DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Valabilitate viza inmatriculare sectia finainciara

thanandar
post 8 Feb 2005, 22:26
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 15 September 04
From: Bucuresti




Salut. Doua chestiuni :

1. Are cinea idee cit timp e valabila viza care se pune de la sectia financiara pentru inmatriculare ?

2. Pentru autentificare la RAR trebuie sa se duca neaparat proprietarul masinii (sau viitorul, masina fiind inca radiata) sau cu procura notariala ori poate sa se duca oricine in numele meu ?




--------------------
Seinfeld
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 9 Feb 2005, 10:15
Post #2


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




1. Parca 30 de zile, daca tin minte bine; eu am luat viza prin 20 dec. si am inmatriculat masina prin 15 ian.



--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 9 Feb 2005, 10:55
Post #3


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




2. Neaparat proprietarul. Daca e a ta, ai radiat-o si nu ai vandut-o trebuie sa te duci tu. Daca exista un contract de vanzare-cumparare, se duce cumparatorul.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thanandar
post 9 Feb 2005, 21:57
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 15 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(AIX @ 9 Feb 2005, 10:15)
1. Parca 30 de zile, daca tin minte bine; eu am luat viza prin 20 dec. si am inmatriculat masina prin 15 ian.
*


OK, dar in cazul in care a expirat trebuie facuta o alta fisa de inmatriculare sau pun astia de la SF alta stampila (de prelungire)... adica revizeaza aceeasi fisa ?


--------------------
Seinfeld
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thanandar
post 9 Feb 2005, 21:59
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 15 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(tatabobu @ 9 Feb 2005, 10:55)
2. Neaparat proprietarul. Daca e a ta, ai radiat-o si nu ai vandut-o trebuie sa te duci tu. Daca exista un contract de vanzare-cumparare, se duce cumparatorul.
*



OK. O sa fac procura. Pe procura scrie ca e valabila la RAR, politie si alte instante judecatoresti. Problema e : imi amintesc ca am mai inscris o masina cu procura la politie si acestia au retinut originalul. Daca ma duc mai intii la RAR si astia opresc procura ... cu ce ma mai duc la politie ?!



--------------------
Seinfeld
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Abu
post 9 Feb 2005, 22:04
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 393
Joined: 22 November 04
From: Ploiesti




Eu stiam ca viza de la financiar e valabila 48 ore!


--------------------
Renault Symbol Fidji 1.5dCi 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thanandar
post 9 Feb 2005, 22:09
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 15 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(Abu @ 9 Feb 2005, 22:04)
Eu stiam ca viza de la financiar e valabila 48 ore!
*



E valabila 48 de ore in urmatoarea situatie : Pe fisa de inmatriculare sint doua vize : a vanzatorului si a cumparatorului. Daca se pune cea a vanzatorului ai 48 de ore sa o pui si pe cea a cumparatorului. Ideea este ca masina poate face datorii in timpul asta si de fapt la sectia financiara nu este a nimanui. Insa daca ambele vize se pun in acelasi timp (48 ore) fisa de inmatriculare este valabila o anumita perioada de timp care nu stiu sigur cit este. In principiu stiu ca sint 30 de zile, dar nu sint sigur

This post has been edited by thanandar: 9 Feb 2005, 22:09


--------------------
Seinfeld
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AIX
post 10 Feb 2005, 10:00
Post #8


quite a regular


Group: Members
Posts: 604
Joined: 21 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(thanandar @ 9 Feb 2005, 21:57)
OK, dar in cazul in care a expirat trebuie facuta o alta fisa de inmatriculare sau pun astia de la SF alta stampila (de prelungire)... adica revizeaza aceeasi fisa ?
*



Suna la Politie, la Udriste, si intreaba-i; eu asa am facut cand voiam sa aflu cat e valabila viza. Probabil or sa aibe un raspuns si ptr. situatia asta.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlad.vulpe
post 22 Mar 2005, 16:35
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 15 March 05
From: Bucuresti




viza la sectiunea financiara este valabila numai 48 ore .In acest interval se poate face inmatricularea definitiva a masinii daca exista ambele stampile (atat ale vanzatorului cat si ale cumparatorului).
Daca exista numai cea a vanzatorului, se pot face actele, se radiaza masina si trebuie inscrisa de catre cumparator in termen de 30 zile


--------------------
dacia super nova
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladimir
post 12 Jul 2005, 11:13
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 14 February 05




Dar la o masina noua ? Am luat un Logan, inca nu a venit cartea de identitate a masinii, dar am luat fisa de inmatriculare si ma gandeam sa o completez si sa merg cu ea la sectia financiara pentru luarea in evidenta. sau si acolo am nevoie de cartea de identitate ?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,4 - B xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aly
post 8 Aug 2005, 15:55
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 7 January 05
From: Iasi




QUOTE(vlad.vulpe @ 22 Mar 2005, 16:35)
viza la sectiunea financiara este valabila numai 48 ore .In acest interval se poate face inmatricularea definitiva a masinii daca exista ambele stampile (atat ale vanzatorului cat si ale cumparatorului).
Daca exista numai cea a vanzatorului, se pot face actele, se radiaza masina si trebuie inscrisa de catre cumparator in termen de 30 zile
*




Adica daca au mers la sectia financiara si vanzatorul si cumparatorul au facut amandoi toate actele acolo(platit dari,amenzi .etc, obtinut ambii acele fise), dar nu au mai ajuns la politie in termen de 30zile toate acele acte nu ma au valoare?
In acest caz masina pe numele cui ramane?
Daca dupa acest termen vor totusi sa mearga sa radieze-inmatriculeze masina la politie trebuiesc reluate iar de la zero formalitatile la sectia financiara?

This post has been edited by aly: 8 Aug 2005, 15:57


--------------------
Dacia 1310 tlx - is-xx-yy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paulp
post 8 Aug 2005, 16:11
Post #12


Bagator de seama!


Group: Members
Posts: 3.098
Joined: 31 July 03
From: Iasi




Da.
Si la identificare la RAR din nou. (scrie clar pe Nota de identificare ca e valabila 30 de zile).
Doar taxele de la CEC si primarie nu le mai platesc inca o data wink.gif

Masina e inca pe numele vinzatorului. Se radiaza de la Rol (Fisc) cind aduce certificatul de radiere de la Politie.


--------------------
Fiat Linea Active, 2011 - PAD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
robertt
post 11 Aug 2005, 12:06
Post #13


bilutze


Group: Members
Posts: 62
Joined: 19 March 05
From: lat44° 26' lon26° 6'




Mare atentie. viza in vederea radierii se obtine de la Directiile de Taxe si Impozite din subordinea Primariilor. Administratia Financiara este a Ministerului Finantelor si de ocupa cu altele (impozit pe salarii, T.V.A., etc.).
viza este valabila 30 zile. noul proprietar are obligatia sa declare la Directia de Taxe si Impozite bunul dobandit tot in termen de 30 de zile de la data dobandirii acestuia (data contractului de vanzare-cumparare sau a facturii fiscale). nedeclararea in termen se pedepseste cu amenda de la 500.000 la 2.000.000 lei vechi.
pt. detalii MP


--------------------
Opel Vectra 1800 16v 2001 - b xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 10:09
Forum Renault