DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Lumini interior, ...cam slabe

Iulikk
post 13 Feb 2016, 13:00
Post #121


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Plafoniera.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BoR
post 13 Feb 2016, 17:42
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.845
Joined: 20 October 08
From: Buzau




De la cutia cu sigurante ar fi mai accesibil.


--------------------
Dacia SuperNova/ Opel Astra Sports Tourer/ Lada 1200 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 14 Feb 2016, 07:40
Post #123


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Plafoniera de la sofer sau pasager (daca ai). Eu m-am legat direct de la bec, in felul asta se aprind luminile aditionale, impreuna cu plafoniera. Cablul l-am tras pe la stalpul din fata de la sofer, apoi pedalier si mai departe prin mijloc pe la frana de mana sub scaune ca sa lumineze picioarele in spate. Si tot de la plafoniera m-am dus in spate si am pus doua module de leduri pe sus cum au bmw urile... sa lumineze inspre bancheta spate. Si mai am un modul si in centrul plafonului. Am dat o gaura in plafon si apoi am si prons plafonul cu un plastic ca facuse burta.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Potri
post 14 Feb 2016, 19:02
Post #124


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 19 November 14




1. Eu vreau sa dau jos maine plafonul si sa vad cum il prind cu 2 soriceni dinaia. Ma gandeam sa dau gaura in cartonul de la plafon si sa prind de bara aia transversala soriceii.. Ma obsedeasa "burta" care o face.
2. De la plafon m-am legat cu fire si am pus lumini la portiere, cand deschid usa lumineaza asfantul smile.gif
3. Vroiam o lumina albastra continua sa zic asa la picioare. Cu un swich on-off si potentiometru smile.gif dar nush de unde sa iau curent continuu. Nu as vrea sa se stinga cand inchid portiera.


--------------------
Dacia Supernova 2001 Clima - B04CZD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
edy99
post 14 Feb 2016, 19:55
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 703
Joined: 7 June 11
From: Constanta (CT) - Petrila (HD)




de la iluminarea brichetei


--------------------
Dacia Solenza Scala; Renault Laguna 2 Initiale Paris; 2003 / 2003; - XX XX DOD_XX XX LOL
100% adrenaline
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinski
post 14 Feb 2016, 20:00
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 622
Joined: 9 July 12
From: Turnu Magurele,Teleorman




Fa ca mine atunci:
In stanga am luat curent de la lumina din scrumiera ca are papuci si a fost mai usor de legat.
Iar in dreapta am luat de la lumina din torpedo care iar are papuci si a fost mai usor.
Astfel cand aprinzi pozitiile se aprinde si lumina la picioare.


This post has been edited by catalinski: 14 Feb 2016, 20:02


--------------------
Dacia SuperNova 2001 /clima - numar fara sot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Potri
post 14 Feb 2016, 20:50
Post #127


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 19 November 14




@catalinski, nu pot lua de la bricheta pentru ambele parti? :\ dc sa ma mai complic cu lumina de la torpedo? tongue.gif


--------------------
Dacia Supernova 2001 Clima - B04CZD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalinski
post 14 Feb 2016, 22:50
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 622
Joined: 9 July 12
From: Turnu Magurele,Teleorman




Nu mai stiu sigur dar eu parca am luat asa de pe lumina de la scrumiera si de pe lumina de la torpedou pentru ca pe luminile din bord este sigurata mai mica decat sigurata de pe bricheta si am considerat ca e mai bine pe siguranta mai mica ca se arde mai usor.(repet nu mai stiu sigur daca chiar asa e)Pentru mine a fost mai usor de acolo de luat si aveam ceva prin consola spart si lipit si daia am zis sa nu mai desfac acolo.

Ba da, poti lua si de la bricheta dar ai grija cand le legi scoti bornele bateriei sa nu faci vreun scurt pe acolo si sa stabilesti dinnainte + si - ca altfel daca le pui invers banda aia cu led nu se va aprinde.

This post has been edited by catalinski: 14 Feb 2016, 22:51


--------------------
Dacia SuperNova 2001 /clima - numar fara sot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Potri
post 15 Feb 2016, 20:59
Post #129


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 19 November 14




1. Am dat azi jos plafonul si l-am prins in 2 "soricei" cu 4 gauri.. Bla bla.. Se vede bn.. Si nu mai are burta.
2. Cand romanu n-are ce face se apuca si desface.. Asa ca am desfacut bricheta.. Sa ma leg cu +'ul de firul care intra la bricheta, cel cu + continuu pe el.. ( sunt 3 fire.. ) pentru lumina de la pedale si pasager. Nu stiam cu arata bricheta pe dedesupt.. Azi am desfacut prima data.. Si: am observat ca + care de pe bricheta are 2 papuci "tata" unul care intra firul cu + si unul ramane liber. De papucul liber m-am legat cu un papuc "mama" pentru +'ul de la leduri. (Ledurile nu le-am montat inca, firul cu + ramane momentan liber, izolat cu banda izoliera.)

Acum intrebarea mea.. Nu stiu daca si inainte sau doar mi se pare mie ca e putin calduta gaura unde intra bricheta.. Dc oare? Sau asa era si inainte?


--------------------
Dacia Supernova 2001 Clima - B04CZD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 17 Feb 2016, 07:54
Post #130


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Nu inteleg de ce insistati cu bricheta. Ti se incalzeste pentru ca probabil ai un scurt sau nu ai legat corect cablurile. Daca va legati de bricheta, cum se aprind? Pe buton sau cum?

Asa cum am scris si sus, legate direct la plafoniera se aprind impreuna cu ea. Ai nevoie de lumina, apesi pe butonul plafonierei.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Potri
post 17 Feb 2016, 19:53
Post #131


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 19 November 14




Am instalat azi luminile cu un intrerupator si potentiometru.. + ul il am de la bricheta si vad ca se incalzeste acum si potentiometrul unpic.. Nu inteleg de ce. Daca era ceva in scurt nu se ardea vre-o siguranta? De unde pot sa iau + continuu inafara de bricheta ? sad.gif

17 Feb 2016, 21:47:
Mda, nu sunt multumit de unde am luat curent, maine scot bricheta si dezleg firul de acolo.. Ma gandeam sa iau de la panoul de sigurante cumva dar cuuuum? Am pus in atasament o poza cu ce ar trebui, un adaptor.. Dar de unde gasesc eu asa ceva? Daca nu ma gandeam sa ma leg cu un fir pe o siguranta si intre siguranta de la panou si led sa bag o siguranta de 10.. Ar fi ok?

This post has been edited by Potri: 17 Feb 2016, 21:47

Attached thumbnail(s)
IMG_20160217_180133.jpg ( Size: 2.43mb ) Number of downloads: 56
IMG_20160217_180141.jpg ( Size: 2.24mb ) Number of downloads: 59
Screenshot_2016_02_17_21_38_46.png ( Size: 374.2k ) Number of downloads: 47


--------------------
Dacia Supernova 2001 Clima - B04CZD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:44
Forum Renault