DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> CU AMERICANELE ÎN SÂNGE - PORTRET VALENTIN GHICUȚĂ, În numărul 251 al revistei Gazoline, ianuarie 2018

address
post 11 Jan 2018, 08:48
Post #1


..... Dacia 13OO (1972) .....


Group: Members
Posts: 594
Joined: 19 May 12




CU AMERICANELE IN SÂNGE - PORTRET VALENTIN GHICUȚĂ

În numărul 251 (ianuarie 2018) al revistei auto retro Gazoline

Valentin Ghicuță a fost captivat de lumea colectionarilor in 1995, din intamplare, cand a trecut pe langa un Chevrolet Impala. Din acel moment, pasiunea sa pentru americane nu a incetat sa creasca, cu o mica slabiciune pentru Corvette. In total, douazeci de modele au ajuns in atelierul sau, din care noua sunt deja restaurate.
Intalnire cu un Român americanizat.
(Text si foto: Rodolphe Goupil)

Ma apropii de Potigrafu, in nordul Bucurestiului. Pe marginile soselei ce împarte localitatea in doua, garduri inalte delimiteaza proprietatea lui Valentin Ghicuță. In imensa curte interioara, sunt stationate trei modele americane. Se pare ca eram asteptat. In primul rand, un Dodge Charger din 1970. Avand in vedere culorile folosite, se pare ca serialele politiste americane au avut influenta lor. Langa el, un magnific Corvette Stingray din 1964, de culoare maron, apare in panorama. Aceasta sportiva de rasa, un produs al scolii americane, este realizata cu o simplicitate foarte inspirata, care are ca scop un obiect cu linii cat mai curate. Interiorul frumos din piele este este cel original. Volanul este cu trei brate si tabloul de bord are un ansamblu complet de indicatoare rotunde, incluzand un vitezometru mare si un turometru. Ceasul este pozitionat in mijlocul habitaclului. Ornamentele cromate nu sunt predominante, spre deosebire de masina din fata, un DeSoto Fluid Drive din 1947. Acest model cu forme generoase este arhetipul automobilului anilor ’50, cu un calandru agresiv, tipic, care inspira putere si robustete. Aceste trei americane emblematice sunt intr-o stare de restaurare ireprosabila.
Lumina apusului pune de minune in valoare vehiculele. In dreapta, in garajul deschis, un Jaguar E-Type cu un pneu stanga spate desumflat nu este atins de aceasta baie de soare. In fundul curtii, sunt aliniate cateva TIR-uri. De profesie transportator rutier, Valentin Ghicuță se apropie cu un pas sustinut, in compania lui Marian Roitoru, ajutorul sau. Cei doi sunt prieteni vechi, si colaboreaza la restaurarea unui patrimoniu automobilistic la fel de vechi.
“Impreuna cu Marian, reconditionam noi insine partea mecanica. Asiguram deasemenea demontarea si remontarea integrala a masinii. Pentru caroserie, electricitate si vopsitorie, apelez la oameni de profesie. Dar mi-a luat ceva timp sa gasesc oameni constiinciosi, care isi cunosc perfect meseria”, imi explica Valentin, un om de 40 de ani, care si-a inceput colectia in 1995. “Devenind membru in Retromobil Clubul Român, am putut sa am multe contacte si sa intalnesc persoanele potrivite. Ceea ce nu e chiar simplu.” Prima sa dragoste pentru o masina retro s-a intamplat la Timisoara. “Era un Chevrolet impala”, isi aminteste Valentin, care imi vorbeste de acest moment ca si cum ar fi vorba de prima intalnire a unui indragostit. O masina pe care a vazut-o din intamplare. “Nici macar nu era la vreo reuniune auto. Am avut aceasta revelatie pe sosea. Insa nu am inca acest model in garajul meu.”
Tatal sau era mecanic. A invatat meseria langa el. “Sunt intr-un fel un autodidact al restaurarii auto. Dorinta mea este sa transmit mai departe acest patrimoniu fiului meu, sperând ca il va interesa.” Un subiect de urmarit. Pentru moment, a terminat restaurarea unui Mercury Comet din 1965, prima sa achiziție, si a unui Ford T Speedster din 1913. “Cadillac-ul meu Convertible din 1960 a fost complicat de finalizat, din lipsa de piese. E o chestiune la care sunt exigent. Chiar daca ia mult timp, vreau ca masinile mele sa fie restaurate cu piese de origine”, imi explica Valentin, care lucreaza in prezent la un Packard si un Corvette. Ii ia in medie cam doi ani de eforturi pentru a face o masina ca noua. Ultima a fost un Ford Mustang Fastback din 1965.
Ne indreptam spre hangarul din fund, unde sunt garate frumoasele de peste Atlantic. Pe drum, cei doi imi povestesc o anecdota copioasa. “Faceam primele teste pe autostrada cu Dodge Charger. Aceasta masina poate urca la 220 km/h. Franele erau prost reglate. Stiam asta, dar nu imi imaginam ca erau in asa hal. Aveam 140 km/h, cand am facut un “360”. Pot sa te asigur ca amicul de langa mine a tras o spaima zdravana.” Totul s-a terminat cu bine, fiindca, in final, nu a percutat alte vehicule, iar masina a ramas intreaga.
Afara, in curtea din spate, doua Fiat 500, importate din Italia, modele din 1965 si 1969, se bronzeaza la soare de putin timp. Camionul Chevrolet Apache, in schimb, asteapta de mult mai mult timp. Ca si Dacia 1300 portocalie din 1979, o masina de legenda idolatrizata de toata lumea, care e imobilizata sub niste tuburi gigantice de aluminiu. Marian deschide usile culisante ale depozitului, sau mai degrabă ale cavernei lui Ali Baba. Inauntru, o multitudine de americane stau langa cateva exceptii europene, ca BMW 2800 CS din 1970 si o Isetta 600 din 1959, protejata de o prelata. Descopar deasemenea un Porsche 356 B din 1960.
In prim plan, un Corvette C1 din 1959 este parcat langa un cabriolet bleu turcoaz seducator, din 1957. Sub capota, motorul de 290 CP este un 8 cilindri cu injectie, echipat cu o cutie manuala cu 4 viteze. Ceva mai incolo, doua Ford-uri Mustang, un Convertible din 1968 si un Fastback din 1969 sunt intr-o stare de origine buna. Caroseria Hudson-ului Coupe 1936 a fost preparata si grunduita. Motorul este pe banc. “Deplasarea Chrysler-ului meu Newport Coupe din 1960 a fost ceva de groaza. Franele erau complet blocate. Ne-am chinuit ca dracu’!”, isi aminteste Valentin, prezentandu-mi proiectul sau actual, un Packard 120C Business Coupe din 1937. Cateva motociclete fac si ele parte din colectia sa, printre ele o Rhony’x, o Vespa si o populara Motoconfort. “Sper sa imi implinesc visul de a recupera un Jaguar XK 120 in versiune coupe”, ma anunta acest insatiabil colectionar, care ma conduce intr-o alta aripa a cladirii. Un loc rezervat colectiei unui amic apropiat, care a dorit sa ramana anonim. România este plină de comori ascunse…

GAZOLINE_1.2018_VALENTIN_GHICUTA_1.jpg ( Size: 1.63mb ) Number of downloads: 181


GAZOLINE_1.2018_VALENTIN_GHICUTA_2.jpg ( Size: 2.85mb ) Number of downloads: 199


GAZOLINE_1.2018_VALENTIN_GHICUTA_3.jpg ( Size: 2.92mb ) Number of downloads: 203


This post has been edited by address: 11 Jan 2018, 09:05


--------------------
Dacia 1300 1972 - B01XYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oldtimercraiova
post 11 Jan 2018, 21:46
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 393
Joined: 8 March 15




Foarte tare articolul !


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 08:38
Forum Renault