DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Telescop (Echilibror) Haion

MARUSIK
post 4 Mar 2010, 23:32
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 4 March 10




Salut. Stiti cumva cat costa telescoapele de la haion?? Am auzit ca sunt in jur de 80 de lei bucata si mi s-a parut cam mult...

moderator edit: modificat titlul din Telescoape Haion in Telescop (Echilibror) Haion.

This post has been edited by Maskatu: 29 Jan 2015, 22:58


--------------------
DACIA SUPER NOVA 2000 CLIMA - TR-22-AND
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uscatu83
post 6 Mar 2010, 21:31
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 390
Joined: 20 November 07
From: Turnu Magurele - Bucuresti




Am luat eu din Vitan Bucuresti cu 20 lei bucata duminica trecuta de la baietii care vin din pitesti. Si sunt chiar mai tari ca cele de pe masina. pe cele vechi scrie 540 N si pe cel care l-am luat eu scrie 550 N. Dar nu are capatul care se prinde pe haion ,cel cu bila, trebuie desfiletat de la cel vechi si pus la asta nou.

This post has been edited by uscatu83: 6 Mar 2010, 21:32


--------------------
Dacia Super Nova cu Ac. 2001
Detinator de Super Nova cu Ac si rugina.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
and_rei
post 6 Mar 2010, 23:33
Post #3


Membru multumit de fosta lui SupeRNova


Group: Members
Posts: 3.015
Joined: 20 November 08
From: Bucuresti




si cum iti merge?cand il inchizi se lasa usor sau se duce bolovan?

This post has been edited by ianys_andrey: 6 Mar 2010, 23:33


--------------------
Renault Megane 2.1 Silver 2005
"Concentrati in metropole, condusi de GPS, vom renunta la creier ca se pare ca gandim prea des."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brave 27
post 7 Mar 2010, 11:42
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 25 April 09




si unde anume ii gasesti pe acesti baieti , in spate la piese sau la magazinele din fata


--------------------
dacia supernova 2003 clima - B 89 JTE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uscatu83
post 7 Mar 2010, 20:04
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 390
Joined: 20 November 07
From: Turnu Magurele - Bucuresti




Ii gasesti in spate la piese pe stanga langa gard. Sa intrebati pe la toti ca eu era sa iau teapa cu incuietoarea de la haion care se prinde pe caroserie, unu cerea 20 lei si la 10m de el o femeie cerea 10 lei piesa fiind identica. Si cu lasatul trebuie sa tragi de haion mai mult de jumatate din cursa, ca altfel se ridica la loc. Dar am schimbat doar unu celalalt fiind vechi.


--------------------
Dacia Super Nova cu Ac. 2001
Detinator de Super Nova cu Ac si rugina.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MARUSIK
post 7 Mar 2010, 20:14
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 4 March 10




Va multumesc pentru raspuns. Cand il inchid, se duce ca un bolovan. Si as mai vrea sa aflu daca se poate monta dispozitiv din ala de fixare al portbagajului ca la solenza, ca trancane si face ca toti dracii la gropi.


--------------------
DACIA SUPER NOVA 2000 CLIMA - TR-22-AND
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brave 27
post 8 Mar 2010, 08:41
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 25 April 09




da se poate ca si eu am asa ceva (asa am luat masina)


--------------------
dacia supernova 2003 clima - B 89 JTE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 8 Mar 2010, 10:11
Post #8


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Da se poate monta. Iti sugerez sa te inspiri de la o masina care deja are asa ceva, si eventual daca crezi ca te descurci, cumperi "sistemul" si te apuci de montat. Cuiul in cauza impreuna cu prinderea de jos, elimina miscarea laterala a hayonului.

Sunt nedumerit insa cu modul in care au fost montate pe super nove. Asta pentru ca la intalniri au venit multi posesori cu super nove din 2001, care aveau acest sistem din fabrica. Si multe din 2003 care nu au, sau din 2002, sau unele din 2003 care au... Cred ca au fost montate pe un numar restrans de super nove, in mod aleatoriu...


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 8 Mar 2010, 12:56
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




Nu au venit din fabrica SN cu asa ceva. Vreau si eu sa vad pe cineva care o are de noua si a avut asa ceva cand a cumparat masina...


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coco_blondu
post 8 Mar 2010, 13:10
Post #10


Blondu'


Group: Members
Posts: 816
Joined: 6 September 09




eu sunt ala:D:))..de mn cred ca vb maskatu=))..sunt poze la maskatu ..cu (cuiu ala de care zice)..


--------------------
Dacia Supernova 2001/ confort - B -X X - X X X
Blondu'
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 8 Mar 2010, 13:13
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




Si ai avut masina de noua, cumparata de la dealer si avea cuiul ala?


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 8 Mar 2010, 13:13
Post #12


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




@Bogyciu: Tin sa te contrazic. Au venit super nove echipate din FABRICA cu acel sistem. Da, una din masini este a lui blondu. Chiar aseara vorbeam despre acest sistem si ne uitam la blondu cum este montat... exact ca la solenza, pentru ca cele care au acest sistem, nu au sistemul de cuie, avand acelasi tip de incuietoare ca solenza/logan.

Plus ce asta, a lui blondu nu este singura masina cu asa ceva. Au mai venit multe super nove la intrunire, care aveau din fabrica acest sistem. Nici mie nu imi venea sa cred la inceput dar asta este adevarul... Cei de la dacia au facut multe experimente pe super nova, inainte de lansarea solenzei, printre care platforma de stergatoare de solenza, stalpi de solenza, usi de solenza, incuietoare de solenza, si multe altele, care imi scapa acum.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 8 Mar 2010, 13:28
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




Masina mea e fabricatie Nov 2002, are usi de Solenza, placa aia la stergatoare de care zici tu, incuietoare doar pe o parte, s.a.m.d., am si cuiul ala, dar iti zic sigur ca e pus apoi, iar cand a fost nevoie sa il schimb (cina a facut treaba prima data a facut doar sa incaseze banii) am intrebat la taximetristi unde au pus cuiele alea si daca e vreo smecherie sa nu te chinui prea tare la montaj. Din ce am intrebat stanga dreapta, am aflat ca o ruda de a mea, taximetrist a avut SN, vre-o 3 masini, ani diferiti, echipari diferite, si la el au ajuns toate noi, 0km, si nici una nu a avut cuiul ala. Mai mult, din 3-4 firme de taximetrie cate sunt in TL, cand era Supernova in productie lotul de masini a fost reinoit de cateva ori, cu SN desigur, si nici o masina nu a avut cuiul ala (vb de cca 200 de masini, echipari si ani diferiti). Cand au gasit solutia la zdranganeli, respectiv cuiul respectiv, deja se producea SLZ si aparuse ca si piesa de schimb...


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xibon
post 8 Mar 2010, 20:59
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 282
Joined: 9 December 09





Salutare tuturor!Cei care au pus acel sistem chiar au scapat de zanganeala haionului?
Numai bine!


--------------------
dacia supernova 2002 rapsodie - ** 09 NSU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sergiu-iulian
post 8 Mar 2010, 21:50
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.103
Joined: 16 December 07




Si eu am Supernova,model Confort 2002 decembrie si nu am avut montat cuiul acela.In schimb am platforma aceea de solenza pt stergatoare.
P.S. Si eu sunt de parere cu @Bogyciu


--------------------
Dacia SuperNova 2003 Confort - Ms 64 GVS
DACIA =>Daca Ai Cap Ia-ti Alta!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 8 Mar 2010, 22:52
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




am cautat pe la magazine dar nu am gasit cui dinasta ca sa-mi montez si eu
sn din 2001 au incuietoare ca cea de nova

This post has been edited by Relu_GTT: 8 Mar 2010, 22:54


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogyciu
post 8 Mar 2010, 22:59
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.017
Joined: 11 July 07
From: Constanta




6001 545 932
6001 545 931
Cod piese originale. Am cam luat-o pe aratura, eu ma retrag din discutii, oricuma altul era subiectul.


--------------------
.... .... .... - ....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MARUSIK
post 9 Mar 2010, 13:45
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 4 March 10




Pentru Maskatu: Scuze pentru postarile aiurea... Nu am fost atent pentru ca prima data ma interesau niste piese si dupa m-am gandit sa scriu despre problemele pe care le am eu la masina si am scris unde nu trebuia si nici nu am cautat inainte despre ele. Si am postat chestia aia de doua ori, pentru ca nu am stiut sa o sterg sau sa ii fac altceva la prima, pentru ca o postasem la "Piese" si trebuia la "Probleme tehnice". Scuze inca o data...


--------------------
DACIA SUPER NOVA 2000 CLIMA - TR-22-AND
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 10 Mar 2010, 19:33
Post #19


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Am vazut si eu o SN la un coleg de munca an 2003 si are cui ca SLZ, am ramas uimit si eu si era din fabrica montat.

10 Mar 2010, 19:38:
Echilibratoarele alea de la hayon se duc imediat daca mergi cu el ridicat in timp ce cari ceva sau stiu eu din ce motiv, o cunostinta a mers cu el ridicat vreo 2-3 km, a mai luat si cateva gropi si sau dus, hayonul pica in jos nu mai statea deloc ridicat, acelasi lucru se intampla daca se strica si numai unul, celalalt nu face fata sa il tina ridicat.

This post has been edited by serviccom: 10 Mar 2010, 19:38


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 10 Mar 2010, 21:29
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




cred ca si daca il ridici repede si trantesti haionul tot asa... se duc mai repede telescoapele alea
eu il ridic usor si il inchid prin apasare, nu il trantesc


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MARUSIK
post 10 Mar 2010, 21:46
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 4 March 10




Cred ca trebuie sa reglez si cuiul ala de inchidere, pentru ca trebuie sa trantesc portbagajul ca sa se inchida, dar daca il las mai jos trancane la gropi, iar daca il las mai sus baga apa...


--------------------
DACIA SUPER NOVA 2000 CLIMA - TR-22-AND
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 10 Mar 2010, 22:03
Post #22


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




Eu am pus cheder de solenza, si fiind mai buretos fata de cel vechi care se turtise, am mutat cuiul mai jos, astfel incat trebuie sa dau drumul hayonului de la 10-15 cm. In felul asta sta mai etans. Daca lasati cuiul mai sus, o sa troncane mai tare pentru ca are loc de joc.


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 10 Mar 2010, 23:35
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




daca il reglezi sa se inchida usor, nu o sa mai stea bine inchis


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serviccom
post 11 Mar 2010, 19:51
Post #24


Unii parca au doua maini stangi!


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 27 September 09
From: Wolverhampton




Eu nu apas pe hayon cand il inchid si nici pe capota pentru ca in dreptul unde se apasa cu mana se deformeaza tabla, se face un fel de gropita, am vazut mai multe asa, la capota o las sa cada cam de la 20-30 cm iar la hayon trebuie sa dau un pic cu el pentru a invinge presiunea aia, daca deschid o usa sa inchide daca ii dau drumul dar e naspa sa fac manevra asta mereu.


--------------------
Renault Trafic SL27 DCI 2006 - PE06 ZXZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu_GTT
post 11 Mar 2010, 20:11
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.502
Joined: 11 May 08
From: BRASOV




nu apas sus pe tabla ca sa se indoaie, apas pe marginea aia de sub numar, acolo nu se indoaie nimic si se inchide si usor nu trebuie sa apas tare si oricum altfel nu il pot inchide chiar de l-as trantii foarte tare tot nu se inchide, doar asa daca apas, pt ca l-am si reglat sa se inchida mai etans

la capota in fata la mine se inchide cam de la 10 cm

@serviccom
daca ii mai dai drumul la capota de la 30 cm poate o sa te trezesti cu vreun far spart

in general la solenze am facut ca au capota infundata acolo unde se apasa cu mana

This post has been edited by Relu_GTT: 11 Mar 2010, 20:19


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Confort - BV 27 GTT
BMW e46 FL 2.0i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brave 27
post 12 Mar 2010, 08:11
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 25 April 09




acelasi lucru se poate obs si la capota de sn ,cred ca e un fix sa apesi pe ea in loc sa-i dai drumul cum spune relu


--------------------
dacia supernova 2003 clima - B 89 JTE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rivas
post 27 Jan 2011, 12:29
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 3 January 11




Sal. Am si eu o mica problema. Eu nu am haionul de la SN, cel original. Am un altul, care l-am vopsit, l-am montat. Acum, na, hai sa pun si eu amortizoare la haion, ca nu am deloc si tre sa proptesc un lemn k sa il tin deschis. Nu numai k e inestetic, dar nu e practic deloc. Am gasit cele amortizoare. 20 lei. Mi-as lua dar am observat k amortizoarele au filet in capatul subtire. Imi trebuie nuca, in care sa infiletez amortizoarele. Am intrebat la magazin, dar au zis k ....e pe haion. Ei na, foso, k pe haion nu e. E doar un nit cu o bila in cap, unde banuiesc k ar intra nuca. Cum sa fac. Am intrebat la cateva magazine dar au zis mirati si cu nijte ochi beliti la mine...k ei nu au asa ceva.


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
91_CTL
post 27 Jan 2011, 13:27
Post #28


am multe de invatat......


Group: Members
Posts: 195
Joined: 25 November 10
From: Facaeni, Ialomita




Cauta pe la dezmembrari, poate gasesti.
Are cineva poze cu acest cui de solenza? si poze cu montarea sa? as vrea si eu sa-mi pun si nu stiu cum arata sau cum se monteaza. Sau un link, daca exista.
Salut!

This post has been edited by 91_CTL: 27 Jan 2011, 13:30


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001
Nr. inmatriculare: Fara numar, fara numar......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 27 Jan 2011, 14:13
Post #29


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




QUOTE(rivas @ 27 Jan 2011, 12:29)
Sal. Am si eu o mica problema. Eu nu am haionul de la SN, cel original. Am un altul, care l-am vopsit, l-am montat. Acum, na, hai sa pun si eu amortizoare la haion, ca nu am deloc si tre sa proptesc un lemn k sa il tin deschis. Nu numai k e inestetic, dar nu e practic deloc. Am gasit cele amortizoare. 20 lei. Mi-as lua dar am observat k amortizoarele au filet in capatul subtire. Imi trebuie nuca, in care sa infiletez amortizoarele. Am intrebat la magazin, dar au zis k ....e pe haion. Ei na, foso, k pe haion nu e. E doar un nit cu o bila in cap, unde banuiesc k ar intra nuca. Cum sa fac. Am intrebat la cateva magazine dar au zis mirati si cu nijte ochi beliti la mine...k ei nu au asa ceva.
*


echilibror hayon pentru solenza au acele nuci in cap...nu cumpara de ASAM ca nu sint bune...mai repede cumparati de Bilstein sau Renault...preturile oscileaza de la 20-60 lei buc..eu pe solenza am ASAM si cind il deschid daca nu tin de el mi-l impinge puternic in sus de zici ca s-a rupt din balamale hayonul....Bilstein tine mai bine...sa nu mai vorbim de cele de Renault care sint foarte bune si calitativ dar si le pret


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rivas
post 28 Jan 2011, 11:34
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 3 January 11




Pai, pot pune echilibror de solenza pe SN? Dc merge, le cumpar, k de cateva luni ma chinui cu cel portbagaj si e greu, nu jucarie. Nu de alta, da' ma las sala si ma apuc de ridicat haioane. smile.gif)


--------------------
Dacia SuperNova Clima 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 22:40
Forum Renault