DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> bucse, schimbarea bucselor

trifoiul
post 1 Jul 2008, 18:00
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 19 August 05
From: Tg-Ms




Apropo .. de troncanit ... pe fata se aude un zgomot de vreo doua luni ...si mecanicul la care merg de obicei zice ca nu stie de unde. Am schimbat bucse , capete de bara ...nu stiu ce sa mai schimb.
Intrebare:: Eu ma gandeam ca s-a uzat bucsa aia mare pe care se sprijina arcul si telescopul ... si care se vede sub capota. Ala se schimba separat sau numai impreuna cu arcul...?Eu as zice ca de acolo vine problema ptr ca nu mai sta drept ...pe la mijloc a facut "burta". Daca stie cineva .. sa ma lamureasca pls...


--------------------
Dacia Solenza Clima 1.4 Mpi - MS-98-PIF
The little engine that could...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fantomas
post 1 Jul 2008, 18:12
Post #32


Nesuferit


Group: Members
Posts: 186
Joined: 27 February 08
From: Bucuresti




eu am alta problema smile.gif ... la mine cateodata scartaie pe dreapta fata ... la mici denivelari sau la gropite !!
mi`a spus un amic ca sunt de vina bucsile de la bara stabilizatoare tongue.gif ... oare sa le schimb ? ultima oara cand am schimbat uleiul la 70.000 ... mi`a zis nea mecanicul ca o sa trebuiasca sa le schimb tongue.gif ... dar asta af ost acum 5000 km smile.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003-2004 - B 86 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 1 Jul 2008, 23:10
Post #33


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




eu am schimbat bratul cu totul si bucsile de bara si tot se mai aude un troncanit


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel8810
post 2 Jul 2008, 07:22
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 4 June 07




baieti....eu am avut troncaneli vreo 3-4 luni am fost la nu stiu cati mecanici...am schimbat planetara stanga...rulmentii de la amortizoare fata...era sa schimb si pivotii...toata treaba era de la urechile de prindere ale barii stabilizatoare...nimeni nu se ganda acolo deoarece in astia 3 luni am schimbat bucsile de vreo 3 ori...pana cand am vazut si eu pe forum k acele urechi fac mare rau daca se uzeaza...acuma am scapat de orice zgomot...erau niste batai care le simteam in podea...la fel ca cel al bucselor...

This post has been edited by daniel8810: 2 Jul 2008, 07:23


--------------------
Dacia Solenza 2004 august - IS 88 DDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fantomas
post 2 Jul 2008, 14:08
Post #35


Nesuferit


Group: Members
Posts: 186
Joined: 27 February 08
From: Bucuresti




la mine doar scartaie pe dreapta:) ... nu se aude nici un troncanit tongue.gif
oricum azi am cumparat bucsile de la bara stabilitaroare ... toate 4 de origine 18 lei smile.gif ... si manopera ma costa 20 lei ... smile.gif
sper sa scap de scartaitul ala enervat tongue.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003-2004 - B 86 ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reddacy
post 2 Jul 2008, 15:53
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 240
Joined: 18 January 08
From: In inima Ardealului




si eu am luat 2 bucsi pt. stabilizatoare...la capete sunt duse : 2,5 ron buc..
si doar de 4 luni sunt schimbate.....


--------------------
dacia solenza 2003 scala - AB-29-RAZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poeluci
post 7 Aug 2008, 08:58
Post #37


Membru fan Renault


Group: Members
Posts: 112
Joined: 1 August 06
From: Iasi




Buna la toata lumea !

Eu am 40.000 de KM parcursi fara sa schimb nici o bucsa . wink.gif Am schimbat doar pivotul din dreapta fata si citind mesajele mi-am cumparat un set 4 de bucse pentru bara stabilizatoare de origine ( Renault). Am fost la un prieten fost mecanic auto la Dacia Service sa le schimb si eu ca tot omul ( ziceam ca ar cam fi timpul ) dar cand ne-am bagat sub masina (are un canal) am tras de bara stabilizatoare si mi-a spus ca bucsele sunt OK si nu are sens sa le schimbam. Nu inteleg de se uzeaza asa de repede la voi aceste bucse pentru ca eu merg cu masina pe tot felul de drumuri. La macadam sau drum de tara parca se aude ceva urme fine de troncanit pe spate. blush.gif Oare o fi de la arcuri (teaca distrusa)sau de la bucsele uzate de la amortizoare sau poate de la suportul rotii de rezerva ???
O sa verific la urmatoarea vizita la canal ! wink.gif

This post has been edited by poeluci: 7 Aug 2008, 09:02


--------------------
Renault Arkana 2021/ETECH full hibrid 1.6 - IS 04 WNW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanvs
post 7 Aug 2008, 22:10
Post #38


membru autentic


Group: Members
Posts: 1.248
Joined: 14 January 08
From: CRAIOVA




Piesele de schimb nu o sa se compare nici o data cu ceea ce vine din fabrica.Cel putin nu cele din Romania. biggrin.gif


--------------------
Hyundai Elantra 2021
D A C I A S O L E N Z A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 9 Aug 2008, 17:09
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Am schimbat bucsele de la bara stabilizatoare , bucsele de la bascule , capetele de bara , bieletele de directie , restul sunt ok , nu se mai aude nimic pe fata , DAR nu ma astept sa tina mai mult de 3-4 luni .
Bucsile vechi nu erau mancate de "intemperii" sau de sportivitatea din sofer , ci pur si simplu cauciucurile sunt de EXTREM de proasta calitate si imbatranesc f repede . Nu e nici o diferenta intre cele de fabrica ( impachetate in plastic cu holograma) si cele bulk .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
benkenobi
post 10 Aug 2008, 19:03
Post #40


benkenobi


Group: Members
Posts: 842
Joined: 13 April 06
From: bucuresti




pe mine ma tin bucsile alea ceva mai mult de 15000 km. deci cca un an si ceva. nu stiu cum marius le poate distruge in doar 3-4 luni. tocmai el care tine placutele de frana cat tin eu sabotii.
termenul de imbatrinire al cauciucului este de cca 5 ani nicidecum " foarte repede".


--------------------
solenza solenza rapsodie rapsodie 2003-august
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 10 Aug 2008, 19:30
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Te tin acele bucsi pentru ca nu le-ai mai verificat si nu le-ai schimbat cu ceva de acum de pe piata , care sunt proaste rau . Si pe mine primul schimb de bucsi m-au tinut cam un an .
Ultimele schimbate nu erau rupte , dar acel cauciuc era imbatranit de-l rupeai cu mana ... deci nu are de-a face cum am mers eu si pe unde , ci pur si simplu cauciucul e prost rau .

Daca pe tine te tin niste bucsi fie ele si de la bara stabilizatoare 5 ani ... atunci e clar ... vezi ca sectiunea de avioane si friginere este mai jos putin .

This post has been edited by marius80_eugen: 11 Aug 2008, 15:14


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poeluci
post 11 Aug 2008, 13:44
Post #42


Membru fan Renault


Group: Members
Posts: 112
Joined: 1 August 06
From: Iasi




Cum se manifesta in mers uzura bucselor de la bara stabilizatoare ??? blush.gif
Ce se aude si cum iti dai sema ca sunt duse bucsele fara sa te bagi sub masina ???
Sau daca tot te bagi sub masina schimbi si aceste bucse de la bara stabilizatoare !!!! wacko.gif (PREVENTIV)???


--------------------
Renault Arkana 2021/ETECH full hibrid 1.6 - IS 04 WNW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 11 Aug 2008, 15:12
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Impresiile mele : masina cam devine barca in curbe desi nu ai greutate mare , se lasa destul de mult la frane , troncane la trecerile peste liniile de tramvai , la un test al elanului pierzi controlul directiei si poti sa te rastorni daca sunt denivelari , masina avand un tangaj f mare .
Nu te gandi ca le schimbi in 10 min decat daca ai un elevator , altfel te cam chinui nu sa le desfaci , ci cat sa le strangi la loc , iar singur , fara elevator s-ar putea sa fie cam imposibil .
La mine nu cele centrale se duc repede , cat cele laterale . Bucsile nu sunt acoperite in totalitate si poti sa tragi putin de ele astfel incat sa-ti dai seama ca sunt duse sau nu , iar daca sunt duse una , doua , le schimbi pe toate .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel8810
post 15 Nov 2008, 09:22
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 4 June 07




salut...normal cum la toate solentele se intalnesc mai devreme sau mai tarziu aceleasi probleme...si la mine este problema cu bucsile de la bara stabilizatoare...si patesc exact ca marius80_eugen...nu ma tin mai mult de 2000-3000 de km....eu le schimb personal...dar nu stiu dc se duc asa de repede...m-am saturat ...ce bine si frumos merge atunci cand le schimbi...iar dupa cateva luni gata incep sa bata...si la mine se aude foarte urat...adica am niste batai in podea foarte uratee...si nu stiu cum se face dar de cand a dat frigul parca s-au accentuat foarte mult...cred ca se intareste materialul ala din care sunt facute si isi pierde toate proprietatile...cred ca data viitoare cand am sa le schimb am sa invelesc portiunea de bara in cauciuc si apoi am sa o introduc in bucsa...poate asa ma va tine mai mult...greu nu e de schimbat dar timpul asta ne omoara....acuma ce vreau eu sa va intreb ...cand sunt duse bucsile de la brate cum se aude?


--------------------
Dacia Solenza 2004 august - IS 88 DDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 16 Nov 2008, 22:04
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




La mine NU bate nimic , dar masina se comporta altfel decat atunci cand sunt noi . Pe frigurile astea , dimineata eu ma las putin pe fiecare roata sa se miste putin amortizorul si api plec cu ea ca este f. vascos uleiul din amortizoare si troncane la frig . Dupa 5-10 km ... se inmoaie suspensia si e totul ok .
Bucsile de la brate le incerci cand ai masian suspendata , bagi un levier intre brat si lonjeron si vezi daca se misca si cum reactioneaza cauciucul din interiorul bucsei .


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel8810
post 17 Nov 2008, 16:17
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 4 June 07




spuneti-mi si mie cam cat ar costa schimbatul bucselor de la brate...stanga dreapta...asa dupa voi...sau daca ati schimbat voi cat v-a costat...sa stiu la ce sa ma astept...


--------------------
Dacia Solenza 2004 august - IS 88 DDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinbum
post 17 Nov 2008, 16:53
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 9 February 08




bucsi brat 7 lei bucata


--------------------
dacia solenza 1.4 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel8810
post 17 Nov 2008, 17:00
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 4 June 07




alibum ..mc de raspuns...pe mine ma interesa manopera...nu pretul unei bucse..in iasi e 6.5 lei:))


--------------------
Dacia Solenza 2004 august - IS 88 DDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionelpopa83
post 17 Nov 2008, 17:23
Post #49


dea


Group: Members
Posts: 237
Joined: 1 May 06




pret bucse = 9 ron
manopera = 70 ron , mi se pare cam mult huh.gif

cam acum 2 - 3 luni reprezentanta DACIA, preturile sunt aproximative


--------------------
dacia solenza 2005 confort - dea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 18 Nov 2008, 10:53
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




La reprezentanta ... probabil ca 70 ron nu e deloc mult . Munca este , dar nu mai mult de 45 de minute . Faza e ca bucsile astea le schimbi f rar si daca tot umbli la bucsi , apoi schimbi si pe cele de la stabilizatoare si vre-un cap de bara si altele ...


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poeluci
post 18 Nov 2008, 12:38
Post #51


Membru fan Renault


Group: Members
Posts: 112
Joined: 1 August 06
From: Iasi




O sa ma duc maine intr-un atelier mecanic unde au elevator si daca e liber o sa-mi schimb singur bucsele de la bara stabilizatoare! Parca se foloseste o tubulara de 16 nu ??? Nu prea am chef de dat bani la service !

Am pregatit (partial) masina pentru iarna : am curatat motorasul pas cu pas cu ajutorul unui spray WD-40, i-am schimbat filtru de polen si pe cel de aer si totodata si cele 4 buse de cauciuc ce se afla sub carcasa filtrului de aer deoarece m-am saturat sa tot pun saibe ca erau cam uzate si incepuse sa cam trepideze carcasa cu totul. Nu am gasit de origine dar am pus de la break (intra un pic mai greu dar e OK) rolleyes.gif


--------------------
Renault Arkana 2021/ETECH full hibrid 1.6 - IS 04 WNW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ramsen
post 18 Nov 2008, 19:39
Post #52


My Solenza


Group: Members
Posts: 3.368
Joined: 15 May 08
From: Pitesti - ARGES




asa am pus si eu saibe la acele garnituri de cauciuc si intr-o zi la un rateu mi-a spart carcasa filtrului de aer
de atunci m-am invatat minte si nu mai pun deloc saibe


--------------------
DACIA SOLENZA CLIMA 1.4 Mpi E2 / 2004 - Inca o mai DETIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciist
post 6 May 2009, 04:06
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 18 February 09
From: IS




as vrea sa schimb singur bucsile de la bratul bascula. stie cineva de unde as putea cumpara o presa care sa mearga? sau nu se gaseste asa ceva decat in sevice-uri?


--------------------
dacia solenza 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i96nds
post 6 May 2009, 21:53
Post #54


Stefan


Group: Moderatori
Posts: 2.707
Joined: 16 May 03
From: Bucuresti




Teoretic acele bucse nu se schimba, nu le gasesti de cumparat separat ci doar bascula cu totul. Cica ar merge cele de berlina totusi... dar nu stiu ce sa zic.
Cat despre presa, da, doar la service - altfel mai greu.


--------------------
Dacia SLZ Scala 1.4/2003 - B-77-XXX
Stefan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinbum
post 24 May 2009, 22:20
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 9 February 08




Salut. se schimba greu bucsile de la bara antiruliu (stabilizatoare)? ma gandesc ca de desfacut nu este chiar asa greu, dar la montare cred ca bara este putin tensionata si este greu de pus la locul iei. care ma puteti ajuta sa-mi spuneti cum se procedeaza? mersi mult


--------------------
dacia solenza 1.4 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CIPTUNING
post 25 May 2009, 07:33
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 891
Joined: 22 November 05




http://www.daciaclub.ro/Bataie-si-zgomote-...ml#entry1856138

La cele laterale poti sa bagi cricul sub bara de torsiune si se apropie foarte bine, dar nu este nevoie absoluta de el daca inlocuiesti cate una. Dar sa nu o desfaci din ambele capete, ca te chinui putin mai mult si neaparat ai nevoie de cineva care sa te ajute sau un cric.


--------------------
SLZ SCALA - BZ 04 XLZ
"Religia-o frază de dânșii inventată
Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug"
Eminescu- Imparat si proletar ;)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jacckk
post 5 Jun 2009, 11:16
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 221
Joined: 10 August 07




si pe mine bucsile de la bara stabilizatoare ma tin 4000km....le-am schimbat acum 4000 si deja au inceput sa troncane(nu ca inainte sa le schimb,dar face).Mecanicul la care le schimb mi-a zis k unii le schimba la 1000-1500km.La mine aici costa 11ron bucsile si 25ron mana lucru biggrin.gif...


--------------------
Renault Megane, 1.6 16v, 107CP 2001 - TR 89 DNY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smallz
post 2 Jul 2009, 15:44
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 2 July 07
From: Bucuresti




salutare,

oameni buni, vreau sa mai bag niste bani in ceva si nu stiu ce huh.gif
am 65 de mii de km rulati si de la 40 de mii masina nu a mai vazut alte bucse.
pe fata ma gandesc la bara de torsiune, 4 bucati (poate si o bara noua) si bucsele brat bascula cate 2 pe fiecare parte;
pe spate bucsele de la telescoape (cum am citit pe forum ca se pot "adapta" 2 bucse brat bascula de dacie 1310 plus cateva saibe) si tecile arcurilor, ca am ceva zgomote neplacute si poate se mai potolesc (zgomote in afara de cele facute de placa, bancheta sau haionul care mai loveste in caroserie blush.gif ).

ar trebui sa ma apuc si de pivoti pe fata sau de bieleta de directie (mentionez ca la directie nu am probleme, poate un foarte mic joc in volan, dar aproape insesizabil), sau de alte anagarale de care nu stiu?

iar daca dupa schimbatul bucselor raman probleme...noi telescoape dry.gif (exista un oarecare tangaj dar as putea sa traiesc cu el inca o vreme)

vazusem si niste preturi pe forum, dar daca ati facut reparatiile astea mai recent as fi recunoscator pt cateva informatii cu privire la cost si/sau locatie.

va multumesc anticipat pentru orice raspuns si pentru timpul vostru.

sanatate smile.gif


--------------------
dacia solenza 2003 scala - B-34----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smallz
post 7 Jul 2009, 11:29
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 2 July 07
From: Bucuresti




Salutare

Nu a mai schimbat nimeni astea la masina tongue.gif ? nici o opinie? blink.gif


--------------------
dacia solenza 2003 scala - B-34----
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ianacosti
post 3 Aug 2009, 14:37
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 307
Joined: 6 August 07
From: Brasov-Campulung AG




Am schimbat si eu bucsile la bara stabilizatoare si bieleta antirasturnare
(bieleta aia rasucita) dar nu recomand nimanui sa le schimbe singur ca nu se
merita.

problema mea e alta: de cand am schimbat bucsile mi se aude cateodata
la roata dreapta un zgomot cand plec de pe loc ca un fel da harsait de plastic.
Ca si cum as tarai un plastic pe asfalt cu piciorul.

Daca ii dau din viteza a 4-a la 80 km/h a 3-a (adica frana de motor puternica se aude o pocnitura metalica.

Eu cred ca cele doua au legatura dar nu stiu de la ce e sunetul,
pana sa schimb bucsile si bieleta nu se auzea.

Are cineva vreo idee?


--------------------
DACIA SOLENZA 2005 - BV 78 EDM
SEAT TOLEDO NH 1.2 TSI 105 CP 2014
EX. DACIA SOLENZA 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:02
Forum Renault