DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Jante pe solenza...HELP, Care ar fi janta maxima ce se poate pune

Andrei_SLZ
post 28 Oct 2004, 18:47
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 17 October 04
From: Bucuresti




Salutare baieti....am si eu un of mare smile.gif am renuntat sa mai fac tuningul la motor momentan in ideea de a-mi lua 4 jante + cauciucuri....am gasit niste jante super super tari de 16,5 inchi....si destul de late....nu am notat din pacate valorile...chestia e ca eu am jatele clasice de tabla...de 13 inchi...si asa...vazut si calculat din ochi am impresia ca nu mi-ar intra astea pe care vreau sa le pun, fara a face modificari la caroserie...aripi...etc...asa ca intrebarea mea ar fi...care este marimea maxima ce se poate pune (jante desigur+anvelope) pe o dacie solenza fara a face nici o modificare....sau poate doar distantierele acelea care cred ca trebuie neaparat montate.
Inca ceva....mi-a facut unu o bucurie luni smile.gif nu mi-a dat prioritate de dreapta si mi-a rupt aripa de pe stanga....am fost la politie ,e asigurat la astra....care au serviceuri de tot rahatul....am vorbit cu aia sa imi iau aripa si o usa de la fabrica urmand sa le decontez la ei si sa le montez la ei la astra....dar se plang ca n uau vopsea albastru metalizat (azuriu) si ca pot obtine ei ceva din amestecuri....ma intereseaza daca stie cineva unde gasesc exact vopseaua mea...de solenza...imi trebuie doar pentru a da pe capetele suruburilor si pe balamalele noi de la usa...ca banuiesc ca or sa le sudeze....acum...ce pot sa ma izic ...masina are 2 saptamani si nici rodajul facut smile.gif era sa ii sar la gat nenorocitului dar m-am abtinut ca lucra la s.r.i. smile.gif)....pe viitor sper sa nu mai patzesc bucurii din acestea.Daca aude careva de vre-un magazin...sau daca stie cumva unde gasesc vopseaua aia...il rog sa ma anuntze urgent...multumesc smile.gif.....Ma gandeam sa ma duc pana la fabrica la pitesti....sa vad daca au acolo...iar daca e cineva din pitesti si stie daca se paote cumpara...un mail va rog pe strife@fx.ro.
Eh....acum sa privim si jumatatea plina a paharului....cu ocazia ruperii de usa...am vb cu tata sa bag geamuri electrice smile.gif eceva nu? smile.gif of of of...


--------------------
Dacia Solenza - B 66 FUG
Curiozitatea a omorat pisica cu 160 km/h.Era oare vorba de o Solenza?!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 28 Oct 2004, 18:53
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta




Bai baiatule, ai innebunit?Cum sa te duci pana la fabrica pt vopsea?Vezi ca astia de la Policolor au vopseaua care iti trebuie tie.Si magazine unde gasaesti vopsea policolor sunt peste tot.Cel putin in Cta.
Bafta multa !!!


--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei_SLZ
post 28 Oct 2004, 20:00
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 17 October 04
From: Bucuresti




serios?e ceva in genul?sau exact albastru metalizat cu care vopsesc la dacia aia?daca e asa as fi salvat smile.gif o sa ma duc sa caut ca stiu multe magazine policolor pe aici.crezi ca gasesc si la tub spray?sau....cutie...e vre-o nuantza anume...nu stiu nimic si nu scrie nici un cod de vopsea...sau cel putin nu stiu eu unde sa ma uit dupa el.help


--------------------
Dacia Solenza - B 66 FUG
Curiozitatea a omorat pisica cu 160 km/h.Era oare vorba de o Solenza?!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 29 Oct 2004, 00:38
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta




Este exact vopseaua cu care vopseste Dacia.Te duci la un magazin si le spui ca vrei albastru azuriu de pe SLZ, stiu ei ce sa iti dea.Au si un catalog micut cu toata gama de culori de pe SLZ.Succes!!!


--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 29 Oct 2004, 07:46
Post #5


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Vopseaua de pe SLZ este iXell, frantuzeasca. Majoritatea service-urilor agreate Dacia au asa ceva la vopsitorie. Eu nu m-as baga cu policolor, sincer iti spun, mai degraba m-as duce la un dealer Standox, Du Pont sau Akzo Nobel (astia au si certificare de aviatie) si mi-as face vopseaua la ei.

Revenind la jante, poti sa pui si jante de 22" daca nu pui anvelope pe ele, probabil ca vor intra. Ideea e ca trebuie sa faci un calcu ca sa vezi ce si cum pentru ca mie imi ating gumele de 185/55 R 15


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sod
post 29 Oct 2004, 08:05
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 312
Joined: 20 December 03
From: Iasi




mie imi ating si cele de 175/65/R14 smile.gif


--------------------
Renault Megane Estate Privilege dCI - B-xx-GNU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius
post 29 Oct 2004, 08:49
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 595
Joined: 13 October 03
From: Bucuresti




http://www.chris-longhurst.com/carbibles/i...tyre_bible.html

This post has been edited by Marius_MCA: 29 Oct 2004, 08:51


--------------------
ex Dacia ex Solenza ex 2003 Clima - ex 1.4 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 29 Oct 2004, 11:41
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta




QUOTE(Marty @ 29 Oct 2004, 08:46)
Vopseaua de pe SLZ este iXell, frantuzeasca. Majoritatea service-urilor agreate Dacia au asa ceva la vopsitorie. Eu nu m-as baga cu policolor, sincer iti spun, mai degraba m-as duce la un dealer Standox, Du Pont sau Akzo Nobel (astia au si certificare de aviatie) si mi-as face vopseaua la ei.
*


Poate ai dreptate Marty, dar eu am vazut la un dealer Policolor un catalog in care ei faceau reclama la vopsea, si in poze erau SLZ-e vopsite in culorile care sunt pe piata.Ma refer la denumirile de cilori Ex: rosu toreador, albastru azuriu, etc
Acum daca astia or oferi o varianta mai ieftina la vopseaua originala....nu mai stiu.


--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
X-28-TRA
post 9 Nov 2004, 12:34
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 9 November 04




singurele jante care intra pe slz sunt pe 15 cu cauciuc de 195/50/15
cauciucurii mai marii nu intra adicaintra dar nu pleci cu masina de pe loc


--------------------
DACIA SOLENZA - CT-28-TRA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 9 Nov 2004, 15:58
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta




Cum zici mai Andule ca intra, cand ale tale erau roase pe laterale???


--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
X-28-TRA
post 9 Nov 2004, 16:42
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 9 November 04




vry ale mele sunt roase pe laterale din cauza frinei de mina:))))))))


--------------------
DACIA SOLENZA - CT-28-TRA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zzero
post 9 Nov 2004, 18:31
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 313
Joined: 19 July 04
From: Constanta




Daca zici tu.....te cred....stiu ca iti place sa te invarti cu ea.Si pe mine ma interesa ce intra pt. ca vreau sa schimb jentile.


--------------------
Dacia Solenza - CT-06-VRY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:36
Forum Renault