DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> spray pentru rugina

gaby-cta-ro
post 26 Apr 2007, 19:56
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 14 March 06




Daca reprezentanta Henkel-Loctite-Teroson nu va e prea greu sa o gasiti la voi in oras puteti folosi asta( SIGUR se gaseste si in ro) :


Attached File(s)
Attached File  Loctite7503_EN_1_.pdf ( 58.05k ) Number of downloads: 1755


--------------------
dacia 1310/1410 1987/1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doctorasul
post 26 Apr 2007, 21:03
Post #32


Membru imbatranit


Group: Validating DaciaClub
Posts: 1.603
Joined: 13 November 06
From: Pitesti




Pentru suruburi ruginite eu folosesc ce se vede in imagine


--------------------
Dacia Dacia 92 - ot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thedragon
post 29 Apr 2007, 21:49
Post #33


Sange de modovean aka GALATI


Group: Members
Posts: 583
Joined: 4 February 07




gaby tu cumva ai folosit loctati?? ii bun ?>? de unde se cumapara?? detalii de astea minore am nevoie!:)


--------------------
dacia 1310 1989
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gaby-cta-ro
post 1 May 2007, 19:29
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 14 March 06




Mai eu am folosit, cum ti-am mai spus, o vopsea 3 in 1 "Protecta" care a dat rezultate f bune si de atunci inainte nu am mai chituit nici o pata de rugina fara sa dau mai intai cu asta ptr ca apare iar (rugina) peste ceva timp daca doar cureti si chituiesti. Am vazut cum lucreaza un produs inhibitor-convertor de rugina (ca Loctite) si iti garantez ca e cea mai tare solutie ptr problema. Sunt multe firme care fabrica un asemenea produs sub denumiri diferite( normal). Eu am luat legatura cu Henkel-Loctite si mi-au spus ca se gaseste in Cta si unde anume. Cauta si tu reprezentanta Loctite de la tine din oras ptr ca sigur au.Sau gaseste un produs similar (acum stii ce cauti). Si daca eu si alti cativa ti-au spus ca functioneaza nu inteleg ce te mai opreste ; sau poate vrei o demonstratie live...!


--------------------
dacia 1310/1410 1987/1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thedragon
post 1 May 2007, 20:02
Post #35


Sange de modovean aka GALATI


Group: Members
Posts: 583
Joined: 4 February 07




nu vreau o demonstratie LIVE tongue.gif dar au zis niste persoane ca ataca tabla! sad.gif si imi este cam frica ...sad.gif dar cred ca o sa imi iau inima in dinti si am sa folosesc intr-un colt ca sa nu sa se vada gaura ( daca sar face )

multumesc de sustinere tongue.gif


--------------------
dacia 1310 1989
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sola_tdi
post 1 May 2007, 21:55
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 22 April 07




si eu sufar cu dacia mea din cauza ruginii ,am gasit ceva despre Protecta si pare un produs bun din descriere ceva asemanator cu cel folosit de baiatul din Anglia tot spray ,Fertan..

Attached File(s)
Attached File  protecta.pdf ( 75.77k ) Number of downloads: 1362


--------------------
dacia 1300 1975
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Uncle-Sam
post 3 May 2007, 16:44
Post #37


MEMBRU DE PARTID


Group: Members
Posts: 1.377
Joined: 1 April 04
From: Bucuresti




QUOTE(valeriu ciprian @ 5 Apr 2007, 05:46)
Produsul pe care il recomand eu este FERUGINOL , se gaseste la mag. de chhimicale si se aplica cu pensula pe suprafata atacata de rugina ...dupa aprox 10 min se curata putin cu glaspapir.
*



...dupa care se intampla fix NIMIC. Feruginolul simplu care e pe piata e doar apa de ploaie. Face un strat alb dupa ce se usuca, iar daca-l stergi pe ala cu o carpa, ramane rugina exact ca inainte


--------------------
DACIA 1100 1971 / DAEWOO TICO 1999 - B ** ***
Eu am numai 3 pistoane si ma cheama piTICOt
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sola_tdi
post 3 May 2007, 18:45
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 22 April 07




asa e de la Feruginol mai rau faci si de la ala mai rau iti rugineste,parca ar fi un acid ala toaca rugina dar ataca in acelasi timp si tabla .


--------------------
dacia 1300 1975
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thedragon
post 4 May 2007, 10:25
Post #39


Sange de modovean aka GALATI


Group: Members
Posts: 583
Joined: 4 February 07




si deci feruginol ataca si metalu? bine ca miati spus ca miam cumparat feruginol si mai pe dupa ameaza vream sa dau cu el!! doamne ce bine ca exista forumu asta ! am sa ma dut pe la practiker sa caut vopseaua aia ! smile.gif


--------------------
dacia 1310 1989
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gaby-cta-ro
post 4 May 2007, 19:03
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 14 March 06




sola_tdi - pdf ala este exact ce am folosit eu si nu este spray (dar se poate aplica cu pistolul).

Feruginolul am impresia ca este chiar un acid si in fisa tehnica scrie ca trebuie spalata tabla f bine cu apa dupa tratare = o mare porcarie! Plus ca este un produs banal si ieftin facut de ceva srl-uri obscure. Ori un lucru f bun si ieftin NU s-a inventat inca !!!

SI hai sa fim seriosi... o vopsea care ataca tabla ???!!! radmasa.gif radmasa.gif

This post has been edited by gaby-cta-ro: 4 May 2007, 19:05


--------------------
dacia 1310/1410 1987/1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristy
post 30 May 2007, 10:42
Post #41


Ghinion


Group: Members
Posts: 110
Joined: 31 August 04
From: Bucuresti




Eu am cumparat un spray cu zinc lucios cu 15 ron din Selgros.
Ma intreb: daca curat bine cu flexul cu perie de sarma in locurile cu rugina pana iese tabla alba si dau cu spray, oare adera chitul si vopseaua peste stratul de zinc?
http://www.stocuri.com/productDetaills.php...74&k=Spray_zinc -> aici cica da, dar nu vreau sa am surprize sad.gif A incercat cineva?


--------------------
Dacia 1310 / Opel Astra GTC || 2000 / 2005 - B-08-LWJ / B-YY-XXX
Am o Dacie si nu ezit s-o folosesc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djalx
post 27 Jul 2007, 00:29
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 27 July 07




QUOTE(sola_tdi @ 3 May 2007, 19:45)
asa e de la Feruginol mai rau faci si de la ala mai rau iti rugineste,parca ar fi un acid ala toaca rugina dar ataca in acelasi timp si tabla .
*



Oameni buni Feruginolul este doar de prevenire a ruginii , el nu ataca tabla, nu elimina rugina, doar formeaza un strat de fosfor si inca cateva substante care impiedica formarea ruginii,

Si unchiule-sam, cum sa-ti spun, daca chiar credeai ca de rugina scapi asa usor inseamna ca nu ai avut probleme cu rugina, eu personal am cumparat mai multe chestii de la o firma numita FELIX , tratamente antirugina, grunduri anticorozive, bla bla si feruginol plus, si daca faci exact cum scrie pe linku asta

http://www.cesal.ro/Metal_ro.htm

iti garantez cu viata ca nu mai ai probleme cu rugina pe veci (in locurile care le-ai facut) dar eu am cojit toata masina am peticito si pe unde am pus autogenu am dat cu un spray cu continut 98 99% zinc (pentru lamniare la rece... asa scria pe el) dar a dat rezultate, si sunt foarte foare multumit oricum dupa ce am peticit masina am dat cu spray pe ici pe colo si am dat cu feruginol plus (nu necesita clatire cu apa-dasta e plus) am dat grund gri si vopsea alba 2 straturi si gata de 5 ani nu am nici o pata de rugina sau macar vopseaua umflata undeva , dar ca sa zic asa masina a fost facuta in stil PIMP MY RIDE,.. nu cu boxe si chestii doar dezmembrarea de la inceput si tinichigeria biggrin.gif bafta la toti , sper ca v-am fost de folos...

This post has been edited by djalx: 27 Jul 2007, 00:31


--------------------
Dacia Nova 1997 1.6L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
payty
post 28 Jul 2007, 15:45
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.329
Joined: 17 January 05
From: Bucuresti




eu mi-am cumparat asa zisul "rust converter".

Pentru cei dim bucuresti, gasiti la http://www.maergroup.com

Se numeste kelfos si transforma rugina in alta substanta peste care se poate vopsi fara probleme. cred ca e foarte util, avand in vedere ca in unele locuri nu poti ajunge nici cu peria nici nu nimic.

Au la bidoane de 1 l pana la 20 de litri. eu am luat de 5 l si e cam 30 E.



--------------------
dacia 1310 1996 1.6/2002 1.4 - B-##-###
Chuck Norris does not sleep. He waits!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bolo_BCD
post 30 Jul 2007, 19:26
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 362
Joined: 13 March 06
From: Ploiesti City




Dupa cum spunea si dl Sik, cea mai buna metoda este autogenul.

Cam "barbara", dar iti face treaba.

Decat sa dai mereu cu perie-chit-vopsea sau cu diferite chestii de " cosmetizari auto"( sa acoperi rugina) mai bine "tai" cu autogenul( pui tabla noua)

Este mai complicat, mult mai costisitor si iti fura ceva mai mult timp, dar nu mai ai probleme dupa aia . (daca e facuta treaba cum trebuie)

Cauta un tinichigiu bun sau daca te pricepi cu adevarat si ai tot ce iti trebuie: BAGA MARE


--------------------
. . .
.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 31 Jul 2007, 07:28
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Tocmai "autogenul" constituie de multe ori o problema.
Majoritatea regleaza o flacara oxidanta care "elimina" carbonul din materialele de imbinat, raminind un fier activ care rugineste rapid. Pentru asta se foloseste acel "spray-zinc". O solutie mai buna ar fi sudura electrica in mediu protejat si piesele sa se sudeze "cap la cap", nu suprapuse!.

Exista insa locuri unde rugina apare iar interventia e greoaie; acolo acele solutii de care se vorbeste sint de un real folos.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 31 Jul 2007, 07:42
Post #46


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(Bolo_BCD @ 30 Jul 2007, 20:26)
Dupa cum spunea si dl Sik, cea mai buna metoda este autogenul.

Cam "barbara", dar iti face treaba.

Decat sa dai mereu cu perie-chit-vopsea sau cu diferite chestii de " cosmetizari auto"( sa acoperi rugina) mai bine "tai" cu autogenul( pui tabla noua)

Este mai complicat, mult mai costisitor si iti fura ceva mai mult timp, dar nu mai ai probleme dupa aia . (daca e facuta treaba cum trebuie)

Cauta un tinichigiu bun sau daca te pricepi cu adevarat si ai tot ce iti trebuie: BAGA MARE
*



Un tinichigiu BUN cred ca rareori baga autogenu pe conserva. Da' noah, fiecare e expert pe aici, nu? Vorbim de rugina (adica eliminarea ei) si se recomanda tehnici care favorizeaza apartitia ei. unsure.gif wacko.gif


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gheorghedracu
post 31 Jul 2007, 07:46
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 965
Joined: 5 May 06




Ca sa nu mai vorbim de imbinarile unde se suprapun treif ofi de tabla si dupa ce le-ai sudat nu mai ajungi cu nimica inauntru ca sa cureti si sa aplici protectia.

Si pentru ca am sesizat ca mai exista confuzia, WD-40 este asa cum spune si numele dispersant de apa (Water Dispersant), nu atinge cu nimic rugina.

Fertan si celelelalte convertoare de rugina nu ataca fierul (otelul) curat, ci sunt formulate sa reactioneze cu compusii cu oxigen activ cum este rugina la care gruparea HO (hidroxil) este vinovata de activitatea inexorabila a ruginei. Aceste grupari au si neobisnuita caracteristica de regenerare a gruparii, pe masura ce oxigenul este pierdut din sistem dupa oxidarea completa a fierului (ca oxid de fier; atentie, rugina contine un complex de oxizi si hidroxizi), hidrogenul acidizeaza apa prezenta in cea mai mica cantitate re-initiind reactia la infinit.

Iata dar de ce curatarea mecanica merge doar pina la un punct. Cea mai fina particula de rugina ramasa poate sa re-starteze reactia si te trezesti cu rugina iesind prin tabla din interior, ceea ce de cele mai multe ori inseamna ca interiorul e deja terminat. Boala veche la Renault dar si la altele (Alfa Romeo are un nume tare prost in privinta asta).

Si o alta sursa de probleme a sugerat-o Liviu mai sus. In situatia incare exista sa zicem doua foi suprapuse si sudate in puncte, daca ai sansa sa bagi ceva convertor de rugina intre ele, e singura solutie. Daca nu, te rogi ca uzina sa fi facut treaba buna la tratarea tablei. Dupa 30 de ani insa, nu prea mai cred sa existe vreo sansa. Poate doar daca masina a stat in vreun desert, la umbra (serios, chiar daca pare paradoxal).

This post has been edited by Gheorghedracu: 31 Jul 2007, 07:48


--------------------
Renault 17 Gordini - RHJ 087
Legea limiteaza viteza, nu acceleratia.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 31 Jul 2007, 09:05
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Ca o completare, Fertan as banui, daca descompun acronimul, Fe+tanat; tanatul de fier este negru si inert. De aia as banui un amestec ce are in el si ceva tanati sau chiar solutie de acid tanic.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bolo_BCD
post 31 Jul 2007, 11:13
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 362
Joined: 13 March 06
From: Ploiesti City




QUOTE(driverx @ 31 Jul 2007, 07:42)
Un tinichigiu BUN cred ca rareori baga autogenu pe conserva. Da' noah, fiecare e expert pe aici, nu? Vorbim de rugina (adica eliminarea ei) si se recomanda tehnici care favorizeaza apartitia ei.  unsure.gif  wacko.gif
*




Tot postul e o parere personala: eu asa am procedat. Ca e bine, ca e rau, asta e parerea mea.
Iar fazele cu "Da' noah, fiecare e expert pe aici, nu?"... nu mai zic nimic nono.gif

Bafta.

This post has been edited by Bolo_BCD: 31 Jul 2007, 11:15


--------------------
. . .
.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emircea
post 25 Mar 2008, 14:12
Post #50


membru cu Te-FiSI


Group: Members
Posts: 756
Joined: 14 June 04
From: Timisoara




Update la Kelfos: indiferent de ce scrie pe site, aduc doar bidoane de 5l si 25 l. Pretul la un bidon de 5l este 42 euro + TVA + taxe curier. Am sunat acum 30 de minute.

Normal ca tot topicul e plin cu pareri personale, fiecare a facut cum a crezut mai bine.

Am folosit si locktite 7500; anul trecut era 10 lei fara TVA 150 ml. Este super, se poate chitui si vopsi peste.


--------------------
Dacia 1300, 1981; Opel Manta B, 1977;Octy 1.8T, 2009; 1981 / 1977 / 2009 - MH / TM / B
Daca nu poti sa-i lamuresti, zapaceste-i! (Murphy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 25 Mar 2008, 15:42
Post #51


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




ar fi bun un mic ghid cu poze rolleyes.gif laugh.gif


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slaiciprian
post 25 Mar 2008, 18:08
Post #52


Membru


Group: Members
Posts: 872
Joined: 13 October 07
From: Botosani






--------------------
dacia 1310 1990

Nu conduce mai repede decat poate sa zboare ingerul tau pazitor.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcv
post 29 Mar 2008, 00:09
Post #53


pcv


Group: Members
Posts: 500
Joined: 25 December 07
From: Pitesti




emircea de unde ai luat loctite,ca eu nu am gasit (au aparut cateva urme de rugina in zona pragurilor la dsn-ul meu sad.gif ).A gasit cineva in zona Pitestiului?

This post has been edited by pcv: 29 Mar 2008, 00:11


--------------------
dacia /mobra logan/50S 2007
in the end we are just stardust
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexutzu123456
post 13 Apr 2008, 13:19
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 27 March 08




Buna am si eu o problema la masina am o dacia 1310 si la usa din spate stanga la geam tot imi apare rugina ce sa fac sa nu mai apara???ceva soluti exista va rog ajutatima astp raspunsul


--------------------
dacia 1310 1990 - hd 06 ani
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
emircea
post 16 Apr 2008, 10:28
Post #55


membru cu Te-FiSI


Group: Members
Posts: 756
Joined: 14 June 04
From: Timisoara




QUOTE(pcv @ 29 Mar 2008, 00:09)
emircea de unde ai luat loctite,ca eu nu am gasit (au aparut cateva urme de rugina in zona pragurilor la dsn-ul meu sad.gif ).A gasit cineva in zona Pitestiului?


Am cautat pe net, am gasit AICI niste numere de telefon. Am sunat si i-am rugat sa-mi dea nr. de telefon ale unui reprezentant local (Timisoara, ca aici locuiesc).

Faci cum am scris mai sus si afli reprez. Pitesti. Bafta!


--------------------
Dacia 1300, 1981; Opel Manta B, 1977;Octy 1.8T, 2009; 1981 / 1977 / 2009 - MH / TM / B
Daca nu poti sa-i lamuresti, zapaceste-i! (Murphy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcv
post 16 Apr 2008, 19:29
Post #56


pcv


Group: Members
Posts: 500
Joined: 25 December 07
From: Pitesti




multumesc,o sa fac asa. biggrin.gif


--------------------
dacia /mobra logan/50S 2007
in the end we are just stardust
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PICGO
post 4 Oct 2009, 10:04
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 3 October 09




Salutari la toti care au problema cu rugina,testati produsul ROSTISOL marca Metaflux si cu siguranta scapati de acest grij ! Parerea mea ROSTISOL este solutia.

Attached thumbnail(s)
70_36.jpg ( Size: 45.67k ) Number of downloads: 6983


--------------------
Logan 1,5 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian_Boy
post 4 Oct 2009, 15:20
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.849
Joined: 31 October 07




Si pe la ce bani se invarte ? sleep.gif


--------------------
Opel Astra Z16XE 2001 - B
16V 101 caluti de rasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 4 Oct 2009, 21:34
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




despre tratamentul cu parafina ce se aude?


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PICGO
post 12 Oct 2009, 10:19
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 3 October 09




Costa 62 Ron flacon de 500ml.

vezi pe:

www.erivan.bizoo.ro smile.gif


--------------------
Logan 1,5 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:10
Forum Renault