DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Conversie volan dreapta Dacia Duster UK

DNL72
post 26 Apr 2020, 00:15
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 25 April 20




Salutare!

Cat de complicat este sa faci o conversie de la volan dreapta spre stanga la un Duster ? Am intrebat persoane care se ocupa cu astfel de conversii (pentru alte modele..) dar nu am gasit pe nimeni pana acum care sa imi spuna concret ca a modificat un Duster..
Eu stiu deja ca orice conversie presupune sa inlocuiesti : plansa de bord, caseta de directie, sistem stergatoare, pedale, aeroterma, faruri etc etc dar ma intereseaza strict pentru Duster daca in plus de asta trebuie avute in vedere si alte aspecte mai costisitoare. De exemplu panoul de foc ar trebui si el inlocuit? sau are deja gaurile facute pentru modelul volan stanga.

Multumesc anticipat


--------------------
Seat Toledo 2015 - FP65FDD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alfabit
post 26 Apr 2020, 07:06
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 447
Joined: 26 September 09




E destul de complicat, se poate dar aia nu mai iese mașină.

Am văzut multe mașini transformate așa oricât de îngrijit s-ar lucra tot se cunoaște pe la colțuri și încheieturi, personal nu aș folosi așa ceva, este pur și simplu o mizerie de lucrare.

Cel mai bine caută un Duster original cu volanul pe stânga asta de UK ține-o pentru piese de schimb dacă tot ai cumparat-o



--------------------
Dacia patru cilindri 201x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4x4
post 26 Apr 2020, 13:18
Post #3


Übermensch


Group: Members
Posts: 3.394
Joined: 24 March 07




Caroseria difera, si nu are gaurile date pentru amandoua variantele. Daca nu vrei sa o finisezi cu spuma, costul conversiei are sa fie semnificativ. Parerea mea e ca nu merita.


--------------------
W S S
Attere Dominatum!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 26 Apr 2020, 14:01
Post #4


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Din postura unuia care a facut o conversie corecta (alta masina, nu Duster) pot sa-ti spun ca nu merita. Daca o faci corect te costa in total mai mult decat daca luai masina direct cu volan pe stanga, in aceeasi stare tehnica.
Panoul de foc e cum ti-o fi norocul. La aia la care facusem eu conversia, in compartimentul motor singura diferenta intre LHD si RHD era pozitionarea rezervorului de lichid de ambreiaj. Cu toate astea partea interna a panoului de foc era diferita. Daca ai noroc maxim, cadrul motor difera.

This post has been edited by tatabobu: 26 Apr 2020, 14:04


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 04:24
Forum Renault