DaciaClub Logo

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

> Prezentare la politie in 24 de ore sau imediat ?

mefmef
post 13 Mar 2007, 21:23
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 October 06




Sunt un pic nelamurit si apelez la cunostintele dumneavoastra.

In codul rutier pe care il citisem eu ultima data era trecut pe la articolul 79 alineatul (2) obligativitatea prezentarii la politie, in urma unui accident usor, in termen de 24 de ore.
Acum, am observat ca ar mai fi o modificare aparuta in Monitorul Oficial Nr. 30/17 ianuarie 2007. Din aceasta modificare rezulta ca trebuie sa te prezinti IMEDIAT la politie pt. constatarea accidentului.

Care este pana la urma termenul? S-a mai facut o modificare intre timp?

Daca valabila este varianta cu prezentarea imediata, mie mi se pare ca lasa loc la unele interpretari. Daca ajungi in 2 ore, de ex, politistul mai considera imediat, dupa ceasul lui? smile.gif

Oricum, nu stiu de ce tot modifica termenele astea. Inainte era vorba de 48 de ore, apoi au trecut la 24, acum la IMEDIAT. Daca mai fac o modificare probabil vor ajunge la ... INSTANTANEU. smile.gif

Multumesc pt. lamuriri.



--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexu7
post 13 Mar 2007, 21:27
Post #2


zân


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 20 February 07
From: Europa




stai flex te duci imediat dupa petrecanie. Parca trebuia sa te prezinti la politia pe raza care`i zone s`a intamplat! asa ca nu prea ai cum sa faci 2 ore wink.gif


--------------------
DACIA POPnituita 1310 L 1998 - B6
incurajez efractia de bine in mintea omeneasca
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 13 Mar 2007, 22:42
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Termenul in vigoare este : "IMEDIAT"


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mad_voly
post 13 Mar 2007, 23:55
Post #4


Daca Ai Cap Ia-ti Alta


Group: Members
Posts: 547
Joined: 8 October 05




IMEDIAT inseamna ca pot sa ma lovesc azi si sa ma prezint peste 3 zile.
Cad la pace si ma inteleg cu omu si merg la politie dupa 72 de ore si zic ca adineori s-a produs necazu. Este foarte interpretabila toata treaba


--------------------
Opel Insignia 2011 Ecoflex - b 01 ccc
"Cu totii traim sub acelasi cer, dar nu avem toti acelasi orizont. "
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 14 Mar 2007, 10:54
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




Poti avea nesansa ca dupa cele 3 zile sa nu mai existe urme de accident iar agentii sa spuna ca vor sa vada locul pentru a se convinge de ceva (ca nu erai pe sens interzis, ca nu ai lovit si o persoana, etc). De unde iei sa imprastii bucati de bara/far/etc pe sosea?
In plus, peste cele 72 ore poti avea nesansa ca ala sa nu vina sau, sa fi fost deja la politie si sa te fi declarat fugar; daca are si martor care sa spuna ca a fost vina ta, deja esti mai putin credibil.
Sau, peste 72 ore trec efectele alcoolului; chiar daca asigurarile nu platesc despagubiri in caz de consum de alcool (desi aici am un oarecare dubiu prin care s-ar plati si s-ar indrepta civil contra bautorului), prefer sa merg imediat si sa iau banii de la ala mai tirziu decit sa-l las sa conduca beat in continuare.


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cataline
post 14 Mar 2007, 11:12
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 332
Joined: 9 February 06
From: Bucuresti




Eu cand am fost pe la politie (necaz cu un mic accident), politistul zicea clar de 24 ore (chiar atragea atentia ca nu mai sunt 48 ore). Ar fi absurd ca daca iti indoaie unul aripa nitel si tu trebe sa duci pe cineva la spital sa te duci intai la politie si apoi sa te intorci la drumul tau.


--------------------
Logan Ambition 1.6 2005 - B-xx-XXX
Logan 1.6 Ambition, dec 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diaconuliviu
post 14 Mar 2007, 11:17
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.569
Joined: 17 August 04
From: Space, the final frontiere




In noul cod scrie IMEDIAT.
Pe linga asta, desi sa zicem ca-s intelegator si ca ma doare ca ai pe cineva bolnav, oricui i se poate intimpla, ce vina am eu ca trebuie sa ajung in alta parte in timp util si nu pot astepta dupa tine pina-ti vizitezi bolnavul? Ca pe linga vizita mai dureaza si intocmirea actelor la politie.
In plus, sincer, dupa cite se vad/aud, nici nu-mi vine sa mai cred in "stiti, tre' sa ajung neaparat la matusa bolnava".


--------------------
Opel Corsa 2001 - xx
Universul si prostia sint infinite.
De a doua sint sigur.
SSP,K!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Mar 2007, 11:24
Post #8


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




In Legea nr. 6/2007 din 09/01/2007 privind aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 63/2006 pentru modificarea și completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 30 din 17/01/2007, scrie asa:
QUOTE
13. La articolul I, punctul 18 va avea următorul cuprins:
    "18. Articolul 79 va avea următorul cuprins:
    «Art. 79. - (1) Conducătorii vehiculelor implicați într-un accident de circulație în urma căruia a rezultat numai avarierea vehiculelor respective sunt obligați să le scoată imediat în afara părții carosabile ori, dacă nu este posibil, să le deplaseze cât mai aproape de bordură sau de acostament, semnalizându-le corespunzător.
    (2) Dacă cel puțin unul dintre vehiculele implicate în accident nu poate fi deplasat la unitatea de poliție, conducătorii implicați sunt obligați să anunțe imediat și să aștepte poliția în vederea întocmirii documentelor de constatare a accidentului și eliberării autorizației de reparație.
    (3) În situația în care vehiculele avariate pot fi deplasate fără riscul de a periclita siguranța circulației, conducătorii acestora se vor prezenta imediat cu vehiculele la unitatea de poliție pe a cărei rază a avut loc evenimentul, în vederea întocmirii documentelor de constatare a accidentului și eliberării autorizației de reparație.
    (4) Pentru conducătorii de vehicule care s-au deplasat la poliție cu vehiculele avariate, poliția este obligată să întocmească documentele de constatare a accidentului și să elibereze autorizația de reparație.»"


Bun.
Deci cine este dragut sa-mi arate si mie unde scrie 24 de ore sau 48 de ore? Ia sa vedem, cine se ofera, cine mai doreste?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cataline
post 14 Mar 2007, 11:28
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 332
Joined: 9 February 06
From: Bucuresti




Am citit si eu acest articol, si corect, nu am vazut cele 24 ore. Dar iti spun din ce am auzit eu si ce au auzit si alti prieteni de-ai mei care s-au dus dupa 3-4 ore sa declare si nimeni nu a zis nimic (si asta in diferite sectoare). Daca vrea neaparat politistul sa aplice legea, are tot dreptul, ca doar asa scrie, dar sunt si ei intelegatori de foarte multe ori. Probabil treaba cu imediat e pusa pentru ca in cazul in care unul dintre soferi e beat, sa se vada la alcooltest (si sa aiba ce sa-i zica in cazul in care nu se prezinta tocmai din aceasta cauza si celalalt declara ca era beat).

This post has been edited by cataline: 14 Mar 2007, 11:30


--------------------
Logan Ambition 1.6 2005 - B-xx-XXX
Logan 1.6 Ambition, dec 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mister
post 14 Mar 2007, 11:52
Post #10


Nu cumpara masini frantuzesti si parfumuri nemtesti, ci invers.


Group: Members
Posts: 474
Joined: 13 July 06
From: Bucuresti




IMEDIÁT adv., IMEDIÁT, -Ă, imediați, -te, adj. 1. Adv. Fără întârziere, numaidecât, îndată, acum, acuși, acușica. 2. Adj. Care urmează să se producă fără întârziere; care este de primă necesitate sau urgență; care se află la o distanță foarte mică de cineva sau de ceva. [Pr.: -di-at] – Din fr. immédiat, lat. immediatus.
Sursa: DEX '98

PS: sa mai spuna cineva ca noua ordonanta nu lasa loc de interpretari bash.gif


--------------------
Renault Megane Sedan Lux Privilege 2006 - 1,5 dci 100 CP
Orice, oriunde, oricand, dar nu oricum.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kostake
post 14 Mar 2007, 12:27
Post #11


Membru relaxat


Group: Members
Posts: 187
Joined: 1 February 06




La ce cozi sunt la "accidente usoare" oricum nu prea ai sanse sa ajungi fata in fata cu organu mai devreme de 3-4 ore,chiar daca te prezinti imediat.
asteapta nervos.gif asteapta nervos.gif asteapta nervos.gif


--------------------
dacia logan 1,4 2005 laureat - B 10 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 15 Mar 2007, 11:50
Post #12


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




tocmai de aceea, cand te prezinti la organ, pe forumularul de declaratie pe care-l ceri si iti este dat de acolo, scrie ORA LA CARE TE-AI PREZENTAT, aceasta fiind ora la care ti-a dat formularul, inscrisa pe forumular cu pixul... alaturi de numarul de ordine.


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic


1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 17:50
Forum Renault