DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

22 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Amenda rovinieta., Primita pe nedrept.

Marian66
post 27 Apr 2011, 01:55
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




prob e instiintarea cu toate impozitele, si amenda e trecuta la impozit, si scrie prin subsol ca genereaza, dar penalitatile sunt 0,4% pe zi, nu 2% pe luna smile.gif) si clar se refera la impozit


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OAP
post 27 Apr 2011, 07:43
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 7 November 06
From: Bucuresti




QUOTE(Smiley @ 26 Apr 2011, 12:00)
poti pune un scan dupa instiintarea respectiva?
*


Da, astazi dupa amiaza o sa ii fac o poza. Intr-adevar este fisa de plata a impozitului pe care este trecuta si amenda, iar undeva in josul paginii este trecuta acea precizare cu cei 2%. Am platit impozitul on line, mai putin amenda biggrin.gif pe care am zis ca o platesc atunci cand incepe fiscu` sa intrebe de ea...acum nu pot sa bag mana in foc la ce se refera penalizarea, eu am inteles ca la tot ce-i acolo, o sa recitesc fisa respectiva..



This post has been edited by OAP: 27 Apr 2011, 08:18


--------------------
. . .
Pus astfel în lumină, ancorat în sinergia faptelor, recursul la universalitate nu eludează meandrele concretului.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nickey
post 28 Apr 2011, 12:38
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 5 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(doctoru1980 @ 23 Apr 2011, 22:53)
Totul a plecat deoarece initiatorul topicului a mers la posta sa ridice amenda. Mie daca imi vine o recomandata nu ma duc sa o ridic niciodata, pt ca mai mult ca sigur este amenda smile.gif.
*


Eu nu am primit recomandata, ci am primit direct afisare in cutia postala. E trecut acolo la martor un nume si localitate, fara CNP.
Eu stiam ca la afisare se lipeste pe usa, nu in cutia postala. A venit si fara plic...


--------------------
Dacia Sandero Stepway 0,9 TCE Easy-R 2017
Viata este un ocean imens, in care multi dau din maini si din picioare, dar putini stiu sa inoate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doctoru1980
post 29 Apr 2011, 10:09
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 283
Joined: 1 November 06
From: Bucuresti




Daca nu ai luat la cunostinta de amenda nu au cum sa o bage la Fisc. Trebuie sa se indeplineasca o anumita procedura. Exista dreptul la contestatie. Prin urmare daca nu ma duc sa ridic recomandata (cum de fapt am facut de cateva ori pana acum) nu o sa trimita Politia amenda la Fisc asa ca don't worry about it.


--------------------
-8861 Logan/1300 2006/1972 - CharlesioNig
https://vgruk.com/ - visit vgruk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 29 Apr 2011, 10:48
Post #95


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Doctore, nu-i chiar asa: daca "nu ai luat la cunostinta" ca ai comis o contraventie nu inseamna ca nu ai comis-o, "justitia" isi urmeaza cursul. Am patit-o eu demult, n-au vrut sa-mi ia impozitul pe casa pana nu mi-am platit (din nou) si o amenda de circulatie veche de vreo 4-5 ani, (pe care o platisem la vremea ei a 2-a zi, dar evident nu pastrasem 5 ani chitanta...). Invatatura de minte...


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 29 Apr 2011, 11:58
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Te-a pacalit. Sunt obligati sa-ti ia bani in schimb nu-ti elibereaza adeverinta ca nu ai datorii la stat (daca iti trebuie pe undeva). Tatal meu a avut o amenda platitata dar trecuta la fisc cam 4 ani, pana la urma a "disparut".


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 29 Apr 2011, 12:55
Post #97


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Stiu ca m-au pacalit, in primul rand prin faptul ca era platita, chiar daca n-am putut sa dovedesc asta (nici macar prin evidentele lor, care se "alterasera" pe drumul dintre politie - unde fusesera initial - si finantele locale, unde s-au transferat). Din pacate pt. mine, eram pe ultimele zile ca termen de plata fara penalizari a impozitului, n-aveam timp si nervi de umblat aiurea, si si-au putut permite sa ma stranga de ... oo.
Ideea e ca nu te poti baza pe faptul ca-ti "dispar" datoriile la fisc, e preferabil sa pastrezi toate chitantele mult timp. Pe mine m-au scos "dator" cu amenda aia dupa 4 ani, desi cu 4, 3, respectiv 2 ani inainte, eram "curat" ! Iar faptul ca nu-ti ridici recomandatele, = ascunderea capului in nisip, te pacalesti singur.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 29 Apr 2011, 14:42
Post #98


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(doctoru1980 @ 29 Apr 2011, 11:09)
nu o sa trimita Politia amenda la Fisc asa ca don't worry about it.
*

Ba eu I would worry about it.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doctoru1980
post 29 Apr 2011, 16:38
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 283
Joined: 1 November 06
From: Bucuresti




QUOTE(maho @ 29 Apr 2011, 11:48)
Doctore, nu-i chiar asa: daca "nu ai luat la cunostinta" ca ai comis o contraventie nu inseamna ca nu ai comis-o, "justitia" isi urmeaza cursul. Am patit-o eu demult, n-au vrut sa-mi ia impozitul pe casa pana nu mi-am platit (din nou) si o amenda de circulatie veche de vreo 4-5 ani, (pe care o platisem la vremea ei a 2-a zi, dar evident nu pastrasem 5 ani chitanta...). Invatatura de minte...
*



Salut,

Daca o platisei inseamna ca luasei la cunostinta de ea. Eu am scris altceva. Uite niste articole din Ordonanta nr 2 din 2001:

Art. 26. - (1) Dacă agentul constatator aplică și sancțiunea, iar contravenientul este prezent la încheierea procesului-verbal acestuia copia de pe acesta și înștiințarea de plată se înmânează contravenientului, făcându-se mențiune în acest sens în procesul-verbal. Contravenientul va semna de primire.

(2) Dispozițiile alin. (1) se aplică și față de celelalte persoane cărora trebuie să li se comunice copia de pe procesul-verbal, dacă sunt prezente la încheierea acestuia.

(3) În cazul în care contravenientul nu este prezent sau, seși prezent, refuză să semneze procesul-verbal, comunicarea acestuia, precum și a înștiințării de plată se face de către agentul constatator în termen de cel mult o lună de la data încheierii.

Art. 27. - Comunicarea procesului-verbal și a înștiințării de plată de face prin poștă, cu aviz de primire, sau prin afișare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operațiunea de afișare se consemnează într-un proces-verbal semnat de cel puțin un martor.



--------------------
-8861 Logan/1300 2006/1972 - CharlesioNig
https://vgruk.com/ - visit vgruk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 29 Apr 2011, 16:54
Post #100


membru


Group: Members
Posts: 4.517
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Si articolul 27 chiar nu-ti spune nimic?


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doctoru1980
post 29 Apr 2011, 17:03
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 283
Joined: 1 November 06
From: Bucuresti




QUOTE(tatabobu @ 29 Apr 2011, 17:54)
Si articolul 27 chiar nu-ti spune nimic?
*



Ba da imi spune ca de obicei Politia face aceasta comunicare prin posta cu aviz de primire ( deci este o recomandata in principiu) pe care eu nu ma duc sa o ridic.

Mai mult priviti ce scrie si la art. 14 din aceasta ordonanta:

Art. 14. - (1) Executarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenției nu a fost comunicat contravenientului în termen de o lună de la data aplicării sancțiunii.



--------------------
-8861 Logan/1300 2006/1972 - CharlesioNig
https://vgruk.com/ - visit vgruk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 29 Apr 2011, 17:07
Post #102


membru


Group: Members
Posts: 4.517
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Si daca nu te duci s-o ridici nu inseamna ca nu-ti afiseaza la domiciliu PV-ul. Cu martor si tot ce trebuie.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doctoru1980
post 29 Apr 2011, 17:15
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 283
Joined: 1 November 06
From: Bucuresti




QUOTE(tatabobu @ 29 Apr 2011, 18:07)
Si daca nu te duci s-o ridici nu inseamna ca nu-ti afiseaza la domiciliu PV-ul. Cu martor si tot ce trebuie.
*



Trust me, am mai facut chestia asta si nu au venit niciodata la mine la usa sa mi-o afiseze smile.gif. Si martori la mine in scara n-or sa gaseasca smile.gif. Le este mult mai usor sa le trimita prin Posta. Ca idee de cele mai multe ori nu sunt in stare sa le trimita intr-o luna de zile prin urmare se prescriu, asa ca nu va faceti griji. Daca nu te-au oprit sa-ti dea amenda si nu te duci sa ridici recomandata de la posta pot sa te pupe pe portofel. In nici un caz nu pot sa trimita amenda la fisc. Amenzile pe care le gasiti la fisc sunt doar cele pe care ati luat la cunostinta.

This post has been edited by doctoru1980: 29 Apr 2011, 17:16


--------------------
-8861 Logan/1300 2006/1972 - CharlesioNig
https://vgruk.com/ - visit vgruk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 29 Apr 2011, 19:31
Post #104


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Am vazut mai multe (nu doar una) decizii judecatoresti definitive, da la diverse instante din tara (deci nu doar de la una) in care scria negru pe alb ca politia si-a facut datoria de comunicare daca a trimis amenda in termen, chiar daca "amendatul" nu a ridicat amenda de la posta.
Deci faptul ca tu nu o ridici nu inseamna ca ai scapat. Procedura legala de comunicare a fost indeplinita daca ei au trimis-o in termen.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doctoru1980
post 29 Apr 2011, 22:57
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 283
Joined: 1 November 06
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 29 Apr 2011, 20:31)
Am vazut mai multe (nu doar una) decizii judecatoresti definitive, da la diverse instante din tara (deci nu doar de la una) in care scria negru pe alb ca politia si-a facut datoria de comunicare daca a trimis amenda in termen, chiar daca "amendatul" nu a ridicat amenda de la posta.
Deci faptul ca tu nu o ridici nu inseamna ca ai scapat. Procedura legala de comunicare a fost indeplinita daca ei au trimis-o in termen.
*




Salut Klaus,

Cum am scris si mai sus in termen inseamna in 30 de zile. Citeam faza ca sunt foarte, foarte multe amenzi pt rovinieta deci este practic imposibil sa le trimita in termen la toata lumea. Deasemenea exista posibilitatea ca altcineva sa fi condus masina (poate este masina de firma, este in leasing sau pur si simplu ai imprumutat masina altcuiva). In acest caz cum poate Politia sa iti trimita amenda fara a indeplini anumite proceduri? Teoretic trebuie sa te intrebe cine a condus.


--------------------
-8861 Logan/1300 2006/1972 - CharlesioNig
https://vgruk.com/ - visit vgruk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nickey
post 30 Apr 2011, 09:14
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 5 December 05
From: Bucuresti




Cine ma lamureste si pe mine, va rog, cum se face corect afisarea la domiciliu?


--------------------
Dacia Sandero Stepway 0,9 TCE Easy-R 2017
Viata este un ocean imens, in care multi dau din maini si din picioare, dar putini stiu sa inoate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 30 Apr 2011, 09:40
Post #107


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




@doctoru1980:
Nu ti s-a intamplat niciodata sa primesti prin posta o chestie (scrisoare, orice) la multe zile dupa expediere (7-10 sau chiar mai multe) ? Am primit recomandata LOCO dupa 12 zile...mergi si ia-te cu posta de guler bash.gif
Alt exemplu: am primit mai demult o amenda pe firma, direct in cutia postala, "cu martor" - alta proasta, (in afara de aia care "constatase") tot de la finante, dar cu domiciliul in alta localitate, - cica nu eram prezent la sediu, nici nu se obosisera sa incerce. Aveam drept de contestatie nu mai stiu cate ore (parca 48), care era expirat de o zi cand am luat hartia din cutie (eu verificand posta zilnic). Iti dsai seama ca unii mai au obiceiul sa-ti trimita intr-o zi, dar sa antedateze data trimiterii. E logic, dar nu poti dovedi...M-am dus la finante si am rezolvat-o cu o tipa pe care o stiam, mi-a schimbat-o in "avertisment".
Ideea e ca eu, unul, n-am incredere in autoritatile si justitia din Ro (mori cu dreptatea de gat..). Si nici in cineva care zice "trust me".. - asta a fost o gluma,
cu ochiul.gif

This post has been edited by maho: 30 Apr 2011, 09:41


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 1 May 2011, 21:24
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(doctoru1980 @ 29 Apr 2011, 11:09)
Daca nu ai luat la cunostinta de amenda nu au cum sa o bage la Fisc. Trebuie sa se indeplineasca o anumita procedura. Exista dreptul la contestatie. Prin urmare daca nu ma duc sa ridic recomandata (cum de fapt am facut de cateva ori pana acum) nu o sa trimita Politia amenda la Fisc asa ca don't worry about it.
*



daca nu o ridici, ti-o lipeste pe usa

QUOTE(doctoru1980 @ 29 Apr 2011, 18:03)
Mai mult priviti ce scrie si la art. 14 din aceasta ordonanta:

Art. 14. - (1) Executarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenției nu a fost comunicat contravenientului în termen de o lună de la data aplicării sancțiunii.
*



o luna, si sanctiunea se poate aplica in cel mult 6 luni => 7 luni
bubitza e in felul urmator: daca ei scriu procesul-verbal in max. 6 luni de cand s-a intamplat fapta, si il trimit spre tine in max. 1 luna, procedura e legala, si inseamna ca s-a facut comunicarea. pentru ca legea asta vrea sa previna, situatii cand se scrie PV si sta prin birouri 3 luni si se trimite dupa, la asta se refera ”comunicare”; daca ar fi spus o luna de cand contravenientul a luat la cunostiinta, era altceva. dupa 15 zile de cand trebuia sa platesti amenda, datoria ta fata de bugetul local devine exigibila si poate fi executata; C.Proc.Fisc. spune ca datoriile catre buget se prescriu in 5 ani, si ca orice act de executare silita (inclusiv o somatie de plata) intrerupe cursul prescriptiei. cu alte cuvinte, in realitate nu se prescrie niciodata.

ce se intampla cu dreptul la contestatie? simplu: procesul-verbal legal intocmit e valabil pana la proba contrarie. de cand primesti amenda, ai 15 zile la dispozitie, daca vrei, sa faci proba contrarie; evident, daca contesti si e deja cu minus suma la financiar, faci contestatie la executare si invoci art 39 (mi se pare) din og 2/2001 - plangerea suspenda executarea

QUOTE(nickey @ 30 Apr 2011, 10:14)
Cine ma lamureste si pe mine, va rog, cum se face corect afisarea la domiciliu?
*



vine un politist si iti lipeste hartia pe usa (daca nu esti acasa, evident); face un proces-verbal cu un martor ca a facut asta; daca nu gaseste, cheama un coleg care nu se afla in timpul serviciului


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nickey
post 2 May 2011, 08:55
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 214
Joined: 5 December 05
From: Bucuresti




Eu am primit in cutia postala, fara plic, amenda + p.v. de afisare.
Pe procesul verbal e trecuta aiurea seria mea de buletin, iar la martor e trecut doar nume, prenume, localitate, fara alte date. Localitatea martorului e cam la 30 de km de localitatea mea si e un satuc.

This post has been edited by nickey: 2 May 2011, 08:56


--------------------
Dacia Sandero Stepway 0,9 TCE Easy-R 2017
Viata este un ocean imens, in care multi dau din maini si din picioare, dar putini stiu sa inoate!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 2 May 2011, 11:56
Post #110


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Marian66 @ 1 May 2011, 22:24)
vine un politist si iti lipeste hartia pe usa (daca nu esti acasa, evident); face un proces-verbal cu un martor ca a facut asta; daca nu gaseste, cheama un coleg care nu se afla in timpul serviciului
*

Nu ti-o mai lipeste pe usa, ti-o baga in cutia de scrisori cu intocmire de PV de afisare cu martor, si ura si la gara.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 2 May 2011, 13:47
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




asta depinde de loc si politist. ideea e ca ti-o lasa undeva unde se presupune ca o vezi si consemneaza asta intr-un PV cu martor


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 2 May 2011, 14:10
Post #112


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




"martor"...my ass ! nu vi se pare ca e ceva comun in postul meu (nr. 107) si al lui nickey (nr. 109) ? "martorul" din alta localitate...merge-ti si cautati-l...

QUOTE
Marian66     
post Yesterday, 22:24
Post #108
...orice act de executare silita (inclusiv o somatie de plata) intrerupe cursul prescriptiei.


Asa e.

This post has been edited by maho: 2 May 2011, 14:13


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady ady
post 11 Jul 2011, 10:30
Post #113


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 11 July 11




Salutare!

Astazi mi-a venit instiinta de la impozite ca am o amenda in valoare de 250 , bineinteles o rovinieta.

Am cerut o copie dupa procesul verbal, in care scria ca instiintarea mea s-a facut la data de 1.04.2011 la domiciliu in prezenta unui martor din BC, total eronat , eu nu am primit nimic , la adresa mea de domiciliu.

Deci cele 15 zile in care puteam depune contestatia au expirat.

Problema cu rovinieta a fost in felul urmator, eu am avut domiciliul in Buc si masina cu nr de bucuresti ,rovinieta fiind platita pe 22 iulie 2010, imediat dupa aceasta data mi-am schimbat domiciliul in BC iar masina a primit nr de BC, constatarea infractiunii a fost facuta pe data de 2 nov.2010 in Maracineni BZ.

In prezent detin rovinieta valabila pana pe 22 iulie 2011 , desi nu se mai cunoaste aproape nimic pe bon.

Ce pot face in aceasta privinta? unde sa ma adresez?

Las si o adresa de mail ptr cine vrea sa ma ajute: ady_yusty@yahoo.com

Va multumesc!







--------------------
Dacia Logan 2002 - BC 04 LDG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 14 Jul 2011, 22:28
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.845
Joined: 20 October 08
From: Buzau




Tocmai am achizitionat de la Oficiul postal rovinieta la pretul de 118ron.
Ca fapt divers,de curand am vazut o masina ce traversa podul de la Maracineni-BZ avand placuta de inmatriculare invelita intr-o carpa(noua metoda de a ''fenta'' camera). biggrin.gif


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vasilica007
post 18 Jul 2011, 09:07
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 15 November 09




Salutare,

Aceeasi problema ca la nickey.

Am gasit in cutia postala P.V. de constatare si P.V. de comunicare semnat si de un martor dupa parerea mea fictiv. Nu am primit nici macar o recomandata.

Camera m-a surprins pe 24.12.2010, P.V. de constatare a fost intocmit pe 21.06.2011 cu 5 zile inainte sa-mi expire vechea rovinieta. (26.06.2011).

PV de constatare impreuna cu PV de comunicare sunt datate cu 11.07.2011.
Bineinteles ca vechea rovinieta nu o mai am deoarece cand mi-am facut-o pe cea noua am aruncat-o pe cealalta.(confirm ca pe cea veche nu scrie a se pastra 1 an de la expirare cum scrie pe cea noua.)
M-am dus la statia de carburant de unde o cumparasem pe cea veche (Rompetrol) in urma cu 1 an, i-am rugat frumos sa caute. Nu au gasit pentru ca la 1 an ei au casat dar in schimb sefa de statie a gasit in borderou la data mentionata de mine (27.06.2010) cum ca am cumparat rovinieta de la ei. Mi-a printat borderoul, a stampilat. Pe borderou se vede seria rovinietei.

Am sunat astazi de dimineata la CESTRIN si un baietel de-acolo mi-a spus ca daca am primit P.V. insemna ca nu figurez. I-am spus ca-s dusi pentru ca eu am serie de rovinieta care dovedeste ca am avut-o. Mi-a dat un nr. de tel de la A.N.D. ( 021 264 32 63). Am sunat si am vorbit cu un domn binevoitor care mi-a confirmat ca am platit dar ca cel care mi-a facut rovinieta a gresit ceva. Mi-a spus sa-i trimit un mail cu seria rovinietei si o copie a certificatului de inmatriculare ca el sa modifice in baza de date. Mi-a spus ca apoi el imi va trimite ceva oficial si ca deocamdata nu s-a mai procesat nici o surprindere a camerelor video decat cea pe care am primit-o.


Cand am mai multe informatii postez pentru a ajuta si pe altii.

Cum se poate ca in tara asta nimeni sa nu raspunda pentru ceea ce face, cum se face ca noi trebuie sa fim scriptologi, de ce trebuie sa ne facem fisete cu tot ce platim, cine plateste pentru toata alergatura noastra pentru a ne proba nevinovatia, cine plateste pentru stresul nostru... pentru ca eu platesc totul la zi tocmai sa stau fara griji, de ce se mai investesc milioane (chipurile) pe sisteme care gresesc atat de des???????


Va salut,
Mihai


--------------------
Renault Megane II Sedan 2004, 1.9 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 18 Jul 2011, 09:13
Post #116


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(Vasilica007 @ 18 Jul 2011, 10:07)
Salutare,

(confirm ca pe cea veche nu scrie a se pastra 1 an de la expirare cum scrie pe cea noua.)
*




asta e vrajeala de grupa mica laugh.gif... nu pot sa uit cum si-a aruncat unu in fata mea vechea rovinieta ca "ce sa mai fac cu ea? " laugh.gif


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vasilica007
post 18 Jul 2011, 09:47
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 15 November 09




Pai pe corecte... scrie undeva ca trebuia pastrata? De ce trebuie sa treaca 6 luni sa primesti o instiintare si nici aia cum trebuie? (culmea o primesti dupa 2 saptamani de la expirare).
Acum n-avem decat sa strangem hartii... ca daca vreodata imi trebuie? ca-s f multi distrusi care ii doare undeva daca gresesc si tu trebuie sa alergi sa-ti demonstrezi nevinovatia (ca de..... prezumtia de nevinovatie merge de minune la noi).

rtBK sa tii tu si bonurile de la carburant de-aici incolo ca poate te acuza cineva ca ai furat si de... tu trebuie sa demonstrezi ca nu... ca uite ca am platit.

Deacum n-am decat sa-mi fac fiset (cum s-a mai scris) sa tin si bonurile de parcare ca se gaseste vreun prost si-mi trimite amenda ca acum 6 luni eram parcat si nu am platit desi eu platesc de fiecare data... dar trebuie sa demonstrez prostului NEVINOVATIA.

Cei care vorbesc pe langa subiect mai bine sa taca... de acoord ca "era mai bine" daca... dar uite ca nu scrie nicaieri ca trebuie pastrata si ca atare sa raspunda cei ce acuza pe nedrept. Eu unul il dau in judecata si prostul cu P.V. sa raspunda pentru prostie... ca prea s-au obisnuit sa o dreaga pe genunchi.




--------------------
Renault Megane II Sedan 2004, 1.9 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caphonne
post 21 Jul 2011, 13:22
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 22 August 06
From: Buc. Drumul taberei si Berceni




Mda eu am primit ''amenda'' de rovinieta de fapt un pv de constatare si o instiitare lasate la usa pentru o masina vanduta acum un an si pe care probabil noul proprietar nu a inmatriculato.Am toate actele de vanzare cumparare sa vad cum rahat rezolv o sa trec azi pe la adm fin sa le intreb pe fetele alea care e treaba daca cumva amenda ajunge la ele si ele vad ca eu nu mai figurez cu auto poate so anula.......
Asadar aveti grija cum si cui vindeti masinile.


--------------------
Dacia Supernova 2003 Rapsodie rosu imperial
Skoda Octavia Facelift 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 21 Jul 2011, 13:28
Post #119


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




poti vinde cui vrei tu - problema este ca tu trebuia sa radiezi masina de la adm financiara si acuma erai mai bogat cu 5 mil cat e amenda


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caphonne
post 21 Jul 2011, 13:32
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 22 August 06
From: Buc. Drumul taberei si Berceni




Ai citit bine ce am scris ''am toate actele de vanzare cumparare'' si masina este radiata de la adm fin.biggrin.gif.Amenda nu este 5 mil este 2,5 cu tot cu despagubire si momentan nu a venit, a venit doar o instintare.
Deci sa fim intelesi degeaba o radiezi daca ala nu o inmatriculeaza tot primesti amenzi.Este o problema undeva intre adm fin-politie... nu stiu.

This post has been edited by caphonne: 21 Jul 2011, 13:35


--------------------
Dacia Supernova 2003 Rapsodie rosu imperial
Skoda Octavia Facelift 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
22 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:53
Forum Renault