DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

38 Pages « < 36 37 38 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Inmatriculare Masina Second-hand, ce acte trebuie

xmisterx
post 26 Jan 2019, 12:58
Post #1111

Membru autentic

Group: Members
From: Brasov

O poti inmatricula pe numele socrului numai cu o procura notariala, actele sunt bune, iti trebuie programare rar.

--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sk0rpion
post 27 Jun 2019, 17:31
Post #1112

Membru autentic

Buna ziua,

Am si eu o problema care dupa parerea mea este complicata si vreau si eu o parere de la cei care au mai inmatriculat masini aduse de afara.

Am gasit o masina care imi place, verificat km urmeaza test la reprezentanta dar sa ma conving prima data cu actele,

Samsarul are masina cu nr provizorii de Germania 30 de zile expirate, are brieful mare in care sunt trecute 2 firme , stampila de invalid si seria la urmatorul Brief mare in care este trecut un roman care a venit cu masina in tara, brieful mic la fel este trecut tot persoana respectiva fara mentiuni pe spate.
Pana acum din ce stiu eu am nevoie de factura (este trecuta o firma in cartea anterioara), el ca nu imi trebuie si are un Kaufvertrag , copie mai exact, in care este trecuta un autohaus, si are si stampila si o semnatura , dar fara detalii cumparator si masina. Dupa ce imi spune el trebuie sa ma treaca pe mine in ala si sa fac o declaratie la notar ca x din brief este soferul care a adus masina.

Cum pot sa inmatriculez fara probleme masina, si sa nu ma astept la probleme sau sa nu fie ceva probleme cu tva -ul ?

a 2 solutie, o trece pe cineva la primarie in provincie, si apoi sa fac act de vanzare cumparare cu persoana respectiva, si din nou din ce stiu eu tot or sa ceara factura de achizitie din Germania.

Daca era Kaufvertrag de la o persoana fizica era ok, dar asa ma lovesc de firma respectiva, de o copie si de faptul ca firma respectiva nu este trecuta ca si proprietar in brief-ul mare.

multumesc

--------------------
renault megane 2 2003/ hatchback 1.5DCI
+
BioHazarD
post 21 Aug 2019, 09:27
Post #1113

Gold member

A apelat careva la serviciile unei firme care se ocupa de tot procesul de inmatriculare (politie + impozit)? O recomandare?

--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dci 2008 / / Megane 4 1.5dci 2017
+
cj98czh
post 21 Aug 2019, 10:57
Post #1114

Membru de la Cluj ...

Group: Moderatori
From: Cluj-Napoca

Am inmatriculat eu recent o masina ... dar cu programari online totul a mers ok ... execeptie la RAR unde am stat vreo 3 ore ... in rest in cate 10 min. la fiecare am rezolvat ... nu vad de ce ai da bani in plus ...

In CJ costa 100 euro operatiunea asta + procura la notar ..

--------------------
Citroen C5 Tourer, Exclusive, 2.0 HDi, 2010 / Renault Clio Intense, 0.9 tCe 2015
+
BioHazarD
post 21 Aug 2019, 11:17
Post #1115

Gold member

Ca in Buc merge mai greu? smile.gif
Nu pare sa fie o avere...cca 200 lei aparent.

--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dci 2008 / / Megane 4 1.5dci 2017
+

38 Pages « < 36 37 38
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st October 2019 - 15:24
Forum Renault Server hosting