DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

22 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Amenda rovinieta., Primita pe nedrept.

aleksanders
post 21 Jul 2011, 13:46
Post #121


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




daca o vinzi si ala nu o inmatriculeaza inseamna ca el merge cu masina radiata, nu mai este responsabilitatea ta - bafta


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 21 Jul 2011, 15:40
Post #122


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




trebuie sa faci contestatie (judecatorie), in care arati ca nu erai tu la volan si mai ales ca nu mai esti proprietar.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 21 Jul 2011, 16:50
Post #123


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




A primit cineva amenda, 125 ron de plata in 48 ore si 28 euro despagubirea.
Intreb acum daca se pot plati cei 125 ron in 48 ore si taxa de despagubire in termenul prestabilit de 15 zile?
Sa mai imparta cheltuiala, asta este ideea. Acu nu are bani nici de o basina mai mare.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateimatei
post 22 Jul 2011, 08:48
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




Am gasit in usa unui vecin un PV de constatare, amenda si despagubire de 28 euro cu urmatoarea speta:
Un agent constatator CNADR a observat masina cu nr de PH pe o strada in Bucuresti. In urma verificarilor a constatat ca autoturismul nu are achitata taxa de drum. Respectivul vecin are masina inmatriculata pe numele lui. PV-ul a fost pus pe usa in prezenta unui martor.


--------------------
Renault Megane Estate dCi-1.5-80 CP/2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 22 Jul 2011, 08:52
Post #125


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(PhilipMorris @ 21 Jul 2011, 16:50)
se pot plati cei 125 ron in 48 ore si taxa de despagubire in termenul prestabilit de 15 zile?
*



Da.
Mateimatei, asta-i de rasul curcilor. Nu cred ca are cum sa tina asa ceva.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateimatei
post 22 Jul 2011, 10:12
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




Daca nu vedeam nu scriam.


--------------------
Renault Megane Estate dCi-1.5-80 CP/2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caphonne
post 22 Jul 2011, 10:19
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 22 August 06
From: Buc. Drumul taberei si Berceni




QUOTE(klaus @ 21 Jul 2011, 16:40)
trebuie sa faci contestatie (judecatorie), in care arati ca nu erai tu la volan si mai ales ca nu mai esti proprietar.
*



Si cum se face aceasta contestatie?Trebuie sa ma prezint la judecatorie ca la un proces?


--------------------
Dacia Supernova 2003 Rapsodie rosu imperial
Skoda Octavia Facelift 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 22 Jul 2011, 10:49
Post #128


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Matei, voiam sa spun ca e un proces verbal atacabil foarte usor. E bazat pe presupunerea ca a circulat fara vigneta, nu exista nici o dovada.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 22 Jul 2011, 11:26
Post #129


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Multam tata bobu
Se pare ca persoana in cauza a auzit ca amenda se poate ataca deoarece nu este semnata instiintarea in hard. Personal ma indoiesc, dar tipa este chiar convinsa ca poate.
Va tin la curent, se pare ca la pod la maracineni asta este o regula. Se trimit fara a fi semnate in pix.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maxy25
post 24 Jul 2011, 18:42
Post #130


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 26 March 11




Am gasit lipit pe poarta acum 3 zile un PV de la CNADNR prin care o d-na X (sa nu-i spun numele) pe care nu o cunosc si nu am auzit de ea in viata mea dar coincidenta are aceeasi adresa (strada si nr. meu de imobil , ciudat este ca in adresa apare si un nr. de apartament eu stau la casa si sunt singur in curte) este instiintata de CNADNR ca d-na X a incalcat art. 27 din OG. nr.2 din 2001 privind regimul juridic al contraventiilor , drept pentru care astia mi-au lipit pe poarta (in prezenta unui martor , si mai ciudat) un PV al unei persoane cu care nu am nici o tangenta dar care are adresa de domiciliu identica cu a mea . Ce fel de baza de date au astia de la COMPANIA ......i ? de trimit PV-uri la total altcineva decat destinatarul efectiv si-mi dau si senzatii tari .
Sa nu mai spun ca le-am trimis si mail cu greseala facuta si nu mi-a raspuns nimeni , daca aveam de dat bani imi raspundeau in 2 ore.
Asta este traim in Romania tara tuturor posibilitatilor ! 052.gif


--------------------
renault megane 1,6 16v classic 2001 - bv79bcm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 24 Jul 2011, 19:06
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(mateimatei @ 22 Jul 2011, 09:48)
Am gasit in usa unui vecin un PV de constatare, amenda si despagubire de 28 euro cu urmatoarea speta:
Un agent constatator CNADR a observat masina cu nr de PH pe o strada in Bucuresti. In urma verificarilor a constatat ca autoturismul nu are achitata taxa de drum. Respectivul vecin are masina inmatriculata pe numele lui. PV-ul a fost pus pe usa in prezenta unui martor.
*



pai poate strada era vreun DN

QUOTE(PhilipMorris @ 22 Jul 2011, 12:26)
Multam tata bobu
Se pare ca persoana in cauza a auzit ca amenda se poate ataca deoarece nu este semnata instiintarea in hard. Personal ma indoiesc, dar tipa este chiar convinsa ca poate.
Va tin la curent, se pare ca la pod la maracineni asta este o regula. Se trimit fara a fi semnate in pix.
*



cum adica ”nu este semnata in hard” ??
si daca la pod la maracineni se trimit fara sa fie semnate in pix, care e problema? pot sa le semneze si cu creta/pastel/grafit/calculator, cat timp agentul constatator isi recunoaste semnatura

Max, poate inainte sa te iei de ei ca iti lipesc instiintari pe usa, te gandesti cum poate cineva de ”care nu ai auzit in viata ta” sa aibe aceeasi adresa de domiciliu ca a ta? ca nu prea are cum sa fie coincidenta


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 25 Jul 2011, 06:00
Post #132


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Adica semnate in pix. Hartiile vin numai stampilate, fara semnatura.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 Jul 2011, 09:45
Post #133


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Marian66 @ 24 Jul 2011, 20:06)
pai poate strada era vreun DN
*

Si daca era DN ce?
Cetateanul spune ca era IN Bucuresti. In oras nu e nevoie de rovinieta.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mk2
post 25 Jul 2011, 18:31
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 5 August 06
From: Bucuresti




Eu stiam ca trebuie sa fii in orasul de resedinta.

Imi aduc aminte ca asa manca rahat seful politailor la televizor in momentul introducerii acestei minunate taxe.

This post has been edited by mk2: 25 Jul 2011, 18:32


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006 Laureate - BxxXXX
Our enemies are never as evil as we imagine them to be. And maybe we're never quite as good.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 Jul 2011, 19:27
Post #135


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pai si daca eu am transportat-o pe platforma pana in Bucuresti, de ce ar fi obligatoriu sa am rovigneta?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mk2
post 25 Jul 2011, 19:49
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 407
Joined: 5 August 06
From: Bucuresti




Nu stiu exact legea deci s-ar putea sa aberez, dar imi aduc aminte ca am vazut seful politiei cand spunea ca poti sa te plimbi fara rovinieta doar in orasul de resedinta. Deci daca l-au filmat mergand ar cam fi de vina.

Oricum, legal s-ar putea sa scape, dar "moral" eu nu cred ca masina a venit pe platforma.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006 Laureate - BxxXXX
Our enemies are never as evil as we imagine them to be. And maybe we're never quite as good.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cread
post 26 Jul 2011, 08:30
Post #137


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 29 April 09




QUOTE(klaus @ 25 Jul 2011, 20:27)
Pai si daca eu am transportat-o pe platforma pana in Bucuresti, de ce ar fi obligatoriu sa am rovigneta?
*


Pai prezinta o factura de la cel care ti-a transportat-o in Bucuresti, ca esti corect si nu faci nimic la negru, si spui si ruta pe care ai venit , sigur e o camera de supraveghere pe traseu. Daca e adevarat ca ai venit cu platforma , ti se anuleaza amenda, daca nu , n-ar strica o amenda de vreo 1000 euro.


--------------------
renault Megane 2 Grandtour . 2004 1,5 dci 80cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 26 Jul 2011, 08:39
Post #138


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.228
Joined: 24 June 07




QUOTE(klaus @ 25 Jul 2011, 20:27)
Pai si daca eu am transportat-o pe platforma pana in Bucuresti, de ce ar fi obligatoriu sa am rovigneta?
*



Sau daca e masina in localitatea aia de mai mult timp si a expirat rovinieta intre timp?


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 26 Jul 2011, 08:47
Post #139


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Nu trebuie rovinieta in oras, am intrebat personal mai multi agenti. Eu am ambele masini cu numar de AG, in Bucuresti, doar una are taxa achitata. dry.gif

Si nu e nevoie de platforma, se prea poate ca intre timp rovinieta sa fi expirat. wink.gif Sau chiar sa fie adusa inca de pe vremea in care nu era necesara. smile.gif

This post has been edited by BZN: 26 Jul 2011, 08:48


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 26 Jul 2011, 12:27
Post #140


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Nu merge faza cu contestarea amenzilor la pod, se pare. Sau merge dar costa mult sa ii dai in judecata.
Nu stiu cum altii considera ca darea in judecata in romania nu costa nici un ban, vezi topicurile cu recuperarea taxei de inmatriculare. In mod real numai sa intri intr-un tribunal incepi cu minim 500 ron, in scurt asa.
S-a lipsit persoana in cauza. Rau este ca mai asteapta una cat de curand.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 26 Jul 2011, 13:20
Post #141


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(cread @ 26 Jul 2011, 09:30)
Pai prezinta o factura de la cel care ti-a transportat-o in Bucuresti, ca esti corect si nu faci nimic la negru, si spui si ruta pe care ai venit , sigur e o camera de supraveghere pe traseu. Daca e adevarat ca ai venit cu platforma , ti se anuleaza amenda, daca nu , n-ar strica o amenda de vreo 1000 euro.
*


Eu nu trebuie sa demonstrez ca ma deplasam legal cu masina intre localitati alta data.
Politistul constata incalcarea legii la data constatarii, nu se poate exprima asupra incalcarii legii anterior pe niste prezumtii (care nici macar nu-s fundamentate, nu mai vorbesc de legale), fara dovezi.
Amenzile nu se dau pe sentimentul politistului in urma degustari urinei de dimineata. Se dau pe constatari legale si pe texte de lege.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maxy25
post 26 Jul 2011, 20:12
Post #142


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 26 March 11




La transporul cu platforma intre localitati mai poti aplica si o alta varianta , scoti nr. de inmatriculare de pe masina si mai spune-mi mie cum te gasesc ei sa-ti dea amenda .


--------------------
renault megane 1,6 16v classic 2001 - bv79bcm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin80
post 26 Aug 2011, 12:45
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 728
Joined: 30 July 04
From: Bucuresti




detalii vad ca sunt pe site-ul lor la sectiunea roviniete au si intrebari si raspunsuri frecvente privind rovinieta
www.cnadnr.ro
sper ca nu se considera ca fac reclama radmasa.gif

tot pe acolo e si legislatia Ordonanta 15/2002 su un Ordin 769 /2010 parca



--------------------
renault clio symbol , skoda superb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 26 Aug 2011, 16:37
Post #144


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 25 Jul 2011, 10:45)
Si daca era DN ce?
Cetateanul spune ca era IN Bucuresti. In oras nu e nevoie de rovinieta.
*



din ce stiu eu, rovinieta e necesara pe toate DN-urile, inclusiv in localitate daca aceasta nu e municipiu sau resedinta de judet.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vead
post 31 Aug 2011, 15:59
Post #145


vechi


Group: Members
Posts: 184
Joined: 22 August 05
From: Timisoara




Traim intr-un SISTEM idiot ,capusat de o multime de mameluci care fac parte din el si ne scuipa seminte in cap de la volanul unui Q7.<legile neavind aplicabilitate asupra lor>
Oricit de corect ai fi....constati ca toate legile si pedepsele aferente, sint facute PENTRU TINE!
Eu momentan...m-am cam saturat, am bagajele facute .....si sper ca in curind o sa platesc taxe ...in alta tara....care se mai gindeste..si la mine!

Pina atunci ...ca sa nu mai fiu off topic sa va spun problema mea:
Am 2 masini , la care le fac de obicei rovignete pe un an. In momentul de fata, pe bonurile de la ambele masini , din cauza soarelui a disparut scrisul. Oare ce pot sa fac acum...pentru a afla daca masinile se mai afla in perioada in care sint acoperit....si cu taxa aceasta stupida platita?

In urma cu ceva timp , am descarcat o aplicatie android cu care poti verifica valabilitatea RCA ,introducind numarul de inmatriculare a masinii.....oare pentru aceasta TAXA aiurita <rovigneta> ....nu se poate da acces si publicului larg sa o poata verifica online....asa cum o verifica cei care ne blagoslovesc cu amenzi.....dupa mai bine de jumatate de an?


--------------------
dacia logan1.4 laureate 2005 - tm09zzz Timisoara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brandy_tdi
post 31 Aug 2011, 16:33
Post #146


Aerial Member


Group: Members
Posts: 749
Joined: 22 October 05
From: Bucuresti




QUOTE(vead @ 31 Aug 2011, 15:59)


Pina atunci ...ca sa nu mai fiu off topic sa va spun problema mea:
Am 2 masini , la care le fac de obicei rovignete pe un an. In momentul de fata, pe bonurile de la ambele masini , din cauza soarelui a disparut scrisul. Oare ce pot sa fac acum...pentru a afla daca masinile se mai afla in perioada in care sint acoperit....si cu taxa aceasta stupida platita?




La orice benzinarie care vinde rovignete, le dai talonul si si ii intrebi perioada de valabilitate.


--------------------
Renault Megane 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 31 Aug 2011, 18:38
Post #147


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(vead @ 31 Aug 2011, 16:59)
Am 2 masini , la care le fac de obicei rovignete pe un an. In momentul de fata, pe bonurile de la ambele masini , din cauza soarelui a disparut scrisul. Oare ce pot sa fac acum...pentru a afla daca masinile se mai afla in perioada in care sint acoperit....si cu taxa aceasta stupida platita?
*


Nu mai ai bulinele de se lipesc pe parbriz? Ca poti vedea pe ele.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 31 Aug 2011, 21:45
Post #148


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(vead @ 31 Aug 2011, 16:59)
In momentul de fata, pe bonurile de la ambele masini , din cauza soarelui a disparut scrisul.
*



Prietene, in geam se pune bulina aia autocolanta, nu bonul de casa wink.gif

This post has been edited by Tamango: 31 Aug 2011, 21:46


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 31 Aug 2011, 22:50
Post #149


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Si ai impresia ca cele 3 gauri facute in abtibildul ala cand ai luat vigneta marcheaza altceva inafara de data expirarii?


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 31 Aug 2011, 23:47
Post #150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




poate sunt electronice, si le-a tinut la parasolar, si a si mers cu parasolarul rabatat smile.gif


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
22 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 10:50
Forum Renault