DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 3 4 5 6 7 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Mare atentia la carpatica asigurari, carpatica nu plateste daunele

Diac
post 25 Feb 2011, 10:36
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Din pacate revin pe topicul asta. Vinovatul nu a vrut in fel si chip sa vina la Carpatica. Ne-a aburit si pe mine si pe inspector ca vine, ca e pe drum, dar degeaba. Dupa vreo luna si ceva de joaca, asta a zis ca sa-l lasam in pace ca nu vine si punct.
Precizez ca am totusi un pv de la Politie.
Asta de la Carpatica zice ca a facut deja doua adrese la Politie ca sa le dea copii dupa declaratiile noastre, insa nu a primit nimic. Intrebarea mea e cum aflu eu ca chiar a facut demersurile astea? Pot sa-i cer numarul de intrare a cererilor? ceva. De unde stiu ca nu ma minte?
Pana la urma inspectorul mi-a spus ca trimite dosarul la Sibiu asa cum e, cu precizarile ca vinovatul a refuzat si ca politia nu a dat nici un raspuns la cererile lui.
Daca raspunsul de la Sibiu e refuz, ceea ce cred ca va fi, ce pot sa fac apoi?


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mahamann
post 25 Feb 2011, 10:58
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 768
Joined: 23 July 10
From: Bucuresti




treaba sta in felul urmator: politica lor e sa te plimbe pana renunti. se pare ca pentru moment au reusit partial pentrru ca de plimbat te-aiu plimbat. eu vad treaba in felul urmator: dosarul tau nu e complet pentru ca nu are cerere de despagubire si poti sa faci plangere si la obama ca nu rezolvi nimic. trebuie sa ai nota de constatare de la ei semnata de constatator. respecti solutiile tehnice de acolo si te duci si-ti faci masina unde vrei, cu banii tai din pacate!! le bagi factura pe gat. de anuntat ca se cerceteaza cazul trebuie sa te anunte in 10 zile in scris, lucru pe care nu o sa-l faca pentru ca nu mai au oameni ca le pleaca toti. conform legii trebuie sa te despagubeasca in termen de 10 zile. dupa zece zile dupa ce depui factura devizul si cererea de despagubire faci plangere la csa pe site. si o tii cu plangere in fiecare zi. se rezolva totul intr-o luna fara sa-l mai cheme si pe ala. atentie la factura sa nu fie f mare fiind supernova e posibil ca pe la 20-25 milioane sa fie si dauna si sa nu depaseasca. asta e cazul in care ai si banii de reparatii.....daca nu....te plimba cum stiu ei mai bine cu vrajeli. sa ai bafta la recuperat banii!!

P.S.: ar mai fi o varianta: daca nu ai loc de munca vezi ca angajeaza carpatica si asa iti rezolvi problema radmasa.gif

This post has been edited by mahamann: 25 Feb 2011, 11:00


--------------------
Megane 2.2 1.5dci Kadjar 140 GPF 2007/2020
De 10k € imi iau un BMW seria 3 care a fost făcut o singură dată daună totală!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
teuberh
post 25 Feb 2011, 11:30
Post #123


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 25 March 09




chiar astazi am avut o experienta tare cu Carpatica.
la o dauna frontala la Dacia Solenza s-a spart si grila din fata .
pe devizul de reparatie au dat-o a reparat.

acuma intrebarea mea , cum se paote repara o grila de fata sparta?


--------------------
Dacia Logan 2010 - HD06SAO
vand piese de origine Dacia/Renault la cele mai bune preturi
ym: teuberh
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 25 Feb 2011, 11:34
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Intr-un service oarecare, reparatia nu ar trebui sa depaseasca 1000-1300 RON, bani de care as dispune pe la sfarsitul lunii martie. Paguba e bara + stop spate, aripa spate stanga de indreptat + panou spate de indreptat si revopsit Fiind a doua masina cu care mergeam din an in Pasti si de care oricum vroiam sa scap am avut rabdare sa astept un raspuns de la ei.
Cred ca mi-a facut nota de constatare. Se pare ca am totul, mai putin declaratia vinovatului sad.gif
Cred ca pana la urma cu mine vor castiga. Bara + stop gasesc la dezmembrari, iar la partea de tinichigerie folosesc sectiunea forumului Anunturi permanente.

P.S. Vinovatul a contestat amenda si suspendarea permisului ca nu s-a prezentat in 24h ora la politie si am fost si eu parte in dosar. Pe lista de la judecatorie din 50 de dosare cam 7 erau impotriva Carpatica. Ai naibii, de despagubit nu despagubesc, dar bani de avocati au. Parcasem in fata masinii lor, imi venea sa le-o zgarii cu cheia ph34r.gif


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 25 Feb 2011, 11:37
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




Pai avocatii aia sunt angajati permanenti la carpatica.
E mai ieftin sa platesti 2-3 avocati.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 26 Feb 2011, 03:29
Post #126


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Iar instanta, in suprema-i marinimie va anula acel PV, ca asa face de obicei, chiar daca evidenta este alta, dupa care sa vezi alergatura... Avand in vedere ca Pelicanul nu s-a prezentat, cred ca poti incerca sa faci si o plangere penala pentru distrugere impotriva lui si a firmei de taxi, doar asa ca sa ii pui pe drumuri...sau sa faci o comanda la taxi cu dedicatie pentru cel care te-a lovit si cand vine la comanda sa il pui sa te duca la Carpatica, ca sa vada aia masina si sa dea declaratia...ar trebui sa mai ai si doi amici ceva mai solizi cu tine...faza poate fi si mai groasa pentru Pelican, cand se va constata ca si-a reparat masina fara autorizatie...unul ca asta ar merita urmarit si lovit cu o masina asigurata tot la Carpatica si facut dauna totala...atunci sa vezi distractie
LE Parerea mea e ca nu trebuie sa te lasi, pe asta mizeaza si ei, pe uzura morala...mie, in momentul in care am facut constatarea, mi-au dat si nota respectiva semnata de inspector...asta pentru ca fusesem la Politie si aveam PV. Deci, daca ai PV, trebuie sa-ti dea acel document. Asa ca urmeaza sfatul colegului mahamann, iar eu iti spun, in plus, sa nu-ti repari masina pe banii tai, fa plangeri la CSA si in momentul in care s-au implinit 3 luni de cand ai fost la ei sa-ti faca constatarea (termen maxim de despagubire, conform legii), depui cerere de despagubire in regie proprie, la care atasezi un deviz eliberat in sistem Audatex de un service agreat RAR, teoretic si fara nota respectiva, daca ai cumva alt document din care sa rezulte ca ai fost la ei si ti-au deschis dosar de dauna...

This post has been edited by b06fcn: 26 Feb 2011, 03:37


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 26 Feb 2011, 05:36
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




daca eram eu, inspectorul ala de daune avea de mult plangere penala pt abuz in serviciu, la sectia de politie unde am eu domiciliu, si unde stiu sigur ca il chemau la declaratii in fiecare saptamana. stiti cum punea mana pe treaba si completa dosarul? instant
ce sa mai incolo si incoace, ai pv de la politie, ai facut demersurile sa ti se faca despagubirea, in ceea ce te priveste pe tine s-a terminat treaba. restul, sa se ocupe. ce, numai ei pot sa stranga cu usa??


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mahamann
post 26 Feb 2011, 08:48
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 768
Joined: 23 July 10
From: Bucuresti




QUOTE
fa plangeri la CSA si in momentul in care s-au implinit 3 luni de cand ai fost la ei sa-ti faca constatarea (termen maxim de despagubire, conform legii),
mare grija la termene!!!! termenele curg de la data completarii dosarului, adica cu cerere de despagubire factura si deviz. nu poate sa-si faca regie proprie cu deviz de la service pentru ca asiguratorul nu este obligat sa despagubeasca preturile uneori aberante ale service-urilor (si noi ca persoane fizice ne-am lovit de asta, sunteti de acord cu mine), ci te vor despagubi conform unei calculatii de ei intocmite care crede-ma nu vrei sa stii cat e (am vazut la carpatica aripa de passat 2004 cu 56ron....), daca vii cu factura si deviz atasate, dar care sa respecte intocmai constatarea facuta de ei, atunci nu mai au ce sa faca. adica daca ei ti-au dat aripa la reparat iar tu la service o schimbi ei nu o sa-ti plateasca aripa si manopera necesara in plus schimbarii ei. deci iar mare atentie la ce scrie in nota de constatare si la timpii sau suprafetele trecute acolo!


--------------------
Megane 2.2 1.5dci Kadjar 140 GPF 2007/2020
De 10k € imi iau un BMW seria 3 care a fost făcut o singură dată daună totală!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 26 Feb 2011, 09:59
Post #129


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Aici te contrazic partial, in sensul ca termenul maxim de despagubire, conform legii, este de 9o de zile de la data anuntarii daunei - adica de la momentul in care ai deschis dosar de dauna. Iar de reparatie in regie proprie in baza devizului de la service, atata timp cat este facut in sistem Audatex, diferenta nu este majora. Eu am luat de la ei exact cat au scris cei de la Renault in deviz si am reparat masina tot in reteaua Renault. Plus ca, fata de solutia tehnica a celor de la Carpatica, care preconizau repararea barii, dupa ce initial fusese data la schimbat ca avea urechile de prindere rupte si bandoul turnat in masa era zgariat, plus schimb de aripa in loc de reparare, am avut note tehnice de la Renault care contraziceau solutia data de Carpatica si pe care Carpatica nu le-a putut contesta, pentru ca aveau o justificare tehnica. Totul sta insa in atitudine, daca esti moale si ei te simt, incearca sa te faca. Daca insa ai o atitudine ferma, chiar daca dureaza pana esti despagubit, pana la urma vei avea sorti de izbanda...si daca toata lumea ar fi ferma si dura cu tarabistii astia si cu cei care se asigura la ei, firmele astea ar disparea incet-incet de pe piata


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 28 Feb 2011, 21:41
Post #130


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




Ati vazut ultima reclama de la carpatica?

"Carpatica rezolva orice dauna intr-o saptamana" laugh.gif laugh.gif laugh.gif poate apare si pe internet.. mie nu mi-a venit sa cred cand am auzit

28 Feb 2011, 22:52:
am gasit!! radmasa.gif radmasa.gif


This post has been edited by rtBK: 28 Feb 2011, 21:52


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 28 Feb 2011, 22:06
Post #131


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




si eu am auzit dimineata la radio . am ras pana la serviciu . Reclama asta arata cat tupeu poate avea romanul.


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
e-SORIN
post 28 Feb 2011, 23:08
Post #132


dCi inside


Group: Members
Posts: 492
Joined: 17 May 06
From: Bucuresti




"Daunele se platesc!" radmasa.gif
Cea mai mincinoasa reclama din toate timpurile blink.gif


--------------------
Renault Megane 2.2 Sedan 1.5 dCi ~100 CP 2006 Privilege - B 89 XBM
Lower suspension, 17" TSW wheels, parktronic, heated seats, tinted windows ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 1 Mar 2011, 01:41
Post #133


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Acum depinde si ce insemna in acceptiunea lor dauna usoara.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mahamann
post 1 Mar 2011, 07:42
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 768
Joined: 23 July 10
From: Bucuresti




dauna usoara la ei inseamna pana in 1000ron radmasa.gif


--------------------
Megane 2.2 1.5dci Kadjar 140 GPF 2007/2020
De 10k € imi iau un BMW seria 3 care a fost făcut o singură dată daună totală!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditzugl
post 1 Mar 2011, 21:57
Post #135


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 27 January 11




In Galati , Reprezentanta Nalba refuza orice masina care vine cu deviz de la CARPATICA !!!Din cate am inteles , pe langa Nalba mai sunt alte service`uri din Galati , aprox. 99% care refuza masinile cu deviz Carpatica !

Ideea proasta e ca...au inceput ca soferii sa se dea in judecata unu pe altu...nu stiu cu ce o sa-i ajute chestia asta...dar e cam nasol.!!!
Deci...daca tot faceti o asigurare...macar platiti 50-60 lei mai mult...si scapati de o grija !
Si asa...la ce reduceri sunt acuma....pana si ASIROM are mai ieftin decat carpatica ( bugetar/familie de bugetari /mediul rural /student/elev /somer - reduceri de pana la 25% )

Succesuri!


--------------------
Daci Logan 2005 Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 1 Mar 2011, 22:01
Post #136


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




carpatica declara cu nonsalanta ca nu au probleme cu plata daunelor si ca poate verifica oricine ca nici un service nu a anulat contractele de colaborare death.gif


http://stirileprotv.ro/video/mai-mult-de-1...perire/60476899


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 2 Mar 2011, 07:23
Post #137


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




O dati in cafenea!
Va rog sa aduceti numai exemple concrete, experiente personale nu comentari la reclame etc. sau sa deschideti topic la cafenea.
Multumesc!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Geox16v
post 2 Mar 2011, 14:28
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 613
Joined: 29 March 07




Caz concret: O dacie papuc cu "RCA" la carpatica nu acorda prioritate si loveste tare o jetta a unui cunoscut Devizul de la reprezentanta este de aprox 25000 lei iar carpatica dupa ce au fost si au facut poze nu au mai dat nici un semn de pe 25 ianuarie Cu tot cu reclamatie la CSA e in zadar


--------------------
EX-DACIA LOGAN PRESTIGE 2006 1,6 16v
Creierul a invins intotdeauna muschii!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 3 Mar 2011, 19:29
Post #139


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




Sper sa nu considere cineva ca fac reclama deoarece nu am aceasta intentie,este doar un sfat pentru a scapa de Carpatica si altii asemena : la Asirom exista o anexa la tichetul RCA, se numeste CASCO Partener, pentru inca max. 10% in plus, o suma de genul 40-50 lei in plus/an , sau mai putin daca faci polita pe 6 luni,daca iti inchei RCA la ei ai si CASCO pentru dosare cu regres la o alta societate de asigurari (chiar si la cele de strainatate, nu insa daca te loveste unul fara RCA).
Astfel, daca te loveste unul cu RCA dubios , pur si simplu te duci cu documentele la societatea unde ai tu RCA-ul (Asirom) si iti instrumenteaza dosarul ca si cum ar fi pe CASCO, conditia este,evident, sa isi poata recupera toata suma deoarece aici nu este vorba de o suma asigurata, nu ti se fac poze in momentul asigurarii , etc. , la dosar ti se stabileste o valoare maxima de despagubire la fel ca la orice dauna RCA.
Avand in vedere ca in instanta , pe regres, probabil platesc fara comentarii, mi se pare o solutie foarte buna de a evita episoade cu Carpatica, mai ales in cazul in care avem o masina prea veche pentru a-i mai face CASCO sau pur si simplu, nu avem bani, ca deh, traim vremuri cam nasoale.
In plus, fiind instrumentat ca un dosar CASCO, nici nu trebuie sa vii cu vinovatul dupa tine (lucru minunat pentru un accident in weekend si in alta localitate), trebuie sa ai PV sau amiabil completat corect si masina ta si, gata, sincer 50 lei /an mi se pare un pret decent pentru a te asigura impotriva Carpatica smile.gif
Asta este, de altfel, o facilitate ce se ofera si in strainatate, sa te poti duce la societatea unde ai tu RCA-ul, ca si client al lor, si sa iti instrumenteze ei dauna, nu cei pe care i-a ales cel care te-a pocnit.

This post has been edited by prody: 3 Mar 2011, 20:13


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelyan
post 27 Mar 2011, 15:39
Post #140


Membru cu familie


Group: Members
Posts: 1.280
Joined: 20 June 09
From: Iasi






--------------------
Ford Focus Mk3 2012 - 1.6 16v Ti-VCT
Imbatranesc si tot invat - Eschil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
f.marinescu
post 26 Apr 2011, 09:32
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 376
Joined: 14 May 04
From: Cluj N




Sfaturi gasite pe net:
"Intrand pe siterile Judecatoriilor, vezi ca majoritatea actiunilor privind societati de asigurari sunt indreptate impotriva acestor *** numite Carpatica ! Consiliul Concurentei nu ii desfiinteaza pt ca sunt incapabili sa rezolve problemele din curtea lor. Asta desi vanzarea de polite mai ieftine dacat alti emitenti de polite RCA, urmata de neplata daunelor, este evident, o fapta contrara principiilor concurentei loiale, fapta numita DUMPING. Inlatura concurentii prin pret, pt ca toti vor cumpara polite la pretul cel mai mic.

Referitor la abureala cu prezenta vinovatului la constatare, puteti, daca refuza, sa il speriati depunand la politie o sesizare pt distrugere din culpa.
*** carpatica Bucuresti il trimit pe prejudiciat cu adresele Carpatica, pt a le depune la Politie - str. Udriste. Asa scapi de obligativitatea de a l sechestra pe vinovat si a l pune sa stea doua zile non stop la rand, cat dureaza constatarea la societatea de scursuri.

Dupa constatare si primirea numarului de dosar, mergeti la un service si cereti o nota tehnica, iar cu aceasta mergeti la cel care v a facut constatarea sa va dea acordul de principiu al firmei ***, pentru efectuarea inlocuirilor-reparatiilor inscrise in nota tehnica. Altfel, repari pe banii tai fara nici o nota a firmei ***.

Apoi reclamati la CSA procedura greoaie de la constatare, piedicile intampinate, refuzul eliberarii unui acord in ziua constatarii, in care sa se mentioneze si sa se accepte operatiile care sunt necesare pt aducerea masinii in starea anterioara accidentului.
CSA va inregistra toate mail-urile trimise, atat poate face in impotenta lui administrativa...!

Cu facturile emise de service, dupa reparare + deviz, mergeti la carpatica, cerand numar de inregistrare.
Aduceti la cunostinta CSA refuzul de a va achita suma, si dupa prezentarea facturilor, devizului si chitantelor de plata.
CSA va va raspunde intr un final cu suma platita de firma ***, urmand sa va judecati pt diferenta cu asiguratorul.
Altfel veti primi o suma sau nimic ..., fara o motivatie.
Dupa raspunsul CSA mergeti cu o cerere de conciliere prealabila procesului - inregistrata, singuri sau cu un martor, procedura obligatorie pt a actiona scursura in instanta. Dupa 2 saptamani prezentati va pt ca asiguratorul sa va dea dovada efectuarii concilierii.
Mergeti cu actiune in instanta, in care aratati ca detineti pv de la politie, bazat inclusiv pe declaratia data de vinovat, alte motivatii. Actiunea se depune in 2 exemplare, nu ve ti primi numar de inregistrare, pt ca suntem in Romania. Asta desi anexat, in original, trebuie sa faceti dovada ca ati platit taxa judiciara de timbru, conf L 146, in contul primariei in al carei sector de afla sucursala scursurii, Primaria sector 3, daca domiciliati in Bucuresti.
ART. 2
(1) Acțiunile și cererile evaluabile în bani, introduse la instanțele judecătorești, se taxează astfel:
a) până la valoarea de 50 lei - 6 lei;
cool.gif între 51 lei și 500 lei - 6 lei + 10% pentru ce depășește 50 lei;
c) între 501 lei și 5.000 lei - 51 lei + 8% pentru ce depășește 500 lei;
d) între 5.001 lei și 25.000 lei - 411 lei + 6% pentru ce depășește 5.000 lei;
e) între 25.001 lei și 50.000 lei - 1.611 lei + 4% pentru ce depășește 25.000 lei;
f) între 50.001 lei și 250.000 lei - 2.611 lei + 2% pentru ce depășește 50.000 lei;
g) peste 250.000 lei - 6.611 lei + 1% pentru ce depășește 250.000 lei.
si taxa de timbru, cam 3 lei, conf . OUG nr.77/2008.
Cereti dobanzi de intarziere conf Ordin CSA nr. 5 /2010
Precizati ca solicitati judecarea in lipsa, daca nu aveti timp sa zaceti ore in sir , pt ca esti citat la 8 si chemat la 14 sau deloc...
Se va fixa primul termen dupa .......... 6- 8 luni, tot pt ca suntem ocupati cu... Romania.
Nu renuntati !

PS . Detinatorii Carpatica Asig si Carpatica Bank, patroneaza si o agentie de turism, Atlasib. Puteti sa le sporiti cifra de afaceri si cumparand bilete din sediul insalubru de la autogara Rahova, Bucuresti, sediu vecin cu rulota unde stai la coada 2 zile pt constatarea daunei."

*** - editat de moderator


This post has been edited by adi_ar: 26 Apr 2011, 11:09


--------------------
skoda fabia 1999 - CJ 27 GMC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kxz
post 18 May 2011, 18:34
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 618
Joined: 5 November 10
From: Cuiul de la harta.




Am un prieten care tocmai si-a facut asigurare la carpatica. In apararea lui pot spune ca nu stia ca sunt tepari.
Asigurarea veche (m4) l-a costat la alta firma 3 milioane si un pic, asigurarea de acum (dupa 6 luni) 1,6 milioane.
A ramas si el surprins cand i-a zis brokerul suma.
Masina e un vectra, dar nu stiu motorul de cat e.


--------------------
Dacia 1410 / Opel Corsa
--------------------
Și-oricât de-ngustă o fi calea
Oricâte piedici m-or lovi din greu
Eu sunt stăpânul sorții mele
Sunt căpitanul sufletului meu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 18 May 2011, 20:20
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




cum sa nu primesti nr de inregistrare la dosar la judecatorie? smile.gif))) nr de dosar ce e?


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giany911
post 23 May 2011, 16:13
Post #144


Aproape util


Group: Members
Posts: 143
Joined: 7 June 07
From: Bucuresti




Hai sa va spun si of-ul meu. Acum o luna de zile, fix inainte de Paste am facut accident, m-a busit o duba pe partea soferului ( nu a cedat trecerea ).
Am facut proces verbal la politie, m-am dus si mi-a deschis dosar de constatare, si de pe 26 aprilie astept. M-am dus pe la ei de cateva ori si imi dau raspunsuri gen, e la ultima semnatura, e gata peste o saptamana. Ce pot sa fac sa imi repar si eu anul aceasta masina? Carpatica astia ar trebui inchisi de mult. Stau de 1 luna cu masina parcata si ei o freaca aiurea.

This post has been edited by giany911: 23 May 2011, 16:14


--------------------
Dacia Berlina 2000
Chevrolet Aveo 1.4 16v
Cel care intreaba este prost pentru 5 minute, dar cel care nu intreaba ramâne prost pentru totdeauna.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 23 May 2011, 17:01
Post #145


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.271
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Carpatica in mod clar sunt foarte neseriosi. Trebuie sa incercam sa informam lumea, astfel incat sa fie eliminati de pe piata.
Practic tu poti sa iti repari masina pe banii tai, sa te folosesti de ea, apoi sa astepti banii de la Crapatica (daca i-ai mai vedea). Alta varianta e sa astepti cu masina lovita acceptul lor. Caz in care nu te poti folosi de masina.

Bafta!


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 23 May 2011, 17:22
Post #146


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




QUOTE(Andy_ACS @ 23 May 2011, 18:01)
. Trebuie sa incercam sa informam lumea, astfel incat sa fie eliminati de pe piata.
*



La Casco e o sansa, dar la RCA clientul nu are legatura cu seriozitatea, el vede ca e cel mai ieftin, si o ia, din pacate. In caz de accident, e citat ca intervenient fortat, n'are nici o obligatie, si nici macar nu trebuie sa se prezinte.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 23 May 2011, 18:11
Post #147


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Cand mi-am facut rca ultima data (in Decembrie), am trecut pe la mai multi asiguratori, sa vad diferente de pret: astia de la carpatica nici macar nu aveau cel mai mic pret, (sau al 2-lea, dupa euroins). Il aveau marisor. Stiindu-i tepari (si oarecum faliti in cazul carpatica) si pe unii si pe ceilalti, nu mi-as face la ei, din respect pt. ceilalti participanti la trafic, respect care sper sa se intoarca macar intr-o anume masura si asupra mea. Cu timpul, sper sa gandeasca tot mai multi asa, si sa-i eliminam noi, daca csa-ul nu o face, pe astia.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shake
post 9 Jun 2011, 13:07
Post #148


Crap


Group: Members
Posts: 1.589
Joined: 11 August 06
From: Bucuresti , Militari Squad




un mic sfat pentru cei care aveti de a face cu "carpatica"

Daca sunteti implicat intr'un accident , iar DESPAGUBITUL nu este de vina ( exemplu eu , mergeam pe drumul cu prioritate iar la intersectie cu cedeaza mi'a iesit un destept cu nevasta'sa si copil nou nascut "cu scartz" si l'am luat in plin) dupa depunerea dosarelor si confirmare ca este ok care o primesti repede.

te duci la sediul carpatica si depui cerere pe propria semnatura "subsemnatul x bla bla declar pe propria raspundere ca daca soseste raspuns negativ de la parchet voi plati personal factura de reparatie a masinii

woala ... ai scapat de 3 luni de asteptat dupa x'ulescu de la udristei care ancheteaza cazul ... raspunsu de la judecatorie si etc.

la mine nici nu aprobase plata si masina era gata , m'am dus am luat'o dupa 2 saptamani smile.gif


--------------------
D S 2003
Montez kit Xenon (Bucuresti).
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 9 Jun 2011, 13:42
Post #149


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE
shake      Posted Today, 14:07
..depui cerere pe propria semnatura "subsemnatul x bla bla declar pe propria raspundere ca daca soseste raspuns negativ de la parchet ..

Cerere sau declaratie ? Si n-am inteles, ce treaba are Parchetul cu asta ?!


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 9 Jun 2011, 19:00
Post #150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




Nu rezolvi nimic cu asta shake


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 3 4 5 6 7 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 13:11
Forum Renault