DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Petrosani - Targu Jiu

Raduchu
post 31 Aug 2013, 18:24
Post #1


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 21 April 09




Va salut!

Cei care aveti drum pe ruta aceasta vedeti ca se lucreaza la drum, inclusiv pe Defileul Jiului. Defileul este inchis in zilele de luni, marti, miercuri intre orele 9 - 18. In rest cand se circula sunt o gramada de semafoare asa ca grija la viteza.



--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanelkva
post 31 Aug 2013, 18:38
Post #2


/\____/\____/\____/\


Group: Members
Posts: 1.147
Joined: 4 November 09
From: reghin




O mica rectificare,este inchis martea,miercurea si joia intre 9 si 18... si se mai deschide cateodata miercurea cand joaca Pandurii Tg.Jiu la Cluj,in Liga Europa. tongue.gif


--------------------
ford focus facelift tot cu benzina 2009 - MS**---
In goana dupa posturi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 18 Jul 2015, 14:48
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Un update aici se poate? Inteleg ca sunt lucrari, semafoare etc. Cat de mare e deranjul daca incerc sa merg pe traseul acesta?

Merci.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 18 Jul 2015, 18:45
Post #4


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Incepand cu anul acesta lucrarile se executa fara inchiderea defileului. Sunt segmente semaforizate (vreo 15), mai mult de jumatate din drum a primit covorul nou de asfalt (jumatatea dinspre Tg. Jiu).

Circul frecventa pe acolo, in linii mari traversarea defileului imi ia intre 40 - 50 de minute (depinde daca-s cu loganul sau cu masina de serviciu biggrin.gif ).

In concluzie defileul se poate strabate fara probleme deosebite, dar inarmeaza-te cu rabdare.

Semafoarele se trec mai mult pe rosu decat pe verde. Daca ai in fata vreo masina care intra pe rosu tine aproape si baga-te linistit dupa ea. Adevarul e ca sunt puse destul de aiurea semafoarele. Pentru o portiune de cca. 50 - 100 m unde se poate circula pe o singura banda drumarii semaforizeaza portiuni de 500 m sau chiar mai mult. Oricum sunt destule locuri in care te poti trage pe margine si sa-i lasi sa treaca pe cei care au prioritate. Asa fac toti ... biggrin.gif

Iar portiunile in care chiar nu ai posibilitate de repliere, adica se lucreaza efectiv, semafoarele sunt dublate de operatori umani.

Atentie in Sadu (Bumbesti Jiu). Politistii de la rutiera sunt foarte activi. Acolo respecta la sange limitele de viteza si prioritatile. De altfel, cam la fel is in tot Gorjul.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 25 Jul 2015, 00:14
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Un update din partea mea: am mers spre Hateg si am luat-o pe Valea Jiului cum imi propusesem. Daca mergi cu atentie drumul nu este de speriat, iar daca esti in concediu cum eram eu si nu te grabesti il strabati la pas fara prea multe probleme. Din pacate in 20 cand am trecut eu a plouat si nu m-am putut bucura de priveliste mad.gif as fi vrut sa ma opresc pe traseu. Asta e, cu alta ocazie.

Drumuri bune sa aveti.

This post has been edited by dil: 25 Jul 2015, 08:35


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 4 Aug 2015, 10:40
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




Petroșani și zona adiacentă.
27_Petrosani__2_.JPG ( Size: 1.91mb ) Number of downloads: 263


Și partea de nord a văii Jiului (se văd semafoarele și zonele cu lucrări wink.gif ).
28_Valea_Jiului.JPG ( Size: 2.05mb ) Number of downloads: 262


This post has been edited by Brainie: 4 Aug 2015, 10:43


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 5 Aug 2015, 21:51
Post #7


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Mai, spune drept, tu ai filmat nunta anului din Petrosani? Cele doua gemene tiganci care s-au maritat in aceeasi zi? biggrin.gif


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 6 Aug 2015, 09:50
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




Ah, nu, (pozele) sunt de când s-a furat mireasa. Da' eram în coborâre, că apăruseră în 2 MIG-uri nașu' cu mirele, și eram deja la a doua somație.


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 9 Sep 2015, 07:12
Post #9


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Aviz amatorilor. Din 15 septembrie, cel mai probabil, iar se inchide Defileul Jiului (Petrosani - Targu Jiu) pe perioada zilei. Constructorul a anuntat ca va intra cu utilaje grele pentru consolidarea versantilor, turnarea asfalt, etc. Constructorul a cerut inchiderea completa a circulatiei in intervalul orar 9 - 18, de luni pana vineri inclusiv.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 14 Sep 2015, 07:23
Post #10


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Acum e oficial. In perioada 15.09.2015 - 30.10.2015 circulatia pe Defileul Jiului se inchide, de luni pana vineri intre orele 9 - 18 iar sambata in intervalul 9 - 16.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 26 Sep 2015, 10:00
Post #11


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Cine doreste o alternativa la Defileul Jiului, acum inchis pe timpul zilei: Tirgu-Jiu, Turcinesti, Schela, Pasul Valcan, Vulcan, Petrosani.

In total cca. 50 km, cu vreo 10 mai putin. Dar, la Schela este un indicator de avertisment ca dumul pana la Pasul Valcan poate fi facut doua cu autovehicule 4x4. Eu l-am facut ieri si as zice ca si pentru 4x4 e greu rau.

De la Schela la Pasul Valcan sunt 20 km, mie mi-au trebuit 2 ore sa-i parcurg. Masina are 4x4 permanent in plus pentru jumatate de drum am activat functia de drum accidentat, iar cealata jumatate, suisurile si coborasurile, am activat functia DSR. Cu siguranta serpentinele cu curbe din scurt si panta ametitoare iti taie respiratia. Am urcat si am coborat cu viteze de 2, 3 km/h. La 10 km/h deja te ia cu ameteala.

De la Pas pana in Vulcan sunt 4 km, asfaltati de curand, dar cu o serpentina lunga cu o inclinatie de 21% (conform indicatorului rutier).

This post has been edited by radian: 26 Sep 2015, 10:02

Attached thumbnail(s)
IMG_3368.JPG ( Size: 492.17k ) Number of downloads: 217
IMG_3380.JPG ( Size: 261.55k ) Number of downloads: 212
IMG_3387.JPG ( Size: 347.98k ) Number of downloads: 205
IMG_3372.JPG ( Size: 514.96k ) Number of downloads: 51


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 12 May 2016, 06:03
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




Salutare,

A mai fost cineva de curand pe acest drum? s-au terminat lucrarile de modernizare?

Multumesc,


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 12 May 2016, 21:48
Post #13


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Te referi la Defileul Jiului? Daca da, nu, nu s-au terminat lucrarile, dar se poate circula rezonabil. Din cei 30 si ceva de km cati are defileul cu exceptia la vreo 5 km pe partea dinspre Petrosani pe restul e turnat asfaltul la gata. Se lucreaza la securizarea versantilor, parapeti, etc. Problema majora e ca pe stil vechi, pe portiunile de drum drept era linie intrerupta intre benzi care permitea depasirea legala a masinilor care merg incet, acum tot defileul, cap, coada, e marcat cu linie continura intre benzi. Daca prinzi un convoi de doua, trei camioane in fata si nici nu vrei sa depasesti pe linia continua, adormi la volan...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 14 May 2016, 20:41
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




Sa traiesti boiarule! icon_mrgreen.gif Intre timp, pana sa postezi, am sunat la SDN Tg. Jiu si mi s-a confirmat ceea ce ai scris mai putin partea referitoare la linia continua... sad.gif ...

Am gasit si http://ev.csc.kth.se/cristi/maps/#map=7/46/25.

Drumul prin Voineasa iese din discutie, desi peisajele sunt pe alocuri, pe unde pasurile au scapat de drujbe, de vis...in schimb drumul de la limita VL cu HD pana in Defileul Jietului este groaznic...sau cel putin asa era anul trecut, desi am vazut ceva semne, firave, de reabilitare...pana l-or distruge din nou taietorii de lemne cu camioanele supraincarcate...evident de lemne...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 26 Nov 2021, 00:42
Post #15


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




In seara aceasta am parcurs Defileul Jiului. Era deja inceput de noapte. In dreptul Manastirii Lainici am avut o surpriza foarte neplcacuta. N-am mai fost pe acolo, cred, de vreo 2 luni.

Santier in lucru. Cine cunoaste zona, poate isi aminteste ca, soseaua trecea pe langa gardul Manastirii iar pe latura opusa, inspre munte, era o parcare mare, pentru enoriasii veniti la ceremonii religioase.

S-a discutat mult despre pericolul de accidente cand enoriasii traversau strada sa intre in incinta Manastirii, se pare ca au fost si cateva accidente.

S-a pus problema sa se faca rocada, sa mute soseau la baza muntelui si parcarea langa gard. Acum in prag de iarna au demarat lucrarile. La ambele capete ale proprietatii Manastirii au inceput lucrarile la amenajarile a cate unui giratoriu. Evident, cu o raza semnificativa. In zona nu exista nicio intersectie. Doar DNul care face legatura intre Oltenia si Ardeal. Drumuri care sa se intersecteze cu DNul nu exista. Configuratia zonei nu permite nicio alta sosea. N-are de unde sa vina si n-are unde sa duca.

Si ca sa fie treaba oabla au decopertat tot asfaltul de pe sosea pe o lungime de cca. 3, 4 km. Meri cu masina pe acolo ca pe camp.

Pana da frigul este o chestiune de cateva sapatamani. Nici daca ar lucra acolo brigadierii din anii '50 care cu hei-rupul revolutionar au construit linia ferata in zona, n-ar reusi sa termine lucrarea. Imi vine greu sa inteleg de ce au demarat acum lucrarile, si mai ales, de ce nu se lucreaza pe sectoare, de ce a fost nevoie sa rascheteze asfaltul pe asa o mare lungime...


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 26 Nov 2021, 08:59
Post #16


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.771
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




daca faceau o pasarela nu o folosea nimeni...


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 26 Nov 2021, 09:48
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Ultima data am trecut pe acolo in vara. Inainte de asta in urma cu 5-6 ani.
Podul de la Lainici tot nu e facut...cred ca are peste 12 ani de cand e provizoriu
Mi-a cazut un bolovan pe masina, zgariata aripa spate si janta, noroc ca am bare longitudinale tzapene ca imi gaurea plafonul...
Dupa discutii cu amicii din zona, cad pietre frecvent pe acolo.
Pacat, mai ales ca era asfaltat ok comparativ cu perioada cand locuiam prin zona


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raduchu
post 26 Nov 2021, 10:27
Post #18


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 21 April 09




QUOTE(radian @ 26 Nov 2021, 01:42)
In seara aceasta am parcurs Defileul Jiului. Era deja inceput de noapte. In dreptul Manastirii Lainici am avut o surpriza foarte neplcacuta. N-am mai fost pe acolo, cred, de vreo 2 luni.

Santier in lucru. Cine cunoaste zona, poate isi aminteste ca, soseaua trecea pe langa gardul Manastirii iar pe latura opusa, inspre munte, era o parcare mare, pentru enoriasii veniti la ceremonii religioase.

S-a discutat mult despre pericolul de accidente cand enoriasii traversau strada sa intre in incinta Manastirii, se pare ca au fost si cateva accidente.

S-a pus problema sa se faca rocada, sa mute soseau la baza muntelui si parcarea langa gard. Acum in prag de iarna au demarat lucrarile. La ambele capete ale proprietatii Manastirii au inceput lucrarile la amenajarile a cate unui giratoriu. Evident, cu o raza semnificativa. In zona nu exista nicio intersectie. Doar DNul care face legatura intre Oltenia si Ardeal. Drumuri care sa se intersecteze cu DNul nu exista. Configuratia zonei nu permite nicio alta sosea. N-are de unde sa vina si n-are unde sa duca.

Si ca sa fie treaba oabla au decopertat tot asfaltul de pe sosea pe o lungime de cca. 3, 4 km. Meri cu masina pe acolo ca pe camp.

Pana da frigul este o chestiune de cateva sapatamani. Nici daca ar lucra acolo brigadierii din anii '50 care cu hei-rupul revolutionar au construit linia ferata in zona, n-ar reusi sa termine lucrarea. Imi vine greu sa inteleg de ce au demarat acum lucrarile, si mai ales, de ce nu se lucreaza pe sectoare, de ce a fost nevoie sa rascheteze asfaltul pe asa o mare lungime...
*



Parcurg frecvent Defileul Jiului (in ultimele doua saptamani am fost in fiecare weekend biggrin.gif ). Sincer, si mie mi se pare o prostie faptul c-au dat drumul la asa lucrare acum, inainte de iarna. Termenul de executie este iulie 2022, daca nu ma insel. De ce nu au lasat-o pana la primavara si daca se miscau cum trebuie, pana in iarna terminau..dar no, nu sunt inginer in constructii, poate ma insel eu.

Acuma de traversat portiunea respectiva nu e asa o tragedie, la ralanti se poate trece foarte lejer. Nu e placut, dar cine isi aduce aminte cum era defileul acum 10 ani..situatia actuala per total e foarte OK. Daca vreti drum de munte, cu n cratere in asfalt, recomand Transfagarasanul.

@psychoo si eu am luat in primavara un bolovan de am rupt scutul. In rest e plin de pietre pe marginea drumului. Evit sa iau curbele foarte pe interior, in special cele pe partea cu muntele, pt ca pot aparea surprize neplacute..

Cum am zis, situatia per total consider ca e una decenta. Se trece in ~40 min fara probleme.

Daca tot e vorba de santier in zona Lainici si ca psychoo a mentionat podul provizoriu - se construieste un pod nou. Si pare destul de "sanatos" din ce se vede pana acum. Asteptam sa fie gata.


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 26 Nov 2021, 12:19
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Eu sunt cel dupa tir, se vede masina albastra cum ocoleste ce a cazut pe mine. S-a spart in 2 la impact.
Bine ca nu mi-a gaurit tabla sau sa sparga vreun geam


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 27 Nov 2021, 07:05
Post #20


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




Einstein, nu e vorba de pasarela. Ideea in sine de a face rocada intre sosea si parcarea de la Manastire e una buna. Problema e, in viziunea mea, ca nu era momentul acum sa demareze lucrarea. Sigur o sa treaca jumatate de an pana or sa toarne covorul asfaltic. Si mai ales nu inteleg graba cu care au decopertat km intregi de drum.

Psychoo, fara a pune la indoiala cele spuse de tine, dar din clip se pare ca traversai o zona cu padure, de unde a picat piatra?

In zonele in care soseaua trece pe langa peretii stancosi, acestia sunt protejati cu plasa metalica impotriva caderii pietrelor. E drept, e ceva frecvent sa vad pe defileu, pietre cazute pe asfalt.


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 27 Nov 2021, 08:27
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Pai...se vede pe filmare unde cade.
Cel albastru ocoleste ce a cazut pe mine, am incercuit zona in poza.
Pe youtube imaginea e mai nasoala ca se aplica o compresie pentru a reduce dimensiunea fisierului...

Attached thumbnail(s)
Screenshot_20211127_082706_Video_Player.jpg ( Size: 847.67k ) Number of downloads: 23


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radian
post 27 Nov 2021, 08:40
Post #22


gandeste pozitiv: nu spera si nu ai teama...


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 17 January 05
From: petrosani




OK

Ca venii vorba de podul de la Lainici, cica la vara va fi gata,

https://adevarul.ro/locale/targu-jiu/legatu...5e3b/index.html


--------------------
dacia logan ambition 2005 - HD 06 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:30
Forum Renault