DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Oglinda interioara panoramica

tahion
post 20 Dec 2010, 09:23
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 20 December 10




Sunt incepator si am impresia ca in oglinda interioara retrovizoare am o vedere foarte limitata, ma gandeam sa imi pun oglinda retrovizoare panoramica, voi ce parere aveti despre oglinzile astea ?, as dori cat mai multe argumente pro si contra smile.gif


--------------------
Logan Ambition 2006, 1.6, 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanamza
post 20 Dec 2010, 09:31
Post #2


Membru Numarator


Group: Members
Posts: 509
Joined: 25 November 07
From: Buzau




eu am asa ceva, de aproape 2 ani. daca faci drumuri lungi, vei constata ca nu prea vezi "departe" in spate, dar este excelenta pentru oras. incearca sa schimbi oglinzile mici cu unele de MCV sau Duster.


--------------------
Dacia Oarecare Candva - Bz-00-xxx
(\__/)
(='.'=) This is Bunny. Copy and paste Bunny into your
(")_(") signature to help him gain world domination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tahion
post 20 Dec 2010, 09:40
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 20 December 10




De care oglinda panoramica ai? de aia ce se pune peste oglinda veche? sau de aia cu ventuza?, eu am vazut ca sunt si una si alta da nu prea vad cum ai putea sa jos oglinda veche ca ii lipita ..... nustiu alea cu elastic de stau peste aia veche..........


--------------------
Logan Ambition 2006, 1.6, 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanamza
post 20 Dec 2010, 09:45
Post #4


Membru Numarator


Group: Members
Posts: 509
Joined: 25 November 07
From: Buzau




oglinda veche nu este lipita, ci se aseaza pe niste canale. totusi, modelele cu ventuza pot fi montate direct pe suportul original.

piciorusul oglinzii se da in sus pana iese de pe "sina" respectiva. in poza se vede cum oglinda foloseste suportul original de pe parbriz.

This post has been edited by razvanamza: 20 Dec 2010, 09:48

Attached thumbnail(s)
oglinda.JPG ( Size: 459.34k ) Number of downloads: 2606


--------------------
Dacia Oarecare Candva - Bz-00-xxx
(\__/)
(='.'=) This is Bunny. Copy and paste Bunny into your
(")_(") signature to help him gain world domination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tahion
post 20 Dec 2010, 10:08
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 20 December 10




merci de poza ,exact oglinda de asta ma gandeam sa pun si eu numa nu stiam cum sa o scot pe cea veche........ deci aia veche ii pusa pe o sina ce daco o impingi in sus iese si atunci poti scoate ventuza la asta panoramica si sa o pui pe sina aia sau cum mai exact smile.gif?, din poza asa pare...


--------------------
Logan Ambition 2006, 1.6, 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ion_R5
post 20 Dec 2010, 15:57
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 19 December 08
From: Bucuresti




Eu unul nu recomand oglinzile after-market panoramice care se gasesc. Era moda asta si inainte de 1989 - isi montau unii oglinzi aduse de polonezii turisti-comercianti - daca mai tineti minte.
Insa deformeaza foarte mult imaginea si nu mai permite aprecierea corecta a distantei.
Va recomand fie utilizarea corecta a oglinzilor masinii (oglinda centrala si dupa caz a oglinzilor laterale --- cel putin la faza 2, oglinzile laterale sunt foarte OK)
Fie procurati de la dezmebrari oglinzi de la alte masini: Renault, Opel, Ford, Mercedes-Benz, BMW, Audi, etc care sunt foarte bune.

PS: Nu-ti face probleme cu faptul ca esti incepator. Te vei obisnui in timp si nu va mai reprezenta nici o problema.

This post has been edited by Ion_R5: 20 Dec 2010, 15:58


--------------------
Dacia Logan 2010 Black Line 1.6 16v euro4 - B-xxxxxxx
Jegul se curata cu apa si sapun. Insa nesimtirea, lipsa educatiei si a caracterului nu se anihileaza la fel de usor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tahion
post 20 Dec 2010, 16:06
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 20 December 10




faza ii ca si oglinda originala deformeaza imaginea prin faptul ca o mareste la greu,eu cel putin am impresia ca o masina ce ii la 10 m pare a fi la 1m............


--------------------
Logan Ambition 2006, 1.6, 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 Dec 2010, 17:13
Post #8


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu zic ca-s bune oglinzile panoramice, in special in oras unde ajuta mult la lichidarea unor unghiuri moarte.
Daca sunt si un pic fumurii antiorbire, si mai bine.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ion_R5
post 20 Dec 2010, 17:54
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 19 December 08
From: Bucuresti




Motto "De gustibus non disputandum"

Eu raman la parerea ca sunt nasoale oglinzile panoramice. Cel putin la autoturisme. Daca am conduce autobuze, ar fi altceva. (sa zicem ca pentru cei care ar circula NUMAI in oras, ar putea fi totusi acceptabile)
Pentru unghiurile moarte as recomanda oglinzi special destinate pentru unghiurile moarte montate fie in interiorul masinii lipite cu ventuze de parbriz sau de bord, fie amplasate la exterior, lipite de oglinzile retrovizoare exterioare (lipite de carcasa oglinzii exterioare - dedesubt <nu recomand lipirea pe geamul oglinzii, fiindca diminueaza din suprafata utila a acestora>)
Fiecare e liber sa isi monteze la masina tot ce considera ca este util. Totusi, trebuie utilizate toate 3 oglinzi retrovizoare din dotarea masinii.

Asigurarea in oglinzile laterale, in special la cea din dreapta se face corect printr-o usoara rotire a capului in dreapta si privirea indreptata spre oglinda respectiva. Am observat ca unii soferi stau cu capul drept inainte si rotesc doar ochii spre oglinda - ceea ce nu este corect si nu permite asigurarea corecta inainte de efectuarea manevrelor de schimbarea directiei sau a benzii de circulatie.
(la Logan faza 1, oglinzile retrovizoare exterioare sunt deficitare - ceea ce a observat si producatorul Dacia si a remediat la Faza 2)

This post has been edited by Ion_R5: 20 Dec 2010, 17:57


--------------------
Dacia Logan 2010 Black Line 1.6 16v euro4 - B-xxxxxxx
Jegul se curata cu apa si sapun. Insa nesimtirea, lipsa educatiei si a caracterului nu se anihileaza la fel de usor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucianac79
post 20 Dec 2010, 17:57
Post #10


.


Group: Members
Posts: 152
Joined: 14 June 04
From: Roman,Iasi.




QUOTE(Ion_R5 @ 20 Dec 2010, 15:57)
Eu unul nu recomand oglinzile after-market panoramice care se gasesc. Era moda asta si inainte de 1989 - isi montau unii oglinzi aduse de polonezii turisti-comercianti - daca mai tineti minte.
Insa deformeaza foarte mult imaginea si nu mai permite aprecierea corecta a distantei.
Va recomand fie utilizarea corecta a oglinzilor masinii (oglinda centrala si dupa caz a oglinzilor laterale --- cel putin la faza 2, oglinzile laterale sunt foarte OK)
Fie procurati de la dezmebrari oglinzi de la alte masini: Renault, Opel, Ford, Mercedes-Benz, BMW, Audi, etc care sunt foarte bune.

PS: Nu-ti face probleme cu faptul ca esti incepator. Te vei obisnui in timp si nu va mai reprezenta nici o problema.
*




As fi fost si eu de acord cu tine, daca la nu as fi nimerit intr-un stalp care era asezat exact in unghiul mort neacoperit de cate oglinda retrovizoare, stalp care nu era vizibil nici in cele laterale.


--------------------
Dacia Logan Laureate 2010 - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 20 Dec 2010, 18:41
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Aici nu sunt de acord.
Daca nu se vedea in oglinda laterala si nici in cea centrala, atunci nu se va vedea nici in una panoramica.
Daca te misti usor stanga-dreapta, acoperi cu privirea (prin retrovizoarea centrala) toata luneta, deci nu prea vad rostul unei panoramice. Daca dai inapoi si nu vezi fix coltul lunetei, te misti usor stanga - dreapta.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 Dec 2010, 20:43
Post #12


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




mergeti cu una panoramica si mai treceti pe aici.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_b
post 20 Dec 2010, 21:12
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 25 June 07




pt ph1 mai e varinata schimbarii geamului oglinzii stanga cu unul asferic. eu mi-am luat ALKAR 6423164. n-am avut bani pt una originala Renault ( de 4 or mai scumpa)


--------------------
Dacia Logan 1.4 MPI Laureate 2006 - B-99-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanamza
post 30 Dec 2010, 09:29
Post #14


Membru Numarator


Group: Members
Posts: 509
Joined: 25 November 07
From: Buzau




tot nu poti suplini ceea ce oglinda mare (de van sau duster) are by default - suprafata mare si o usoara curbura. oglinda mare panoramica are avantajul de a te lasa sa vezi totul fara sa mai intorci capul. in oras nici nu prea mai ai nevoie de cele laterale cu asa ceva.


--------------------
Dacia Oarecare Candva - Bz-00-xxx
(\__/)
(='.'=) This is Bunny. Copy and paste Bunny into your
(")_(") signature to help him gain world domination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolidu
post 31 Dec 2010, 19:14
Post #15


Pai daca n-am ?!


Group: Members
Posts: 2.068
Joined: 1 July 06
From: Medgidalas




Adevaru` adevarat ca oglinzile laterale de solenza/logan ph1 sunt de toata jena ....


--------------------
Solenza Confort 2005 Opel Astra Coupe - CT-XX-CMF
Daca te lasi de fumat, de baut si de femei, nu traiesti mai mult, doar ti se pare ca timpul trece prea incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscond
post 7 Jan 2011, 16:06
Post #16


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti




Despre oglinzile astea de se ataseaza pe oglinda existenta pot sa spun ca nu sint grozave... Am avut si tremura de imaginea in ea. Tremura ea si asta originala la viteza mare, care-i prinsa binisor...
QUOTE(Ion_R5 @ 20 Dec 2010, 15:57)
...cel putin la faza 2, oglinzile laterale sunt foarte OK...
*
Da, dar datorita formei cochiliei, pe vreme mizerabila, la drum lung iti arunca toata mizeria pe geamurile laterale ale usilor fata pe care trebuie sa le stergi la fiecare suta de km ca altfel degeaba e oglinda mare ca geamul e murdar...


--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreig1982
post 7 Jan 2011, 17:42
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.410
Joined: 15 January 06




mie personal mi se pare ca mai mult aruncau cele initiale decat cele de MCV pe care le am acum
o solutie pe care o folosesc de ceva timp, este tratarea geamurilor laterale si a prabrizului cu rain-x sau substante cu efect asemanator
si de pe la cam 40 km pe ora nu mai am apa pe geamurile laterale, iar de la cam 80 de km la ora poti sa circuli fara a mai folosi stergatoarele pt parbriz
valorile vitezei sunt subiective si efectele tratamentului pot fi influentate de diversi martori


--------------------
Dacia Logan Ambition 2005 - B-06-xxx
2012 VW Passat Variant Comfortline 2.0TDI DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 7 Jan 2011, 21:45
Post #18


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




La ph1 era mai rau, se murdareau si geamurile si era si oglinda mica, parerea mea...


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 7 Jan 2011, 23:23
Post #19


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(mariuscond @ 7 Jan 2011, 16:06)
Am avut si tremura de imaginea in ea. Tremura ea si asta originala la viteza mare, care-i prinsa binisor...
*

Tremura la ... dizăl tongue.gif


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariuscond
post 8 Jan 2011, 00:32
Post #20


Membru incomod


Group: Members
Posts: 1.373
Joined: 3 November 05
From: Bucuresti




Nu ma pot abtine... la dacia/logan dizăl tongue.gif


--------------------
dacia Logan dizăl - B52
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 8 Jan 2011, 03:18
Post #21


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Ion_R5 @ 20 Dec 2010, 17:54)
Motto "De gustibus non disputandum"

Eu raman la parerea ca sunt nasoale oglinzile panoramice. Cel putin la autoturisme. Daca am conduce autobuze, ar fi altceva. (sa zicem ca pentru cei care ar circula NUMAI in oras, ar putea fi totusi acceptabile)
Pentru unghiurile moarte as recomanda oglinzi special destinate pentru unghiurile moarte montate fie in interiorul masinii lipite cu ventuze de parbriz sau de bord, fie amplasate la exterior, lipite de oglinzile retrovizoare exterioare (lipite de carcasa oglinzii exterioare - dedesubt <nu recomand lipirea pe geamul oglinzii, fiindca diminueaza din suprafata utila a acestora>)
Fiecare e liber sa isi monteze la masina tot ce considera ca este util. Totusi, trebuie utilizate toate 3 oglinzi retrovizoare din dotarea masinii.

Asigurarea in oglinzile laterale, in special la cea din dreapta se face corect printr-o usoara rotire a capului in dreapta si privirea indreptata spre oglinda respectiva. Am observat ca unii soferi stau cu capul drept inainte si rotesc doar ochii spre oglinda - ceea ce nu este corect si nu permite asigurarea corecta inainte de efectuarea manevrelor de schimbarea directiei sau a benzii de circulatie.
(la Logan faza 1, oglinzile retrovizoare exterioare sunt deficitare - ceea ce a observat si producatorul Dacia si a remediat la Faza 2)
*



mda, ce sa zic, teorii peste teorii, din punctul meu de vedere e simplu: pozitionarea scaunului si a oglinzilor in asa fel incit aceste unghiuri moarte sa fie cit mai mici. la solenza oglinzile sint mici, dar n-am avut niciodata probleme din cauza unghiului mort, la kia oglinzile sint mult mai mari ai o vedere de ansamblu a ceea ce se petrece in spatele tau (prietenii imi zic ca sint ca niste urechi de elefant), dar indiferent ce masina as fi condus, niciodata nu a trebuit sa-mi rotesc capul ca sa vad ce se petrece in oglinzi. mi se pare normal in timp ce conduci sa vezi ce se intimpla in fata ta, in stinga, dreapta sau spatele tau fara sa-ti misti capul. in momentul in care ai schimbat pozitia capului (l-ai miscat in stinga sau dreapta) nu mai percepi schimbarile ce au intervenit pe celalalt sens. dar na, asta e chestie de loseri nu la reisari ca nelu!


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanamza
post 10 Jan 2011, 11:38
Post #22


Membru Numarator


Group: Members
Posts: 509
Joined: 25 November 07
From: Buzau




Sa repetam: masina folosita preponderent in oras (peste 90%) din km. panoramica interioara a fost luata cu 10 lei din vitan, avand original o ventuza care se prinde cu rotula in spatele acesteia. intamplator, am dat oglinda originala jos si am vazut ca se prinde de parbriz tot pe o rotula, deci peste 10 minute am schimbat modificarea biggrin.gif. combinat cu oglinzi de duster, pot zice ca vad ca intr-o masina cu ceva clase mai sus smile.gif


--------------------
Dacia Oarecare Candva - Bz-00-xxx
(\__/)
(='.'=) This is Bunny. Copy and paste Bunny into your
(")_(") signature to help him gain world domination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FRATELLO
post 10 Jan 2011, 18:12
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 920
Joined: 7 November 06
From: PLOIESTI




Am primit pe mail, mai demult, ceva interesant legat de reglajul retrovizoarelor. Eu unul, dupa Trabant si Dacia 1310 ( tongue.gif ) consider oglinzile de Ph1 chiar Ok ! In combinatie cu cea interioara si cu intoarcerea obligatorie a capului spre lateral, asigura o buna vizibilitate. Dar nu contest faptul ca, in oras, avantajele unei oglinzi panoramice "se vad".
Nota : stergeti doar extensia .txt

Attached File(s)
Attached File  Reglarea_eficienta_a_retrovizoarelor.pps.txt ( 1.03mb ) Number of downloads: 279


--------------------
DACIA LOGAN old 1.5 dCi-E4 ; now 1.2 @ 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
c0sti
post 20 Jan 2011, 23:57
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 19 January 11




e foarte buna, am si eu una


QUOTE(tahion @ 20 Dec 2010, 10:23)
Sunt incepator si am impresia ca in oglinda interioara retrovizoare am o vedere foarte limitata, ma gandeam sa imi pun oglinda retrovizoare panoramica, voi ce parere aveti despre oglinzile astea ?, as dori cat mai multe argumente pro si contra smile.gif
*




--------------------
Dacia Logan 02.2008/kissfm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misumisul
post 7 Sep 2011, 15:20
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 28 March 10




UNde se gasesc oglinzi panoramice compatibile cu Logan?


--------------------
Dacia Logan 2005 - CT79CDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanamza
post 8 Sep 2011, 21:12
Post #26


Membru Numarator


Group: Members
Posts: 509
Joined: 25 November 07
From: Buzau




la orice magazin de piese auto, daca stii ce sa cauti. am si scris in repetate randuri: modelul cu ventuza, in care prindereape ventuza se face pe o rotula de marime asemanatoare celei de logan. are si un surub, pentru a strange/slabi tensiunea de prindere pe rotula. se combina frumos cu oglinzi laterale de duster sau mcv.


--------------------
Dacia Oarecare Candva - Bz-00-xxx
(\__/)
(='.'=) This is Bunny. Copy and paste Bunny into your
(")_(") signature to help him gain world domination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dl_dr25
post 6 Jun 2016, 21:30
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 571
Joined: 4 August 07
From: Bucuresti




Trebuie să înlocuiesc si eu oglinda interioara fiindcă sa exfoliat rău, îmi puteți recomanda ceva? Am văzut de la asam si autosped la 40 lei si oem renault la 65 lei, ceva păreri ? Multumesc


--------------------
dacia logan 2007 dci - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 00:26
Forum Renault