lucreaza direct cu finantatori in lei (ex: BRD), si in cazul asta dureaza se pare intr-adevar putin.

M-ar interesa experienta cuiva care a luat un credit BCR in valuta pentru DSN. Am inteles ca au conditii speciale (mai lejere) pentru auto autohtone (Daewoo, Dacia). Stiti ceva?


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
post 22 Mar 2003, 09:50
Post #10





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


QUOTE
In varianta in care vrei tu sa-ti iei masina (Clima) cel mai bun sfat e sa-ti iei Cielo smile.gif  :)  :)


Dacia ramine cea mai ieftina masina noua. Cielo e mai scump, si de banii celui mai ieftin iti iei varianta full option Dacia. ca sa nu mai zic ca piesele sunt mai scumpe. (chiar daca este mai fiabila). Sunt pareri din outside...nu am avut nici una nici alta, dar asa "se spune".smile.gif laugh.gif


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
cats
post 22 Mar 2003, 13:17
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 22 March 03
From: Bucuresti




Eu sunt unul dintre cei care m-am inscris deja la aceasta Solenza si va pot impartasi din experienta mea.
Am ales varianta SCALA cu vopsea metalizata (6555 EUR) iar varianta de plata - credit BRD. Preacceptarea a venit intr-adevar in 30 min, dar conditiile erau inacceptabile (mergi la banca, depui cerere de deschidere cont, iti deschide contul, virezi avansul in contul deschis, platesti avansul din acel cont, depui actele de cerere .....................).
astfel incat am preferat BCR Leasing (pt pers fizice).
Ziua 1: Dupa preacceptul DACIA am depus cererea de Leasing (f usor de completat), copia dupa cartea de munca si adeverinta de salariu (pt mine si UN GIRANT) tot la sediul dealer-ului (Meridian). Timp pierdut: 15 min.
Ziua 2: am semnat contractul (eu si girantul) la sediu BCR Leasing (Piata Alba iulia) am platit avansul (avansul minim de 15%) in baza unei facturi. Timp pierdut: 20 min

Acum astept data de 10 aprilie (cand cica o sa intru in posesia masinii -sper).
Asta a fost tot.
Dupa primele zile de utilizare promit ca voi reveni cu informatii.

Catalin


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duncan
post 22 Mar 2003, 14:47
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 22 March 03
From: Timisoara




Sunt si eu nou pe acest forum; am facut comanda pt o DACIA SOLENZA CLIMA si pot sa va spun ca in leasing cel mai ieftin iesiti cu BCR Leasing! Cei de la DACIA au incercat sa-mi bage pe gat RCI Leasing ( dobanda 18% anuala , cel putin 20% avans si max 3 ani) pe cand BCR Leasing ( 12% dobanda anuala, 15% avans si max 4 ani!!!). Dezavantaje...va cam obliga sa va faceti casco la BCR Asigurari (DA EXISTA!!!)


--------------------
Daca n-ai probleme...ia-ti o DACIA!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duncan
post 22 Mar 2003, 14:55
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 22 March 03
From: Timisoara




aaahhh... si uitasem. pe 19 martie veneam dinspre Craiova cu masina cand dupa Severin toata circulatia oprita in ambele sensuri; un elicopter in aer care filma ... Solenza!!! stropisera soseaua ca sa stralucesca si incercau sa faca o reclama din cate am inteles...am rugat un politist si pana la urma m-a lasat sa o vad... era o Scala Azur si pot sa va spun ca arata mai bine ca in pozele pe care le vazusem... :shock:


--------------------
Daca n-ai probleme...ia-ti o DACIA!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cats
post 22 Mar 2003, 17:50
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 22 March 03
From: Bucuresti




Nu adevarat cu BCR Asigurari. Ei iti sugereaza sa faci cu BCR asig. In contract sunt specificate soc de asigurari agreate (atat societatea cat si filiala).
Eu am ales Tiriacu' pt ca in caz de ceva nu tb decat sa te duci la constatator (treaba merge repede) si apoi o duci in service. Nu ai treaba cu plata reparatiei....

Eu cred ca merita sa dai 1-2% in plus si sa nu mai ai batai de cap.
Apropos! La BCR Leasing ai grija ca in contract este specificat ca tb sa-ti pui sistem GPS pe masina (draq' a mai vazut dacie cu GPS?) laugh.gif laugh.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 23 Mar 2003, 13:35
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Cel mai avantajos mi se pare creditul in valuta la BCR. Cer avans de 15% si termenul este de 60 de luni, cu o dobanda de 9% an. La o Scala, am calculat o rata lunara de aprox. 115 euro/luna pentru varianta cu rate egale, la un avans de 975 euro. Aveti in atasament un calculator de rate (pentru care ii multumesc lui d-lui Wolfmark). Pe cei care au facut contract de leasing prin BCR i-as ruga sa-mi spuna care e ratiunea pentru care au ales varianata asta(cat e avansul, cat rata reziduala si cat ratele lunare)... Mie mi se pare mult mai naspa decat creditul in valuta insa s-ar putea sa-mi scape ceva... Multumesc!

Attached File(s)
Attached File  calcul rate credite.xls ( 108k ) Number of downloads: 295


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cats
post 23 Mar 2003, 19:03
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 22 March 03
From: Bucuresti




QUOTE
Pe cei care au facut contract de leasing prin BCR i-as ruga sa-mi spuna care e ratiunea pentru care au ales varianata asta(cat e avansul, cat rata reziduala si cat ratele lunare)... Mie mi se pare mult mai naspa decat creditul in valuta insa s-ar putea sa-mi scape ceva... Multumesc!


Manuel,

In primul rand am ales varianta aceasta deoarece este mult mai putin de alergat (cel putin in momentul achizitionarii).
In al doilea rand conditiile sunt mai lejere la variante de leasing (conditii salariu, girant etc).
Avansul este tot de minim 15%.
Spre exemplu pt varianta SCALA cu vopsea metalizata avansul este de 976 EURO iar rata medie (pt ca este o rata crescatoare) este de 178 EURO pentru 36 luni. Valoarea reziduala reprezinta ultima rata platita.
Mai dezavantajos este faptul ca dobanda (la EURO) este de 12% fata de 9% (cat ai precizat tu).

Am atasat si un calcul de leasing pt cine este interesat.

Catalin

Attached File(s)
Attached File  bcr_oferta promotionala 12% (5).xls ( 39.5k ) Number of downloads: 165


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djtzeava
post 23 Mar 2003, 22:40
Post #17


membru bosorog :D


Group: Members
Posts: 349
Joined: 23 October 02
From: beler




eu daca mi-as lua solenza in nici un cag nu mi-as lua scala ,eu zic ca , clima ar merita (parerea mea)


--------------------
dacia /bmw/vw supernova europa/318/passat 2.0tdi 11-01, 06-98, 04-07
b27upz,b28wpz,b280wpz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duncan
post 24 Mar 2003, 08:22
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 22 March 03
From: Timisoara




QUOTE(\"cats\")
Nu adevarat cu BCR Asigurari. Ei iti sugereaza sa faci cu BCR asig. In contract sunt specificate soc de asigurari agreate (atat societatea cat si filiala).  
Eu am ales Tiriacu' pt ca in caz de ceva nu tb decat sa te duci la constatator (treaba merge repede) si apoi o duci in service. Nu ai treaba cu plata reparatiei....

Eu cred ca merita sa dai 1-2% in plus si sa nu mai ai batai de cap.
Apropos! La BCR Leasing ai grija ca in contract este specificat ca tb sa-ti pui sistem GPS pe masina (draq' a mai vazut dacie cu GPS?)  :lol:  :lol:


Cats te inseli cu GPS!!! Este specificat in contract dar pt masini de peste 30000Euro!!! ... si e de inteles de ce... si daca esti din Bucuresti nu e problema cu asigurarile...te lasa sa faci asigurararea unde vrei tu...


--------------------
Daca n-ai probleme...ia-ti o DACIA!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 24 Mar 2003, 17:34
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Isi ia un coleg Clio Symbol in leasing prin BCR. I-au cerut:

1) copie dupa cartea de munca
2) copie dupa buletin
3) adeverinta de salariu (venit net ultimile 3 luni)

Ca sa scapi de giranti ai nevoie ca net-ul sa fie 3x ultima rata.


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxcor
post 25 Mar 2003, 12:13
Post #20


Acaru' Păuna


Group: Members
Posts: 272
Joined: 18 February 03
From: Bucuresti - Dorobantzi




Treceti si pe la Volksbank!

maxim 4 ani
fara limita de suma
20% avans
dobanda 8% pe an la USD
salariu 2 rate lunare
un girant cu aceelasi salariu
asigurare full casco la Allianz/Tiriac

Eu am luat e la ei si momentan nu ma plang, mai multe detalii pe www.volksbank.com.ro


--------------------
Hyundai TUCSON 2,7 V6 AT 190 CP GLS 4WD Premium - 2007 - B 07 LUS
Batrân, bolnav și cu nervii la pamant ... ultimii 20 trecura mai repede ca primii 20 ... ardeti cât puteți ...
Ex: 1300, 1310, Supernova, Solentza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 25 Mar 2003, 20:18
Post #21





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


QUOTE
Sunt si eu nou pe acest forum; am facut comanda pt o DACIA SOLENZA CLIMA si pot sa va spun ca in leasing cel mai ieftin iesiti cu BCR Leasing! Cei de la DACIA au incercat sa-mi bage pe gat RCI Leasing ( dobanda 18% anuala , cel putin 20% avans  si max 3 ani) pe cand BCR Leasing ( 12% dobanda anuala, 15% avans si max 4 ani!!!). Dezavantaje...va cam obliga sa va faceti casco la BCR Asigurari (DA EXISTA!!!)


Ma intereseaza si pe mine problema. M-am informat despre varianta BCR Leasing si am aflat:

PENTRU DACIA, LEASINGUL POATE FI PE MAXIM 3 ANI. Info de la ei! Poate e legat de vestita fiabilitate a marcii. Se poate pe patru ani, dar nu pentru dacia.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Wolfmark
post 26 Mar 2003, 10:09
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 642
Joined: 24 March 03




Eu tot prin BCR leasing o sa-mi iau. Am vazut (3 cazuri pana acum) ca se misca f. repede ... iar conditiile nu sunt asa aspre (scapi fara giranti, care sunt marea mea problema smile.gif ).

Cat despre 3 ani ... mi se pare normal smile.gif Iti dai seama cate firme ar lua dacii la greu ... si nu le-ar mai cumpara la finalul contractului (ca n-ar mai merita). Si asa 3 ani e destul de mult tongue.gif


--------------------
DACIA Solenza Scala 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 26 Mar 2003, 11:59
Post #23





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


Da' a auzit cineva daca se poate sa "dam" Supernova si sa luam o Solentza ? Cam cum s-ar proceda ? ...Ca pe mine m-ar tenta o rocada dintr-asta.


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 26 Mar 2003, 12:12
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




adica buy back vrei sa spui? nu stiu daca era si pana acum la dacia buy back; stiu ca la daewoo e;
acum parerea mea e ca iesi mai in avantaj la bani daca ti-o vinzi pe barba ta si iti iei una noua; e drept ca e mai comod in cazul in care nu ai timp sa alergi dupa potentiali cumparatori;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 26 Mar 2003, 12:16
Post #25





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


in general sunt un tip comod si mi-ar conveni mai mult sa fac o chestie dintr-asta (buy back) decat sa ma duc in targ si sa ma auzi cu "Hai neamule ia DSN'u cat e cald !"


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
GeorgeB
post 26 Mar 2003, 12:46
Post #26


the 7 stars of Pleiades constellation


Group: Members
Posts: 1.870
Joined: 7 January 03
From: Bucuresti




nu exista sistemul buyback la dacia! am intrebat la vocea clientului si mi-au raspuns negativ.


--------------------
SUBARU Legacy 2.5 - ---
L7 2.5 all in black - edition -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cats
post 26 Mar 2003, 13:01
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 22 March 03
From: Bucuresti




QUOTE
Da' a auzit cineva daca se poate sa \"dam\" Supernova si sa luam o Solentza ? Cam cum s-ar proceda ? ...Ca pe mine m-ar tenta o rocada dintr-asta.


Am intrebat eu la Meridian si mi-au spus ca inca nu au disponibila aceasta facilitate pentru Solenza. Numai pentru celelalte masini ale dacia (berlina, dsn, papuc). laugh.gif


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cats
post 26 Mar 2003, 13:02
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 22 March 03
From: Bucuresti




QUOTE
QUOTE
Da' a auzit cineva daca se poate sa \"dam\" Supernova si sa luam o Solentza ? Cam cum s-ar proceda ? ...Ca pe mine m-ar tenta o rocada dintr-asta.


Am intrebat eu la Meridian si mi-au spus ca inca nu au disponibila aceasta facilitate pentru Solenza. Numai pentru celelalte masini ale dacia (berlina, dsn, papuc). laugh.gif


Dar nu "buyback" ci numai cum aveau pana acum....


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
post 26 Mar 2003, 13:51
Post #29





Group:
Posts: 0
Joined: --


Warn: (0%) -----


256.gif ... ce nasoooooooooooooool


--------------------
User is offlinePM
Go to the top of the page
+
ashu
post 26 Mar 2003, 17:55
Post #30


Membru erectil


Group: Members
Posts: 674
Joined: 10 December 02
From: Bucuresti




Da, stiu ca la Adras te puteai duce cu masina veche si ti-o evaluau ei si ramanea sa dai doar diferenta. Acum din cate stiu io asta nu e "buy back", baibec se refera la leasing, ca la sfarsit in loc sa platesti rata reziduala iei o masina noua si nu mai stiu ce mai faci (cam asa ceva biggrin.gif ) In sfarsit, baibec sau nu, chestia cu Adrasu nu prea e convenabila. Asta fiindca iti subevalueaza aia masina foarte mult. Si eu sunt f. comod, dar cand am vrut sa-mi vand vechea berlina am pus un A4 scos la imprimanta pe geam, cu anu si pretu, si vreau sa va zic ca intr-o zi am vandut-o. Pana sa ma trezesc primisem deja peste 10 telefoane, primu pe la 7 fara un sfert dimineata smile.gif smile.gif Si actele au mers foarte repede, mai mult de umblat a avut cumparatoru, ca tre sa faca RAR + alte chestii de umblat. Asa ca sfatu meu nedix e sa faci si tu asa, pune afis pe ea si abia daca nu ai musterii incearca o chestie cu dealerii daca ti-e lene sa mergi in targ (in targ nu m-as fi dus nici eu, urmatoru pas ar fi fost sa dau anuntz in ziar si pe net, da n-a mai fost nevoie). Ideea e ca obtii un pret mult mai bun si alergatura nu e mai mare.


--------------------
Pejo 206 2.0 HDi 2002 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 10:44
Forum Renault