DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages « < 14 15 16 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Senzori parcare, Pentru parcari cu spatele

klaus
post 7 Nov 2010, 18:20
Post #451


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Da, e plin targul de senzori de parcare discovery la 120 ron nu la 230 ron ca la firma "foarte buna si foarte serioasa"


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Charlton
post 18 Nov 2010, 16:38
Post #452


ان سيارتي ك


Group: Members
Posts: 366
Joined: 18 February 05
From: Gugulania




QUOTE(klaus @ 6 Oct 2010, 00:33)
Despre senzorii de parcare electro-magnetici stie cineva ceva?
Ce avantaje si dezavantaje au?
Am inteles ca majoritatea lor nu bipaie decat daca masina e in miscare (schimbare valoare camp magnetic) si ar da unele gherle pe ploaie (bipaie intermitent) insa ar avea avantajul vizual (nu se vede senzorul si nu se gaureste bara) si al distantei (sunt sensibili la distante mai mici).
Nu pot insa sa nu observ totusi ca toti producatorii auto monteaza de prim montaj senzori "clasici" cu ultrasunete.

Pentru cine nu a auzit de ei, e un senzor sub forma de banda care se lipeste sub spoiler si care citeste un camp magnetic(probabil) din jurul lui si in momentul schimbarii valorii acestuai bipaie. Preturile pe la noi sunt in jur de 150 ron pentru cei simpli (cu buzzer). Kitul arata cam asa:


Eu mi-am montat in primavara asa ceva, i-am cumparat de pe un site de licitatii la pretul de 100 ron...atat si merita. Pragul minim de detectie este la 10 cm, ceea ce este foarte putin fata de senzorul clasic care iti lasa o rezerva de 30 cm. Exista si varianta mai buna la pretul de 100 euro. Chiar sambata m-am hotarat sa-mi demontez actualul sistem si sa trec pe cel clasic, adica cu senzori in bara. Mi-am cumparat un sistem cu afisaj in oglinda, pret 160 ron.

This post has been edited by Charlton: 18 Nov 2010, 16:39


--------------------
Dacia Logan Preferance 2005 / - CS-05-FUB
Batranul marinar cu alge in barba si scoici pe burta.
GPS...chinezarie da' bun.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B997NDL
post 13 Sep 2011, 15:55
Post #453


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 17 May 11




invatati sa conduceti... radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
DACIA logan 1,5 dci 2009 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 13 Sep 2011, 16:03
Post #454


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.586
Joined: 18 September 05
From: Internet




observ ca nu se mai activeaza senzorii la mersul cu spatele. sunt prea lenes sa verific.
pasul urmator merita sa fie un RVC (rear view camera).
probabil ca nu la logan...

This post has been edited by rue: 13 Sep 2011, 16:04


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 13 Sep 2011, 21:01
Post #455


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Probabil că nu ți se mai aprind nici lămpile sau lampa de marche arriere. Cauza este faptul că ai montat senzorii fără să folosești un releu și ai ars sonda din cutie.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B08STX
post 3 Nov 2011, 23:34
Post #456


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 5 October 09
From: bucuresti




senzori_parcare.jpg ( Size: 185.03k ) Number of downloads: 2453
Am un kit cu senzori de parcare si nu am mufa de alimentare, am gasit o mufa care se potriveste de la o alarma dar nu stiu care este masa si +

PS scuze pt calitatea pozei

This post has been edited by B08STX: 3 Nov 2011, 23:39


--------------------
dacia solenza 2003 - B888STX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
campean_cristian
post 11 Nov 2011, 14:17
Post #457


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 15 June 06




Pai nu se intelege nimic din poza respectiva... Fa o noua poza


--------------------
Dacia Logan 1.4MPI 2006 Ambiance - AB-::-:::
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B08STX
post 11 Nov 2011, 14:22
Post #458


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 5 October 09
From: bucuresti




Am revolvat. Am desfacut unitatea si le am gasit. Ms cristian


--------------------
dacia solenza 2003 - B888STX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dodolorand
post 3 Dec 2011, 13:26
Post #459


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 22 June 09




in legatura cu senzori de parcare am optat pentru unu simplu de montat fara a da gauri sau a deteriora bara.. eu nu as fi gaurit spoileru din fibra care il detin pe logan asa ca am montat unu electromagnetic si nu costa mai mult de 150 ron...cat despre instalare e mai greu de desfacut spoileru decat de montat senzoru de parcare... cat despre functionare??? functioneaza 100% perfect..

Attached thumbnail(s)
2011_11_10_13.19.23.jpg ( Size: 1.46mb ) Number of downloads: 2683


--------------------
Dacia Logan 1.5 DCI 2006 - SM 01 ULI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 3 Dec 2011, 15:07
Post #460


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Dacă era cea mai bună soluție asta cu banda sub bară, sunt convins că Mercedes sau oricare altă marcă nu mai montau senzori clasici.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
user2000
post 1 Jan 2012, 23:23
Post #461


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 1 January 12
From: BARLAD




stai linistit ca si ei i-au pus pe astia pentru ca sunt mai ieftini wink.gif daca functioneaza , ce mai vrei dry.gif


--------------------
Dacia Logan 2005 PREFERANCE - VS-03-DHW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geotigaita
post 4 Jun 2012, 12:29
Post #462


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 1 June 12
From: Curtea de Arges




QUOTE(vv @ 30 Sep 2004, 16:07)
Am si eu o intrebare: am inteles de pe undeva ca ti-ai putea pune senzori de parcare pe Logan, si ca ar costa cam 70 euro. Stie cineva mai precis, si-a pus pe masina?(banuiesc ca tot cam la fel costa si pt. SLZ)
Se poate la orice dealer, care e manopera, care sunt riscurile (i.e. trebuie sa faca multe modificari pe la bord/instalatie electrica/ceva? ca eu n-am mare incredere in meseriasii din service-uri)
Pot sa-mi pun inainte de a asigura masina ca sa imi intre si asta in CASCO?
Daca nu e pe lista de accesorii Dacia, dar il montez la un service autorizat, sper ca nu pierd garantia la sist. electric sau cava de gen, nu?
*


eu am achizitionat un set de senzori doar la 70 de lei dar daca esti pretentios si vrei cu camera sau cu displey pe oglinda retrovizoare poti sa dai si 100 - 200 de euro alegerea ta.Daca esti comod si vrei sa te duci la service nu ai decat eu i-am montat singur toata lucrarea a durat cam 2 ore munca mai grea e sa dai bara jos si sa ii dai gaurile ,fixezi senxorii pe bara ii legi la unitate pe care o pui in portbagaj undeva unde sa nu te incurce si sa nu se vada duci difuzorul in interior unde vrei tu sa il pui si cu alimentarea te legi la becul de mansalier din lampa.foarte simplu ai schema cu exact ce tre sa faci.


--------------------
Dacia Logan 2008 Ambiance - AG-04-TJJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali2
post 4 Jun 2012, 19:04
Post #463


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 1 March 06
From: Iasi




nu trebuie data bara jos pentru montare senzori


--------------------
Nissan Qashqai 1.3 DIG-T 140 cp - Tekna+P2-magnetic red 2019
"Exista o lume mai buna........ dar este foarte scumpa."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antoniodan
post 20 Jun 2012, 18:06
Post #464


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 25 February 12




Este adevarat, ca nu trebuie data bara din spate jos, daca cautati pe net sunt poze cu pasii care trebuie urmati, si pe unde sa trageti firele.
Eu am dat 85 lei pe kit, are si display pe leduri pe care l-am prins deasupra pe oglinda retrovizoare, am si carlig de remorcare care nu incurca senzorii la detectie.


--------------------
Dacia Logan 2007/abs plus 1,5dci - MH01JJJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Claudiu35
post 22 Jun 2013, 23:49
Post #465


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 24 November 07
From: Constanța




Buna seara. Am cumpărat un sistem cu 6 senzori de parcare (2 fata si 4 spate) SEGA, cu afisaj in oglinda. Am incercat azi sa-l montez pe un logan 1.6. dar... m-am lovit de o problema. Daca cineva a mai montat asa ceva sau stie despre ce e vorba, as fi recunoscator. Atasez mai joc si schema de montaj pe care am gasit-o in cutie, iar intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. Firul alb pe care scrie "connect back a car" unde trebuie conectat?
2. Alimentarea unității centrale trebuie făcuta cu fire aduse direct de la baterie?
3. Sistemul funcționează și fără cuplarea senzorilor de față la unitatea centrala?

Am pus aceste intrebari pentru ca am mai montat un sistem de senzori cu afisaj in oglinda, dar numai cu 4 senzori pentru spate si a mers extrem de usor. Plusul pe lampa de mers inapoi, minusul la masa si in 20 de minute a fost gata. Fara niciun fir de la bateria masinii.
Am incercat si aici la fel dar... rezultatul e zero. M-am gandit ca fiind vorba si de senzori pentru față, atunci probabil unitatea trebuie alimentata altfel si nu doar la mersul cu spatele. Asa ca as dori o informatie despre acel fir alb, sau o schema mai clara, sau un totorial pentru un astfel de sistem. Multumesc.


Attached thumbnail(s)
IMG_4072.JPG ( Size: 783.85k ) Number of downloads: 1640
senzori_de_parcare_sega_.jpg ( Size: 162.57k ) Number of downloads: 1491


--------------------
Dacia Solenza 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nikuniku
post 23 Jun 2013, 15:26
Post #466


Nu ne tragem din maimuță,dar ne îndreptăm cu pași repe


Group: Members
Posts: 2.862
Joined: 14 January 11
From: bucuresti




albu se leaga pe contact,ar trebui sa se opreasca sistemu la scoaterea cheii din contact


--------------------
opel zafira f75 1.6-16valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorulet
post 23 Jun 2013, 21:53
Post #467


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 11 July 12
From: Spain




QUOTE(nikuniku @ 23 Jun 2013, 15:26)
albu se leaga pe contact,ar trebui sa se opreasca sistemu la scoaterea cheii din contact
*


de fapt rosul dupa cum arata schema. portocaliu se conecteaza la plusul lampilor de mers inapoi iar negrul la masa

This post has been edited by dorulet: 23 Jun 2013, 22:00


--------------------
Renault Megane 4 2019 Sport Tourer 1.3 tce 140 - 6647 KYK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Claudiu35
post 23 Jun 2013, 22:16
Post #468


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 24 November 07
From: Constanța




... deci nu se pricepe nimeni...
Maine voi ajunge la "băieții" care montează astfel de jucării. Sper sa aflu o informație corecta și voi reveni cu detalii. Mulțumesc oricum pentru răspunsuri.


--------------------
Dacia Solenza 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Claudiu35
post 1 Jul 2013, 19:40
Post #469


Membru autentic


Group: Members
Posts: 205
Joined: 24 November 07
From: Constanța




Revin cu rezolvarea problemei in cazul in care exista cineva care doreste sa monteze acest tip de senzori. Era o mica eroare in schema de montaj. Asadar pentru senzorii spate: firul rosu si alb se leaga impreuna la plus (becul de mers inapoi) iar firul negru la masa. Firul portocaliu ramane nelegat. Mentionez ca nu am montat decat senzorii spate, cei de pe fata fiind mai greu de montat din cauza accesului mai complicat la bara si sub bara.


--------------------
Dacia Solenza 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JaguarXF
post 30 Aug 2013, 02:15
Post #470


Adrian Ghenescu


Group: Members
Posts: 6
Joined: 30 August 13




Pentru cei de spate este foarte simplu ca ai rosu care se leaga la firul pe care vine curent la becul de marsalier si negru care se duce la orice punct pe caroserie ca sa faca masa,

La cei de fata trebuie sa ai un plus constant si unca unl cu intrerupator, sau doar unul cu intrerupator si o masa. sau poate folosi aceiasi masa de la cei de pe spate daca sunt niste senzori mai usor de montat. Normal poti testa ca nu ai ce sa arzi.


--------------------
Dacia Logan 1.4 2006 - ab 13 sal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata021692
post 24 Jan 2014, 21:23
Post #471


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 28 December 13




Ce senzori sa imi achizitionez ? Electromagnetici sau cei clasici ? Vreau si cateva pareri contra si pro doar de la cei care au senzorii montati .


--------------------
dacia logan 2006 - c-cc-ccc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 16 Jul 2014, 11:15
Post #472


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.259
Joined: 10 January 05




As vrea sa montez niste senzori de parcare pe loganul tatalui meu, dar nu stiu ce senzori (fabricati de cine) sa cumpar.

Stiti care firme fac sisteme bune/durabile si care sunt firmele care fac prostii ieftine ce se defecteaza repede?

Presupun ca pot fi montati in orice service, nu e cine stie ce treaba de finete gen sa nu impinga senzorul cu degetul sau chestii de genul, nu?
'
Merci smile.gif

This post has been edited by eXtenSion: 16 Jul 2014, 11:30


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristi888
post 10 Oct 2014, 00:24
Post #473


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 10 October 14




Salut, mi-am cumparat si eu senzori de parcare din China. Au mers o perioada dar acum primesc eroarea E4. Stie cineva cum pot rezolva problema?
Multumesc!


--------------------
Dacia Logan 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
panselin4
post 8 Feb 2015, 12:19
Post #474


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 8 February 15




Am avut si eu senzori pe loganul vechi, ajuta mult deoarece loganul are portbagajul inalt, voi monta si pe actualul logan cat de curand


--------------------
dacia logan 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cipiotul
post 9 Dec 2018, 23:36
Post #475


^RIP^ IS28AUG


Group: Members
Posts: 264
Joined: 22 July 08
From: Iasi




În primul rând îmi cer scuze că învii un topic după aproape 4 ani, dar nu reușesc să găsesc un topic mai ”actual” (funcția Search mi-a dat primul rezultat topicul lui ”Bulă Daciotul”).
Loganul îl conduce soția în 99% din timpul anului. Am nevoie (adică ea are nevoie) de o cameră pt marșarier cu display în oglinda retrovizoare (a văzut pe net ceva reclame care i s-au părut ”fancy”) și eventual și cu senzori de parcare.
Zice ea că îi e frică să parcheze cu spatele că nu prea vede în oglinzi cum trebuie (oricum ajungem și la oftalmolog), că Loganul are spatele prea înalt (asta după ce-a condus ceva timp un Opel Astra hatchback) etc.
Problema mea acum e că nu reușesc să mă hotărăsc ce să cumpăr. Tot citesc review-urile cumpărătorilor și nu fac decât să mă bage și mai tare în ceață.
Dacă sunt posesori de astfel de camere sau aveți ceva cunoștințe despre problemă, vă rog să-mi dați ceva indicii către ce să mă îndrept.
Am văzut că ar fi probleme ba cu camera (rezoluție foarte proastă sau inutile pe lumină mai puternică), ba cu oglinda (oglinzi heliomate care ar fi cam inutile pe timpul zilei), ba cu cablurile pt montaj...
Mulțumesc pt orice indicație către ce produs ar fi indicat să mă îndrept.


--------------------
Dacia LOGAN 1.4 MPI 2006 - ISxxSEC
ex: Dacia 1310L - 1994 (RIP)
Dacia 1310L - 1995 (RIP 2018)
Opel Astra G-CC (Y20DTH)
Grabeste-te incet sa intarzii la timp !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 10 Dec 2018, 07:14
Post #476


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Sfatul meu este sa nu cumperi camera wireless. Eu am avut asa ceva si semnalul nu este stabil, mai ales daca este un telefon cu bluetooth activat pe langa ecranul de la camera. Imaginea incepe sa tremure, sa se stinga, devine alb-negru si nu mai zic ca daca este sa treci printr-o zona cu ceva semnale radio ecranul se aprinde, zici ca intri in zona crepusculara.
Cauta pe ebay sau aliexpress sunt ceva camere care inlocuiesc oglina retrovizoare, se prind de ea. Acea oglinda are si functie de ecran, camera integrata pentru fata (dashcam) si camera cu vro 4 metri de cablu pentru spate.
Cat despre senzori de parcare eu unu am avut numai probleme cu acel tip care produc un sunet "ticait" cand sunt acivati. Erori peste erori. Tipul cu care vine Loganul din fabrica sunt superi. Nu mi-au dat nicio eroare.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
16 Pages « < 14 15 16
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 13:16
Forum Renault