DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Achizitie auto cu probleme

stepway2017
post 10 Jul 2018, 19:24
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 25 March 18




Buna tuturor,

In urma cu cateva saptamani am cumparat o masina marca Dacia care mi-a creat o gramada de probleme.Pe scurt,lucrurile stau cam asa: mi-am vandut masina veche pentru a achizitiona una noua,in ideea ca cea veche nu mai este atat de sigura si o sa apara diverse probleme .Intamplator am gasit la vanzare pe un site o masina care corespundea aproape exact cautarilor mele.Dupa cateva discutii cu vanzatorul ,am mers in orasul respectiv sa vedem masina.Fabricata in 2017 si avand doar 3000 km,la un pret apropiat de cel al unei masini noi,ne-a placut si am decis sa o cumparam.Pentru ca era cumparata din reprezentanta ,avea carnet de service si am verificat in prealabil sa nu figureze in baza de date a asigurarilor si nici cu cu reparatii la Dacia,am crezut ca este in regula sa o luam fara alte verificari in service.Masina parea foarte ok din toate punctele de vedere.Problemele au inceput la nici o saptamana dupa achizitie.Cateva mici zgarieturi pe o fata de usa si o aparatoare dedesubt rupta ne-au facut sa ducem masina la o verificare in reprezentanta.Dupa o inspectie generala care nu a scos nimic la iveala,am vazut o piesa inca cu eticheta care nu era de origine.Din aproape in aproape,s-au descoperit urmatoarele:lonjeroane deformate,scut motor lovit si dedesubt baia de ulei atinsa ,airbaguri sarite,radiatoare lovite ,aer conditionat nefunctional ,punte spate deformata si alte cateva mici probleme legate de montarea barii fata(probabil inlocuita).Am anuntat vanzatorul care nu a recunoscut nimic si nu a mai fost de gasit.A urmat o perioada de negocieri prin intermediul avocatilor in urma carora vanzatorul si-a manifestat disponibilitatea de a-mi inapoia o suma foarte mica din pretul platit,departe insa de a acoperi costul cu reparatiile pe care le necesita masina.
Situatia este extrem de complicata,costul cu deschiderea unui eventual proces este foarte mare si mai este si problema legata de competenta teritoriala a instantei de judecata-cea de la domiciliul vanzatorului.
Si astfel,o achizitie care ni se parea extrem de sigura a devenit una foarte paguboasa,exploatarea masinii nu se poate face in conditii de siguranta si din multe puncte de vedere o consider mai periculoasa decat vechea mea masina pe care o cunosteam extrem de bine.Am gresit enorm cumparand o masina fara o verificare temeinica si ne-am pacalit singuri crezand ca luam o masina
aproape noua.
Intrebarea mea pentru voi este daca aveti cunostinta de situatii de acest gen si cum s-au solutionat si daca merita reparata o asemenea masina .Cum ati proceda in locul meu?Multumesc pentru rabdare,o seara frumoasa!


--------------------
Dacia Sandero stepeay 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 11 Jul 2018, 06:48
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Masina se poate repara sa fie la acelasi standard cu una noua, problema e de costul reparatiilor (lonjeroane de inlocuit sau doar indreptat, punte spate radiatoare de schimbat etc) care risca sa duca costul total f sus. Cere un deviz, cauta piese la dezmembrari daca e nevoie si vezi cat costa.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 11 Jul 2018, 08:17
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Dar nu e inselaciune? Nu e penala fapta asta? In ce kakat de tara traim? Va dati cu kuru de pamant cu legile justitiei, cu abuzul in serviciu, dar e "corect" sa fi inselat daca nu "deschizi ochii".
Sfatul meu, decat sa bagi banii in reparatii, mai bine in proces, in care se va include si costurile imposibilitatii de a dispune de masina sau o alta masina(din lipsa de bani deja cheltuiti). Cum dracu sa mai fie valabila o vanzare in Romania, pai daca e asa, nu mai poti sa cumperi nimic, pt ca nimeni nu isi asuma responsabilitatea pt ce vinde. Totusi unii ajung sa fie trasi la raspundere, si tot in Romania vand.
Uite un exemplu de lupta cu morile de vant, cu final "fericit": Stiu de un caz in care o batrana a crezut ca e "desteapta" si scoate niste bani, si-a inchiriat casa unor "oameni seriosi". Aia au venit si de seriosi ce erau, au cerut sa semneze "baba" un contract de chirie, care s-a dovedit de vanzare in toata regula. Pana sa se trezeasca "baba" aia s-au mutat in batatura ei si au si inceput sa construiasca, crezand ca odata ceva contruit, nici dracu nu mai darama. Nora "babei" s-a luptat cativa in instanta ca sa anuleze ce a semnat "baba", iar excrocii au pierdut constructia, care cu greu a fost daramata si existenta ei stearsa din curte. Sunt sigur ca si pe vremea ei era plin de sfatuitori cum ca nu se poate face nimic. Trebuie sa lupti in tara asta, ca legile "justitiei" si DNA-ul e preocuparea noastra primara, adica niste circ ieftin cu paine uscata.
Atasarea, obligatorie, la un contract de vanzare, a unei declaratii pe propria raspundere, ca un bun nu prezinta defecte ascunse sau o inspectie obligatorie, ar deranja vreun cumparator?

This post has been edited by george_slz: 11 Jul 2018, 08:21


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stepway2017
post 11 Jul 2018, 08:54
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 25 March 18




Aveti mare dreptate in ceea ce spuneti.Un proces ar trebui sa ne dea dreptate in cele din urma desi suntem in culpa ca nu am verificat masina cap coada intr-un service autorizat.Desi nu stiu cine face geometria rotilor si verifica fizic existenta airbagurilor.Exista deci riscul sa ne alegem si cu alte cheltuieli ocazionate de un proces civil pe care l-am pierde .Pe de alta parte,putem castiga insa la sfarsit sa constatam ca nu avem ce executa.
"Ghinionul" meu a fost sa dau peste avocati onesti care mi-au prezentat obiectiv punctul lor de vedere in privinta unui eventual proces .
Multumesc pentru sfatul dumneavoastra,orice parere este binevenita.


--------------------
Dacia Sandero stepeay 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 11 Jul 2018, 09:04
Post #5


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




nu sunt cu juridicul insa cred ca inselaciune ar fi daca vanzatorul ar fi afirmat undeva, in scris preferabil, ca masina e fara accident, in perfecta stare etc.
daca un cumparator se arata deranjat de o verificare in service (ce zici tu se putea vedea pe un elevator repede) e primul semn sa cauti alta masina.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stepway2017
post 11 Jul 2018, 09:28
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 25 March 18




In anuntul de vanzare masina era prezentata ca fiind noua.Nu am considerat ca sunt necesare alte verificari decat cele facute de noi vizual si in mers.In privinta constatarii imediate pe elevator nu stiu ce sa zic,la reprezentanta totul parea ok la prima vedere.Privind in urma acum imi este clar ca nu trebuia mers pe incredere.


--------------------
Dacia Sandero stepeay 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 11 Jul 2018, 09:39
Post #7


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Ti-a pus vanzatorul masina la dispozitie sa o verifici la service autorizat inainte de achizitie? Banuiesc ca da, atunci e problema ta. Si el e prost ca a fost de acord sa iti inapoieze o mica parte din suma. Nu te-a obligat nimeni sa o cumperi, tu ai facut verificarile pe care le-ai considerat necesare si ai dat banii? Atunci la revedere.

This post has been edited by AR-18-MOS: 11 Jul 2018, 09:40


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 11 Jul 2018, 09:45
Post #8


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pentru fapta penala trebuie sa faci plangere penala.
Cursul cercetarii penale intrerupe civilul, deci iti iei banii, in cel mai fericit caz, dupa ce decizia judecatoreasca penala devine definitiva.
Faptul ca baiatul a recunoscut, cel putin implicit (ca a fost de acord sa dea niste bani), ca stia de situatie, ar ajuta.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stepway2017
post 11 Jul 2018, 10:11
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 25 March 18




Doar de amuzament,vreau sa va spun ca ultima avocata cu care am vorbit a facut ochi mari cand a auzit povestea si mi-a spus ca si ea a cumparat o masina cu cateva mii de km dar nici nu s-a gandit sa o verifice in service,considerand ca este aproape noua.Deci,atentie mare,am citit ca cineva a cumparat o masina lovita direct din reprezentanta,noua fiind.


--------------------
Dacia Sandero stepeay 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 11 Jul 2018, 16:21
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




De curiozitate.. după negocierile "prin intermediul avocatilor", in urma cărora ai primit inapoi "o suma foarte mica din pretul platit", ce hârtii ați semnat între voi ?
De ce ar trebui vânzătorul să suporte cheltuielile cu "reparatiile pe care le necesita masina", in condițiile in care constatarea s.a făcut după vânzarea mașinii ?


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stepway2017
post 11 Jul 2018, 16:32
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 25 March 18




Spuneam ca si-a aratat disponibilitatea,nu ca am acceptat.De ce sa suporte reparatiile?Probabil pentru a evita un proces sau o plangere penala.Stiu si eu?Nu cred sa fie vorba de constiinta.


--------------------
Dacia Sandero stepeay 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 11 Jul 2018, 17:05
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




Scuze, am citit eu greșit partea cu banii.
Nu m.ai convins cu motivele, mă așteptam să pomenești de o expertiză tehnică prin care să se dovedească faptul că avariile/reparațiile constatate au simultan următoarele caracteristici:
1. imposibil de survenit în intervalul de timp scurs de la achiziție;
2. incompatibile cu starea tehnică necesară utilizării pe drumurile publice în condițiile legii.
La pct. 2 am presupus că ai cumpărat un auto înmatriculat (față de care orice proprietar onest are un minim de obligații, chiar si la vânzare) și nu un auto radiat care poate fi, tehnic vorbind, o epavă.

This post has been edited by RDK: 11 Jul 2018, 17:06


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stepway2017
post 11 Jul 2018, 17:18
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 25 March 18




Sigur ca am facut o expertiza tehnica extrajudiciara care scoate in evidenta toate problemele legate de siguranta in trafic pentru noi si pentru ceilalti soferi.Prima constatare la reprezentanta Dacia am facut-o la 3 saptamani de la achizitie si,in plus,am aflat dupa indelungate cercetari,in ce accident a fost implicata masina si la ce data .Toate aceste aspecte au fost prezentate in (sa le zicem )negocierile purtate prin avocati.


--------------------
Dacia Sandero stepeay 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 11 Jul 2018, 17:24
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




Atunci înseamnă că ești pe drumul cel bun.


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Jul 2018, 11:37
Post #15


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Daca se stie accidentul si data lui, inseamna ca se stie si proprietarul autovehiculului la data accidentului.
Daca e acelasi cu vanzatorul, e inselaciune sadea, din moment ce anuntul spunea ca masina este noua.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 12 Jul 2018, 12:03
Post #16


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Daca eu iti vand tie un Galaxy S9 cumparat acum o saptamana, dar cu ecranul spart, inseamna ca iti vand un telefon vechi (ca ala cu disc de te-a tinut 30 de ani) ?


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 12 Jul 2018, 12:07
Post #17


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Da


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stepway2017
post 12 Jul 2018, 12:18
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 25 March 18




Asta spune si avocatul,masina este noua.


--------------------
Dacia Sandero stepeay 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 12 Jul 2018, 12:21
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




"Noua" si 3000km nu par compatibile.
Nou dpmdv inseamna ca nu a mai avut alti proprietari. Daca a avut vreun proprietar anterior cred ca se numeste second hand...ceea ce nu mai este nou
Daca te referi la spatiu-timp, termenul de nou trebuie sa fie mai clar definit. O paine este noua o zi, un model de telefon este nou pana la aparitia altui model, etc


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 12 Jul 2018, 12:34
Post #20


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(psychoo @ 12 Jul 2018, 12:21)
*


up.gif
Corect! Repet, daca vanzatorul ti-a pus la dispozitie masina sa o verifici la orice service autorizat inainte de cumparare, parerea mea e ca tu esti singurul vinovat ca ai dat banii.


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 12 Jul 2018, 12:37
Post #21


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




In Romania. Prin alte parti esti obligat sa spui chestiile pe care le stii.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 12 Jul 2018, 12:40
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.915
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Un telefon folosit 1 secunda nu mai este nou.
O masina dupa ce a fost inscrisa nu mai este noua.
Este o masina rulata.
Se poate insa pretinde ca este ca noua, si asta te conduce indirect la faptul ca aia
nu a avut nici in incident tehnic sau accident.
Sa prezinti o masina ca noua dupa ce a fost accidentata nu stiu cum se numeste fapta, n`am
pregatire juridica dar nici normal nu este.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 13 Jul 2018, 00:51
Post #23


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Prin alte parti treaba asta e considerată înșelăciune și e gravă.
La noi merge altfel, domnia si prostia se plătesc, cu toată compasiunea pentru colegul nostru de forum.

Cel mai ok ar fi sa încerci un "șantaj emoțional " cu o plângere penală pt înșelăciune.
Daca ai noroc, vânzătorul se panicheaza cand vede ca se îngroașă gluma si cedează.
Doar prin proces civil nu cred ca ai șanse.

Mult succes.


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stepway2017
post 13 Jul 2018, 19:06
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 25 March 18




Va multumesc tuturor pentru gandurile bune.Este trist ca se intampla asemenea lucruri si mi-as dori ca mai multa lume sa ia atitudine astfel incat sa descurajam asemenea practici.Din pacate,ne temem sa nu fim etichetati drept prosti sau fraieri si ascundem astfel de patanii care nu ar trebui sa se intample intr-o tara civilizata.Partea buna in toata povestea asta urata este ca am intalnit si oameni deosebiti, care s-au oferit sa ajute fara a cere nimic in schimb .Vorbesc despre oamenii din service ,de politisti si avocati si ,nu in ultimul rand,despre voi,colegii de forum.


--------------------
Dacia Sandero stepeay 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stolniceanulucian
post 15 Jul 2018, 21:52
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 358
Joined: 31 March 11





Masina avea airbaguri lipsa sau erau inlocuite cu altele ?
Daca airbagurile erau lipsa atunci e o frauda. Daca erau inlocuite si functionale atunci e greu de demonstrat ca masina nu mai e sigura.


--------------------
Dacia Logan 1.4 GPL Landi Renzo 2008 Preferance - BT-03-YPY
berlina 1.4 mpi GPL Landi Renzo
caravan 1.4 twinport GPL Tomaseto QBox
orlando 1.8 twinport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 16 Jul 2018, 06:07
Post #26


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Si daca i-a schimbat airbagurile dar nu si calculatorul de airbag? Se poate si asa, nu?
Este o situatie foarte urata, dar cum zic si colegii mai sus, masina trebuia verificata in service autorizat ales de tine si nu de proprietar. Si masina nu poate fi considerata noua, dar poate fi considerata "ca noua". Daca am o masina din anii '70 cu 3000 de km reali nu pot zice ca masina este noua, nu?


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stepway2017
post 16 Jul 2018, 07:21
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 25 March 18




Un airbag lateral lipseste,pe celelalte nu le-au verificat fizic si nu stiu ce sa zic.Cred ca e mai bine sa fie constatate toate problemele in cadrul expertizei judiciare dispuse de instanta.Problema este ca sunt atatea lucruri de reparat si de verificat incat va fi greu sa am vreodata incredere in aceasta masina.


--------------------
Dacia Sandero stepeay 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
torquemada
post 16 Jul 2018, 07:28
Post #28


torquemada


Group: Members
Posts: 1.875
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




Înainte de cumpărarea trebuia:

1 - verificat în reteaua Dacia/Renault VINul (accidente/intervenții)
2 - pus CLiP pe mașină (corespondență VIN în toate calculatoarele, verificare km în calculatoare)
3 - inspecție vizuală pe elevator

Acum e tardiv, în plus nervii nu ți-i plătește nimeni.



--------------------
DACIA Logan II 2012 / 0.9 TCe Laureate - B-xxx-xxx
Există două feluri de oameni:
1 - Cei care pot extrapola din date incomplete
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stepway2017
post 16 Jul 2018, 08:30
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 25 March 18




Inainte de cumparare am verificat masina dupa VIN si la reprezentanta si in sistemul de asigurari si nu am gasit nimic.Masina nu a fost reparata pe asigurare si nu in reprezentanta.Aceste lucruri plus aspectul masinii interior/exterior ne-au facut sa credem ca achizitionam o masina aproape noua si in garantie.


--------------------
Dacia Sandero stepeay 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 16 Jul 2018, 08:39
Post #30


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




masina noua fara casco... pacat.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:08
Forum Renault